Skocz do zawartości

Prośba o radę - im więcej czytam/słucham, tym mniej... :(


brave

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów,

Zwracam się do Was z gorącą prośba o pomoc, gdyż "utknąłem" poszukując rozwiązania dla kina domowego do swojego mieszkania.

Uwarunkowania (czyli gdzie będę słuchał i czego):
Pokój "dzienny" 23m2. Układ ścian - Kwadrat. Na jednej ścianie (nazwijmy to północnej - kanapa, po przeciwległej stronie - południowej - (w odległości około 4.5m stolik RTV + TV + pomniejsze meble. Ściana zachodnia - duuuża szafa drewno+szło (2,2mx1,9x) +drzwi wejściowe. Ściana wschodnia - dwa duże zdjęcia 1,5m x0,7m) wiszące nad stołem + krzesła + drzwi balkonowe 2m x 2m + zasłony. po środku pokoju stolik (niski). uff...

Sygnał wejściowy: TV LCD, PS3 - poza grami (sporadycznie) przede wszystkim BR, WD HD TV - wszystko HDMI.

Czego oczekuję / co mam zamiar słuchać? Przede wszystkim oczekuję zwiększenia "komfortu" odsłuchu TV i filmów (BR + WD - czyli RIP-y). Sprzęt zdecydowanie nie ma służyć do słuchania CD. Sporadycznie odsłuch muzyki z mp3/ipod. Nie jestem bardzo wymagający co do jakości dźwięku, ale także nie chciałbym aby zestaw grał (jako to mawia mój kolega) - "jak odwrócone do góry dnem garnki". Lubię dźwięk dynamiczny, lecz bez nadużywania basów. Jako, że mieszkam w bloku - nie interesują mnie żadne setki W.

Do chwili obecnej miałem zestaw 5.1 Yamahy VX-430RDS + DVD S520 +kolumny. Zadowalał mnie w zupełności, ale po zmianie mieszkania - niestety brak na niego miejsca + jako że to sprzęt dość leciwy - brak wejść cyfrowych itd... a tak naprawdę, to po prostu chętnie już go wymienię. icon_smile.gif

Wymagania jakie postawiłem dla takiego rozwiązania:

1. Cena zestawu - akceptowalna (czytaj: rozsądna) to ok. 2700zł.. Górna to ok.4.500zł (w tej cenie to chciałbym aby mi "scenka opadała")
2. Ilość kolumn - ze względu na piękniejszą moją połowę i ograniczone miejsce - odpada ciągnięcie kabli dookoła pokoju + rozstawianie kolumn po całym pokoju, zatem pozostaje mi 2.1 albo... tak ostatnio "modny" soundbar.
3. Preferuję prostotę rozwiązań i uniwersalność.

to tyle..

co rozważałem?/wnioski dotychczas:
1. Soundbar Yamaha YST-4100 (przyzwyczajenie do marki) - drogi, bardzo drogi, nie jestem przekonany, czy spełni moje oczekiwania + wydaje mi się, że to zbyt "czułe rozwiązanie" jak to "zwyczajnego oglądania filmów" - nie mam w zwyczaju w domu oglądać 2h filmy siedząc w tym samym miejscu icon_smile.gif czasami się położę, czasami siedzę itd.. jak czytałem w jednym z postów - podobno to bardzo czuły system.. miałem szansę odsłuchu w salonie Yamaha, ale.. od kilku osób słyszałem, że to bardzo "wybredny" sprzęt i należy go posłuchać w docelowym pomieszczeniu... na razie takiej okazji nie miałem..

2. Zestaw Yamaha YHT-S400 - czyli mniejszy brat i prostszy... niż 4100. nie słyszałem go. opisów mało. nowa rzecz.. trudno powiedzieć. Soundbary innych firm odpadają - słuchałem Samsunga (!) i Denona - jak na moje uszy - marnie, nawet bardzo.

3. Nowy amplituner (z HDMI) + kolumny 2.1 ? tyle, że chciałbym aby sub można było położyć na płasko (idealnie gdyby nie był w takiej pozycji wyższy niż 19cm). same kolumny też preferowałbym niezbyt duże.. rozważałem zestawy 2.1 bose, ale.. to drogie zabawki i nie za bardzo jakoś przekonują mnie te kolumienki (dosłownie) 7,6x7,6cm... a znowu - odsłuch w ich salonie.. niestety nie oddaje mojego pokoju icon_sad.gif

4. a może powiecie mi jak wykorzystać mojego poczciwego vx-430? tak naprawdę to mam problem z BR z PS3 - bo tam wyjście po HDMI, a i TV po świetle nie mogę połączyć do niego... tutaj mnie boli, bo inaczej to bym się bardzo nie zastanawiał i go wykorzystał. jedynie DVD sobie daruję, bo praktycznie nie używane od lat..

5. ... a może jeszcze inne rozwiązanie?

Moi drodzy - liczę na Waszą pomoc, wiedzę i doświadczenie - ja już zgłupiałem... bo im więcej czytam, słucham oglądam, tym mam większy dylemat i problem. może jest ktoś kto w podobnych warunkach używam yst-4100? moim zdaniem wystarczył by mi zwykły zestaw 2.1.. nie wiem czy jest sens płacić tyle $ za soundbar, szczególnie, że jak pisałem - aż tak bardzo wymagający nie jestem...


pozdrawiam Was,
Piotr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. przeczytałem wszystkie posty na tym forum (i nie tylko na tym). niestety przyznam szczerze, że na razie to jedynie są dyskusje. bardziej prosiłbym o zderzenie Waszych doświadczeń i opinii z moim podejściem/analizą.. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie ma sensu go cytować w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to z boku podejście trochę dziwne icon_smile.gif Chcesz kolumny 2.1 , a szukasz ampli z hdmi żeby podłączyć PS3 i korzystać z BR. Tylko że bez zestawu 5.1 to nie za bardzo wyjdzie, więc może lepiej pójść w kierunku czegoś dwukanałowego z możliwością podpiecia suba? Np taki zestawik : ampli stereo HK 3490 z kolumnami Mission M34i albo innymi małymi podłogówkami . Ampli ma wejścia cyfrowe , więc audio z tv podłączysz , wyjście na sub też jest , radio w promocji icon_razz.gif . Cena około 3200, zależy gdzie będziesz kupował. Jak masz taką możliwość to polecam odsłuch .
Pozdrawiam,
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkk dlaczego uważasz, że bez 5.1 nie wyjdzie? amplituner zwłaszcza z dekoderami HD to centrum audio-video umożliwiające przełączanie sygnałów i wypuszczenie jednym kablem do telewizora - zamiast plątaniny kabli wszystko (BR,PS3 czy jakiś odtwarzacz sieciowy/komputer) podłączamy poprzez HDMI do ampka i stąd jednym kablem do TV
optykiem czy koaksjalem pójdzie tylko rdzeń audio nowych formatów HD, obraz trzeba by połączyć osobno do TV i przełączać każdorazowo wejścia
brave nie deklaruje się jako audiofil, muzyka to głównie MP3, moim zdaniem stawia bardziej na funkcjonalność

W tej chwili mam system 3.1 bo ze względu na dziecko nie stosuje surroundów, mam DVD,BR + odtwarzacz sieciowy Fergusona wszystko podpięte kablami HDMI do ampka i stąd jednym przewodem do telewizora, ampek przy okazji dekoduje wszystkie formaty HD i przesyła do TV tylko obraz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak , ale jak dla mnie jeśli coś ładnie dekoduje nowe formaty dźwieku to jeszcze powinno umożliwić usłyszenie tego . I ten warunek nie jest tu spełniony, w związku z czym według mnie nie ma sensu ładować się w ampli KD, stereo wystarczy. Co do wygody podłaczenia wszystkiego przez HDMI to masz rację , niemniej jednak ja bym wybrał stereo icon_smile.gif
PS mam na ławie 5 pilotów , z czego używam najczęsciej 3 i jakoś da się z tym żyć icon_biggrin.gif
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma różne preferencje, sam zainteresowany wybierze co mu bardziej pasuje ale dźwięk z amplitunera nie jest przecież taki zły, różnice pomiędzy starymi a nowymi formatami naprawdę słychać, tym bardziej, że przy 2.1 zamiast 5.1 można zainwestować w lepsze kolumny icon_wink.gif

PS ja mam już 7 pilotów i obsługuje to wszystko za pomocą uniwersalnego Logitecha bo żona zagroziła, że to towarzystwo wyrzuci za okno icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przepraszam , ale kolega BRAVE nie jest zainteresowany 5.1 . Nie wiem jak do końca wygląda prawo konsumenckie , ale zaproponowałbym

kupić ysp-3000 w internecie i przetestować na własnej skórze , masz 10 dni na zwrot towaru. Prawdopodobnie (trzeba to sprawdzić) kaskę muszą zwrócić

w ciągu 30 dni. Jest to chyba jedyny sposób , aby przekonać się ,czy to jest to , czego szukasz i potrzebujesz.

Subwofer pożycz od znajomych.

Znam walory bose , może cinemate II GS ? Porozmawiaj o demonstracji za kaucją na Twoich "hektarach"

Pozdrawiam serdecznie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nikt nie pisze o 5.1, dyskusja między mną a kolegą mkk dotyczyła tego, czy system 2.1 ma napędzać sprzęt stereo czy A/V

żeby nie robić offtopu moje przemyślenia do założeń autora wątku:
najtańszy amplituner z dekoderami HD i min 3 wejściami HDMI, opcjonalnie możliwość współpracy z iPodem ale nie przez stacje dokującą (za drogo) tylko kabel USB, na początek dobre monitory takich firm jak Monitor Audio czy Paradigm i odsłuch tego zestawu
jakby była możliwość to wypożyczenie zestawu do domu (za kaucją) i określenie czy sub będzie w ogóle potrzebny (zwłaszcza przy wymaganiach co do wielkości)
to był zestaw wyjściowy do dalszych wyborów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim Wam dziękuję za włączenie się do tego tematu i poświęcony mi czas. doceniam to. icon_smile.gif

a teraz po kolei:

mkk - dzięki za podpowiedź. myślałem właśnie o AM stereo a nie 5.1. ale.. skoro mialbym kupić AM stereo bez.. wejść HDMI - to bez sensu byłoby pozbywać się mojego wysłużonego 430RDS.tam też mam stereo a nawet 5.1 - i jak na moje potrzeby - całkowicie wystarczający, gdyby nie jeden mankament - jak słusznie zauważył kolega adamson - stawiam na funkcjonalność, oczekuję, że będę mógł sprzęt podłączyć po HDMI do AM i ... zdecydowanie nie kwalifikuję się na "audiofila" - w jakichkolwiek kontekstach byśmy to rozważali icon_smile.gif

Przyznam, że pomysł na HK + Mission - podoba mi się. zastanawiałem sie trochę nad "wielkością" tych kolumn, ale moze jakoś bym przebolał te 120cm wysokości icon_smile.gif w tej opcji jednak poprosił bym Was uprzejmie o alternatywę - czyli coś innego niż HK? i może coś "mniejszego" niż te Mission? Obawiam się, że mógłbym nie "umieć wykorzystać" możliwości takiego zestawu icon_redface.gif

Panowie, a może jakiś przystępny AM do 5.1, który da radę pociągnąć kolumny takie jak mkk zaproponował? albo podobne - zbliżone parametrami/możliwościami? tutaj skłaniałbym się do tego co sugerował adamson - czyli możliwość podłączenia np. PS3 do AM - bo inaczej niż przez HDMI to ja nie widzę możliwości - podobnie jak WD TV HD icon_sad.gif

maciek720 - masz rację, nie za bardzo mnie interesuje cały zestaw 5.1, co nie znaczy, że nie chciałbym "wygody" w kwestii podłączeń sprzętu - które dają dzisiejsze AM do KD - czyli własnie HDMI x n... co do YSP-3000, to nie musiałbym robić tego przez internet. w Warszawie dogadałem się z jednym ze sklepów, że byłaby możliwość wypożyczenia i odsłuchania tego w domu. Suba mam od poprzedniego zestawu 5.1 - w zupełności by wystarczył, ale... tutaj mam swoje obawy, bo..

1. wydać na zestaw YSP-3000 ok. 2.590 po to by.. słuchać go jako zestawu stereo?? jak dla mnie POMYŁKA i bezsensowne wywalanie kasy. to samo dotyczy modelu ysp-4100 - cena 4850 (!).. one są na pewno wspaniałe, ale.. no właśnie
2. nawet jak wypożyczę takie cudo na 2-3 dni.. jestem pewny, że przez te 2-3 dni miałbym duży problem aby poświęcić wystarczająco dużo czasu aby takie ustrojstwo skonfigurować i dostroić tak, aby móc podjąć decyzję.
3. czytałem Wasz posty w innych wątkach tego forum - i przyznam, że jeżeli ta Yamaha jest TAK czuła na "budowanie poprawnej sceny" - to .. podziękuję- nawet za jej testowanie. icon_sad.gif tak jak pisałem- zaleta nie chodzenia do kina - jak dla mnie polega na tym, że mogę sobie leżeć na sofie, bujać się w fotelu, siedzieć po turecku, czy jaka tam mi inna poza jogi przyjdzie do głowy - i nie muszę się martwić, aby czasem nie stracić "efektu 5.1" icon_smile.gif - wierzę, że wiecie o czym mówię!

PS. kasę przez internet mają obowiązek zwrócić do 7-10 dni (maks) czyli realnie masz 5-6, ale to nie na temat - taki offtop, sorry

co do ostatniego postu adamsona - PEŁNA zgoda.. tylko błagam - podpowiedzcie coś - modele, marki, cokolwiek co pozwoli mi się "zaczepić" .. icon_smile.gif

Z góry Wam dziękuję i proszę o jeszcze jakąś podpowiedź icon_wink.gif
serdecznie pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brave ,
z wejsciami hdmi w ampli stereo jest problem , znaczy sie nie widziałem jeszcze takiego sprzętu icon_smile.gif . Z popularnych ampli masz HK AVR 255, Onkyo 607, ale ....ja bym pojechał sobie do salonu i posłuchał zestawu opartego na ampli av i porównał z ampli czy też wmacniaczem stereo. I dopiero wtedy bedziesz mógł stwierdzić czy masz zapędy audiofilskie i czy słyszysz różnicę icon_biggrin.gif , i czy chcesz płacić za dodatkowe, niepotrzebne dekodery , końcówki mocy i inne wodotryski icon_smile.gif
Pozdrawiam,
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
przeglądałem różne opcje i zastanawiam się nad odsłuchem takich kolumn:
- KEF IQ 50, KEF C7, Dali Concept 6, Mission M34i, Monitor Audio BR 5/6 (?)

które z nich Waszym zdaniem - będą najlepiej pokrywały moje potrzeby?

Zdaję sobie sprawę, że w kwestii odsłuchu nic nie zastąpi tego jak MOJE uszy będą słyszeć dane kolumny, ale w każdym temacie - także jak domniemam i w kwestii doboru kolumn jest jakieś "best practice" icon_smile.gif czyli chodzi mi Wasze doświadczenie co do "jakości" produktów, wykonania, w miarę obiektywnej oceny brzmienia muzyki różnych gatunków (przyznam, ze klasyki rzadko słucham)

ach, jeszcze jedno - czy możecie coś zaproponować o mniejszych gabarytach a w podobnym brzmieniu? np. jakieś kolumny podstawkowe?

co do ampli - coraz bardziej kieruję się w stronę bardziej KD niż stereo - ze względu na funkcjonalność (HDMI etc)- co do płacenia za wodotryski - racja, ale .. z drugiej strony taki HK3490 - bez żadnych wejść HDMI kosztuje więcej niż średniej klasy (z tego co się udało mi zorientować) AV do KD (taki 5.1)... a obawiam się, że nie usłyszę jednyak niuansów muzycznych o których pisze mkk icon_sad.gif

z góry dziękuję!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[
Cześć ! Wszystkie połączenia cyfrowe są ułomne ( poobcinany dzwięk ) . Kolega proponował Tobie bardzo dobry hk 3390 , a ja zaproponuję

głośniki TANNOY MERCURY F 4 , troszkę mniejsze (970mm) . Napewno nie są to wyrafinowane konstrukcje , ale mają wystarczająco dużo basu , aby zrezygnować z subwoofera.

Zwróć uwagę jeszcze na marantz-a nr 1501 . Znajdziesz tam Swoje cyfrowe wejścia , ale brak skalerów video w górę.

Miłego dnia !

Myślę ,że ysp-3000 ma więcej trybów jak stereo , a sama konfiguracja trwa 3 minuty , 2200 tyle kosztuje we Wrocławiu.
Pozatym MA wszystkie wejścia cufrowe i jest mniejsza od mission.

SORKI , ale troszkę pogubiłem się czego w ogóle szukasz.(?). Stero tak , czy w końcu nie , wielokanałowość tak , czy w końcu nie(?).
Napewno wejść cyfrowych. Wybacz pogubiłem się !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brave bardzo fajne typy, ale KEF iQ50 to mała podłogówka, miałem dalekiego poprzednika Q4 (wlk, obudowa ta sama, róznica w głosnikach i drożności) grał bardzo fajnie , kameralnie ale basu za dużo nie było, tutaj lepszym wyborem byłby pewnie KEF c7

maciek720 podpowiedział całkiem fajny sprzęcik Marantz NR 1501, sam używam już drugi amplituner Marantza i jestem bardzo zadowolony, sprzęcik bezproblemowy, b. muzykalny; zaletą akuratnie tego modelu jest jego kompaktowość i taka ogólna" zgrabność" 4 wejścia HDMI + 3 cyfrowe, wszystkie nowe dekodery tylko cena w okolicach 2000zł i brak części funkcjonalności większych braci (np skalera ale Tobie to nie koniecznie będzie potrzebne)
pozostałe tańsze amplitunery posiadające już nowe dekodery HD i odpowiednią ilość wejść to Denon AVR-1610 (ok1350zł),Harman AVR255 (ok 2200zł), Onkyo SR607 (ok 2000zł) 6 wejść HDMI, Yamaha RX-V565 (ok. 1750zł), Pioneer VSX-819V (ok 1500zł) ale... wspomniałeś coś o piękniejsze połowie i tutaj dochodzimy do współczynnika WAF - w/w amplitunery w porównaniu z NR1501 to duże klocki

podsumowując: moja skromna opinia i wstępna selekcja (nie poparta odsłuchami) na bazie podanych założeń tzn dyskretny, funkcjonalny system 2.1 oparłbym na bazie amplitunera Marantz NR 1501 (lub któryś z tych tańszych innej marki jeśliby budżet miał ucierpieć) +
KEF C7
Monitor Audio BR5 (dość często polecane zestawienie z Marantzem)
Mission M35i (większe od M34i)
lub w wersji podstawkowej Klipsch RB61, PARADIGM TITAN MONITOR v.6
to są moje typy do wstępnych odsłuchów, na bazie tychże można by się zastanawiać co dalej i w którym kierunku podążać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...