Skocz do zawartości

Wybór i umiejscowienie kabli


makkam121

Recommended Posts

Witam
Budowa domu jest na takim etapie, że teraz jest ostatni moment by dało się poprowadzić jakoś kable do kolumn. Chodzi mi o te do surround'ów. Mianowicie, w moim 24m^2 pokoju nie ma jeszcze założonych listew podłogowych i drzwi.
Chcę bowiem, żeby fronty stały na "przedniej ścianie", wtedy do lewego tylnego kabel bedę musiał pociągnąc jakoś przy/po lewej ścianie, na której znajdują się drzwi...Dywanu nie planuję mieć, a inaczej niż przy ścianie/po ścianie chyba się nie da.
Zatem powinienem wybrać jakieś kabelki na tył, ale nie chcę przez nie zbankrutować. Co do kolumn jeszcze nie wiem jakie (może JBL E80 + surroundy z tej samej serii)
Może polecicie też od razu jakieś przednie, żeby nie zakładać potem nowego topicu i żeby kable kupić już wszystkie razem.

PS. 1 tylni kabel będzie miał pewnie koło 10, max 11 metrów(przez te cholerne drzwi ;p), drugi powinien być tej samej długości, nie? Aha, i jak się zamontuje te kable, to nie będzie możliwości wyjęcia/zmienienia :/

Serdecznie proszę o pomoc

Pozdrawiam,
makkam121
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Kabel na tył nie musi być puszczony z dwóch stron pokoju. Wystarczy jak pójdzie tą stroną gdzie nie ma drzwi ale wtedy musisz pamiętać ,że jego długość musi być rówma odległości od wzmaczniacza do drugiego - dalszego - głośnika. Przykładowo jeśli kable puścisz prawą stroną pokoju to długość kabla mierzysz do lewego głośnika i mnożysz razy dwa. Nie da sie ukryć ,że do prawego będzie go troszkę za dużo. W razie jakiejś wymiany odrywasz listewki tylko na tym odcinku a nie w całym pokoju a zwłaszcza pod drzwiami. Co do kabla to ja mam Real Cable CAT 250 015 ale niestety nie pamiętam ceny. Co do póżniejszej wymiany kabla na lepszy to wszystko zależy od sposobu mocowania listew do ściany bądź podłogi.

Co do innego sposobu puszczenia kabli na tył to jest to możliwe ale o to trzeba zadbać na etapie robienia wylewek. Należy wtedy położyć peszla z mocnym sznurkiem lub żyłką w środku aby było łatwiej kable przeciągnąć. Można to zrobić też po zrobieniu wylewek a przed położeniem parkietu. Trzeba przekuć rowek przez pokój na głębokość peszla położyć go (wraz z przeciągniętą żylką) i zgipsować rowek i można kłaść podłogi. Jest to lepszy sposób bo można przyoszczędzić na kablu albo kupić lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niestety, rozważania ze wszystkich stron zakupu i montowania sprzętu rozpocząłem już po położeniu drewna :/
Co prawda, jak puszczę kable dookoła to będą musiały pokonać drzwi balkonowe icon_smile.gif ale one mają próg, więc jakoś pewnie uda mi się zamaskować.
Minusem jest, że łącznie będę musiał kupić z 30 m kabla icon_eek.gif
A inni jakie kable polecają? Proszę jednak wziąć pod uwagę ich wymaganą długość

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ten sposób jest puszczone 26 mb i to była jedyna możliwość. Rwanie parkieu nie wchodzilo w grę. Jeśli chodzi o cene to w tej chwili Real Cable CAT 250 015 kosztuje 14 PLN/mb. Troszkę taniej wychodzi Monster Cable XPMS (126754) rolka 30m za 282 PLN w sklepie -> http://www.sklep.rms.pl/ lub MONSTER XPHP w promocji 18 PLN/mb.

Więcej kabli na metry jest pod adresem http://www.sklep.rms.pl/index.php?k114,kab...nikowe-na-metry lub http://www.realcable.pl/index.php5?theme=links
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmrr...myślałem, że takie kabelki dałoby radę kupić za sporo mniej...tak do 5zł/mb. Jaka to by była jakość takich kabli? W zasadzie surroundów bym używał tylko do kina. A głośników też nie będę miał znowu jakiś z kosmosu. Ostatnio najbardziej zastanawiam się nad Koda av702 lub taga tav606. Jednak nie chciałbym znowu kabli, które zmarnują potencjał tych kolumn(nieważne jaki by on był icon_razz.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cene to podałem Ci tam link gdzie masz dużą rozpiętość wartości od chyba 2.00 do kilkudziesięciu zeta za metr. Niestety wybór należy już tylko do Ciebie ale musisz pamiętać, że wybierając najtańsze kable wybierasz też gorszą jakość. Było tam też coś w okolicach twoich preferencji. Myślę ,że do Kody powinny wystarczyć Acoustique Quality AQ615.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a co byś polecił na przody? Tu nie będę okrążał całego pokoju icon_razz.gif więc nie muszę jakoś oszczędzać....tylko bez przesady. Nie chcę żeby słabe kable ograniczały możliwości frontów, ale chcę uniknąć również kupowania kabla za dużo kasy jeśli zaowocuje on jedynie małą poprawą względem kabla sporo tańszego - nie jestem JESZCZE audiofilem icon_razz.gif chociaż oczy potrafią się zaświecić jak odsłuchuję sprzętów po 10tys+
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli Ultralinka jak i każdych innych które mają zasilać fronty, to napiszę szczerze i bez owijania w bawełnę. Te kable trzeba samemu dobrać najlepiej na drodze odsłuchu. Nie będę zgrywał mondralińskiego i pisał, że te grają tak a tamte siak. Nie słyszałem ich niestety ani w takim ani w innym zestawieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...