Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w konfiguracji


czarek67

Recommended Posts

Witam serdecznie

Bardzo proszę o pomoc w konfiguracji sprzętu.
Planuję zakup TV Sony NX 800 i konsolę PS3.
I to jest jedyna rzecz której jestem pewny.
Do tego oczywiście potrzebuję audio – i tu kompletnie nie mam pojęcia co kupić.
Jestem kompletnym laikiem w tym temacie, chociaż przyznam że lektura tego forum rozjaśniła mi nieco w głowie i wiem przynajmniej czego nie chcę.

A oto dokładniejsze informacje:

Gdzie

Pokój połączony z kuchnią – powierzchnia ok. 30 m (3,5 x 9 m)
Sam pokój to ok. 4 długości. Na sprzęt + „przednie” kolumny jest miejsce na niskich meblach – telewizor na ścianie – miejsca na ich rozstaw nie za wiele – ok. 2,5 m
Naprzeciwko kanapa i tu miejsce na dodatkowe głośniki

Do czego

Teraz już wiem , że jednak przede wszystkim do słuchania muzyki (85 %) a oglądanie filmów to reszta. Chciałbym jednak od czasu do czasu cieszyć się choćby namiastką dźwięku przestrzennego…..

Muzyka
I tu pewnie będzie kłopot największy. Zdaję sobie sprawę, że nie ma nagłośnienia idealnego/wspólnego do każdego rodzaju muzyki. A słucham bardzo różnej. Łatwiej napisać której słucham rzadko (jazz, muzyka poważna,ludowa,country).

Moje wyobrażenia co do sprzętu

Ponieważ kupię konsolę PS 3 to myślę, że nie potrzebuję Blu-raya, ale z drugiej strony od czasu do czasu coś bym nagrał, z TV by później obejrzeć, więc odtwarzacz/nagrywarka dvd byłaby potrzebna. Co do pozostałych sprzętów tu kompletny klops – w pełni zdam się na Wasze sugestie.
Sprzęt chcę kupić nowy i przeznaczyć na niego łącznie z koniecznymi akcesoriami np.kablami (jakimi?) 5 do 7 tys. TV i PS3 nie liczę.
Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje to oczywiście je przekażę.

Już bardzo dziękuję za okazaną pomoc icon_smile.gif
Pozdrawiam
Czarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner (jak ten Harman) to wzmacniacz z wbudowanym tunerem radiowym, więc dodatkowego wzmacniacza już nie potrzebujesz...
Skoro sprzęt będzie wykorzystywany głównie do słuchania muzyki, to potrzebny bedzie odtwarzacz CD - choćby ze stajni Harmana by pasował do reszty (nowy - ok. tysiąc złotych). Jakość będzie lepsza niż z płyt CD granych na odtwarzaczu DVD lub BR w podobnej cenie.

Nagrywarek z dyskiem twardym jest sporo, trzeba na to przeznaczyć kolejny tysiąc złotych.

Przednie kolumny chcesz postawaić na niskiej szafce? W takim wypadku głosnik wysokotonowy może być trochę za wysoko względem głowy słuchacza (zakładam, że będzie siedział - a nie stał ...). Lepiej, by stały na podłodze - tak jest przyjęte.

Co do kabli - na razie nie ma co szaleć. Jakieś solidne kable połączeniowe rzędu kilkudziesięciu złotych, a głośnikowe - para do dwóch przednich kolumn rzędu 200-300zł. Na tył można kupić tańsze kable, dobrze by były podobnego typu (tego samego producenta), ew. tylko trochę tańsze - np. cieńsze (będą dłuższe, więc cena będzie miała znaczenie).

A w razie potrzeby z czasem do tych 5 kolumn będziesz mógł dokupić subwoofer.
Prawdopodobnie nie ma sensu w Twoim przypadku wchodzić w system 7 kolumn + subwoofer, wystarczy standardowe 5 (+ew. sub).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat się rozwija icon_smile.gif
Dziękuję za dotychczasowe porady.
Co do tego co pisałeś RoRo
Niestety najpierw zakupiłem meble- nie myśląc wcześniej o ewentualnej modernizacji sprzętu.
Na frontowej ścianie nie mam wielkiego pola manewru. Tak więc nagłośnienie frontowe musi stać na ciągu szafek (wysokość 50 cm).
Owszem jest miejsce na jedną kolumnę na podłodze (prawa strona - ok 30 do 40 cm), ale nic więcej - ale druga kolumna tak czy tak musi stać wyżej.
To chyba nie ma sensu. Miejsce na rozstawienie przednich głośników też nie jest za duże - 2 m długości.
A faktycznie słuchać będę raczej w pozycji siedzącej/półleżącej niż na stojąco. icon_mrgreen.gif Nie wiem na ile to "wyższe ustawienie głośników wysokotonowych" w stosunku do głowy słuchającego może mieć wpływ na obniżenie jakości dźwięku/komfortu słuchania?
Jeśli duży to może trzeba wziąć pod rozwagę inne kolumny niż te które założyłem (JBL seria ES ) ?
Nie orientuję się zresztą czy takowe są (mówimy o podobnej jakości i cenie).
Co do ilości głośników to zdecydowanie jestem za opcją 5-5.1. Zgadzam się, że w tym przypadku wariant 7.1 jest nieuzasadniony- o kosztach nie wspominając
które chyba i tak już przekroczyły planowany pierwotnie budżet
Co do odtwarzacza CD -Jak sądzicie czy Harman Kardon HD 980 jest dobrym wyborem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarek67 - osobiscie polecam Tobie najlepszy ampli w stereo do 5tys czyli Cambride Audio 640R ... Mozna go wyrwac za 2300zl. Jest na pewno lepszy od HK460. Mialem juz do czynienia z wiekszoscia marek i modeli sprzetu . CA 640R w stereo jest nie do przebicia. Ten amplituner gra znacznie lepiej niz wzmacniacz Cambridge Audio 640A , niektorzy nawet twierdza ze niewiele go dzieli od 840A a to juz swietna rekomendacja !

Przy budzecie 7 tys mozna by bylo za reszte pieniedzy kupic jakies w miare dobre kolumny ale Panowie na litosc Boska nie JBL ES - to nie sa glosniki ktore warto brac pod uwage w takim zestawieniu za takie pieniadze. Co prawda sa tanie ale jakosciowo kiepskawe. Moze daloby rade zmiescic sie w budzeciue ze znacznie lepszymi Monitor Audio BR.

Zreszta zapraszam na GG 5187147 ... mysle ze bede w stanie Tobie pomoc od strony technicznej i nie tylko icon_smile.gif Wytlumacze co i jak icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do odtwarzacza CD -Jak sądzicie czy Harman Kardon HD 980 jest dobrym wyborem?

Niezły sprzęt, kolega ma go z ampli HK i chwali sobie to rozwiązanie.

A wracając do kolumn - no to takie rozmieszczenie na podłodze odpada...
Jak daleko będziesz oddalony od linii kolumn (bazy) w trakcie słuchania?
Poza tym są kolumny podłogowe w których głośnik wysokotonowy nie jest u góry (jak np. w JBLach), ale pomiędzy głosnikami niskośredniotonowymi - więc będzie na wysokości około metra (wliczając te 50cm regału).

Kolejne wyjście - kupić starsze, porządne kolumny. W latach 70tych i 80tych kolumny były niższe i szersze. Popatrz na posty w dziale STEREO dotyczące np. kolumn INFINITY - tutaj duże doświadczenie mają m.in. koledzy Bert, Kaczor, Zukzukzuk (kolejność alfabeyczna icon_lol.gif ). W okolicach tysiąca można już trafić coś naprawdę dobrego (czyli za ułamek ceny pierwotnej). Jeżeli Cię nie przestraszy ich wiek, to ze sposobu grania powinieneś byc zadowolony...

Cytat

Moim zdaniem zakup odtwarzacza CD jest uzasadniony wtedy, gdy będzie on podłączony do wzmacniacza stereo


Pablo1964
Tu bym się nie zgodził - pod moim Soniakiem (drugi model od góry na przełomie milenium) było ładnych kilka CDków i DVDków (zresztą nawet w tej chwili są podpięte 4 takie urządzonka, włącznie z nagrywarką) i jest różnica! O ile karuzela "imprezowa" nie jest rewelacją, to już poważniejsze CDki pokazują swoją przewagę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Odległość słuchania od frontu ok 2,5 m, tak jak pisałem wcześniej rozstaw przednich głośników max 2 m.
Stawiam na sprzęt nowy. Tak więc głośników używanych nie kupię, choćby z powodu takiego, że nie znam się na tym - a nie chcę wtopić.
Czyli pozostaje opcja głośników przednich na wysokości ok 50 cm.
Czy któryś z Was może mi podpowiedzieć jakieś propozycje (marka,typ) w podobnym zakresie cenowym - ok 4 tys maks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam,

odnośnie audio jestem laikiem niestety. Dla mnie coś gra ładnie lub nieładnie - takie widzę różnice tylko icon_smile.gif Dlatego postanowiłem zwrócić się o pomoc do fachowców. Mam dość nietypowy układ salonu w którym chciałbym zainstalować sprzęt 5:1 do ina domowego (okazjonalnie muzyka na imprezie ale głównie filmy). czy możecie mi pomóc w ustawieniu tak by już na etapie remontu poodprowadzać kable w odpowiednie miejsca w ścianach proszę?



czerwone linie - ściany
zółte linie - drzwi
niebieskie linie - okna
zielona linia - otwarte wejście do kuchni (za ta linią jest inne pomieszczenie - kuchnia właśnie)

salon ma wysokość 2,46. na suficie płyta żerańska, podłoga to parkiet. na północnej ścianie schody nie zabudowane od strony salonu.
po lewo od schodów nie zaznaczyłem na czerwono ale tam też jest ścianka w kształcie odwróconej litery L.

Z góry dziękuje za pomoc - bez pomocy ani rusz - no albo ustawię jak mi się wydaje a to prosta droga do rozwodu icon_wink.gif

Przy okazji czy kupię coś przyzwoitego - zaznaczam, że nie jestem audiofilem i chcę po prostu cieszyć się fajnym dźwiękiem w filmie - za ok 3000 zł (zestaw DVD, amplituner i głośniki)

Pozdrawiam
Andrzej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek jest dość ogólny jak rozumiem, ale z tego co widzę to ciężko będzie dobrze to ustawić przy obecnych umiejscowieniach "gratów" icon_wink.gif Gdyby TV było w połowie drogi między schodami, a ścianą i kanapa naprzeciwko to nie ma problemu, a tak nie ma szans na uzyskanie jako takiej symetrii, więc tracimy na lokalizacji dźwięku...

Co do samego zestawu to za przyzwoite kino gotowe do grania tzn. z wszelkimi potrzebnymi kablami itd. przydałoby się dać ~4000zł, oczywiście za 3000zł też się da, ale wydając trochę więcej masz sprzęt, który wytrzyma kilka lat technologicznie (to się tyczy elektroniki, która mocno ewoluuje z roku na rok).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ustawieniu w zasadzie nie ma szans na dobre rozmieszczenie głosników... nie wiem co ci doradzić, bo miejsca nie widzę za bardzo icon_confused.gif Chyba, że zostaniesz przy samym stereo, wtedy siadając maksymalnie po prawej stronie kanapy, powinno być względnie dobrze. Chyba bym się nie pakował w kino, bo efekty przestrzenne ciężko będzie tu uzyskać, nawet z pomocą autokalibracji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...