Skocz do zawartości

Amplitunery Yamaha: klasyk czy nówka? co kupić?


Marian84

Recommended Posts

Witam
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, planuje kupić coś na tranzystorach: amplituner, lub wzmacniacz + tuner, najlepiej ze stajni Yamahy. Przeczytałem post Kaczora, w którym opisywał Yamahę CA-1000 i przyznam że spodobał mi się ten model.
Problem w tym, że nie mam nieograniczonego budżetu, a 1300zl za sam wzmacniacz to dla mnie spory wydatek, dobrze było by się zmieścić w 2000zł w zestawie WZMAK, TUNER i CD/DVD...
http://allegro.pl/item1038968889_ca_1000_y...ny_rarytas.html

Oglądałem także niższe modele, np Yamahę CA-710
http://allegro.pl/item1045529554_wzmacniac...wzmacniacz.html

Podoba mi się ten design i myśl że można mieć sprzęt z wyższej półki za mniejszą kasę, nawet gdyby dołożyć parę zł więcej, ale czy aby się "nie wpędzę w koszty" z 30-letnim sprzętem??

Alternatywą jest nowa Yamaha RX-797 albo konkurencyjny Harman HK3390.

Nie wiem na co sie zdecydować, pomocy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum - tak na prawdę wszystko zależy od stanu sprzętu możesz trafić perełkę, możesz trafić złom...taki urok aukcji...
Ciężko doradzić są zwolennicy starego sprzętu..lub starszego lub po prostu używanego
Są również ..zwolennicy nowego sprzętu..
jedni zachwalają swoje drudzy swoje..zawsze jest za zawsze jest przeciw..
Kwestia tak na prawdę obeznania w muzyce w graniu, kwestia Cdka czy innych źródeł..
Co innego kupować z kimś kto jest w miarę w temacie który pomoże.. nawet weźnie taki sprzęt do domu i włączy pod swój obecny system.. dróg jest wiele..
Najgorsze niestety jest tłumaczenie takie: kup, a jak się nie spodoba sprzedasz kupisz kolejne/następne.. na takie postępowanie może często sobie pozwolić osoba ze sporą wiedzą praktyczną i z osłuchaniem pewnym.
Niestety aukcje są często ubarwiane..
mam w stopce pewien link zerknij czy nie ma czegoś interesującego..
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kwestia tak na prawdę obeznania w muzyce w graniu, kwestia Cdka czy innych źródeł..


Co do źródeł to jakiegoś CD-ka kupię, na pewno nie będzie to nic hi-endowego, raczej jakaś podstawowa konstrukcja.
Myślałem nawet o DVD zamiast CD, coby funkcjonalność rozszerzyć i wymyśliłem Yamahę DVD-S663.
Poza tym często słucham radia więc tuner będzie niezbędny.
Zdarza się także z komputera coś puszczać, Mp3 lub filmy (tu by się przydał nowy sprzęt z wejściem cyfrowym coaxial)

Sam sobie odpowiedziałem na pytanie co do CA-1000, bo po co wzmak hi-endowy do tak słabych źródeł???
Ale podoba mi się CA-710, te "wycieraczki" mnie rozwalają a i cena w miarę przystępna...

A czy taki leciwy sprzęt ma jakieś wady w odniesieniu do dzisiejszych konstrukcji?? no poza brakiem pilota...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czy taki leciwy sprzęt ma jakieś wady w odniesieniu do dzisiejszych konstrukcji?? no poza brakiem pilota...


Ma jedna podstawową wadę - z wiekiem lecą niektóre elementy, więc sprzęt nie gra już tak jak kiedyś.
Jeżeli kupujesz sprzęt z pewnej ręki, zadbany i po dobrze wykonanej konserwacji (wymiana kondensatorów, smarowanie potencjometrów ...) to masz dobrze grający wzmacniacz za ułamek jego początkowej wartości...
Poza tym kiedyś nie oszczędzano tak na podzespołach jak teraz.
A jeszcze może być problem taki, że w najstarszych modelach będziesz miał gniazda DIN, a nie cinche - i trzeba przejściówkami albo przerabiać.

A o kupowaniu starego sprzętu wczoraj pisałem w tym wątku
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...amp;#entry61890

Muzyczny_GośćJak najbardziej ""wycieraczki"! Często stosowane i od razu wiadomo o co chodzi
icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A o kupowaniu starego sprzętu wczoraj pisałem w tym wątku



Czytałem, oglądałem tą Yamahę, za wysoki model jak dla mnie, po co mi tyle guzików icon_wink.gif

Obecnie dostępna na Aledrogo CA-710 jest sprzedawana przez chyba handlarzy, bo nie ma żadnych opisów oprócz danych technicznych więc pewnie nie dowiemy się czy coś było wymieniane lub konserwowe... Ktoś regenerował taki sprzęt i mógłby powiedzieć jakie to są pieniądze???

Nie znam się, ale podejrzewam że taka 710-tka pod względem dźwięku przegoni dzisiejsze RX-797, jak myślicie??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Odrobinę poniewczasie ale zawsze......
Dobrze, że nie kupiłeś tej CA-1000 MKII za 1300 plnów. Zakladając, że to sprzet od handlarza (a tak wnioskuję z tego, że koleś podkradl moj opis - notabene tyczący innego modelu. Ja opisalem CA-1000 gość sprzedawał CA-1000 MKII). Remont kapitalny takiego wzmaka (wymiana kondensatorów, naprawa nadpalonych plytek, reanimacja przełączników, wymiana tranzystorow na oryginały) zrobiony przez kogoś kto czuję sprawę, a nie pierwszego lepszego partacza, to koszt koło tysiąca zlotych ..... pod warunkiem, że masz dokumentację techniczną takiego sprzętu. Z własnego doświadczenia wiem, że nie bardzo można polegać na tym co znajdziesz w środku .......
Więc przy ograniczonym budżecie ........ sam rozumiesz taki wybór nie bylby najszczęśliwszy.

Co do tej CA-710 ......
Wizualnie pierwsza klasa icon_smile.gif Technicznie, niby dostajesz pisemną gwarancję więc skoro z takim pietyzmem odrestaurowano obudowę (bo nie czarujmy się robiona to ona była na pewno), być może w środku ją rownież wyczyścili i połatali po bożemu.
Sprzedawca wygląda na w miarę wiarygodnego (to nie ja ani nie mam z delikwentem nic wspólnego) [Jeśli jest to kryptoreklama wykraczająca poza przyjęte formy - to przepraszam i proszę o wymoderowanie tego fragmentu]

Co do samego modelu - drugi od dołu, trzeci/czwarty od góry. Czyli raczej niższe stany średnie. W porównaniu do ceny moim zdaniem bez rewelacji, choć jeśli technicznie jest w takim stanie jak wizualnie to z uwagi na stan właśnie może być wart grzechu.
Dla porządku typoszereg modeli w tym roczniku idzie tak:
CA-610/CA-710/CA-810/CA-1000MKIII (CA-1010) i ekstremalnie rzadki CA-2010.
W tej cenie (koło 600 plnów) można trafić i młodsze i wyższe np Yamaha A-1000, A-1020 (odpowiedniki modelowe CA-1000 tyle, że z początku lat 80-tych). Kierując się wyłącznie modelami warta grzechu może być rownież Yamaha A-960 lub A-960II były niedawno za coś kolo 500 plnów. (Te dwa ostatnie modele wspominam po osłuchaniu modeli zarówno strszych jak i młodszych - samych 960 nie słyszalem - więc poddaję pod rozwagę ale na temat brzmienia się nie wypowiem). Nie są one co prawda tak urodziwe ja serie CA za to łatwiej dobrać stylistycznie sprzęt towarzyszący.

Co do wycieraczek - nie liczyłbym na specjalne doznania wizualne. To nie deck i przy normalnym sluchaniu (znaczy chodzi o glośność) wskazowki pozostaną nieruchome (nawet jeśli są sprawne).

Decyzja ostateczna jak zawsze jest Twoim niezbywalnym prawem i nikt jej za Ciebie nie podejmie. Poza tym pamiętaj ... mnie się może podobać ..... Tobie niekoniecznie i vice versa.

Pozdrawiam
kaczor

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie znam się, ale podejrzewam że taka 710-tka pod względem dźwięku przegoni dzisiejsze RX-797, jak myślicie??


Trudno powiedzieć ...
teoara teorią, praktyka praktyką. Temat stanu starszego sprzętu byl ostatnio kilka razy poruszany.
Zauważ, że porównujesz nowy sprzęt (w dodatku nowy, na gwarancji) ze sprzętem, który ma już 20 - 30 lat ...
Więc nie wiadomo, w jakim stanie jest ten starszy i jak zagra.

W skrócie - decydując się na nową RX-797 niczym nie ryzykujesz i nie będziesz miał dodatkowych wydatków oraz sprzęt niezłej jakości.
Natomiast starszy sprzęt będzie tańszy w zakupie, ale jakie będą potrzebne dodatkowe inwestycje i cena końcowa (uwzględniająca ewentualną naprawę) to nikt Ci nie powie. icon_sad.gif
Może być i tak, że wydasz 500zł i trafisz na pięnie grający, wychuchany egzemplarz - i przez 10 następnych lat nic nie będzie się działo i tego Ci życzę.

Natomiast osoby trochę bardziej obeznane ze sprzętem i mające doświadczenie z elektroniką i naprawami zapewne wybiorą starszy sprzęt.
Trzeba tylko wiedzieć, jakiego sprzętu szukać - bo to, że to stara porządna produkcja i Made in Japan to nie świadczy, że będzie grał genialnie. Zazwyczaj w typoszeregu modeli danej firmy były modele dobre i słabe (mówię u o budżetówce, a nie o sprzęcie za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy...)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał RoRo dodam od siebie rzecz szalenie istotną.

wspóczesny RX-797 zagra z pewnością inaczej niż CA-710. Czy lepiej sprawa gustu. Decydując się na sprzęt mający 30-40 lat trzeba koniecznie pamiętać, że wtedy na co innego kładziono nacisk.
Generalizując nowszy sprzęt z rególy gra "szybciej", detaliczniej, precyzyjniej. Starszy z regóły melodyjniej.
Do tego decydując się na tzw. vintage trzeba być konsekwentnym. Jak wskazują moje obserwacje leciwe wzmacniacze najlepiej brzmią z kolumnami "z epoki". Jednocześnie trzeba się liczyć że tuner z epoki lepiej się sprawdzi niż współczesna konstrukcja. Do tego CD dość często ze starym sprzętem po prostu nie brzmią.

Ja jestem zdeklarowanym milośnikiem starego sprzętu lecz ...... czytając moje opisy trzeba pamiętać że:
wyżej cenię dźwięk gramofonu niż CD, że preferuję analogowe melodyjne brzmienie ponad hirurgiczną precyzję.

Wybór vintage nie powinien być skutkiem oszczędności, lecz świadomego wyboru. Decyzji, że wolimy taki a nie inny sposob prezentacji muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak wskazują moje obserwacje leciwe wzmacniacze najlepiej brzmią z kolumnami "z epoki". Jednocześnie trzeba się liczyć że tuner z epoki lepiej się sprawdzi niż współczesna konstrukcja. Do tego CD dość często ze starym sprzętem po prostu nie brzmią.

Wybór vintage nie powinien być skutkiem oszczędności, lecz świadomego wyboru.


Kolumny mam kilkuletnie z pod znaku Pioneera.
Z gramofonu nie korzystam bo takowego nie posiadam...
Źródła dźwięku którymi dysponuje, są bardziej cyfrowe niż analogowe.
Nie będę ukrywał że przy wyborze kieruje się także względami ekonomicznymi, a nowy sprzęt ma mniejszy apetyt na prąd, no i jest o 30 lat młodszy więc teoretycznie dłużej "pociągnie" bez usterek...

Stare Yamahy podobają mi się, ale co z tego jak to w moim przypadku jedyny argument żeby takową nabyć... Więc sprawa jasna, klasyk odpada...

W grze pozostaje wspomniana RX-797 i konkurencyjny HK 3490, który mnie bardziej przyciąga wyglądem niż Yamaha.
Znalazłem też taki wynalazek Harmana jak HK970 + HD970, jest to wzmacniacz i CD z limitowanej serii, podobno troszkę wyższa półka niż w/w sprzęty i rozważam czy by nie dołożyć kilka zł do takiego używanego kompletu i poszukać osobno tunera...

Podpowiecie co lepiej wybrać??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HK970 + HD970 z limitowanej serii??? Co miałes na mysli??? Te dwa modele to po prostu starsza seria obecnie zastąpiona przez 980ki, CD to po prostu kolejny klocek, którego wczesniej nie uwzględniles w porównaniach, a zamiast amplitunera masz wzmacniacz. HK970 ma trochę lepsze zasilanie od HK3490, ale poza tym funkcjonalnie przegrywa, brak mu jakiejkolwiek sekcji wideo, tunera i wyjsć na subwoofer. Cos za cos...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

HK970 + HD970 z limitowanej serii??? Co miałes na mysli???


Chodzi mi o limitowaną serię Stereolegend. Było na Aledrogo w zestawie za 2000zł. Odtwarzacza CD lub DVD też szukam więc zestaw mi pod pasował. Wiem że funkcjonalności nie ma, liczę się z tym, a tuner bym kiedyś dokupił nawet z nowszej serii, aby kolorystycznie pasował.
A co do wyjścia na suba to póki co, takiego nie potrzebuje, ale niby "od przybytku głowa nie boli" icon_smile.gif
Z drugiej strony Yamaha 797 też ma wyjście na suba a dodatkowo obsługę 2-giej strefy. I jest tańsza od HK 3490...

Nie wiem co wybrać, nie mam jak porównać tych klocków, w Lublinie nie ma salonu Audio z prawdziwego zdarzenia, jest salonik audiofilski gdzie nie mają Yamahy w ofercie, więc nie mam jak ich odsłuchać. W sklepie "nie dla idiotów" znowuż nie podłącza mi sprzętu tak jak ja chce bo tam stoją zestawy z kolumnami... Dlatego pytam, co by radził zrobić ktoś obeznany w temacie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlatego pytam, co by radził zrobić ktoś obeznany w temacie...

Przede wszystkim - odsłuchać sprzęt ze swoimi kolumnami!
Poszukaj na Allegro, może ktoś w Twojej okolicy ma taką Yamahę lub Harmana...
a jeżeli nie - może ktoś na Forum...
a jeżeli nie - zaplanować wyjazd do miasta, gdzie w salonie audio będzie zarówno Yamaha jak i Harman (albo w dwóch salonach) i wczesniej wybrać parę nagrań na ulubionych płytach (czyli sprawdzać na tym, czego słuchasz).

Niestety, ja nie jestem w stanie udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi.
A nawet nie zamierzam, bo wiele jest gustów muzycznych i tylko Ty wiesz, co Ci się podoba. Poza tym Pioneer miał sporo różnych modeli kolumn icon_wink.gif

Pacio napisał "HK970 ma trochę lepsze zasilanie od HK3490, ale poza tym funkcjonalnie przegrywa, brak mu jakiejkolwiek sekcji wideo, tunera i wyjsć na subwoofer". Czasami jeżeli czegoś nie ma, to i lepiej - bo przynajmniej sekcja wideo nie będzie zakłócać...
Więc trudno powiedzieć, czy to dobrze czy źle... icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poza tym Pioneer miał sporo różnych modeli kolumn icon_wink.gif


Moje Pionki to model CS-3070 kupione jako nowe bodajże w 2000r. Jest to 3-drożna konstrukcja o mocy max 120W. Hi-End to to nie jest, ale kiedyś porównywałem je z prostymi kolumnami Sony też 3-drożnymi, podobnej wielkości, różnica była kolosalna, oczywiście na korzyść Pioneera...

Ale zdaje sobie sprawę, że piecyk który kupię będzie w stanie napędzić kolumny z wyższej półki, i takie też są w planach...

Co do odsłuchu, spróbuje uderzyć do tego Lubelskiego saloniku, mieli tam Yamahę RX-V1065, która chyba zbliżona będzie do RX-797, bo HK 3490 w ich cenniku widnieje... Gorzej z porównaniem HK Stereolegend, był by to zakup w ciemno...


Byłem, pytałem, Harmana 3490 mają ściągnąć, a Yamahę zamawiają tylko pod klienta więc zostanie porównanie z tym co mieli, a mieli Denona i Cambridge Audio ze sprzętu w tym przedziale cenowym....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...