Skocz do zawartości

Gramofon Pioneer PL-6, co i jak?


Recommended Posts

Witam, jestem nowy na tym forum i liczę na pomoc icon_smile.gif
Właśnie dostałem od wujka gramofon i z 50 płyt winylowych.
Gramofon się kręci, ale nie gra i doszedłem że jest to kwestia złamanej igły.
Gramofon to pioneer pl-6. wygląda dokładnie tak .
Chcę do niego dokupić wkładkę z igłą audiotechnica za jakieś 70 zł z allegro.
Widziałem inne tematy i proszę o nie doradzanie mi droższych rzeczy bo zwyczajnie nie chcę przeznaczać setek złotych na gramofon (może kiedyś?)
Dochodzi jeszcze jedna sprawa: chcę podłączyć go do wieży thomson cs606 (zwykła miniwieża za 400zł), która ma zwykłe wyjście AUX (nie phono).
Czy ten gramofon ma przedwzmacniacz? jeśli nie, to czy ten wystarczy?
http://allegro.pl/item1057017128_przedwzma...lka_gratis.html
Chodzi o to by był TANI i grał w miarę. Nie jestem audiofilem, chodzi o to by za niewielką kasę spróbować czy warto dalej inwestować.
Czy za 150 zł da się zrobić coś lepszego (uruchomić ten gramofon i podłaczyć go do tej wieży?)

Z góry dziękuję i liczę na podpowiedzi dla nowicjusza w świecie winylu icon_smile.gif
Pozdrawiam:
Tomasz L.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

co teraz z tanim wzmacniaczem? wiecie, czy ta konstrukcja vivanco spełni swoją rolę? Czy w ogóle jest potrzebny przedwzmacniacz?



Witaj,
TEORETYCZNIE tak - w praktyce nie bardzo.
Otóż, te preampy brumią i generalnie jak działa w ogóle to już spory sukces. Sugeruję, jednak zdecydować się na droższą konstrukcję = podstawowy model ale uznanego producenta. Tu zwróć uwagę na firmy Cambridge Audio, NAD lub ProJect (kolejność przypadkowa). Używane preampy zwłaszcza Pro Jecta można trafić do 300 plnów.Niestety z Vivianco nie poznasz smaku winyli a jedynie możesz odczuć flustrację i zniechęcić się do tego nośnika.
Co do konieczności zakupu preampa gramofonowego - niestety potrzebujesz go na pewno ....... chyba, że ........
Jest wyjście alternatywne.
Otóż biorąc pod uwagę, że miniwieża Thomson jest jaka jest może zamiast preampa gramofonowego warto pomyśleć o jakiejś integrze z wbudowanym pregramofonowym?
Ja wiem, że kolumny, CD itd też by się przydały ale spkojnie nie wszystko na raz.
Na początek Gramofon podpiołbyś do hipotetycznego wzmacniacza/amplitunera gramofon i z niego wyszedł po rec out do Thomsona, sprowadzając wzmacniacz/ampli do roli preampa gramofonowego i słuchawkowego (myślę, że na słuchwkach odczułbyś już znaczącą poprawę w stosunku do Thompsona. Z czasem dokupiłbyś kolumny ...... CD-ka i w efekcie z zamiast Thompsona miałbyś podstawę do w miarę solidnego zestawu stereo.
Jakbyśnie zasmakował w winylach stereo by pozostało ....
Pytanie za 100 pkt - skąd jesteś być może jest jeszcze jedno wyjście .........
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzięki za wypowiedzi.
Jestem z Bielska-Białej, ale odbiór czegokolwiek wchodzi w grę w zasadzie na całym śląsku (tata pracuje w katowicach i mógłby po coś skoczyć).
Idea chyba jest całkiem słuszna. thomsona na razie głośniki do wzmacniacza i cała wieża przez wyjście słuchawkowe do wzmacniacza. Wiem jakie macie o niej zdanie, ale całkiem mi odpowiada (ta wieża).
Rzecz w tym, że kasę na razie chcę wydać na kompa. Na gramofon nie chcę wydać więcej niż 200, przy czym kupiłem już wkładkę za 80.
Dziękuję za wszystkie rozwiązania icon_smile.gif

http://www.allegro.pl/item1062868183_przed...no_germany.html
A mimo wszystko czy takie coś by uszło? Cenowo mi odpowiada i w tym sklepie, w którym kupiłem wkładkę...

A taki wzmacniacz? http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1033453077

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisal wcześniej Kaczor - zdecydowanie nie warto kupować najtańszych modeli przedwzmacniaczy!
To naprawdę będą wyrzucone pieniądze - i co z tego, że niby "tylko 50 czy75złotych". Dołożysz 100-150zł i bedziesz zadowolony icon_wink.gif
Minimum - i to całkiem przyzwoite - tworza podstawowe modele (możesz spokojnie kupić używane...) ProJect, NAD, CA.
jak trochę poczekasz i poszukasz, to trafisz za 200zł (nowe są od około 300zł, a czasmi nawet mniej...).
http://www.allegro.pl/item1059910175_przed...honobox_mm.html

W każdym razie - czy nie lepiej kupić za ok. 200zł firmowy wzmacniacz lub amplituner z wbudowanym preampem gramofonowym???

Pozdrawiam
PS. Edytowałem i połączyłem Twoje 3 kolejne posty w jeden...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze, że nie z Wa-wy ....... icon_sad.gif
Rozwiązanie nr 3 odpada. Było już testowane, sprawdziło się i myślę, że by Ci podpasowało. Polegało na tym, że ponieważ wzmaków wszelakich u mnie jak mrówków POŻYCZYŁBYM Ci jeden (nie sprzedał - zwrot w stanie nienaruszonym byłby konieczny). Dozbierałbyś kasy kupiłbyś własnego wzmaka i oddałbyś mi mojego a tak niestety .......

Tak czy owak rekomendowałbym Ci w Takim układzie rozwiązanie nr.2
Czyli zakup wzmacniacza z prawdziwego zdarzenia lub amplitunera (miałbyś od razu radio). Konieczne byłoby pre gramofonowe wbudowane w ten sprzęt i wyjście "do nagrywania" (rec out).
Co do połączeń

Etap 1 - zakup wzmacniacza/amplitunera

Drapak --> (wejście phono) Wzmacniacz/Amplituner (wyjście Rec Out) --> (wejście Line In - czy jak się ono tam nazywa) Wieża Thomson (terminale głośnikowe) --> Kolumny od miniwieży.
Kolumny podpięte do Thompsona --czort wie jaką mają impedancję a podłączanie do wzmaka czegoś co ma mniej niż 4 ohmy może nie wyjść mu na zdrowie.
Kable jakiekolwiek
(Już gra icon_smile.gif )
Etap II
Dokupujesz Kolumny

................................................(Wejście AUX) <--(Wyjście REC Out, lub Line Out) z Thompsona (żebyś CD-ka mógł posłuchać)
Drapak --> Wzmacniacz/Amplituner
................................................(terminale głośnikowe) --> Zakupione kolumny

(Zysk gra znacznie lepiej niż Twój Thompson, możesz słuchać i drapaka i CD-ka na sprzęcie z prawdziwego zdarzenia)

Etap III
Dokupujesz CD / żegnasz ostatecznie Thompsona
Do AUX-a Amplitunera podłączasz zamiast Thompsona CD-ka
Thompsona - pozbywasz się.

Bez kombinacji alpejskich masz już prawdziwe Stereo.

Uciekasz z forum bo jeśli nie ........

ETAP IV Zmieniasz wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka,wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, .........................idziesz do lekarza, rozpoczynasz terapię która nie przynosi rezultatów, zmieniasz, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka, wzmaka, kable, drapaka, kolumny, CD-ka i tak już do końca życia icon_wink.gif

Wiem co piszę, też tylko chciałem wymienić drapaka ....... minęło odrobinę czasu, teraz walcze aby nie posiadać więcej niż 2 CD-ki, 2 pary kolumn, dwa drapaki, bliżej nieokreśloną ilośćwzmacniaczy i tunerów i innego sprzętu na raz...... walczę ..... przegrywam i jest mi z tym dobrze icon_smile.gif

A zupełnie poważnie - zaletą rowiązania jest to, że mimo iż koniec końców droższe niż to co założyłeś w budżecie daje w efekcie zestaw dramatycznie lepszy niż masz obecnie to raz. Kolejne Etapy mogą być rozłożone w czasie i tylko od Ciebie zależy kiedy przejdziesz z jednego do drugiego. Nasz forumowy kolega Snajk mając jedynie studencki budżet składał swoje HIFI przez rok ...... i wylądował koniec końców na zestawie "z górnej półki".
Dlatego sugeruję rozważ proponowane rozwiązanie w kategoriach rozciągniętego w czasie procesu a nie jednorazowego zakupu ..... byle szybciej, czasem warto odrobinę poczekać.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 miesięcy bez kabelka IC icon_wink.gif ...

I to co mówi kolega Kaczor to szczera prawda i warto słuchać jego rad (ja wyszedłem na tym dobrze icon_biggrin.gif ).
I jeśli Ci się nie spieszy. Zbliżają się wakacje. Łapiesz jakąś robotę na 2-3 dni to można wyciągnąć 100-200zł jednorazowo. To już by starczyło na przedwzmacniacz (dodając to co już masz).

A jeśli nie to idziesz na trochę dłużej (nie za długo bo są wakacje) i zbierasz na zestawy proponowane przez kolegę Kaczora. Czyli jakiś wzmacniacz i powoli całą resztę. A kupując sprzęty używane można duuużo zaoszczędzić. (a i tak wydasz więcej niż założyłeś icon_wink.gif ). A kupując lepsze sprzęty od razu masz furtkę do rozbudowy systemu bez wymiany danego elementu.

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż jeszcze raz dziękuję za te wypowiedzi icon_smile.gif
Wiem, że to tylko pogrąży mnie w Waszym światku, ale z tego thomsona jestem bardzo zadowolony icon_smile.gif
Sprawdziłem impedancję i moc jego kolumn, impedancja to 6 omów, a moc to 60W.

A spieszy mi się, ponieważ jak najszybciej chciałbym posłuchać płyt koloru smoły icon_smile.gif No i wkładka już zamówiona!

Przekonaliście mnie do zakupu taniego, używanego wzmaka/ amplitunera. Jakie macie propozycje w okolicach 150zł? icon_smile.gif

EDIT: znalazłem takie coś http://www.allegro.pl/item1054326405_marantz_pm_4000.html
Może bym się na licytacji zmieścił...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, że dałes się przekonać!

Warto licytować tego Marantza, ale również popatrz np. na ten wzmacniacz JVC AX-400
http://www.allegro.pl/item1064041463_jvc_a...wzmacniacz.html
To już niezły model (korektorem nie przejmuj się - ustawisz na 0 i spokój), średni wśród JVC a cena bardzo rozsądna.

Tu masz fajny amplituner za 170zł - niestety brak gałki Volume (ale jest to amplituner i też średni model) oraz pilota, ale mozna coś dopasować
http://www.allegro.pl/item1056563283_ampli...vc_rx_416v.html

Firma bardzo zacna, modele też niezłe icon_razz.gif

Poza tym - jeżeli masz ograniczone fundusze, to warto znaleźć cos w swojej okolicy i osobiście odebrać/sprawdzić sprzęt. Warto też popatrzeć na polskie wzmacniacze - chociażby taką Diorę WS-442, bo możesz znaleźć zadbany egzemplarz....
http://www.allegro.pl/item1054246710_diora...isy_unikat.html

Również coś z innych firmowych sprzętów- chociażby SONY. Wybór jest spory i trudno określić, co nie przekroczy 150zł...
http://www.allegro.pl/item1064569830_sony_ta_f261r.html
Model drugi od dołu, ale już z pilotem - no i nie taki znów stary...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak? Co jeszcze możecie polecić? Rozszerzyłem budżet do 300, żeby wzmacniacz był w miarę przyszłościowy i jakość dźwięku satysfakcjonująca...
Co sądzicie o Denon-ach i Harman-Kardon-ach (używanych) za te kwoty? Całkiem ważna jest też moc- pokój 20m2 i w przyszłości planuję zakup nowych altusów za 1500 zł icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam ponownie icon_smile.gif
Chciałbym Wam przede wszystkim podziękować (odciągnięcie od zamiaru kupna przedwzmacniacza).
Wypadałoby napisać jak się to wszystko skończyło: okazało się, że moja stara Diora WS442 nie została wyrzucona, tylko została na strychu w poprzednim domu. Jeden telefon do nowych właścicieli, zero problemu, po godzinie wieża w domu (do tego tuner i deck Diora+CD Sony). Nie byłem nastawiony na to, że sprzęt ściągnięty ze strychu po 5 latach leżakowania w wilgoci, chłodzie i gorącu będzie sprawny. A tu bardzo miła niespodzianka icon_smile.gif Wszystko gra i buczy (poza trzeszczącym potencjometrem). Obecnie wzmacniacz przez złącze słuchawkowe jest podłączony do wcześniej wspominanej wieży Thomson do złącza AUX. Niby ok, ale to jednak prowizorka i dźwięk na pewno traci na jakości. Chciałbym teraz podłączyć bezpośrednio głośniki z thomsona (6 ohm, 60W) do diory (z tyłu wzmacniacza jest napisane 8 ohm). Czy takie coś zadziała, czy się spali?
W każdym razie i tak jestem pod ogromnym wrażeniem. Prosiłbym Was także o polecenie przyzwoitych kabli RCA w przyzwoitej cenie (może być z Allegro). I jeszcze jedno: czy jeśli sprawne jest złącze słuchawkowe (przy włączaniu wzmaka słychać charakterystyczne "pyknięcie") znaczyłoby to, że końcówka mocy też jest sprawna?

Dziękuję za okazaną mi już pomoc i prosiłbym o następne porady icon_smile.gif
Tomek5577
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spokojnej grze nigdy nie przejmowałem się impedancją: 4, 6 czy 8 om...
Jeżeli nie będziesz przesadzał z głośnością, to nic nie powinno się stać. W każdym razie u mnie nie było jeszcze przypadku, że coś się uszkodziło.

Ten temat dość często jest poruszany na Forum, poza tym warto poczytać w FAQ na ten temat:
http://audio.com.pl/faq/audio-wspolpraca-z...e-wzmacniaczami

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki icon_smile.gif Jestem już kolejny krok do przodu icon_smile.gif
Mam już kompletny zestaw składający się z:
-Wzmaka Diora WS 442
-Decka Diora MDS 442
-Tunera Diora AS 642
-Gramofonu Pioneer PL-6 (z wkładką Ortofon OMB-5)
-CD Sony CDP 297
-Kolumn Thomson 6ohm, 60W
-Słuchawek Sennheiser HD202

Teraz przyszedł czas na krok kolejny- zarobiłem już jakąś kasę- mam 400 zł do rozdysponowania na w miarę przyzwoite kolumny, kable do nich i 4 kabli RCA.

Co do kolumn- pokój ma 15m2, słucham rocka, reggae, ska, punk-rocka i okazjonalnie metalu.
Moglibyście polecić coś co mieści się w podanym budżecie? Bardzo bym Was prosił... Już i tak wiele Wam zawdzięczam icon_smile.gif
Wchodzi w grę każda oferta na śląsku, chyba że któryś z forumowiczów miałby coś do zaoferowania- mogłaby być wysyłka.

Pozdrawiam

EDIT: Panowie, słyszaliście coś o firmie Audiomega? Znalazłem takie głośniki http://allegro.pl/item1110603478_audiomega..._producent.html Podobają mi się, są nowe, parametry prezentują się przyzwoicie. Głośniki STX, słyszałem że w budżetowych konstrukcjach nie są złą propozycją? Macie doświadczenie z tym sprzętem?

Może takie? http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-130-czarny.html Nie jestem bardzo wymagający... A jak będą grały lepiej niż moje Thomsony, to po nie jadę icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
co do kolumn - to raczej odradzam (podobnie jak większość osób na Forum) zakup kolumn mało znanych firm (tzn. mało cenionych...).
Więc zamiast takich STXów zdecydowanie lepiej powinny zagrać starsze kolumny.

Poniżej masz przykład 2 modeli Pioneera w cenie poniżej 300zł, CS-595 oraz CS-980
http://allegro.pl/item1137959560_pioneer_c...eo_zadbane.html
http://allegro.pl/item1132440576_pioneer_c..._wyprzedaz.html

Warto rozejrzeć się za kolumnami tego typu - czyli modele 10-20 letnie, wielkościowo mniejsze od kolumn podłogowych (ale szersze od nich) oraz większe od bardzo dużych kolumn podstawkowych. Czasami mówi sie o tego typu kolumnach "regałowe".
Typowy głosnik niskotonowy osiąga w nich wielkość to 20-25cm.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!
Niestety jest to w gorzowie icon_sad.gif Ale nawet z wysyłką wychodzi taniej niż te STX...
Interesowałyby mnie raczej te CS-980- mają impedancję 8 ohm tak jak mój wzmak, a nie chcę się stresować, że na imprezie wysiądzie mi końcówka mocy. Wyglądają bardzo przyzwoicie icon_smile.gif Mógłby ktoś jeszcze się wypowiedzieć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...