Skocz do zawartości

Podłączenie amplitunera z komputerem


pp_1

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy post i mam nadzieję, że wrzuciłem go w odpowiednim dziale.

Chciałbym złożyć sobie coś w rodzaju kina domowego, ale...z użyciem laptopa- i nie wiem co kupić, żeby można było uzyskać dźwięk 5.1, a nie chciałbym popełnić błędu, gdyż moje fundusze są bardzo niewielkie- max 500 zł na ampli + na kartę dźwiękową ile będzie trzeba.

Mój problem polega na tym, że mam laptopa, no a jak to laptop ma on tylko wyjście z karty dźwiękowej na małego jacka- z tego dźwięk 5.1 nie poleci. Wchodzi w rachubę tylko i wyłącznie karta dźwiękowa na USB. Myślałem o czymś takim http://allegro.pl/item928232856_creative_s...pilot_fvat.html

Teraz pytanie- jaki amplituner (do tych 500 zł, oczywiście używany) należy kupić aby wszystko śmigało i jak go potem podłączyć z tą kartą dźwiękową? Myślałem o czymś na kształt tego http://allegro.pl/item926421232_rewelacyjn...rdzo_ladny.html

Pomóżcie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta, którą chcesz nabyć ma wyjście cyfrowe optyczne, a ten amplituner z allegro ma wejście cyfrowe optyczne (oznaczone DIGITAL IN OPT) - to będzie najprostsze połączenie
można by jeszcze podłączyć analogowo bo ten Denon ma wejście 5.1 ale to za dużo kabli

PS co do amplitunera to zwróciłbym uwagę, że ma on tylko dekoder Dolby Digital a nie DTS - niektóre filmy mają taką ścieżkę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Karta, którą chcesz nabyć ma wyjście cyfrowe optyczne, a ten amplituner z allegro ma wejście cyfrowe optyczne (oznaczone DIGITAL IN OPT) - to będzie najprostsze połączenie
można by jeszcze podłączyć analogowo bo ten Denon ma wejście 5.1 ale to za dużo kabli


A jakby to wyglądało, jeżeli miałoby być analogowo (jeśli kupię inny amplituner bez wejścia optycznego)- tzn po prostu co to jest i jak wygląda "wejście 5.1"?

Cytat

PS co do amplitunera to zwróciłbym uwagę, że ma on tylko dekoder Dolby Digital a nie DTS - niektóre filmy mają taką ścieżkę


A czy to ma znaczenie, skoro de facto moim dekoderem będzie komputer, a do amplitunera będzie przekazywał tylko dźwięk (już przez niego zdekodowany)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie analogowe w tej konfiguracji polegałoby na spięciu karty z amplitunerem za pomocą 3 kabli minijack-2x chinch do gniazd opisanych w tym Denonie jako 6ch ext in - przy tego rodzaju połączeniu dekodowanie dźwięku DD i DTS odbywa się w kompie a amplituner tylko wzmacnia zdekodowany sygnał
Połączenie cyfrowe to tylko 1 kabel światłowodowy (Toslink) lub koncentryczny (coaxial) - sygnał cyfrowy dekodowany jest w amplitunerze a nie w kompie i tu znaczenie ma jakie dekodery posiada ten ampik

co do wejść to amplituner z niższej półki prędzej będzie miał wejścia cyfrowe niż wejście 5.1

PS A o blu-ray'u nie myślisz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

PS A o blu-ray'u nie myślisz?


Haha, oczywiście, że nie. Powodem, dla którego buduję "kino" na komputerze jest bardzo ograniczony budżet. Nic mi po blu-ray'u, skoro max rozdzielczość mojego 15,6'' ekranu to 1366x768, a na zakup TV mnie nie stać- tzn. wiem, że mogę kupić sobię za kwotę, którą planuję wydać na amplituner cały zestaw kina domowego z dvd i głośnikami 5.1- tak zrobił mój dziadek-ale u niego dźwięk jest takiej klasy jak z głośnika mojego telefonu (tylko czegoś basopodobnego więcej).

W planach mam najpierw kupienie jakiegoś choć w miarę przyzwoitego amplitunera, potem karty dźwiękowej i powolne "polowanie" na jakieś przyzwoite kolumny. Wiem, że taki zestaw nie zagra imponująco, ale do szału doprowadza mnie już mój zestaw komputerowych głośników marki Techsolo.

A i jeszcze jedno- czy jeśli to komputer będzie "sercem" zestawu to czy zamiast amplitunera można kupić wzmacniacz? Na radiu mi nie zależy, ale chciałbym mieć dźwięk 5.1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze kina domowego to zazwyczaj najbardziej zaawansowane modele w ofercie firm. icon_wink.gif

Czyli masz np. 1 czy 2 najdroższe modele to wzmacniacze, a potem tańszych kilka amplitunerów (od mocnych i zaawansowanych konstrukcyjnie i brzmieniowo po najprostrze...).

Natomiast z w miarę tanich i niezłych amplitunerów KD polecam Soniaczki, np. za 399zł masz model STR-DE585. Co prawda nie ma pilota, ale praktycznie wszystkie funkcje można obsłuzyć z panelu przedniego, a w dodatku jest sporo używanych pilotów na Allegro (lub zastosuj iniwersalny).
http://allegro.pl/item932619133_sony_str_de585_idealny.html
Ma DTS, DD, wejście cyfrowe optyczne oraz koaksjalne - i powinien spokojnie wystarczyć Ci na początek.

Albo jeszcze lepiej są roche nowsze modele DE597 i już pilotem, a też mieścisz się w 500zł.
http://allegro.pl/item935464157_sony_str_de597.html

Lub model o 1 niższy, ale z DVD SONY
http://allegro.pl/item935107834_amplituner..._dvd_ns355.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Natomiast z w miarę tanich i niezłych amplitunerów KD polecam Soniaczki


Czyli uważasz, że nie warto polować (za te pieniądze) na żadne Denony, Onkyo, Harmany czy Marantze? Nie ukrywam, że wygląd Sonych mi wyjątkowo nie pasuje (co akurat niewiele zmienia, jeśli mi powiecie, że są one dobre/lepsze.

I jeszcze pytanie co do podłączenia- w tym amplitunerze:
http://allegro.pl/item938374782_wzmacniacz...ot_potezny.html
który nie posiada ani wejścia optycznego ani tego"6ch input" jak denon, jak to podłączyć z w/w kartą muzyczną, aby dźwięk był przestrzenny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi oto, że nie warto polować na Denony, Marantze, Harmany itp RoRo chodziło zapewne o to, że w przypadku Sony za mniejsze pięniądze możesz otrzymać większą funkcjonalność - np podany http://allegro.pl/item935464157_sony_str_de597.html ma dekodery DD EX i DTS ES czyli 6.1
Co do wyglądu to mnie osobiście Sony też nie za bardzo pasuje, sam mam Marantza, a z nowych ampków podobają mi się Harmany i Denony

Co do podanego przez Ciebie Onkyo, to jest to stary model posiadający tylko Dolby Surround Pro Logic czyli przestarzałe dekodery i nie ma jak podłączyć do karty dźwiękowej za wyjątkiem analogowego stereo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam fotografie - każdy producent chwali się dekoderami i innymi rozwiązaniami na płycie czołowej, pomocne jest też oglądanie zdjęć tylnej ścianki - widać na niej brak wejść cyfrowych co jest wręcz niemożliwe przy dekoderach DD i DTS (dekodery muszą jakoś otrzymać sygnał do dekodowaniu więc w jaki sposób można by z nich korzystać?)

Dolby Surround Pro Logic to system, który przetwarzał sygnał analogowy stereo na dźwięk dookólny więc danych wielokanałowych nie potrzebował
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ostatnie pytanie- zakładając, że nie zależy mi na dekoderach DTS, a zależy na tym 6ch input (dekoderem będzie komputer) to czy uważacie, że lepiej kupić starszy model jakiejś lepszej marki jak na przykład

http://allegro.pl/item929515804_marantz_sr..._5_1_pilot.html

czy niski model, ale trochę nowszy (na przykład te, które polecił RoRo)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja subiektywna opinia jest taka, żeby nie odcinać sobie możliwości rozwoju tzn:
- amplituner powinien posiadać wejście 5.1, żebyś mógł podłączyć kartę dźwiękową, ale czy jesteś pewien, że ten PowerDVD, którego możesz ściągnąć do karty obsługuje pełne DD i DTS tzn coś mi świta w głowie, że wersje podstawowe tego programu posiadają dekodery DD i DTS ale wypuszczają tylko dwa kanały, za opcje 5.1 trzeba dopłacić; nie mam doświadczeń z odtwarzaniem wielokanałowych ścieżek audio więc trzeba by popytać znawców jak to dokładnie jest
- biorąc powyższe pod uwagę dobrze by było, żeby ampek posiadał wejście cyfrowe (najlepiej kilka) i chociaż dekoder Dolby Digital (tak jak ten Denon z Twojego pierwszego postu a nie jak ten Marantz tylko Dolby Surround Pro Logic), to będzie takie koło ratunkowe i możliwość rozwoju w przyszłości, bo będzie można podłączyć cyfrowy tuner kablówki czy satelitki czy jakiekolwiek inne urządzenie z cyfrowym wyjściem

mam nadzieje, że nie zagmatwałem i nie traktuj tego jako wyroczni i prawdy objawionej, Ty wydajesz kasę i Tobie ma się sprzęt podobać i dawać satysfakcję icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej ja dorzuce 3 grosze, ten twoj laptok nie ma już czasem wyjścia optycznego spdif przez przejściówke ze słuchawkowego jacka? wiele współczesnych laptopów posiada takowe rozwiązanie, może warto sprawdzić, bo gdyby miał, mógłbyś zaoszczędzić na karcie dźwiękowej do lapa, kupić amplituner z dekoderami, a i kabli mniej by się plątało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...