Skocz do zawartości

Domowe sposoby wyważania nacisku igły, czyli "zrób to sam"


Recommended Posts

Celem postu jest umożliwienie użytkownikom zaczynającym zabawę z płytą gramofonową, niekoniecznie posiadającym kompletny osprzęt do profesjonalnego wyważenia i kalibracji wkładki, ustawienie jednego z najważniejszych parametrów - siły nacisku igły na płytę.

Tytułem wstępu: większość tańszych (i nie tylko) wkładek gramofonowych wymaga ustawienia nacisku igły w granicach 1,5-2,5 grama.

Nasz eksperyment, wykonany na precyzyjnej wadze jubilerskiej wykazał, że monety 1 i 2 groszowe posiadają następujące wagi:

1 grosz: 1,6 grama
2 grosze: 2,1 grama

Badana wkładka: Audiotechnica AT-91, gramofon: UNITRA Bernard.

Cała operacja opiera się na zasadzie dźwigni. chodzi o to aby używając odpowiedniej monety, doprowadzić naszą "wagę" wykonaną z kawałka lekkiej blaszki do położenia poziomego.

Bardzo ważne jest wyznaczenie środka grawitacyjnego metalowej blaszki - w tym celu należy ustawić samą blaszkę na wykałaczce i przesuwając względem środka, zaznaczyć ołówkiem miejsce w którym osiągnie równowagę.

Następnie, wykałaczkę z całym systemem - kładziemy na talerzu i wyważamy wkładkę postępując podobnie jak na zdjęciach poniżej.

Bon Apetit! icon_smile.gif












Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, zakupiłem sobie (przez wzgląd na niską cenę i ciekawość) tą wagę
- i ku mojemu zdziwieniu po porównaniu wskazań wagi z odważnikami jubilerskimi (próbowalem wyznaczyć granicę błędu), okazało się, że wskazania są wzorcowe, jednym słowem - "Chinczyk potrafi!" icon_wink.gif

Niestety kwestia wysokości wagi - to prawda, jest za wysoka. Ale poradziłem sobie z tym po prostu zdejmując talerz w gramofonie i doprowadząjąc ramię do płaszczyzny poziomej icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...