Skocz do zawartości

Wybór amplitunera i głośników 5.1


k0liber

Recommended Posts

Witam serdecznie,

zwracam się z prośbą o poradę w kwestii doboru sprzętu do kina domowego.

Pokój, który ma być nagłośniony, ma trochę nietypowy kształt i ustawienie. Plan pokoju z zaznaczonym telewizorem i głośnikami można obejrzeć tu

Całe pomieszczenie ma powierzchnię ok. 38 m2, część wyznaczona głośnikami ok. 20 m2.

Na dzień dzisiejszy nagłośnienie realizowane jest przez amplituner Yamaha RX-V620RDS (5 x 130 W) oraz zestaw głośników Jamo Sirius, na który składają się 4 monitorki Jamo 28 (55 W), centralny oraz sub Jamo 1008 (100 W).

Co do amplitunera potrzeba zmiany wynika przede wszystkim z chęci zredukowania liczby kabli (chcę podłączyć PS3, DVD, Cyfrę HD i Network Playera poprzez HDMI do ampli i stąd już jeden kabel do TV), możliwości korzystania z menu ekranowego przy HDMI i obsługi nowych kodeków audio hd (drugorzędne).

Wykorzystanie sprzętu to 75% kino domowe, 25% muzyka - głównie pop i jazz.

Nie ma potrzeby, aby sprzęt grał bardzo głośno, wręcz przeciwnie, w większości przypadków głośność będzie pozostawała w dolnych rejestrach (śpiące dzieci icon_smile.gif ). Zależy mi więc na dynamice dźwięku także przy cichym odbiorze, obecnie posiadany zestaw niestety nie daje takiego komfortu. Mam wrażenie, że obecnie posiadany zestaw jest zdecydowanie za słaby, jak na to pomieszczenie.

Budżet na amplituner to 2500 zł. Z określeniem budżetu na głośniki mam większy problem. Pierwotnie zakładałem, że powinienem się zmieścić w max 4000 zł z subwooferem. Teraz rozważam również wydanie większej kwoty i kupowanie częściami głośników wyższej klasy, o ile oczywiście ma to jakikolwiek sens przy ograniczeniu się do amplitunera klasy jak wyżej (a może wytrzymać jeszcze z dotychczasowym ampli i inwestować tylko w głośniki?)

Moje typy co do amplitunera to Harman Kardon AVR 255 lub Yamaha RX-V765. Za Yamahą przemawia 1 wejście HDMI więcej, za HK ponoć świetna sekcja wideo i niezłe brzmienie.

Jeśli chodzi o głośniki, to rozważam Jamo z serii Concert lub JBL ES. I tu już zaczyna się pod górkę.

Miałem okazji słuchać JBL ES Pack (oparty ES 80) z HK AVR 255 i nie byłem zachwycony. Zastanawiam się też, czy ES 80 będą wystarczjące, czy nie powinienem celować w ES 90.

Jamo jeszcze nie słuchałem. Tu waham się, czy zestaw oprzeć o C 605, czy o C 607. Jeśli kupować zestaw 5.0 (fajna cena), to niestety zawsze są w nim jako surroundy najmniejsze monitorki C 601, a wolałbym C 603.

No i na koniec wybór subwoofera. Jeśli głośniki będą Jamo, to naturalnym wyborem wydawał mi się Jamo SUB 550 lub 650. Ale szperając po sieci natknąłem się na bardzo dobre opinie o Jamo D6, który choć sporo droższy, to oceniany jest jako całkiem inna już klasa.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że wybór będzie musiał być poprzedzony odsłuchem (i tak zrobię), ale chcę wpierw możliwie zawęzić wybór i określić parametry (głównie co do wielkości frontów i surroundów).

Z góry dzięki za wszelkie opinie i sugestie. Oczywiście poza moimi typami dopuszczam też inne rozwiązania.

Pozdrawiam,

k0liber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum,
w zasadzie należy dość jasno na początku sprecyzować sobie kasę, i jako początek "w dobrym kinie" zakotwiczyć się w jednym elemencie - i niech to dla przykładu będzie amplituner. (zawsze po 5-6 latach lepiej wymienić amplituner niż zestaw 6 głośników) - chyba, że nie stanowi to problemu icon_smile.gif
Ogólnie co do tematu - ponieważ jest rozległy icon_smile.gif
Określenie głośności...(Twoje) jeżeli chcesz nie koniecznie głośno ale z mocnym basem - dobrze to odebrałem (?) to dzieci nie usną, bas będzie się ciągnął po ścianach dość mocno z subwoofera i będzie uciążliwy - to tyle wstępem praktyki a subwooferami w domu icon_smile.gif a potrafią sprawić nie lada problem w pomieszczeniu obok icon_wink.gif
Masz 20metrów i musisz sobie zdać sprawę o możliwościach ustawień sprzętu, oraz odległościach = kolumn od ścian od siebie od słuchaczy itp itd.. co ma przełożenie na odbiór w kinie i nie tylko.
PS> Temat kabli.. hmm na to też parę stów zejdzie..
Tak jak mówiłem temat spory..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do głośników na tej powierzchni - to raczej 607 niż mniejsze C605.
Jeżeli chodzi o sub - seria D jest starsza, ale wyższa od obecnej serii C60x. Miała parę serii i kilkanascie modeli i teraz zbliża się do niej seria C80x (jest np. C803 zamiast D-830).

A co do tyłów - w razie czego można próbowac pertraktować ze sprzedawcą i dopłacić do C603, albo po prostu sprzedać C601.
Poza tym - jeśli nie sluchasz wielokanałowo SACD i koncertów DVD, to może te małe też wystarczą, przynajmniej na początek.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie rady.

JBLe odpadły z wyścigu. Jestem natomiast umówiony na odsłuch Dali Concept 6 i Klipschy F1.

Przyszła mi do głowy jednak pewna rzecz. Nie widać może tego na pierwszy rzut oka ze schematu pokoju (link w pierwszym poście), ale jeżeli w miejscach przeznaczonych na głośniki staną kolumny podłogowe w miejsce dotychczasowych podstawkowców, to jedynie pomiędzy górną częścią kolumny (głośnikiem wysokotonowym) a uszami słuchacza będzie tor bez przeszkód. Niżej osadzone przetworniki w kolumnie będą grały "w bok" sofy. Zastanawiam się czy w takim przypadku nie należy paradoksalnie pozostać przy koncepcji nagłośnienia opartego na podstawkowcach, tyle że dobrać coś "większego".

Pozdrawiam,

k0liber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, co do ustawienie głośników myślisz prawidłowo - najprawdopodobniej okaże się, to trafionym rozwiązaniem a dobre monitory i nie mówimy tu o małych monitorach można zdecydować się na większe często są wygodniejsze w ustawieniu - liczysz, że standy nie są tanie?
Podsunę pomysł... na stand niski szeroki pod głośnik centralny icon_wink.gif oraz platformę z granitu na kolach pod subwoofer icon_wink.gif i platformy pod elektronikę icon_smile.gif chyba, że szafka nie należy do mocnych icon_smile.gif to odpada icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...