Skocz do zawartości

czy ulepszanie zestawu budżetowego dobrymi kablami i dac-em ma sens?


naphta

Recommended Posts

No właśnie: m.in. dzięki poradom z tego forum zbudowałem całkiem miły jak dla mnie zestaw, tzw. budżetowy. Tworzą go: wzmacniacz AA map 101, kolumny kef c7 oraz Squeezebox Touch jako źródło. Gra to bardzo fajnie, o niebo lepiej, niż wszystko, na czym miałem okazje słuchać muzyki wcześniej. Ale że kompletując taki pierwszy zestaw i orientując się powoli w calej tej zabawie, ogarnia człowieka coś w rodzaju gorączki, co by tu ulepszyć - wszyscy to znają. W związku z tym moje pytanie:
czy ma w ogóle sens (lub: jak duży) ulepszanie takiego zestawu elementami typu DAC, czy też lepszej jakości kable. Czy na budżetowych kolumnach, tj. c7 tego typu korekty będą w ogóle słyszalne. Czy narzucający trochę własna barwę, podobno średnio neutralny map 101 pozwoli tym nowym elementom dobrze funkcjonować - dając slyszalną różnicę jakości?
Pytam, bo zastanawiam się, jaka strategię przyjąć. Czy ulepszać ten zestaw za stosunkowo male pieniadze, czy też cieszyć sie nim kilka lat, i w jakiejś odleglejszej przyszłości wymieniać całość.
oczywiście wiem, że to moja decyzja, ale wiele osób tutaj ma ogromne doświadczenie z tym sprzetem. Dla mnie to nowy świat.
Aha, dodam jeszcze, że obecnie posiadam kable World Wide Luna bi-wiring, takie oto: http://allegro.pl/item1093411243_wire_worl...lon_lublin.html.
Kupiłem je trochę w ciemno, uważacie że to niezły wybór? Czy w zestawie takim, jak podałem jakość kabli robi w ogóle jakąś istotną różnicę?
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie kable miałeś wcześniej? Czy od razu kupiłeś te Wire World? Jeśli chcesz się przekonać, czy jakość kabli w Twoim systemie robi istotną, czy w ogóle jakąś różnicę, kup albo pożycz takie zwykłe, tanie głośnikowe ze sklepu elektrycznego czy MM i zrób odsłuch u siebie w domu. Nikt tu Ci więcej o tym nie powie, niż Twój własny słuch.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Pytam, bo zastanawiam się, jaka strategię przyjąć. Czy ulepszać ten zestaw za stosunkowo male pieniadze, czy też cieszyć sie nim kilka lat, i w jakiejś odleglejszej przyszłości wymieniać całość.



Zmiana sprzetu ma sens tylko do pewnego momentu. W pewnym momencie, kolejne wydatki zaczna przynosic coraz mniejsza poprawe brzmienia.

Przecietny, umeblowany pokoj ma odpowiedz, ktora waha sie w zakresie ponad 30dB zwlaszcza w dolnym zakresie pasma i jest to sytuacja TYPOWA.
Mozna przyjac, ze przecietnie monitory maja zazwyczaj odpowiedz typu -3/+3dB, czyli wahania tylko w zakresie 6dB. Dla wzmacniaczy, ten wspolczynnik jest jeszcze mniejszy. Dlatego niezaadaptowane, lub losowo "zaadaptowane" pomieszczenie NIE MA fizycznie szansy zagrac dobrze.
To co da nam mocno zauwazalna poprawe brzmienia, jest prawidlowo wykonana adaptacja akustyczna pomieszczenia.

Od razu odrzucamy rozwiazania typu cienka gabka, wytlaczanki od jajek, styropian itd. Te rzeczy NIE dzialaja. Tzn. dzialaja, ale nie tak jak bysmy tego chcieli, robiac czesto wiecej szkody, niz pozytku.
Najlepszym, najtanszym i najprostszym znanym mi rozwiazaniem, jest zastosowanie absorberow szerokopasmowych. Dzialaja one szerokopasmowo, wiec nie sa potrzebne pomiary, strojenie ustrojow itd. Sa one tez bardzo skuteczne. Mozna je albo kupic gotowe, albo wykonac droga DIY. Kazde rozwiazanie ma swoje wady i zalety.

Pozdrawiam! Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi - wystarczą konkretne fragmenty...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie jak przeciętny pokój będzie wyglądał z takimi panelami na ścianach jak są u Ciebie zaindeksowane z firmy Aku Pro. Moja żona mi nigdy w życiu nie pozwoli takiego ustroństwa do salonu przyczepić. Podejrzewam, że wielu użytkowników ma taką sytuacją jak ja. Musi byc inny mniej inwazyjny sposób.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, podejrzewam, ze mowisz o zdjeciach na ktorych widac pomieszczenie, gdzie mialy byc nagrywane wokale i przeprowadzany miks nagran.
Rzeczywiscie, tamta adaptacja byla bardzo "konkretna", poniewaz tamto pomieszczenie nie bylo zbyt wielkie, a chodzilo o dobry efekt koncowy.

W domu, jesli nie zajmujesz sie miksem nagran, nie nagrywasz utworow muzycznych, nie potrzebujesz takiej ilosci paneli.
Panele mozna z powodzeniem wtopic w otoczenie - przypominaja pusty, jednokolorowy obraz.
Zone mozna probowac podejsc dajac jej wzornik kolorow i proszac o pomoc w wyborze koloru i wymiaru paneli;)

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...