Skocz do zawartości

Maskownice tak czy nie...


Snajk

Recommended Posts

Witam!

Otóż ostatnio naszła mnie pewna kwestia. Maskownice... Czy warto je zakładać? Czy też nie?

Co mówi FAQ
Cytat

Czy maskownica kolumny słyszalnie obniża jakość dźwięku?
Z pewnością w sposób wyraźnie widoczny na pomiarach charakterystyki częstotliwościowej, a więc i słyszalny - przynajmniej dla dobrze słyszących - chociaż nie należy już stanowczo twierdzić, że w sposób degradujący dźwięk o klasę czy dwie. Wiele zależy od konkretnego przypadku - i konstrukcji kolumny, i wrażliwości właściciela. Za zmiany na charakterystyce najmniej odpowiedzialna jest sama tkanina maskownicy - jest ona zwykle bardzo transparentna akustycznie, przynajmniej w niewielkim zakresie kątów wokół osi głównej. Większy wpływa ma ramka maskownicy, na której wewnętrznych krawędziach ("widocznych" od strony głośników) powstają odbicia fal, następnie interferujące z falami biegnącymi bezpośrednio od głośników, co ostatecznie powoduje nierównomierności na charakterystyce przetwarzania, skupiające się w pasmie średnio-wysokotonowym, najczęściej w postaci kilku górek i dołków w zakresie kilku kHz. Rozłożenie i wysokość tych zmian może być różne, w zależności od geometrii ramki, a ich wpływ na brzmienie zależy też od "wyjściowego" kształtu charakterystyki - czy pierwotnie był on gładki, czy też pofalowany. W pewnych, ale rzadkich przypadkach trudno powiedzieć, która charakterystyka jest ładniejsza, z maskownicą czy bez; najczęściej jednak maskownica pogarsza sytuację, chociaż mamy prawo samodzielnie osądzić, czy w zawiązku z tym zostanie ona skazana na banicję.



Ale ostatnio kolega powiedział mi że promienie UV mogą negatywnie wpływać na membrany dlatego powinno się je zakładać. W powyższym tekście nie ma o tym ani słowa. Dlatego pytanie jak to jest w rzeczywistości.

Osobiście nie używam maskownic bo kolumny bardziej mi się podobają bez i tyle icon_wink.gif ...

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytasz ogólnie - to chyba trzeba brać indywidualne podejście i zdecydować się lub nie, jeżeli wg Ciebie po założeniu słychać różnice to wiadomo - ale najlepiej ślepy test - niech domownik raz zakłada maskownic raz sciaga a Ty miej zamknięte oczy - zobaczymy czy pojdzie tak łatwo icon_smile.gif
Inne sprawa -maskownica wpływ czy nie wpływ.. kwestia pomieszczenia chyba jest dużo bardziej interesująca na odtwarzanie niż dane maskownice - chyba, że masz pokój idealny akustycznie to co innego icon_smile.gif
Kiedyś był test a propos standów czy sztywne ciężki jak cholera vs drewniane.. ślepy test pokazał, że ludzie odsłuchujący nie potrafili stwierdzić kiedy kolumny grał na jakich standach icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... pomimo dość później pory przeczytałem cały wątek...

Wnioski:
- w większości przypadków maskownice mają ujemny wpływ na dźwięk
- można je stosować gdy nie chce się by dzieci i zwierzęta zrobiły "kuku" kolumnom
- stosować gdy wysokie tony są zbyt natarczywe

lecz... poza jednym postem gdzie ktoś napisał ochrona przed światłem nie ma nic o wpływie promieniowania UV na głośniki, membrany i funkcji ochronnej maskownic icon_wink.gif ... Dlatego byłbym wdzięczny gdyby ktoś potwierdził to założenie lub je zdementował icon_wink.gif ...

Pozdrawiam i dobranoc!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką dyskusję zdarzało mi się widzieć wiele razy icon_smile.gif Odpowiedź jak mi się zdaje jest tylko i wyłącznie jedna - założyć, posłuchać, zdjąć, posłuchać. A najlepiej test ślepy, bo autosugestia robi swoje. Ja akurat mam maskownice założone, bo mam dwoje "lewych uszu" i na swoich monitorach różnicy w zasadzie nie słyszę. Warto też pamiętać o tym, że wszystko zależy od konkretnego sprzętu - są przecież producenci, którzy zalecają montaż maskownic, bo podobno ich konstrukcja w jakiś tam sposób wpływa pozytywnie na brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Nie mozna generelizowac czy lepiej tak czy owak. Producent starych Infinity do niektorych modeli wrecz ZALECA stosowanie maskownic. A w modelu IRS Epsilon sa one na stale przykrecone do frotnu srubami od wewnatrz korpusu kolumny! Paznokcie i i wszystkie srubokrety polamalem kiedys...

Owszem - potwierdzam np., ze R90 powinno sie sluchac z maskownicami (niestety). Inna sprawa, ze sa one zbudowane z 1 cm sklejki i maja wydrazone otwory na glosniki (mysle, ze chodzi o ukierunkowanmie promieniowania fal dzwiekowach).
Prosze o niekorygowanie postu! Pisze na klawiaturze, gdzie brak polskich liter.

Pozdrawiam z wczasow:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wasze wypowiedzi... lecz o ile kwestię polepszenia/pogorszenia jakości dźwięku, kwestie estetyczne czy ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi zostały rozwiązane.

O tyle kwestia promieniowania UV itp. nadal pozostaje nie rozstrzygnięta (o ile w ogóle jest jakiś ich wpływ na membrany itp).

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie przeczę... Tyle że idzie lato, szybki się otwierają, głośniki lądują poza domem czasami (np: działki) icon_wink.gif ...


tu może przeszkodzić tylko nagła zmiana aury icon_smile.gif
Oczywiście mocne słońce przez cały dzień na takie głośniki lub kilku godzinne sesje upalne mogą jedynie wpłynąć negatywnie z racji b.wysokiej temp.
ja bym swoich "za chiny ludowe" nie wystawił po za dom icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że UV nie ma co się przejmować - no chyba, że chodzi o nasze oczy i skórę icon_wink.gif. Natomiast to na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, to przy długotrwałym nasłonecznieniu: wysoka temperatura!!! Chyba każda instrukcja obsługi ma odpowiednie ostrzeżenia. Niszczycielskie skutki dotkną nie tylko głośników, ale i obudowę oraz wnętrze kolumny!!! Ja osobiście mam problem ze wschodzącym słońcem, które zagląda mi do pokoju i świeci wprost na sprzęt. Więc na noc zawsze zasłaniam okno, odsłaniam dopiero po południu...

P.S. A maskownice na stałe schowane w szafce, przydadzą się tylko przy przeprowadzce icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...