Skocz do zawartości

Kino domowe do dziwnego pokoju :)


Revan1

Recommended Posts

Musisz bardziej sprecyzować swoje pytanie!
Po pierwsze, co kryje się pod słowem kino domowe: amplituner+dvd odtwarzacz+kolumny+kable? No to troszkę mało, choć można poszperać na rynku wtórnym....
Po drugie plan, który pokazałeś na rysunku nie zawiera miejsc w których są okna i dzrzwi? Przez co nie wiem , czy można dokonać jakiś zmian Twojego układu... Dobrze by było podać też długości ścian, zwłaszcza tej wnęki gdzie jest miejsce do siedzenia.
Czy ten sprzęt służy tylko do oglądania filmów i koncertów, czy też będziesz słuchał w stereo muzyki z CD? Jeśli tak to jakie gatunki preferujesz?
Co byś chciał osiągnąć w dźwięku: np. mocne basy, dźwięk dynamiczny, a może relaksacyjny/delikatny...

Jak się do tego ustosunkujesz odpisz, to znajdzie się więcej ciekawych odpowiedzi!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po pierwsze, co kryje się pod słowem kino domowe: amplituner+dvd odtwarzacz+kolumny+kable?



Tak, to wszystko ma być.

Cytat

No to troszkę mało, choć można poszperać na rynku wtórnym....



A ile trzeba wydać by kupić w miarę dobry sprzęt do tego pokoju? Tylko nowy.

Cytat

Po drugie plan, który pokazałeś na rysunku nie zawiera miejsc w których są okna i dzrzwi? Przez co nie wiem , czy można dokonać jakiś zmian Twojego układu... Dobrze by było podać też długości ścian, zwłaszcza tej wnęki gdzie jest miejsce do siedzenia.



Na czerwono są zaznaczone okna i drzwi. Te większe to okna icon_smile.gif Dorysowałem tam jeszcze łazienkę i przedpokój. Podałem długości ścian

Cytat

Czy ten sprzęt służy tylko do oglądania filmów i koncertów, czy też będziesz słuchał w stereo muzyki z CD? Jeśli tak to jakie gatunki preferujesz?
Co byś chciał osiągnąć w dźwięku: np. mocne basy, dźwięk dynamiczny, a może relaksacyjny/delikatny...



Skupmy się głownie na filmach, rzadziej koncertach, a już naprawdę rzadko muzyka. Głównie filmy.

OBRAZEK

Potrzebuję szybko rady jakie kable kupić do połączenia amplitunera z głośnikami. Nie za drogie i nie za słabe icon_smile.gif Nie wiem jakiej jakości kable są za jaką cenę, więc nie podam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok. byle byś mógł posłuchać tego zanim kupisz...
Nie ma za dużo firm, które robią świetną elektornikę i kolumny. Marka SONY nie kojarzy się dobrze jeśli chodzi o głośniki, raczej nie robią ich dobrze. Co innego elektornika, tu potrafią tworzyć rodzynki, niestety raczej w tych najdroższych modelach. Ja do 2500zł. proponuje coś takiego:
PIONEER VSX-519 + BDP-320 + JAMO S426 = ok. 2000 zł. - Pioneera przedstawiać nie trzeba (masz tu blu-ray!!!), Jamo to stary poczciwy duński producent naprawdę dobrych kolumn.
YAMAHA RX-V365 + DVD-S663 + JAMO S426 = ok. 1650 zł. - To samo z elektroniką Yamaha, też potentat kina domowego.
Yamaha RX-V465 + DVD-S663 + WHARFEDALE VARDUS 250 = ok. 2500 zł. - Jedna z ciekawszych propozycji na rynku, Wharfedale angielskie kolumny, ale nie każdemu przypadną do gustu. Troszkę na wyższym pułapie cenowym, ale moj kolega łącząc tych producentów osiągnął kawał audiofilskiego brzmienia!!!
SONY STR-DH500 + BDP-S370 + KODA AV701 + SW 550 = ok. 2250 zł. Tu masz coś z Sonego, a Koda to świetne kolumny w niskich cenach...

P.S. Trzeba tylko pamiętać, że są to zestawy niskobudżetowe, pełne kompromisów. Chociaż będzie to służyć tylko filmą, więc efekt powinien być zadawalający icon_smile.gif Jeśli chodzi o pokój to dla mnie efektywna przestrzeń = 22,2 m2, czyli prostokąt który stanowi przedłużenie wnęki środkowego siedziska. Na podobnej szerokości, co właśnie wspomniana wnęka, po przeciwnej stronie powinny stać głośniki główne (3,7 m2).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o pokój to dla mnie efektywna przestrzeń = 22,2 m2, czyli prostokąt który stanowi przedłużenie wnęki środkowego siedziska. Na podobnej szerokości, co właśnie wspomniana wnęka, po przeciwnej stronie powinny stać głośniki główne (3,7 m2).



Możesz po polsku icon_biggrin.gif Nie do końca zrozumiałem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, sorki... Postaram sie jaśniej:
Wnęka z Twojego rysunku ma szerokość 3,7 [m], tam ,,za głową" na tylnej ścianie, pewno wylądują głośniki efektowne. Ściana z prawej strony, po całej długości ma: 4,3 + 1,7 = 6 [m]. Jak to wymnożymy daje nam powierzchnię równą 22,2 [m2]. Głośniki główne (lewy, prawy) powinny ,,stanąć" na pdobnej szerokości co te tylne, czyli mierząc od prawej strony pokoju, mają znaleść się na szerokości max. = 3,7 [m]. To że ściana na górze rysynku ma dobre 5 [m] nie wykorzystasz jej w pełni, bo jeśli ustawisz lewy głośnik za szeroko, to siedząc na kanapie we wnęce nie będziesz go dobrze słyszał!!! Tym samym nie potrzebujesz bardzo wydajnego sprzętu potrzebnego do nagłośnienia 30 [m2], dlatego to co Ty zaproponowaleś oraz moje propozycje są wystarczające mocowo. Oczywiście głośniki główne nie powinny być ,,przyklejone" do tylnej oraz bocznej ściany, muszą być od nich odsunięte! Często ten parametr podaje producent kolumn, z regóły jest to +/- 1 [m]. Najlepiej to zrobić jednak na słuch, najważniejsze by bas nie był nachalny, dudniący i stereofinia zachowana (no ale to ma być kino domowe!!!). Pomimo że z lewej strony będzie przestrzeń otwarta, nie powinno przeszkadzać, ewentualnie postaw tam jakiś duży kwiat... Centralny głośnik powinien być mozliwie jak najbliżej ekranu TV.

P.S. I jeszcze raz zaznaczam, szukaj tylko takich zestawów: gdzie kolumny są od znanych i cenionych oraz wyspecjalizowanych w tym sprzęcie producentów!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

P.S. I jeszcze raz zaznaczam, szukaj tylko takich zestawów: gdzie kolumny są od znanych i cenionych oraz wyspecjalizowanych w tym sprzęcie producentów!!!!


Kupię coś z tych zestawów co mi poleciłeś icon_smile.gif

PS. Czy mógłbyś mi polecić jeszcze jakieś kable głośnikowe do tego sprzętu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, najpierw wybierz dla siebie jakiś zestaw, później przejdziemy do kabli. Zobaczymy ile pieniędzy zostanie i na co sobie będziesz mógł pozwolić. Będziesz musiał dokładnie też wymierzyć długości kabla głośnikowego: od wzmacniacza do głośników głównych, centralnego oraz do tylnych efektownych! Może tego sumarycznie calkiem sporo wyjść, no i na pewno wpłynie to na wybór cenowy kabla (ceny podają zawsze za 1 [m] bieżący). Swego czasu w sklepach EURO RTV-AGD mieli w dobrej cenie kabel głośnikowy JAMO i dość duży wybór jeśli chodzi o przekrój. Co do tzw. ,,łączówek" to dobrym i tanim wyborem jest PROFI GOLD... Tu też trzeba się zastanowić nad połączeniami, obecnie bardzo modne jest HDMI, niestety nie tanie. W moim odczuciu dające świetne rezultaty w wizji, a przeciętne w dźwięku: tak analogowym jak i cyfrowym przesyle. Ale wybór jest znacznie większy i na różnych poziomach cenowych rozpatruje się inne rozwiązania, np.:cinch, coaxial, euro/scart.
Dlatego zostawmy to na ,,deser", jak będziesz wiedział ile zł w Twoim budżecie na niego zostało...

P.S. Powodzenia w zakupach icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się nad PIONEER VSX-519 + BDP-320 + JAMO S426 i SONY STR-DH500 + BDP-S370 + KODA AV701 + SW 550 icon_biggrin.gif Co byście polecili?

Wybraliśmy PIONEER VSX-519 + BDP-320 + JAMO S426. Teraz potrzebuje kable. Nie za drogie i nie za słabe. Znajdziecie coś?

Czy ktoś mi poleci jakieś kable? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoja wypowiedź - zamiast pisać jeden post pod drugim...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kolego, prosiłem byś zadawał konkretne pytania, a Ty wciąż uparcie swoje... Nie za drogie i nie za słabe, przepraszam ale to puste słowa! Dla każdego oznaczają inne wartości, bo każdy będzie mierzył swoją miarą. Dla mnie nie za drogie będą kable do Twojego zestawu: głośnikowe = ok. 30 [zł/m], HDMI = ok. 200 [zł], coaxial = ok. 150 [zł]. Oczywiście trzeba je dobierać zachwując zdrowy rozsądek i proporcje cenowe względem zastosowanej elektroniki. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdzie uzasadnione jest zastosowanie bardzo drogiego kabla! Bo jeśli słychać poprawę, to dlaczego by nie kupić? Ja kupiłem RCA do swojego odtwarzacza DVD za prawie jego 1/3 wartości, a coaxial za prawie 1/4 i nie uważam tego zakupu za błąd. Warto na pewno też poważnie zastanowić się, czy zamiast bardzo drogiego kabla, nie zmienić urządzenia na wyższy model...? Ale to długa pogawędka na inną okazję icon_smile.gif Moje ,,domowe" kable znacznie przekraczają w/w wartości, Ty ciągle nie podajesz ile chcesz na ten cel poświęcić kasy, jednak mimo wszystko postaram się Ci coś zaproponować:

Kabel HDMI proponuje tylko na drodze odtwarzacz-telewizor -> Ixos HDMI-HDMI XHT288-100 1m = 149 [zł]. Marka bardzo uznana na świecie, za tą cenę znajdziesz wiele kabli, ale nie wiele tak po względem jakości dopracowanych.
Kabel cyfrowy (coaxial) odtwarzacz-procesor KD -> Bandridge Profigold Interkonekt RCA-RCA Coaxial PGD481 - 1m = 79 [zł]. Przyzwoity kabel, za małe pieniążki.
Kable głośnikowe, tu bym podzielił na te do głośników głównych L,C,P -> QED, kabel głośnikowy XT Evolution = 28 [zł/m]
oraz na tylne głośniki -> QED Micro = 9 [zł/m]. Marka sama w sobie, ja używam top modeli prawie we wszystkich połączeniach: głośnikowe, RCA, coaxial, HDMI! Dla mnie perfekcyjne, dokładne, wyrafinowane, ale przede wszystkim pokazują całą prawdę o nagraniu!

To tylko propozycja, myślę że zgodna z tym o co prosiłeś, no i pozostaje obilczyć ile potrzebujesz metrów bieżących kabli głośnikowych icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie rzeczowo icon_smile.gif

Proszę:

KABLE GŁOŚNIKOWE:
QED Classic 42 Strand - 2x1,25 [mm2] = 5 zł/m
Monster Cable S16 126937 przewód głośnikowy - 2x1,3 [mm2] = 4,90 zł/m
QED Original - 2 x 2,50 [mm2] = 14 zł/m - te oczywiście na głośniki główne L,C,P!!!

DIGITAL COAXIAL:
Bandridge Profigold Interkonekt RCA-RCA Coaxial PGD481 - 1 [m] = 58 zł

P.S. Rozumiem, że HDMI zostaje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

KABLE GŁOŚNIKOWE:
QED Classic 42 Strand - 2x1,25 [mm2] = 5 zł/m
Monster Cable S16 126937 przewód głośnikowy - 2x1,3 [mm2] = 4,90 zł/m



Te na tylne głośniki?

A i tego coaxila nie ma w sklepie w którym chciałbym kupić kable głośnikowe... Mógłbyś znaleźć jakiś zastępczy? To chyba to icon_smile.gif

PS. I czy muszę coś do tych kabli dokupić? Jakieś końcówki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podłączyć do zacisków głośnikowych amplitunera oraz kolumn goły kabel (czyli ściągasz izolacje końcówkach kabla - na ok. 2 centymetrach), albo zainstalować końcówki bananowe lub widły od strony kolumn (od kilku każda kolumna ma takie gniazda, a wczesniejsze konstrukcje to już różnie...), natomiast co do amplitunera to już w zależności od modelu - niektóre tansze konstrukcje akceptują tylko goły kabel, inne szpilki (cieńsze od bananów), jeszcze inne również widły i banany.
W przypadku Pioneera VSX-519 musiałbyś sprawdzić na miejscu...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kable tańsze ok. 5 zł/m (do wyboru Monster lub QED) sa na tylne głośniki.
Tak jak napisał Kolega RoRo mozliwości połaczeń kabli głośnikowych tak ze wzmacniaczem, jak i z kolumnami jest wiele. Ale na pewno najtańszym połaczeniem są gołe kable i w cale nie gorszym.
Co do coaxiala to link podany przez Ciebie jest ok., ale PROFIGOLD powinien być oiągalny w takich sklepach jak EURO RTV-AGD, MEDIA EXPERT, czy AVANS....

A co LCD, to ja zawsze proponuje PHILIPS-a:
Philips 42PFL7404H = ok. 2900 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie możesz sobie kable złączyć róznymi domowymi sposobami, np. zlutować dwa, albo po porstu skręcić, ale takie rozwiązanie to czysta prowizorka. Może nie wpłynie radykalnie na dźwięk, ale mnie osobiscie kułaby mysl, że po drodze są jakies niepotrzebne zakłócenia, także lepiej kup kabel odpowiedniej długosci icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymiarowaniem potrzebnej długości kabli głośnikowych nie jest tak trudno.
GŁOŚNIKI GŁÓWNE (PRZEDNIE):
Tu bezwzględnie trzeba zachować symetrię w długościach kabla do kolumn kanału lewego i prawego - pronuje 2x2m (choć i 2x1,75 na ścianie 3,7m powinno zupełnie wystarczyć).
Do głośnika centralnego wystarczy 1,5m, jeśli jest położony bliżej gniazd wzmacniacza - to może nawet i 1m?
GŁOŚNIKI EFEKTOWNE (TYLNE):
Tu ważne jest określenie którędy te kable chcesz poprowadzić? Mi wydaje się, że oba od gniazd wzmacniacza powinieneś schować w listwach przypodłogowych, ,,idąc" z kablami w prawo, wzdłuż ściany do rogu (ok.1,85m). Później po całej długości prawej ściany (6m), do kolejnego rogu. W tym miejscu kable ,,rozstają się", jeden biegnie do głośnika ER, który zamontowany będzie na jakiejś wysokoći nad podłogą (ok. 1,5m). Drugi do EL dalej wzdłuż tylnej ściany (3,7m) no i w góre (ok. 1,5m). Tu mniej symetrycznie (ER = 9,35m, EL = 13,05m), ale i też mniej wrażliwe na to głośniki...

PODSUMOWUJĄC:
QED Original - 14 zł x 5,5 m = 77 zł, jeśli do centralnego wystarczy 1m, a do głównych 2x1,75 to wyjdzie w sumie = 63 zł.
QED Classic 42 Strand - 5 zł x 22,4m (tu jednak bład pomiaru może być duży, więc zaokrągliłbym do 23m), czyli 5 zł x 23m = 115 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

GŁOŚNIKI EFEKTOWNE (TYLNE):
Tu ważne jest określenie którędy te kable chcesz poprowadzić? Mi wydaje się, że oba od gniazd wzmacniacza powinieneś schować w listwach przypodłogowych, ,,idąc" z kablami w prawo, wzdłuż ściany do rogu (ok.1,85m). Później po całej długości prawej ściany (6m), do kolejnego rogu. W tym miejscu kable ,,rozstają się", jeden biegnie do głośnika ER, który zamontowany będzie na jakiejś wysokoći nad podłogą (ok. 1,5m). Drugi do EL dalej wzdłuż tylnej ściany (3,7m) no i w góre (ok. 1,5m). Tu mniej symetrycznie (ER = 9,35m, EL = 13,05m), ale i też mniej wrażliwe na to głośniki...



Kable idą po suficie na ukos.

Cytat

PODSUMOWUJĄC:
QED Original - 14 zł x 5,5 m = 77 zł, jeśli do centralnego wystarczy 1m, a do głównych 2x1,75 to wyjdzie w sumie = 63 zł.
QED Classic 42 Strand - 5 zł x 22,4m (tu jednak bład pomiaru może być duży, więc zaokrągliłbym do 23m), czyli 5 zł x 23m = 115 zł



Classica zamówiłem 22m, a Originala nie zamówiłem bo nie mają ale już znalazłem inny sklep i zamówię icon_smile.gif

A i jeszcze sprawa TV, co powiecie na temat Samsung LE46B650 i PHILIPS 47PFL5604?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wcześniej pisałem o HDMI (Ixos HDMI-HDMI XHT288-100 1m = 149 zł), po co Ci component i co nim chesz połączyć? No i w takiej cenie to nic dobrego nie dostaniesz, chociaż druga propozycja pacio94 wydaje się całkiem przyzwoita. I tak w praktyce znacznie lepsze połączenie uzyskach po przez łącze HDMI!!! Cena 149 zł jest oczywiście wyższa, ale nie kosmicznie, a różnice znaczące!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...