Skocz do zawartości

pomoc dla początkującego


maynard

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie
Nosze sie z zamiarem zainwestowania pieniazkow w zestaw nie tylko kina domowego, ale takze do sluchania muzyki. Nie uwazam sie za audiofila, jednak chcialbym aby zestaw zaliczal sie powiedzmy do sredniej klasy, jako ze do takowej klasy tez zaliczam moj sluch:) W moim guscie sa mocne i dynamiczne brzmienia. Do tej pory uzywalem komputerowego zestawu glosnikow Cambridge Soundworks S750 w polaczeniu z moim komputerem. Wiem, ze to naglosnienie ma licha jakosc, lecz brzmi mocno, dosc dynamicznie i w systemie 7.1, co sprawdzalo sie w filmach a takze grach.
Bardzo prosze o pomoc w doborze amplitunera oraz glosnikow. Chcialbym tego zestawu uzywac w polaczeniu z komputerem. Zalezy mi rowniez, aby udalo sie zachowac mozliwosc korzystania z EAX w grach komputerowych. Moja wiedza na temat audio niestety jest niewielka a nie dysponuje wystarczajaca iloscia wolnego czasu, by nadrobic zaleglosci. Z gory dziekuje za wszelkie informacje oraz sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pablo.
Jesli chodzi o powierzchnie pomieszczenia, to wynosi ona 25m kw. a moj budzet przewiduje na ok 10tys pln. Natomiast co do muzyki, to przewazaja ostrzejsze brzmienia hard rockowe i progressive rock, wieczorami natomiast rozne odmiany jazzu. Zalezy mi na selektywnym, czystym i naturalnym brzmieniu instrumentow jak i wokalu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf dziekuje za podpowiedz. Moze w ktoryms z pobliskich sklepow hi-fi uda mi sie odsluchac ten sprzet. Trapi mnie jeszcze jedna rzecz: z subwooferem czy bez? Jakie powinienem przyjac kryteria wyboru? Oraz co nalezy zrobic, by zachowac mozliwosc korzystania z EAX w grach? Gdzies zaslyszalem o podlaczaniu amplitunera do karty dzwiekowej zarowno cyfrowo jakl i analogowo, co daje mozliwosc korzystania ze wszystkich dobrodziejstw zarowno amplitunera jak i karty dzwiekowej. Czy to prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Trapi mnie jeszcze jedna rzecz: z subwooferem czy bez?


Jeżeli chcesz też do muzyki mieć zestaw to na razie wydaj pieniądze na możliwie najlepsze kolumny w tym dobry central. Jak się osłuchasz ze swoim systemem to dopiero zacznij szukać subwoofera. Wówczas już będziesz potrafił określić kryteria.
Cytat

by zachowac mozliwosc korzystania z EAX w grach?


Co to jest?

Cytat

zarowno amplitunera jak i karty dzwiekowej. Czy to prawda?


I tak i nie. Są karty które mają dźwięk analogowo wyprowadzony w 5.1 pytanie jakiej jest on jakości. Są karty które mają coax/optyk i wówczas nie ma problemu. Ale powiem szczerze tylko obiło mi się o uszy. Karty i dźwięk 5.1 to dla mnie temat raczej nieznany icon_neutral.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze wiec rozumiem, ze subwoofery sa dla osob, ktorym za male jest natezenie niskich tonow dostarczanych przez glosniki kolumnowe badz kolumny nie posiadaja glosnikow niskotonowych?
Tak jak mowi Cz58y, EAX (Environmental Audio Extensions) jest rozszerzeniem Direct Sound 3D pisanym przez programistow Creative Labs., obslugiwanym przez procesory dzwiekowe kart dzwiekowych (m.in. firmy Creative Labs.). Rozszerzenie to wykorzystywane jest w grach komputerowych i umozliwia stworzenie bardzo realistycznego i elastycznego wirtualnego otoczenia. Obecna wersja EAX, Advanced 5.0 HD jest bardzo rozbudowana. Posiadam karte SoundBlaster X-Fi Extreme Gamer Fatal1ty, ktora m.in. umozliwia pelne wykorzystanie ww wersji EAX. Karta posiada wyjscia cyfrowe:" Wyjście optyczne obsługuje wyjście sygnału stereo SPDIF i przelot wielokanałowego dźwięku DVD" oraz cyfrowe wejscie- wyjscie, wymagajace "sprzedawanego oddzielnie modułu Sound Blaster Digital I/O Module". Cz58y, wciaz nie wiem w jaki sposob polaczyc te karte z potencjalnym amplitunerem, by nie stracic mozliwosci korzystania zarowno z EAX, jak i standardow dzwiekowych oferowanych przez amplituner.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy dobrze wiec rozumiem, ze subwoofery sa dla osob, ktorym za male jest natezenie niskich tonow dostarczanych przez glosniki kolumnowe badz kolumny nie posiadaja glosnikow niskotonowych?


Nie do końca tylko po prostu się utarło że w 5.1 to subwoofer subwoofery musi być! i ja się z tym zgadzam. Tylko że bardzo często bas dostarczany przez te tanie subwoofery jest dużo gorszy i wcale nie schodzi niżej niż dedykowane mu kolumny frontowe. To że sprzedawca w sklepie da potencjometr od sub-a na godzinę drugą i na wszystkich zrobi to wrażenie to tylko trick. Dlatego najpierw kup 5.0 a jak poznaj swój system, akustykę pomieszczenia i dopiero zacznij myśleć o sub-ie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Posiadam karte SoundBlaster X-Fi Extreme Gamer Fatal1ty, ktora m.in. umozliwia pelne wykorzystanie ww wersji EAX. Karta posiada wyjscia cyfrowe:" Wyjście optyczne obsługuje wyjście sygnału stereo SPDIF i przelot wielokanałowego dźwięku DVD" oraz cyfrowe wejscie- wyjscie, wymagajace "sprzedawanego oddzielnie modułu Sound Blaster Digital I/O Module". Cz58y, wciaz nie wiem w jaki sposob polaczyc te karte z potencjalnym amplitunerem, by nie stracic mozliwosci korzystania zarowno z EAX, jak i standardow dzwiekowych oferowanych przez amplituner.


Jak to jest ta sama karta, to jednak potrzebna będzie konsola wejścia-wyjścia. W praktyce i tak pierwszy kupisz amplituner KD od którego nie zależy obsługa EAX, a później będziesz kombinował z dźwiękówką. Z samym podłączeniem cyfrowym nie ma problemu, potrzebny jest kabel coaxial lub optyczny do wyboru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubie niskie tony, szczegolne wrazenie robia na mnie te wystepujace ponizej pasma slyszalnego przez ucho ludzkie. Po prostu lubie takze poczuc muzyke icon_smile.gif Ale nie dudnienie. Niestety z takim mam do czynienia przy obecnym zestawie. Choc producent podaje, ze pasmo przenoszenia zestawu zaczyna sie od 20Hz, to jednak szybka stopa perkusyjna potrafi zadudnic, nie wspominajac juz o tak pieknym instrumencie, jakim jest kontrabas. Wolf, chcialbym miec mozliwosc korzystania z 7 kolumn. Czy dobrze rozumuje wiec, ze gdybym w przyszlosci chcial do tej gromadki dolozyc subwoofer, to musze poszukiwac amplitunera z 8 wyjsciami, w tym sub?
Z tego co mnie wiadomo, pojecie 5.1 w naglosnieniu pojawilo sie wraz ze standardem dzwiekowym Dolby Digital wykorzystywanym po dzis dzien w DVD-Video. Wiem, jak to bylo pierwotnie i wciaz jest realizowane w zestawach koputerowych: glosniki satelitarne sa srednio- i wysokotonowe (badz tylko sredniotonowe), a za przenoszenie niskich czestotliwosci odpowiada subwoofer (wiem ze u Creative, badz pracujacy dla nich Cambridge Soundworks, ma zastrzezona nazwe BASH, jak mniemam dla wbudowanego w sub wzmacniacza dla wszystkich glosnikow zestawu).
Tak Cz58y, posiadam te karte podana przez Ciebie w linku. Czyli nie powinienem sie martwic o amplutener, jesli bedzie posiadal wejscia- wyjscia digital i analog?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli nie powinienem sie martwic o amplutener, jesli bedzie posiadal wejscia- wyjscia digital i analog?


Tak. Jeśli będą jakieś problemy z EAX, to będzie zasługa dźwiękówki. Ampli tylko wzmocni ten sygnał i ewentualnie dodatkowo przetworzy lub zniekształci (DSP).
Odnośnie systemów 7.1, to każdy powszechnie znany producent oferuje takie ampli, jedynie modele podstawowe mają 5.1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bardzo lubie niskie tony(...) Po prostu lubie takze poczuc muzyke icon_smile.gif Ale nie dudnienie


Ja też i dlatego nie mam subwoofera icon_biggrin.gif Zresztą poczytaj:
http://www.superaudio.pl/phpBB2/viewtopic....=98&start=0
Porónywałem bardzo dobry subwoofer B&W z kolumnami. W starciu bezpośrednim icon_smile.gif
Cytat

Wolf, chcialbym miec mozliwosc korzystania z 7 kolumn.


A na jakiej powierzchni chcesz grać?
Cytat

Czy dobrze rozumuje wiec, ze gdybym w przyszlosci chcial do tej gromadki dolozyc subwoofer, to musze poszukiwac amplitunera z 8 wyjsciami, w tym sub?


Tak
Cytat

Z tego co mnie wiadomo, pojecie 5.1 w naglosnieniu pojawilo sie wraz ze standardem dzwiekowym Dolby Digital wykorzystywanym po dzis dzien w DVD-Video.


Oraz w SACD mch i DVDaudio mch

Cytat

a za przenoszenie niskich czestotliwosci odpowiada subwoofer


W SACD/DVDA i niektórych ścieżkach filmowych na tył idzie pełne pasmo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczny, nie marudz, hehe;) Dziekuje za pozytywna opinie. Ja tylko probuje dostosowac sie do poziomu tego forum, bardzo mi pomagacie i juz teraz chce Wam za to podziekowac. Po prostu sadze, ze w wieku 25 lat warto juz do niektorych rzeczy dorosnac, tak co by nasze zycie na marnostkach nie przelecialo.
A pieniazki uzbieralem:) Zapytaj mnie lepiej, czy mam samochod- nie mam icon_razz.gif
Z natury nie korzystam z DSP oraz z zadnych "upiekszaczy" pasma. Wczesniej probowalem roznych zabiegow zmierzajacych do poprawy brzmienia, lecz nigdy nie bylem zadowolony. EQ na zero, dzwiek jakim go producent plyty stworzyl, tzn na tyle na ile zdola go zreprodukowac moje naglosnienie:)
Wolf, wisisz mi obiad- tak sie zaczytalem w Twej recenzji na superaudio.pl, ze nie trafilem lyzka do talerza i tenze z cala swa zawartoscia wyladowal na podlodze. Po przeczytaniu calego topicu mialem ochote wybiec z domu i udac sie do najblizszego sklepu hi-fi celem zakupu takich wrazen odsluchowych, jakich Ty doznales z uzyciem subwoofera Paradigm Servo 15v.2 icon_smile.gif Naprawde bardzo zazdroszcze i czegos takiego chetnie spodziewalbym sie po moim zestawie naglosnieniowym.
A mowiac o mojej powierzchni odsluchowej i 7 kolumnach, to jest to ok. 20m kw. i zalezy mi na takiej ilosci kolumn ze wzgledu na realizm otoczenia dzwiekowego w grach, otrzymywanego z uzyciem obecnej wersji EAX. Z takiego zestawu korzystam obecnie i daje on wspaniale rezultaty. Mam tu na mysli wylacznie multimedialna rozrywke, ale absolutnie nie muzyke.
Hmm... "amplutener"- walnalem chyba najpotezniejszego byka na tym forum icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

udac sie do najblizszego sklepu hi-fi celem zakupu takich wrazen odsluchowych, jakich Ty doznales z uzyciem subwoofera Paradigm Servo 15v.2 icon_smile.gif Naprawde bardzo zazdroszcze i czegos takiego chetnie spodziewalbym sie po moim zestawie nagłośnieniowym

Ja też icon_wink.gif tylko ból polega na tym że ten sub kosztuje prawie 10kzł icon_sad.gif . Ale widzisz z perspektywy czasu patrząc uważam że dopiero teraz jestem w stanie ocenić bas z subwoofera i jego zszycie z kolumnami. Dlatego uważam że generalnie dostępne subwoofery na rynku są kiepskie. Lepszy efekt może dać (ale nie musi) moim zdaniem zakup stereofonicznej końcówki mocy i napędzanie nią frontów. Ale to będziesz mógł ocenić jak już będziesz miał swój zestaw i osłuchasz się z nim parę miesięcy. Nie wspominając o tym że naprawdę to Ci bardzo ułatwi "świadomie" znaleźć dobry subwoofer.
Cytat

to jest to ok. 20m kw. i zalezy mi na takiej ilosci kolumn ze wzgledu na realizm otoczenia dzwiekowego w grach


Dobrze skonfigurowany system 5.1/5.0 bezproblemowo Ci to zagwarantuje. Ja osobiście zupełnie poważnie zaczynam rozważać PS3. Ale czekam aż wyjdzie na nią Command&Concuer icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internetowych ofertach znalazlem cene dla Paradigma Servo 15v.2 7000pln, choc to i tak duzo za duzo...
Pomyslalem, kierowany Waszymi wskazowkami, ze zaczne skladanie zestawu od porzadnego amplitunera (wybiegajacego w przyszlosc) oraz zestawu kolumnowego gora 5.0.
No i tak zaczalem czytac, korzystajac z wolnego czasu...
I natrafilem na nowy ampli Denona AVR-4308 i az mi dech zaparlo. Mnogosc funkcji (potrzebna?) i oczywiscie nic z tego nie zrozumialem icon_smile.gif Czy jednak warto myslec o takim amplitunerze z podejsciem wlasnie przyszlosciowym? Moglbym moja przygode z hi-fi rozpoczac zestawem nawet dwukolumnowym. Z tego bedzie juz muzyka, a do KD moglbym wciaz wykorzystywac moj obecny zestaw glosnikow, ktory pod tym wzgledem sprawuje sie calkiem znosnie.
Wolf, nastaly czasy RTSow. Najlepszym tego dowodem jest nadchodzacy nowy StarCraft, ktory ma zrewolucjonizowac te kategorie gier; urzekajacy nawet mnie, choc siedze w symulatorach i grach tzw. przygodowych (przepraszam za offtopic icon_smile.gif).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

oraz zestawu kolumnowego gora 5.0 (...) Czy jednak warto myslec o takim amplitunerze z podejsciem wlasnie przyszlosciowym?


Hmmm jakby to rzec. Nadchodzi podobno nowe BluRay HDDVD. Weszło/Wchodzi połączenie HDMI 1.0/1.1/1.2 Lg wypuściło pierwszego gęstego multiformatowca filmowego. Wchodzą nowe bezstratne kodeki do Kina Dolby i DTS. Ale jedno się nie zmienia i nie zmieni. Głośniki były są i będą potrzebne! Czyli reasumując. Aktualnie mamy na rynku taki czas wyczekiwanie, co będzie. Wszyscy drepczą w miejscu, wymyślają różne dziwne rzeczy, przypominają sobie o stereo, ceny nie szaleją czyli warto kupić teraz dobre kolumny. Gdyż jest to najrzadziej wymieniany element systemu. Ja dobrze wybierzesz to następne kolumny za jakieś 10 lat icon_smile.gif Amplitunery zaś? Hmm kup teraz przyzwoity amplituner i za dwa-trzy lata jak już będzie jasna sytuacja z nowymi gęstymi wówczas go wymienisz. I nie będziesz miał z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia. A jak teraz wybulisz xxxx kzł na amplituner a za 2 lata będziesz kręcił nosem że np. nie transportuje czystego sygnału MLP ze ścieżki HDDVD icon_neutral.gif Tak więc kupuj kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf, co ja bym bez Ciebie poczal icon_wink.gif Moj budzet prawdopodobnie wzrosnie do 15tys pln. Pomyslalem, iz narazie moglbym poprzestac na parze kolumnowej i amplitunerze z mysla o docelowej rozbudowie do zestawu KD. Jaka jest Twoja sugestia? Tych ampli jak i glosnikow jest mnogosc. Oczywiscie umowie sie na odsluch ale przydalyby mi sie Wasze wytyczne...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich
Poczynilem wiec pewne kroki w celach odsluchowych, jako ze nikomu juz nie chce sie odpisywac icon_razz.gif
Udalem sie do pewnego sklepu audio- profesjonalna i bardzo mila obsluga. Ale my nie o tym. Dzis do dyspozycji dano mi amplituner Denon AVR-4306, poniewaz jest teraz w nizszej cenie 5500pln, do niego DVD rowniez Denona model 1940 (takowy akurat byl do dyspozycji), oraz kolumny Paradigm Studio 60 i Dali Suit2.8. Do tego kanapa, kawusia i nieograniczony czas, czyli do zamkniecia salonu icon_wink.gif (wiem, ze przezywam, ale to moj pierwszy odsluch:)). Paradigmy potraktowaly mnie taka przestrzenia, ze oniemialem z wrazenia. Bardzo selektywna gra, po paru minutach odsluchu "tracilem kolumny z oczu", a na twarzy nieomal moglem poczuc oddech Rebeki Pidgeon spiewajacej Spanish Harlem. Generalnie przesluchalem cala plyte "The Ulimate Demonstration Disc" Chesky'ego, gdyz znam ja bardzo dobrze i efekt zrobil na mnie duze wrazenie. Jednak jakby brakowalo mi nizszych tonow. Dostalem wiec Dali, ktore schodzily nizej, jednak ogolnie zagraly ciut gorzej, mniej przestrzennie, mniej szczegolowo.
A pozniej troche poplynelismy z tematem i byl zestaw Ushera (Reference bodajze 1.5, kolumny CP-6371 i odtwarzacz CD-1). Jeszcze wieksza szczegolowosc instrumentow, nizsze i szybsze tony. Nie moglem oderwac uszu icon_smile.gif. Po raz kolejny przekonalem sie, ze Tajwanczykow nie mozna lekcewazyc icon_wink.gif.Niestety jest to zestaw poza moim zasiegiem finansowym.
Jutro chce dac przede wszystkim szanse tym Paradigmom, jako ze najslabszym elementem dzis byl odtwarzacz Denona.
Mito, tak wlasnie chce uczynic. Uzylem dzis tej koncowki Ushera aby przekonac sie o slusznosci Twoich slow.
Prosze Was o sugestie odnosnie jakiego zestawu warto jeszcze posluchac.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzis do dyspozycji dano mi amplituner Denon AVR-4306

Baaardzo dobra decyzja.... Ale:
Cytat

do niego DVD rowniez Denona model 1940

No wiesz właśnie planujesz zakup GolfaGTI i chesz do niego dokupić Kormorany R14" 165. Nie da się ukryć jeździć będzie icon_confused.gif
Najważniejsze decyzje to w kolejności:
1. Do kiedy chcę kupić Wyznaczasz sobie datę i dokłądnie wówczas kupujesz. Dzięki temu nie kupisz pod wpływem chwili i zauroczenia. Najgorsze to pośpiech.
2. stereo czy mch, jeżeli mch to SACD/DVDAudio/DVDVideo czy tylko DVDVideo, czy też system uniwersalny
3. I dopiero teraz ustalaj budżet.
4. Co spodziewam się wymieniać najszybciej? A co najpóźniej.
To co najpóźniej przeznacz 60-70% budżetu.

To tak z ogólników i doświadczeń własnych.

A konkretnie, ponieważ chcesz grać na 20m2 a budżet zwiększyłeś do 15kzł to:
przykładowy zestaw Paradigmów (to tylko przykład):
Ideał wg mnie: 5 sztuk STUDIO40, subwoofer później.
Realia wg mnie to: 2 sztuki STUDIO40 na front, jako centralny CC590, jako surrond 2 sztuki STUDIO20
Subwofer dokupisz później.
Jako DVD wspomniany przez Ciebie Denon lub Yamaha S667 lub Samsung 850/950
I na amplituner resztę która zostanie. Ważne żeby amp miał preout.

Wszystko musisz zamówić w jednym sklepie to wyszarpiesz co najmniej 10-20% upustu
Następne etapy to:
zakup subwofera
zakup końcóki mocy stereo lub wielokanałowej
wymiana odtwarzacza na lepszy
wymiana amplitunera na przedwzmacniacz
Zmiana domu/pomieszczenia odsłuchowego
wymiana kolumn

Zwróć uwagę w którym momencie wymieniasz kolumny. Dlatego tak ważne jest żeby kupić je jak najlepsze.

Jak możesz spróbuj posłuchać jeszcze eposów, focali. JBL też mi się podabał. Zastanowiłbym się nad KEF-em
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...