Skocz do zawartości

Kupno pierwszego gramofonu


Recommended Posts

Od jakiegoś roku myślę o zakupie gramofonu. Pół roku temu zacząłem zdobywać pierwsze winyle, bym miał motywację do zrealizowania planów. Na gramofon planuję przeznaczyć do 400zł. Będzie on podłączony do amplitunera i kolumn, których też jeszcze nie mam, ale ich jakość będzie między Koda AV702 a JBL E80.
Gramofon oczywiście wolę używany. Co możecie polecić?
Pozdrawiam,
makkam121
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję lekturę chociażby poniższych wybranych tematów:

http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=15041
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=9009
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=5167
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=7284
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=4788

[attachment=2263:Gramofon..._head_fi.doc]

W powyższym załączniku wykaz budżetowych gramofonów, na które warto zwrócić uwagę.

Przy zakupie z alledrogo trzeba być ostrożnym, ale o tym pisałem kilkakrotnie w wielu wątkach.

Gramofony_bud_etowe_wg_head_fi.doc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ...... i od gramofonu i od ampltunera .... jaki wybierzesz.
Proponowałbym skupić się WYŁĄCZNIE na gramofonach z listy którą Ci podał "na tacy" belfer - tym bardziej, że często bywają one w rozsądnych cenach.

Aby uniknąć zabawy w dedykowane preampy - proponowałbym jakiś solidny amplituner z lat 70-tych ...... z punktu widzenia gramofonu nic więcej do szczęścia nie będzie trzeba.

Proponowałym również jeśli zainteresuje Cię jakiś konkretny gramofon - spróbować cokolwiek wygooglać na jego temat. Przecież my również nie znamy wszystkich modeli drapaków i jeśli mamy cokolwiek z sensem powiedzieć o konkretnym modelu to musimy te informacje wyszukać w necie za Ciebie.

Z ogólnch prawideł czym kierować się przy wyborze nierzadko starego gramofonu.
Generalna zasada im mniej cudów na pokładzie tym bardziej prawdopodobne, że nic nie jest zepsute. Idąc tym tropem najlepsze będą full manuale, z antyskatingiem na żyłce (pod warunkiem, że jest ciężarek - bo jak go nie ma to nie ruszać). Dobrze by było aby swoje ważył i generalnie te z napędem paskowym są bezpieczniejsze od Direc Drivów.
unikaj wymęczonych egzemplarzy i to w sumie tyle.
Co do marek warte uwagi są wyższe kenwoody, Pioniery, Sansui, Denony, Technicsy, Duale.
Thorensy warte uwagi będą poza budżetem, Lenco unikaj (wprawdzie to bardzo dobry gramofon, ale układ przeniesienia napędu ma tak skomplikowany, że jak coś poleci to mało kto to potrafi potem naprawić).
Niektóre Polskie konstrukcje są warte uwagi - ale tu niech wypowiedzą się koledzy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O polskich gramofonach się wypowiem icon_smile.gif
Używam "Adama" z dużym zadowoleniem.
Oczywiście konieczna jest wymiana wkładki (u mnie przejściowo ORTOFON OMB5) bo MF 10x są kiepskie.
Na allegro można znaleźć niezłe egzemplarze ale ceny dość wysokie.
Gramofon lepiej kupować z możliwością odbioru osobistego, czyli testu icon_smile.gif
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I gdzie mam tego szukać skoro odradzacie allegro?

Nie odradzamy Allegro!
Piszemy wyraźnie, że trzeba uważać... Dlatego warto skupić się na sprawdzonych konstrukcjach oraz szukać gramofonów w swojej okolicy i odebrać (tzn. sprawdzić) osobiście sprzęt.
Warto też wziąć po uwagę to, że często w mocniej używanych gramofonach trzeba będzie wymienic igłę...

Poza tym w ogłoszeniach na forach audiofilskich pojawiają się co jakiś czas także gramofony... icon_razz.gif

Pozdrawiam
PS. Powtórzę za Kolegą wcześniejsze stwierdzenie - warto poczytać inne wątki na tym Forum poświęcone gramofonom (no i skorzystać również z wcześniejszych porad)!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to skoro piszecie, żebym skupił się na liście podesłanej przez belfer54 to co robi na niej np taki Denon DP-35F, który jest "Fully Automatic Direct-Drive turntable with linear drive motor"? Już nie wiem czym się kierować, kiedy piszecie, żabym szukał full manuali z napędem paskowym.
Ale trochę mimo wszystko tę listę przejrzałem i znalazłem Sansui SR-222
np. tu: Sansui SR-222
Full manual, napęd pośredni paskowy.
A sprzedawca wygląda dosyć wiarygodnie - daje gwarancje na 3 miesiące, ogólnie handluje używanym sprzętem, komentarze ma pozytywne. Tyle że ceny tych samych modeli potrafią się o dziwo sporo różnić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gramofon jest w bardzo dobrym stanie, to spokojnie mozna kupić bardziej wypasiony model.
A to, że takie same modele różnią się sporo ceną - nie powinno dziwić. Poza różnicą w stanie technicznym część sprzętów jest sprzedawana przez handlarzy (którzy pewnie niedawno je kupili), a część przez zwykłych użytkowników. Do tego część to reanimowany złom, a inne to zadbane egzemplarze od audiofili.
Resztę możesz sobie dośpiewać... icon_wink.gif

Poza tym Sansui z Twojego linku jest już sprzedany (i to od paru tygodni), więc może chodzilo Ci o Dual CS-2215 i teo samego sprzedawcy?
http://allegro.pl/item942286461_gramofon_d...towy_model.html
Cena 349zł z wysyłką i 3miesięczną gwarancją jest do zaakceptowania...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej wypasiony = większość funkcji (albo wszystkie...) wykonywane ręcznie, zazwyczaj paskowy napęd (ale zazwyczaj - bo niektóre zacne modele są na pasek)

bardziej wypasiony = dodarkowe funkcje jak automatyczne podnoszenie ramienia po zakończeniu odtwarzania, wspomagane opuszczanie i podnoszenie ramienia, start i stop, direct drive itp...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zaraz, kaczor napisał, żebym skupił się na full manualach i że lepiej jest wziąć napęd paskowy. A RoRo wręcz przeciwnie. I jak tu zdecydować co do wyboru?

A, i tamten gramofon sansui dałem tylko dla przykładu, bo był "zgodny" z opisem kaczora. Ten aktualnie wystawiany też widziałem, ale jak zobaczyłem, że jest obsługiwany automatycznie to od razu go odrzuciłem. A teraz pasuje bardziej do opisu RoRo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Kaczor napisał Ci:
"Generalna zasada im mniej cudów na pokładzie tym bardziej prawdopodobne, że nic nie jest zepsute. Idąc tym tropem najlepsze będą full manuale, z antyskatingiem na żyłce (pod warunkiem, że jest ciężarek - bo jak go nie ma to nie ruszać). Dobrze by było aby swoje ważył i generalnie te z napędem paskowym są bezpieczniejsze od Direc Drivów.
unikaj wymęczonych egzemplarzy i to w sumie tyle."


Czyli im coś prostsze i mniej zuzyte, tym większa szansa że się nie zepsuje.

A ja równie wyraźnie pisałem, że jeżli cos jest w dobrym stanie i nie wymęczone, to można również brać pod uwage bardziej wypasione modele.
"Jeżeli gramofon jest w bardzo dobrym stanie, to spokojnie mozna kupić bardziej wypasiony model."
Nie jest to stwierdzenie, by nie kupować "manualnego gramofonu"!
Jedno nie przeczy drugiemu - wystarczy uważniej czytać ... icon_mrgreen.gif

I powtarzam: najlepiej osobiście sprawdzić przy odbiorze czy wszystko jest OK.

I to by było na tyle w dniu dzisiejszym - Dobranoc! icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie kupować preampa gramofonowego (a już napewno nie z tych tych najtańszych) i przetestować pre we wzmaku!
Zazwyczaj lepsza będzie wymiana wkładki na droższą, a dopiero później manewry z preampami...

Pytasz o nowy egzemplarz czy o używkę?
Pro-Ject ma sporo udanych modeli i jest chwalony za rozsądną cenę w przy niezłej jakości (odnosi się to to całego typoszeregu modeli - od tych najtańszych po te droższe).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz kaczor się wytłumaczy z tego co napisał. Kaczor podał opcję najbezpieczniejszą i tyle - wcale nie musisz go słuchać icon_wink.gif. Lista belfra opisuje modele budżetowe i zasadniczo młodsze niż te o których muślałem ja. Dość często jest tak, że (nawet współczesne) modele o lepszych własnościach sonicznych i aspirujące do klasy wyższej są mniej wyposażone - ja gustuję w takich. Każdy przyzwoity drapak posiada windę opuszczania ramienia, regulację przeciwwagi (siły nacisku) i antyskating - i uważam, że tylko takimi powinieneś się interesować. Rozwiązania techniczne są sprawą gustu, tak jak kolor obudowy
Zresztą to, że RoRo wskazal na co innego - nie jest niczym zaskakującym, radzi Ci kilka osób i każda z nich ma swoje - czasem przeciwstawne reszcie - zapatrywanie na sprawę i różne argumenty. Stąd jak się pewnie zorientowałeś "nie da się" postąpić zgodnie ze wszystkimi sugestiami . Wybierz argumenty które Cię przekonują i tego się trzymaj i tym kieruj.

Co do zakupów na allegro - oczywiście można, tylko najlepiej jak pisali koledzy odbierz osobiście i sprawdź na miejscu

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście chodzi mi o nowy kwota na początek do 2000 tys potem pewnie będę musiał zainwestować we wkładkę dlatego zainteresował mnie model Pro-Ject DEBUT III ESPRIT a nie mam pojęcie czy to udany model. Może ktoś go posiada i może cokolwiek o nim powiedzieć


Informacje pochwalne o produktach firmy ProJect już dostałeś, a skoro zamierzasz wymienić wkładkę to poszukaj sklepu gdzie będzieszmógł kupić taką wkładkę jak chcesz...

Pozdrawiam
PS. I jaką w końcy kwotą dysponujesz - pierw piszesz o 2 milionach icon_mrgreen.gif (no powiedzmy, że Ci się "tys" niepotrzebnie doczepiło), narzekasz na cenę wkładki Sumiko Blue Point No.2 od Belfra54, a potem napisałeś że może być więcej ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Błękitny Punkt za drogi, zawsze można kupić Pearl albo Black Pearl...
Za podobną cenę (300-coś) widziałem też Shure M97HE - bardzo dobra, dynamiczna wkładka.

Ortofony są może i fajne, ale po kilku latach obcowania z OM10 jakoś nie mam ochoty do nich wracać.

Ze swojej strony dodam tylko, że rozważałbym półautomaty. Full manual jest fajny, ale czasami, kiedy muzyka kończy grać, nie bardzo mam ochotę zwlekać czterech liter z kanapy, a tu igła robi pyk pyk pyk pyk.....

P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam
Ostatnio znalazlem taki oto gramofon:
SONY PS-4300
http://allegro.pl/item993109364_sony_ps_4300.html
Mieszkam blisko, więc miałbym możliwość podjechania, obejrzenia i odsłuchu sprzętu. Tylko, że nie mogę znaleźć zbyt dużo o tym gramofonie(troszeczkę na ang. forach). Co o nim zatem sądzicie? I jak z ceną?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...