Skocz do zawartości

Prośba o poradę - kolumny podstawkowe do 17m2


finweer

Recommended Posts

Witam

ponieważ to mój pierwszy post na forum warto pewnie się przywitać i przedstawić - na imię mam Jan, mam 30 lat i poszukuję rozpaczliwie porady odnośnie zestawu audio, który chciałbym w najbliższym czasie skompletować.

Może kilka słów o posiadanym sprzęcie - posiadam sporo muzyki w formatach bezstratnych (FLAC, WAV itp.), której słucham z laptopa poprzez DAC Beresforda T7520 + słuchawki AKG K 601. Gatunkowo wygląda to bardzo zróżnicowanie i przekrojowo, w szczególności jednak słucham ambientu, co ciekawszej elektroniki z pogranicza IDM'u i minimalu oraz rzeczy typu drone. Pod tym kątem rzeczone AKG we współpracy z DAC'em spowodowały, że odkryłem zupełnie nowy muzyczny świat - okazało się, że poza dudniącym basem istnieje coś znacznie ciekawszego - detal i przestrzeń icon_eek.gif Niestety te same wrażenia, które mam na słuchawkach nie są dostępne w pokoju: poza AKG muzyki słucham na starusieńkich (15 lat albo i więcej) kolumnach ALTUS 110 oraz równie starym amplitunerze SONY (nie pamiętam kodu, ale jakiś z klasyków z połowy lat 90'tych). Ponieważ nie zawsze ma się ochoty korzystać ze słuchawek szukam niedrogiego sprzętu, który poprawiłby znacząco brzmienie zestawu. Altusy to wielgachne podłogówki które w pokoju, z którego korzystam (5x3,5 czyli ok. 17 m2) bulgoczą i dudnią nieprzyjemnie basem. Szukam czegoś, co pozwoli przy niegłośnym odsłuchu (nawet w nocy) mimo wszystko cieszyć się detalem.

Pokój jest dość zagracony (stół, biurko, meble itd.) i rearanżacja raczej nie wchodzi zbytnio w grę (żona). Z tego, co dowiedziałem się dotąd, do takiej kubatury nie powinienem interesować się podłogówkami, które mogą być za duże. Z tego względu zainteresowałem się kolumnami podstawkowymi. Budżet to maks. 2000 zł za parę (bez stojaków), przy czym niekoniecznie tak dużo, zostałoby na wzmacniacz icon_biggrin.gificon_wink.gif

Wzmaczniacz w który celuję to NAD 315 BEE, ten budżetowy. Moje pytanie jest takie - do takiego pokoju jak wyżej, takiego źródła dźwięku oraz rodzaju muzyki co polecacie z kolumn stojakowych do tego NAD'a? Bo na 99% mam zamiar tego NAD'a właśnie kupić, zastanawiam się jedynie nad kolumnami, a słyszałem, że różne kolumny różnie się "lubią" z NAD'em.

Jak dotąd mam kilka swoich typów, wybieram się też do jakiegoś sensownego salonu audio, by posłuchać, jak tam grają. Inaczej pewnie jednak zagrają u mnie. Pod rozwagę biorę następujące kolumny:

- Monitor Audio Bronze BR2
- KEF IQ10 ew. IQ30
- Paradigm Mini Monitor v6
- B&W 686


Najbardziej interesują mnie MA BR2 lub KEF'y, jednak nie podjąłem jeszcze decyzji. Ponieważ wybieram się do salonów proszę o pomoc - czy warto posłuchać czegoś jeszcze z tego zakresu cenowego? Interesuje mnie brzmienie detaliczne, bez nadmiaru basu, takie, które nadawać się będzie do słuchanych przeze mnie "dźwiękowych pejzaży" icon_smile.gif

Byłbym wdzięczny za sugestie!
Dziękuję i pozdrawiam!
JAN
-
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nad-a polecam albo kolumny firmy kef lub monitor audio. Jedne i drugie grają ładną przestrzenią. Kefy bedą trochę cieplejsze i spokojniejsze od monitor audio. Mimo zę szukasz kolumn podstawkowych ja polecam Ci do tego nad-a i twojego pomieszczenia kef iq50 lub monitor audio br5. Kolumny te to małe podłogówki wiec po pierwsze zaoszczędzisz na stendach a po drugie wg mnie bas bedzie odpowiedni.Monitor audio bedą bardziej szczzegółowe i nie każdemu przypadnie charakter ich brzmienia.Ja osobiście wybrał bym kef iq50 chyba ze lubisz więcej basu wtedy kef c7 ale tu trochę tracisz na jakości reszty pasma.Ale musisz posłuchać i sam wybrać to co najbardziej trafia w Twój gust...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle proponuje Dali IKON 2 - to naprawdę duża dawka szczegółów, przy tym są muzykalne, a bas potrafi wydobywać się jak z wolnostojących głośników. Wszystko w nich jest poukładane i pod pełną kontrolą. Legendarna już sekcja wysokotonowa, która wyciąga to najlepsze z wstęgi i kopółki. Cała seria IKON zasługuje na uznanie icon_smile.gif ,,Dwójki" kosztują lekko ponad Twoją kwotę, ale może zanim zdecydujesz się na coś, to dozbierasz troszkę kasy, bo naprawdę warto. Jeśli nie to może ,,jedynki" ok. 1700 zł.
Jak tak lubisz Monitor Audio, to proponuje zainteresować się modelem: RX1, lub jego poprzednikiem RS1. Dość zbliżone brzmieniowo do Ikonów i podobnie analityczne!
Co do KEF-ów, świetne granie, ale jak dla mnie troszeczkę przymglone na górze, no i zdecydowanie najcieplejsze...

Do wszystkiego dojdziesz po odsłuchach pewno sam. To co napisałem, to tylko propozycje mające troszeczkę poszerzyć asotryment, o równie ciekawe oraz wartościowe kolumny:)

Wydaje mi się, że skoro masz faworyta jeśli chodzi o wzmacniacz, to warto się zastanowić już nad jego kupnem. Wtedy mógłbyś z nim jeździć na odsłuchy, tam gdzie nie mają tej marki. To naprawdę cenna możliwość, sam ze swoim jeździłem aż do Wrocławia (75 km od domu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jeśli miałbym cos osobiscie zaproponować to Stawiam na dobra bardzo konstrukcje AE Evo One lub Neo One. Neo jest jak pewnie zauwazysz nastepcą Evo lecz w zasadzie nie ma miedzy nimi dużych różnic. Sluchałem kilkakrotnie tych monitorów które zaskakują swietną ekspresją, detalicznością i znakomita bazą stereo. Naprawde mogą zaskoczyć swoim znakomitym przekazem w tym przedziale cenowym. Serdecznie polecam . Oczywiscie odsłuch to podstawa icon_smile.gif Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję wszystkim za szybką odpowiedź i porady icon_biggrin.gif

@lenczus: Zaskoczony trochę jestem propozycją dotyczącą KEF'ów IQ50, bo całkiem poważnie również i je rozważałem (choć są na granicy finansów), jednak zrezygnowałem z odsłuchu bo wszędzie tylko wbijano mi do głowy, że podłogówki w moim pomieszczeniu będą zbyt duże i mogę zadławić się basem. IQ50 podobają mi się pod względem wyglądu, więc włączę je do listy odsłuchów icon_biggrin.gif O MA BR5 nie myślałem dotąd, ale cenowo kształtuje się to całkiem podobnie jak z IQ50, więc jeśli uda mi się je znaleźć (najlepiej w tym samym miejscu co KEF'y) to odsłucham. Bas jako taki (oczywiście w rozsądnych granicach) lubię niezbyt nachalny (to też kwestia muzyki której słucham, w której zazwyczaj brak basu podkreślającego rytm), więc KEF'y C7 odpadają. Wielkie dzięki za propozycję, poszerzyłeś listę odsłuchu o dwie pozycje icon_idea.gif

@Radi73: Pomysł ze wzmacniaczem jest jak najbardziej sensowny, sam nad tym myślałem, obecnie trochę jednak zastanawiam się nad tym, jak w sumie przetestować ten wzmacniacz? icon_cry.gif Skoro i tak nie mam kolumn, które chciałbym mieć, to będzie trudno. Idealną sytuacją byłoby podpięcie w salonie tego NAD'a wspólnie z każdym z zestawów, o których piszemy, jednak kontaktowałem się z już kilkoma salonami w sensownej odległości i albo tego NAD'a nie ma (rzadziej) albo nie ma wszystkich kolumn, które mnie interesują. Swoją drogą skoro tu już jesteśmy - co myślisz o tym NAD'zie? Warto? Bo w najbliższych dniach chcę go kupić i potem wybrać się na tournee po salonach z nim pod pachą icon_biggrin.gif
DALI IKON, czy to jedynki czy dwójki dodaję do listy - co prawda droższe (dwójki) ale nie mam precyzyjnego limitu - jeśli coś okaże się lepsze to jestem w stanie wysupłać więcej. To samo dotyczy Monitorów o których piszesz.
Zastanowiła mnie Twoja uwaga o KEF'ach, o tym, że najcieplejsze Twoim zdaniem - szczerze mówiąc mocno przechyla to szalę na korzyść KEF'ów właśnie, bo ciepłe brzmienie bardzo lubię.

@KevinAudio_gsm: Nie brałem tych kolumienek pod uwagę, ale w miarę możliwości (salonów) postaram się również odsłuchać, dzięki! icon_smile.gif

@zukzukzuk: Niestety jestem "zielony" w zagadnieniach audio i podane przez Ciebie przykłady nic mi nie mówią icon_redface.gif Generalnie nie mam nic przeciwko używkom (zastanawiałem się też nad jakimś prehistorycznym wzmacniaczem Technicsa z lat 80'tych), jednak obecnie koncentruję się na "nówkach". Ale chciałem Ciebie zapytać o co innego - uważasz, że podłogówki w takim metrażu jak u mnie mają jednak sens? Szczerze podłogówki bardziej mi się podobają niż podstawki, jednak mam trochę "bajzlu" jednak w pokoju i w podstawkach podoba mi się to również, że głośniki można umieścić względnie wysoko, z podłogówkami mógłby być problem.

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomocne bardzo opinie, lista kolumn do odsłuchu ładnie się wydłużyła icon_biggrin.gif i myślę że wystarczy, by coś spośród nich wybrać. Nie omieszkam poinformować co i dlaczego ostatecznie wybrałem.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Rozumiem Cię jak najbardziej:)
Wszak dla amatora audio jasne jest, że pójdzie do salonu odsłuchiwać nówki. Nie zacznie się od rozglądania się za starym "złomem". To się zaczyna zwykle po kilku latach, albo gdy nagle zdarzy się okazja posłuchać i dotknąć...
Wklejone kolumny są oparte na tweeterach wstęgowych (podobnie jak Dali Ikon). Te większe posiadają również średniotonowy wstęgowy. Do tego bas zamknięty:)))

Ale wróćmy do pytania...
17 metrów to taki metraż, gdzie można wstawić z powodzeniem takie i takie. Oj, gdybyś wiedział jakie je w nieco mniejszym metrażu "stosowałem" kolumniska:)
Prawie wszystko zależy od preferencji (oprócz warunków akustycznych).
Pisałem już kiedyś. Mam jednego znajomego, który użytkuje monitory z 13 cm głośnikiem nisko średnio tonowym w 35 metrach. Drugi ma 15 cali na basie w 27m !!! Obaj są zadowoleni. I u obu GRA!!! I to jak! Aczkolwiek całkiem odmiennie...
Co do braku miejsca. Monitor zajmie powierzchnię być może góra kilkadziesiąt cm kwadratowych mniejszą od podłogówki (choć nowe "słupki" są równie małe powierzchnią jak monitorki). Zależy od wymiarów podstawy skrzynki. No chyba, że zamiast stendów użyjesz książek...

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tonie w którym wypowiedział się Zukzukzuk.
"Zmieszczą się" i podłogówki i monitory. U mnie monitory grają na 8-9 metrach kwadratowych ...... tyle, że te monitory mają 30 cm średnicy na basie ................... (czyli więcej niż niejedna podłogówka - pojemność skrzyni też nie mniejsza).
Pochodzą (podobnie jak te z obrazków) zuka od nieskończoności (czyli Infinity), z tą różnicą, że są sporo starsze od tych ze zdjęć icon_wink.gif
Dodam, że nie lubię łupanki w stylu bum, bum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach




A tak:)
Zapomniałem o Twoim przykładzie, Andrzeju, jako absolutnym EXTREMUM w audiofilskiej sztuce doboru kolumn do pomieszczenia!!!
30 cm wofer do 9 metrów to ci dopiero zagwozdka dla znawców tematu!
A jednak można:)

Pozdrowienia dla Warszawy!

P.S.
Nie chciałbyś posłuchać IRS Beta (też w za małym pomieszczeniu)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziękuję raz jeszcze za wszystkie porady - w końcu dzisiaj wybrałem się do salonu audio i pomęczyłem trochę obsługę. NAD'a 315BEE kupić chciałem tak czy siak, też stoi już dumnie u mnie na półce i wywołuje rozanielony uśmiech (choć specjalnych oczekiwań nie miałem, moje dotychczasowe kolumny nie pozwalają mu się rozbrykać). Co do odsłuchu natomiast - zabrałem ulubione nagrania i posłuchałem kilka konstrukcji - Paradigm Monitor Titan v6 (gorąco proponowała obsługa), KEFy IQ30 i Focale Chorus (chyba 706V, ale nie pamiętam). Jak widać niezupełnie pokrywa się to z tym, co planowałem, ale niektórych kolumn ten salon nie ma, co do innych się rozmyśliłem.
Może dwa słowa o wrażeniach - nie jestem audiofilem i nie władam owym lirycznym językiem, jakim to często opisuje się brzmienie sprzętu icon_smile.gif Powiem więc dość prostacko, że Paradigmy zaskoczyły mnie siłą i basem - jak na podstawki (choć spore) robiłem wielkie oczy. Wszystko brzmiało doskonale choć może tego basu było zbyt wiele, nie wiem. Po nich przyszła kolej na wspomniane Focale - chyba Paradigmy mnie ogłuszyły, bo Focale brzmiały na tym samym materiale (i sprzęcie oczywiście, podpięty był mój NAD) o wiele gorzej, jakoś tak przytłumione i bez przestrzeni. Mocno spodobały mi się KEFy IQ30 - choć nie tak "tytaniczne" jak Paradigmy (to dla mnie zaleta, nie chcę hałasować zbytnio w mieszkaniu) miały bardzo fajne brzmienie i sporo przestrzeni.
Wiele wskazuje na to, że raczej nie będę już wiele szukał - waham się między Paradigmami a Kefami wspomnianymi wyżej. Oczywiście zupełnie inaczej sprawa może wyglądać w mieszkaniu - w końcu zupełnie inne warunki odsłuchowe - jednak wydaje mi się, że coś obu modeli spełni moje oczekiwania:)

Dziękuję raz jeszcze serdecznie za porady, proszę o wybaczenie, że w końcu w odsłuchach zabrałem się za coś innego:)

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mały "update" - wylądowały u mnie w końcu KEFy IQ30. Mimo pewnych obaw jak toto zagra w moim pokoju (przypominam, 17,5 m2, zagracony) efekt był powalający. Dla kogoś przesiadającego się z wiekowego sprzętu niskiej klasy prawdziwa rozkosz icon_eek.gif

Oczywiście wszystko jest sprawą indywidualnego gustu ale nie zgadzam się z opiniami, że KEFy mają zbyt mało basu - dla mnie to w sam raz, bas jest niezbyt natarczywy, nie dogniata do ścian, jednak odpowiada mi to, poprzednie kolumny buczały i huczały i niewiele w tym całym dudnieniu innego można było usłyszeć. Iq30 kładą spory nacisk na środek pasma - dla niektórych może to być wadą, jednak dla mnie uwypuklone ładnie wokale i generalnie średnica są w sam raz. Przestrzeń niesamowita w porównaniu do starych Altusów.

Okazało się też, że nawet te maleńkie KEFy w zupełności wystarczą, by "zapełnić" dźwiękiem tej wielkości pokój (żona nie potrafiła uwierzyć, że takie maleństwa mają równie potężne brzmienie icon_biggrin.gif ). Dodam, że sprzęt na razie oczywiście nie jest jeszcze wygrzany, gra na najtańszych możliwych kablach i bez stojaków (inwestycje na razie wstrzymane, poszalałem za bardzo). Wszystkim zastanawiającym się nad niedrogimi monitorami gorąco polecam odsłuch tego modelu KEFów, w szczególności że po upartym negocjowaniu z salonem audio urwałem na nich kilka stówek i zapłaciłem za nie 1,45 tysiąca icon_razz.gif
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety akurat tych MA nie było wówczas w salonie.

PS. zapomniałem o tym napisać wcześniej, jednak zastanawia mnie pewien szczegół - wnerwiają mnie trochę kabelki-zworki, jakie oryginalnie dołączane są do KEFów. Dodatkowo sposób ich mocowania jest naprawdę kiepsko, trudno sensownie dokręcić nakrętki, by te wtyki się trzymały. Czy ktoś bawił się w wymianę oryginalnych kabelków na coś innego? Z góry zaznaczam, że nie interesuje mnie zupełnie biwiring, chodzi tylko o pozbycie się tych śmiesznych kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...