Skocz do zawartości

upgrade mini denon d-m37


naphta

Recommended Posts

Witam na forum,
od razu zaznaczam, że jestem laikiem - proszę o radę.
Kupiłem kilka dni temu mini wieżę denon d-m37 wraz z kolumnami. To mój pierwszy nieco lepszy sprzęt grający, ale mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony jakość dźwięku mnie zadawala, w zasadzie jest super: )ale czegoś mi brakuje: przestrzenności dżwięku i takiego, hmm "ciepła" brzmienia, może basu trochę też brakuje. Sprzęt jest pewnie za słaby na pomieszczenie w jakim stoi (ok 33 m: salon z aneksem), ale z drugiej strony to poczucie "braku czegoś" nie wiąże się z głośnością - rozkręcam ją na vol. 25 (na skali jest 45) i to już dla mnie jest max. Więc głośność nie jest problemem.
Zastanawiam się, co mógłbym zmienić, żeby osiągnąć takie pełniejsze, głębsze i bardziej przestrzenne brzmienie. Na ile pomogłoby inne od firmowego okablowanie? A może nowe kolumny? - czy one poprawiłyby ZNACZĄCO jakość? Jeśli tak, to byłbym bardzo wdzięczny za sugestie co do kolumn ( w przedziale 1000 zł za parę) do takiego wzmacniacza jaki siedzi w tym denonie. W ogóle jakiekolwiek sugestie mile widziane.
Nie wiem też nic o właściwym ustawieniu kolumn i może to jest problem. Jedna stoi na ziemi, a druga na wys. 60 cm. Obie jakieś 1,5 m. od siebie. To pewnie też nie polepsza jakości. Tylko że nie bardzo mam możliwości umieścić je wyżej (choć jeśli miałoby to zmienić sytuację, to cos bym wymyślił)

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Chyba wolałbym nowe, ale gdyby przebitka jakości była istotna, to mógłbym się też porozglądać za używanymi. Podkreślam tylko, że mi nie chodzi o głośność w pierwszym rzędzie, tylko o to wrażenie przestrzenności i "pełni" dżwięku. No i żeby pasowało do tego denona. Z drugiej strony: nie jestem żadnym melomanem i różne szczegóły pewnie mi umykają. Czytam o tych jamo s 718 jako o zadowalającym sprzęcie w niskiej cenie...
W ogóle to najwyraźniej popełniłem błąd kupując mini, ale to już inna historia.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika nie ma potrzeby cytowania go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj szerzej rozstawić kolumny - baza 1,5 metra to trochę mało przy takiej powierzchni pomieszczenia. Jak daleko od linii kolumn słuchasz?
Co do Jamo S718 to są to raczej kolumny do muzyki młodzieżowej, głosnej i jakoś ze szczególną muzykalnością i pełnią dźwięku to mi się nie kojarzą...
To już prędzej Jamo C405 lub C407.

Można próbować czegoś z podłogówek ze stajni Mision
http://allegro.pl/listing.php/search?strin...;category=20072

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre recenzje na pewno zrobiły swoje, tym bardziej, że jak pisałem, nie jestem żadnym znawcą, a wręcz przeciwnie. Jestem zadowolony ze sprzętu, ale że lepsze jest wrogiem dobrego, toteż chcę to "dobre" ulepszyć: ) Muzyki słucham głównie z mp3 (niestety), większe i lepsze kolumny wydaja się najlepszym sposobem na poprawę brzmienia. Zastanawiam się tylko, czy ten wzmacniacz w mini nie jest za mały na duże kolumny.
Dzięki za wszystkie sugestie, dziś popracuję nad właściwym ustawieniem monitorów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pytań ciąg dalszych - ile tak mniej więcej pograły te monitorki ? (ogólnie całość)
mp3 to degradacja dzwięku i nawet taki mini system potrafi pokazać niedostatki mp3.
Polecam sprobować ustawić - po 1,5 metra od elektroniki na lewo i prawo czyli masz tym samym rozpiętość po między monitorami ok 3m
na taborety je icon_smile.gif
od ścian (tylnych oraz bocznych) po min 50cm
i musowo - włącz jakąś płytę CD (oby nie z mp3 )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pograły na razie pewnie łącznie max kilkanaście godzin. Dzięki za wskazówki co do ustawienia monitorów, choć będę z tym miał kłopot. Już łatwiej byłoby z podłogowymi, pomijam, że stołki to rozwiązanie tymczasowe, bo moja dziewczyna-estetka długo tego nie zniesie: )
Rozumiem, że mp3, nawet jeśli jest wysoki bitrate, nie ma szans z cd? I lepszy sprzęt będzie to raczej tylko obnażał. a nie "polepszał" jakość mp3?

I jeszcze raz: czy lepsze kolumny sprawią tylko, że sprzęt zagra głośniej, czy sprawią też, że zagra ZNACZNIE LEPIEJ, pełniej, bardziej basowo (chciałbym uniknąć kupna suba) i przestrzennie. Chodzi mi o to, czy nie jest tak, że ten wzmacniacz i cd m-d37 jest np. generalnie dość słaby - i lepsze kolumny i tak niewiele tu pomogą.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę końcówki mają po 30W - do mocarzy nie należy więc w zasadzie nie wiem na ile kupno kolumn większych ma sens - można dla samego bezpieczeństwa ew pomyśleć nad większym monitorami icon_smile.gif to taka moja sugestia.. a jak widzisz w Twoim wątku padają rożne.
Kolejna sprawa - jaką muzykę słuchasz ? bo taki mini system raczej bedzie do spokojnego grania, delikatniejszego.. może to jest powodem Twojego niezadowolenie - brakuje Ci basu?
Lepszy sprzęt potrafi tak pokazać mp3 od złej strony, że nie chce się słuchać - ale to kwestia też osłuchania - nie każdy bedzie na tyle wrażliwy, jednym przeszkadza innym nie.
Sam w sypialni posiadam mały zestaw Pianocraft 640 + monitory B&W 685 - nie masz pojęcia jak różnie na tym systemie brzmi muzyka..
PS. Daj tym monitorom jeszcze z miesiąc grania - obyś i Ty miał możliwość wsłuchania się i podjęcia odpowiednich kroków
Kupno suba.. ba.. temat rzeka.. i to koszmarny temat - uwierz mi bo sam do siebie do sypialni myślę o zakupie suba..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam, tak jak koledzy, troche kombinacji z ustawieniem sprzetu bo to bardzo wazna sprawa i koniecznie jakies CD, kiedys sluchalem takiego porownania plyty CD i SACD tego samego wykonawcy i w bezposrednim porownaniu CD bylo ciezko przelknac, a MP3 ... nie pozwoli rozwinac skrzydel urzadzeniom, jak napisales lepsze jest wrogiem dobrego i w temacie audio to jest niekonczaca sie historia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. podjąłem taką decyzję: dam tym monitorkom pograć ok. miesiąca i zobaczymy. W tym czasie porozglądam się trochę za większymi kolumnami, bo jeśli coś zmienię to właśnie je. Zależy mi na cenie, nie ukrywam, limitem za parę głośników jest 1000 zł. więc pole manewru pewnie niewielkie. Jeśli znajdę sensowne używki to moga być. Wolałbym podłogowe, m.in. dlatego, mówiąc szczerze, że ładniej wyglądają: ) Poza tym wierzę, że zagrają bardziej przestrzennie i basowo.
I teraz takie pytanie: wzmacniacz w tym denonie ma moc 2x30. Wiadomo, że mało. Czytam w opisie różnych kolumn następująca informację: "rekomendowana moc wzmacniacza 30 - 120 W. Czy fakt, że 30 W mojego denona stanowi dolną granicę sprawi, że kolumny będą grały słabo - znacznie słabiej niż z mocniejszym wzmacniaczem? Podkreślam, że NIE CHODZI MI O GŁOŚNOŚĆ, bo ta już z tych monitorków, które są przekracza moje potrzeby. Chodzi mi o : przestrzeń, jakość, głębię dźwięku, bas. (ktos moglby powiedziec, ze duzo oczekuje za 1000 zl, ale nie jestem audiofilem, a poza tym przesiadam sie z tych malych denonkow wiec licze, ze roznica bedzie istotna).
Jesli ktos zechce rzucic jakas sugestie a propos wyboru kolumn, to tradycyjnie bede bardzo wdzieczny.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie sugerowanie się dolną granicą ilości mocy podanej do kolumny to czasami ma się nijak do rzeczywistości. W mocy owszem chodzi o głośność również, ale również chodzi o kulturę grania. CZęstoo wzmacniacze o większych mocach zdecydowanie lepiej potrafią wysterować kolumnę o podobnej wartości mocowej.. np wzmacniacz 50 w do kolumny 50W, a wzmacniacz 30w do kolumny 120W - nie bedzie tego samego efektu, może pojawić się również przester "dzięki" małemu wzmacniaczowi.. jak widać to część informacji ale chyba przydatna.
Zapraszam do działu FAQ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Kilka dni dumania/czytania forów etc. doprowadziło do przeformułowania wczesniejszej koncepcji: )
Więc: denon md37 - wraca do media markt
Kompletuję zestaw z nastawieniem: priorytet cena 2200-2500: za to jak najlepsza jakość.
Pomysł bardzo typowy (sądząc po lekturze podobnych wątków):
wzmacniacz: yamaha rx 497 lub 797
cd: yamaha cd 397
kolumny: (miały być ok 1000 za komplet więc: wariant 1 - heco victa 500 (lub 700), wariant 2 - jamo c 405.
Proszę Szanownych Ekspertów o rady w następujących kwestiach:)
1. czy ma duży sens kupowanie droższego o 300 zł rx 797 (w porównaniu z rx 497) biorąc pod uwagę średnią klasę cd i słabą (relatywnie) kolumn? Czy różnica dźwięku będzie w ogóle zauważalna?
2. Bardzo zależy mi na sugestiach dotyczących kolumn - jeżeli ktoś zna brzmienie jakichś zestawów z yamahą to proszę o radę. Co do słuchanej muzyki: bardzo różnie: klasyczna muzyka pop i rock, współczesny pop, elektronika, klasyczny rap - nie słucham w ogóle poważnej. Jak oceniacie te heco i jamo - i które z nich byście preferowali? (od razu zaznaczam, że wybór trochę w ciemno, bo będę miał klopoty z odsluchaniem jak to połaczenie brzmi)
Powierzchnia pomieszczenia - ok 30 m.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł z tym zwrotem miniwieży!
Szukasz tylko nowego sprzętu - czy bierzesz pod uwagę w miarę używany, ale w miarę świeży i na gwarancji? Bo m.in. z Yamahy mozna trafić takie amplitunery, wzmacniacze i CDki, trochę zaoszczędzisz i będziesz mógł wejś w wyższe modele icon_wink.gif

Co do Twoich dylematów: kolumny które wymieniłeś nie są aż tak słabe, a poza tym nie kupujesz sprzętu na całe życie i w ramach potrzeb i możliwości będziesz mógł je zmienić. Dlatego oprzyj się na jednym elemencie który zostanie na dłużej - czyli w tym wypadku amplitunerze 797 zamiast RX-497.
Co do CDka - w razie czego jeśli trafisz na rozsądną cenę to może warto poszukać modelu ciut wyższego, ale również z poprzedniej serii (np. 596 czy 496). No chyba że bardzo Ci zależy na odtwarzaniu plików MP3 - to dopiero seria x97 ma taką funkcjonalność.
Poza tym - radziłbym na początek skupić się (finansowo...) na amlitunerze i kolumnach, a kupić CDka (np. Yamahy - by pasowal wzorniczo i "pilotowo" do amplitunera) za 100-200zł. Róznicy w brzmieniu raczej nie będzie, a jak dojrzejesz do droższego modelu to stracisz na tym raptem paredziesiąt złotych lub wcale (zalezy, jak dobrze uda Ci sie kupić). No i warto poszukać w takim przypaqdku czegoś w Twojej okolicy (możliwość sprawdzenia sprzętu i pewność, że paczka w czasie transportu nie zaliczy upadku...)

Co do kolumn to proponuję raczej Jamo C405 (chyba, że trafisz w rozsądnej cenie ciut droższe C407) niż Victy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że zależy mi na CD z możliwością odtwarzania mp3. Co prawda mam zamiar zmienić zwyczaje zakupowe i zaopatrywać się w legalne audio, ale z mp 3 całkowicie na pewno nie zrezygnuję. Najzwyczajniej mnie na to nie stać, więc część przynajmniej źródła to będą mp3 z wysokim bitrate.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dopuszczam używki, ale najchętniej -tak jak napisałes - świeżego sprzętu: chętnie kupiłbym np. używaną rx 797 za ok 1000z. (niedawno była na allegro, ale już kupiona).
CD z mp3 - jak słusznie zauważyłeś: mały wybór w sensownych cenach. W zasadzie tylko 397 wchodzi w grę.
Kolumny - jak najbardziej akceptowałbym dobre używki, tyle że: 1. musiałbym byc przekonany, że zagra to lepiej niż w/w heco i jamo; 2. przyznaję, że liczy się też walor wizualny, tym bardziej że pewna role odgrywa tu to coś, co chyba niektórzy nazywaja WAF?
dzięki za wszystkie rady, pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

CD z mp3 - jak słusznie zauważyłeś: mały wybór w sensownych cenach. W zasadzie tylko 397 wchodzi w grę.


W przypadku Yamahy - właściwie tak.
Ale może warto pójść np. w zmieniarkę z MP3 - choćby coś ze stajni Denona. Mam Denona DM-280 i mogę go śmiało polecić.
Poniżej jest w rozsądnym stanie (a przynajmniej na taki wygląda z fotek i opisu)
http://www.allegro.pl/item1059489436_denon...azja_super.html
albo nowszy modelDCM-500 (dostępny w sklepach i sprzedawany jako nowy - choć nie wiem, czy w bieżącej produkcji, ale to akurat mało istotne...)
http://www.allegro.pl/item1059194944_denon..._piekne_cd.html
Z tym, że w przypadku zmieniarek trzeba uważać - bo sporo jest mocno eksploatowanych w knajpach i można trafić na zjechany (i zadymiony) egzemplarz.

A kiedyś będziesz mógł uzupełnić swój sprzęt o wyższy model CDka (no i już raczej będzie wtedy bez MP3).

Co do używek na gwarancji - często polecam takie rozwiązanie, a że ktoś już się skusił na taką Yamaszkę to trudno. Pojawiają się co jakiś czas...
Zresztą podobnie jest z amplitunerami Harmana icon_wink.gif

Cytat

Kolumny - jak najbardziej akceptowałbym dobre używki, tyle że: 1. musiałbym byc przekonany, że zagra to lepiej niż w/w heco i jamo; 2. przyznaję, że liczy się też walor wizualny, tym bardziej że pewna role odgrywa tu to coś, co chyba niektórzy nazywaja WAF?

Tak to się własnie nazywa ... i WAF jest bardzo często dużym problemem icon_mrgreen.gif

Na 30 metrach można już próbować różnych kombinacji, to całkiem przyzwoita powierzchnia icon_lol.gif Więc spokojnie można wstawić podłogówki i to spore (z dużym głośnikiem basowym - lub z podwójnym basem).

Pozdrawiam
edit:
Pojawiła się używana RX-797 na Allegro
http://www.allegro.pl/item1060949670_yamaha_rx_797.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo, dzięki za link do aukcji, już monitorujęicon_smile.gif

Niemniej jednak cały czas się zastanawiam nad różnymi innymi rozwiązaniami. I teraz rozważam taką kwestię jak squeezebox.
Wiem, że temat jest omawiany gdzie indziej, miałbym jednak kilka podstawowych pytań, chcę wiedzieć czy dobrze rozumiem.

1. do squuezboxa nie potrzebuję już niczego poza wmacniaczem (odpada mi cd i tuner)
2. do działania squeezboxa w domu wystarczy mi dobry internet i router
3. czy squeezebox zapewnia mi taką samą jakość jak niezły odtwarzacz cd?
4. na czym w zasadzie polega przewaga squeezeboxa nad podłączeniem bezpośrednio komputera? czy tylko na pewnej wygodzie? (choć i tak komp musi przecież być na chodzie)

Jakbym przekonał się do tego urządzenia to myślałem o konfiguracji: 1. squeezebox (nie wiem jaki typ jest najdogodniejszy, chyba ten "touch"), 2. NAD c315 bee, 3. jakieś kolumny za ok 1000 (może te jamo c405)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc ten temat: denon zwrócony. Zakupiłem kilkumiesięczne kolumny KEF c7 (allegro-1400zl), na dniach dokupuję wzmacniacz Acoustic Advance map 101. Słuchałem go w porównaniu z NADem c315 i jednak selektywność tego drugiego, szczególnie w przypadku nieco gorzej nagranych płyt, wydawała mi się na dłuższą metę denerwująca. Przeszedl mi koło nosa Xindak a06 w świetnej cenie na allegro, ale może ten map 101 będzie dobrym rozwiązaniem.
Cały czas zastanawiam się nad źródłem - planuję wziąć na przeczekanie jakieś najprostsze dvd, a później kupić SB Touch, chcę poczekać na więcej opinii na jego temat.
Mam pytanie: czy w przypadku takiego zestawu, jak opisany powyżej, jakość kabli ma w ogóle jakieś znaczenie? Miły gość ze sklepu proponował mi takie za 80 zł/metr, wydaje mi sie to sporą przesadą, ale może się mylę.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli - warto poszukać używanych. No i pierw osłuchaj się ze sprzętem, zanim zaczniej mocniej inwestować w kable.
Jakiej długości kabla szukasz?

Xindak A06 pojawiają się co jakiś czas na Allegro, ale cena zazwyczaj oscyluje wokół tysiąca (zresztą pojawiają się sety wmacniacz+CD, oba serii 06).
Niedawno był używany MAP-103 za ok.1200zł
Tak przy okazji to może warto też popatrzeć na wzmaki Rotela (w podobnej cenie bywa RA-02 oraz RA-06) oraz CA.
Np w Piasecznie pod Warszawą jest CA-640 za 799zl (Kup Teraz)
http://www.allegro.pl/item1071654771_cambr...rzyj_tutaj.html

No a co do źródła - nie wszystko musisz kupić od razu icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...