Skocz do zawartości

Muzyka na DVD-Audio i jej tworzenie


Waldek

Recommended Posts

Mam trochę starych płyt CD, jeszcze z lat 80-tych ubiegłego wieku, brzmią powiedzmy, tak sobie. Ostatnio zdecydowałem się zrobić ich kopie, tyle że w formacie DVD-Audio 24/192. Udało się i jest o niebo lepiej. Szukam kontaktu z osobami, które też eksperymentują w ten sposób, chciałbym poznać ich opinie i wymienić się wrażeniami. icon_question.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, gdybym tego nie doświadczył na własne uszy to też bym nie uwierzył. Używam WaveLab 5, który posiada opcję tworzenia DVD-Audio z materiału jaki znajduje się na CD, czyli 44100 Hz i 16 bit. Konwertowałem na Wave 24/96 lub 24/192 kHz stereo, a następnie utworzyłem DVD-Audio. Efekt końcowy jest taki: polepszeniu uległa przestrzenność i głębia, dynamika przekazu w skali mikro i makro (słychać więcej detali). Wysokie tony, a to słychać najlepiej, jakby wróciły z dalekiej podróży, nabrały siły i energii, przypomniało mi to regulowanie głowicy w starych kasetowych deckach. W zależności od tego jak przekręcało się śrubkę, było ich więcej lub mniej. Zrobiłem tak dwie płyty, jedną z nich była płyta grupy Journey- Raised on the Radio (Columbia , 1986), dla niezorientowanych grają rock. Druga to Jon & Vangelis- The Friends of Mr.Cairo (Polydor, ?). Nie mogę stwierdzić w którym roku została wytłoczona, na płycie jest tylko data tłoczenia winylu, 1981. Zaznaczam, płyty nie grają głośniej! Przy tym samym ustawieniu potencjometru, różnica na korzyść DVD-Audio, jest niewielka. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Domyślam się, że automatyczna konwersja w WaveLabie robi to samo co niektóre zaawansowane systemy w odtwarzaczach płyt kompaktowych. Mam na myśli takie systemy jak PRO BIT firmyYAMAHA lub REMASTER Panasonica. Te systemy sztucznie powiększały ilość bitów i częstotliwość próbkowania uzyskująć dodatkowe próbki metodą interpolacji. Myślę, że przegrywanie starych płyt na DVD-audio ma sens jeśli jest odtwarzacz tego formatu, a nie ma dobrego odtwarzacza CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...