Skocz do zawartości

Jakie kolumny


slan

Recommended Posts

Witam, przymierzam się skompletowania mojege pierwszego zestawu audio. Weekend majowy poświęciłem na edukację i stąd moja wizyta tutaj icon_smile.gif.
Miejsce akcji to salon 25m otwarty na jadalnie i korytarz. Sprzęt i kulumny muszą być ustawione na szafce rtv wys. 40 cm. Kolumny będą rozstawione na około 2m od siebie, pomiędzy nimi tv. Słucham głównie Floydów, Genesis ale i trochę jazzu i klasyki- raczej spkojna muza do czytania. Po spędzeniu kilku godzin na tym forum jestem już prawie zdecydowany na zestaw NAD C315 lub C326. Nie wiem natomiast jakie kolumny zastosować: czy podłogowe czy podstawkowe? Jedna z nich będzie stała w narożniku (możliwość odsunięcia o 30 cm ). Znalazłem również bardzo ciekawą ofertę w UK

link
Tylko boję się, że te głośniki mogą być za małe icon_sad.gif

Prośba o wsparcie nowego członka forum icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Wybór kolumn zależy tylko od CIEBIE i TWOICH upodobań oraz oczekiwańicon_smile.gif
Rozstaw głośników, rodzaj muzyki oraz to, że czytasz podczas słuchania - sugeruje nawet niewielkie podstawki (polecam kolumny bez dziury lub otwór z przodu). Choć na wielkich skrzynkach też można słuchać cicho... Na dwoje babka wróżyła:)


Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle do takich metraży wstawia się kolumny podłogowe, z drugiej strony podłogowe powinny stać na podłodze (żeby głośnik wysoko tonowy był na wysokości (pi x oko) siedzącego słuchacza). Z kolei podstawkowe na 40-u centymetrach nieco za nisko.
Ty piszesz, że muzyka raczej stanowi tło niż żebyś zasiadał i słuchał jej więc może takimi niuansami nie warto się przejmować.
Myślę, że tu bardziej uniwersalne mogą się okazać podłogowe (bez bass-refleks lub z bs z przodu, jak wcześniej pisał kolega) - słuchać ciszej się da, a jak wpadnie Ci do głowy "dorzucić do pieca" to ładniej przestrzeń głosem wypełnią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze wybrać coś pośredniego - starsze kolumny podłogowe, które mają wysokość mniejszą niż obecne modele (zazwyczaj dość smukłych...) podłogówek. Można je określić mianem kolumn regałowych.

W każdym razie są większe od kolumn podstawkowych, głośnik basowy dochodzi do 30cm a wysokość do 60cm (z tolerancją do kilku centymetrów).
A ponieważ obecne ceny schodzą czasami do 20% wartości początkowej, więc można kupić dobre kolumny za bardzo rozsądną cenę...
Głośnk wysokotonowy będzie na wysokości poniżej metra, a przy odsunięciu kolumn kilka metrów od słuchacza masz prawidłowy odsłuch dla uszu na wysokości plus-minus kilkudziesięciu centymetrów od poziomu głośnika wysokotonowego.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slan zastanow sie na kolumnami AE AELITE 2 ... to sa dosc wysokie podstawkowce ... w tym przypadku nie dosc ze wysokosc jest juz mniej wiecej przyzwoita to jeszcze jakosc tego glosnika jest na prawde rewelacyjna jak na "malucha" icon_smile.gif Maja tyle basu co niektore mniejsze podlogowce i bardzo fajna ciepla gore - rewelacyjnie zgrywaja sie np z elektronika NADa (warto zainwestowac w C355)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te głosniki są poza moimi mozliwościami finansowymi icon_sad.gif
Po głębszym zastanowieniu się zdecydowałem, że jedna jakieś fajne podstawki będą mi bardziej odpowiadały. Co myślicie o : Monitor Audio Bronze BR2 lub KEF IQ1? Słyszałem, że Kefy dobrze grają z NADem. Czy obie te kolumny są znacznie lepsze od Diamondów 10.1 ? Czytałem na stronie angielskiego magazynu WhatHIFI, że są to najlepsze kolumny w swojej klasie. pozdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...