Skocz do zawartości

Przewody do Kina Domowego i TV


groszek

Recommended Posts

Mam parę pytań związanych z przewodami, mianowicie w tej chwili elektryk montuje instalację elektryczną w moim domu (w stanie surowym).
Moje pytanie brzmi; jakie kable powinienem puścić do telewizora który chciałbym powiesić na ścianie? Uwzględniając że chcę podłączyć do niego kino domowe, tv-sat i jeszcze jakieś urządzenie powiedzmy...
Jak na laika w tym temacie-mam taki pomysł;

2 x HDMI
Kabel Component video 3rca
Kabel 2rca
Kabel optyczny
Kable głośnikowe

Chciałbym to schować pod tynk wszystko-pozdrawiam i dziękuję za pomoc !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumiałem pytanie - chodzi Ci o kable do telewizora, czy dla całej instalacji? a jakie masz kino - model wejścia/wyjścia, w jakim standardzie?

zakładając wariant 1 (telewizor) - jeśli kino ma wyjście HDMI to kabel w tym standardzie, TV-sat - jeśli to będzie dekoder HD to również HDMI, dodatkowe urządzenie - konsola, odtwarzacz sieciowy itp jakiekolwiek nowe urządzenie pewnie też już będzie miało standard HDMI zatem podsumowując to będzie 3 x HDMI
wszystkie połączenia powyżej przy założeniu, że pisząc kino miałeś na myśli kino zintegrowane z własnymi głośnikami a nie amplituner AV
wariant 2 (pozostały system) - do kina podłączasz dźwięk z TV-SAT za pomocą kabla optycznego lub koaksjalnego, kable głośnikowe na przód, centralny i tył (jeśli występują), jeżeli cały ten sprzęt będziesz miał w jakiejś szafce to ukryć będziesz musiał tylko te 3 kable HDMI do telewizora i ewentualnie głośnikowe na tył

PS ewentualnie na tym etapie zastanowiłbym się nad pociągnięciem kabla sieciowego - coraz więcej sprzętów z tego korzysta (Blu-ray, odtwarzacze sieciowe, radia internetowe itp), jeść nie woła a na przyszłość jak znalazł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz że nie mam jeszcze żadnego sprzętu i dlatego pytam co ukryć w ścianie. Teraz na etapie instalacji elektrycznej w całym domu przy okazji chcę ukryć też przewody które będą łączyły TV ponieważ chcę go powiesić na ścianie bez widocznych kabli. Mam zamiar połączyć go z kinem domowym, dekoderem sat. i może jeszcze jakimś urządzeniem. Zamierzam zakupić kino 5.0 lub 5.1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam w ścianę wrzucić sobie jakieś rurki, albo jeszcze lepiej taki rury, które mają przekrój w formie prostokąta. Mając wmurowane takie coś możesz przewlekać sobie co ci się żywnie podoba, kiedy ci się podoba icon_wink.gif

Ogólnie wydaje mi się, że do TV starczy HDMI i optyczny, ale to wszystko zależy jeszcze od tego kina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Z życia wiem , że i tak czegoś zabraknie. Póki nie masz gotowego systmu zobacz np. stronę z mebelkami


http://www.allegro.pl/item925003210_stolik..._2008_raty.html

Znajdziesz tam ciekawe rozwiązania.

Przewody będą albo za długie , albo za krótkie.

Na ,,zaś,,wypadało ,by dać tyle przewodów ile przyjmie Twój monitor , z tym , że kabel zasilający puść 10 - 15 cm obok. Myślisz podpiąć laptopa?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamson dobrze podpowiedział - chodziło o kabel sieci komputerowej Ethernet (taki z wtykami RJ-45).

Co do kabla USB - ponieważ w nowych TV standardem są już gniazda USB, to polecam po prostu przedłużacz USB typu A-A (męski-żeński), po stronie TV będzie wtyk który można włożyć do gniazda USB w TV, a po drugiej stronie (ściany) gniazdo, z którym można już dowolnie kombinować...

Zakładam, że kable puścić w rurce (pisał o tym Pacio), by w razie czego można było jeszcze coś zmienić. Chociaż ilość kabli suerowana przez Pacia jest chyba "ciut" za mała icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,
oba kable mają być tej samej długości. A po zlutowaniu zabezpiecz je izolacją (np. rurką termokurczliwą, ew. taśmą izolacyjną).

"wolny" kawałek dłuższego kabla puść jakoś luzem (nieregularnie) za sprzętem - w każdym razie nie należy zwijać go w pętlę i tworzyć wielu zwojów.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie. Kupiłem kable głośnikowe firmy Prolink 1,5mm, czy mogę zastosować gniazdo głośnikowe w ścianie czy może nie warto bo pogorszy to efekt "dźwiękowy" lub może coś będzie nie tak i lepiej wpiąć je bezpośrednio do sprzętu? Chodzi mi o gniazdo z puszką w tynku do którego wepnę kable od głośników efektowych (surround). Mam zamiar pociągnąć kable pod tynkiem i wpiąć je do gniazda a potem tylko kable gniazdo-sprzęt. Z góry dzięki za pomoc!


Np. takie:http://www.allegro.pl/item927552468_tg_0198_gniazdo_glosnikowe_podtynkowe_biale.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_wink.gif Zobaczysz ...
Nie da się powiedzieć jednoznacznie czy wystarczy.
W każdym razie co do pomysłu Pacia by tylko kabel do suuroundów puścić w ścianie - jeśli zrobiłeś tak też dla frontów, to w razie czego dla lepszego sprzętu będziesz mógł przeprowadzić eksperyment i pożyczyć lepszy (drozszy) kabel, puścić go luzem i sprawdzić, czy widzisz (tzn. słyszysz) różnicę. Jeśli nie - to masz sprawę z głowy, a jeśli tak - to będziesz musiał zastanowić się czy ukryć jakoś nowy kabel czy sie przyzwyczaić do głośnikowca leżącego luzem

Poza tym w instalacjach kd stosuje się gniazda ścienne, więc może i w Twoim przypadku się sprawdzą...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem też gniazda głośnikowe przy głośnikach efektowych, nie tylko przy sprzęcie. Nie wiem czy kable głośnikowe można krzyżować ze sobą? Wywierciłem dziury na puszki, powkładałem je w ścianę i wpuściłem przewód głośnikowy w puszkę. Tylko że teraz jest tyle tego przewodu że się ledwo mieści w puszkę. Jak go utnę to znowu kable będą nie równej długości... icon_neutral.gif ?


Które z tych przewodów będą łączyły TV ze sprzętem różnego rodzaju, wszystkie mam puścić od sprzętu do TV?
3 x HDMI - HDMI
Component 3 RCA
Kabel 2 RCA
K. optyczny
USB męskie-żeńskie
Coaxial
K. sieciowy ethernet
Antena Edytowano przez RoRo
korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić lub poprawić swoją wypowiedź...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jaki sprzęt będziesz miał. Jeśli mowa o najnowocześniejszych amplitunerach, odtwarzaczach i TV to musisz puścić sobie między elektorniką audio, a TV kabel HDMI, Ethernet, optyczny i ewentualnie ten przedłużasz USB. Jeśli mowa o urządzeniach bez najnowszych funkcjonalności to rozkład tych kabli jest inny i jednocześnie trudny do przewidzenia na dzisiejszą chwilę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nie skracaj kabla głośnikowego!
Jeżeli kabel jest za długi, to puść go luzem w okolicach kolumny...

Co do kabli:
- ethernet (sieć logiczna) bardziej przyda się przy sprzęcie niż przy TV
- antenowy w zależności od przyjętego rozwiazania albo pod TV, albo pod sprzęt (tuner satelitarny, nagrywarka...) i od sprzętu kolejny antenowy do TV (byś mógł oglądać TV bez włączania nagrywarki).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...