Skocz do zawartości

zanik basu po zmianie biurka , pomocy :(


lukasz_pro

Recommended Posts

witam , niedawno zakupiłem nowe biurko co wiązało się z przestawieniem kolumn ....... bass znikną ! nie mam pojęcia dlaczego :/

wstawiam pokój przed i po :

http://img704.imageshack.us/img704/1492/pokojb.jpg

po

http://img689.imageshack.us/img689/2797/pokoj2t.jpg

jasny nieb. - łóżko , czerwony - kolumny , zielony - biurko , ciemny niebieski szafa i szafki , mała brązowa kreska w rogu - drzwi , duża na końcu pokoju - okno

eq sprawdzałem , wszędzie bass jest na FLAT , tak samo bieguny

bass stracił uderzenie i głębię icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy bas był podbity bo jedna z kolumn była ewidentnie w rogu, teraz masz mniej basu (czyli nie masz takiego podbicia do którego byłeś przyzwyczajony.
Im bliżej tylnej ściany będą stały kolumny tym bas bedzie miał podbicie dzięki scianie tylnej oraz sufitowi, Jeżeli kolumny oddalisz od tylnej ściany bas się automatycznie zmniejszy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Kto Ci do 11 metrów polecił kupić podłogowce ? "

miałem wieżę z 15cm mid-basem , mało basu , poniżej 50 hz nie schodziło , miałem 2 lata i się znudziła

te wafle przecież nie są tak tragiczne do 11m2 , jak by miały 20 cm basówki to już gorzej ....

przy obecnym rozstawieniu 3 metry od kolumn jest dosłowne o basu , jak byś uciął 20-250 hz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie siedzisz w miejscu, gdzie masz dziure w odpowiedzi pomieszczenia. Kazde niezaadaptowane akustycznie pomieszczenie ma takie problemy.

Miejscem, gdzie jest najmniej basu i gdzie jest najgorsza odpowiedz pomieszczenia, jest zazwyczaj srodek pomieszczenia, staraj sie go unikac.

Kazde przecietne pomieszczenie, rowniez umeblowane, ma wahania w odpowiedzi w zakresie 30dB (i wiecej) w dolnym zakresie pasma - wlasnie odczuwasz to na wlasnej skorze.

Szybka rada:
Wyjsciowo "optymalnym" ustawieniem jest ustawienie glosnikow tak, by graly w glab dluzszego wymiaru pokoju i ustawienie glowy sluchacza odpowiednio w 38 lub 62% dlugosci pokoju - tam mody pomieszczenia powinny byc najmniej dotkliwe.
Pisze "optymalnym", gdyz jest to teoretycznie najlepsze ustawienie, ale nie zapewnia ono idealnych warunkow odsluchowych.

Jednak to co by Ci najbardziej pomoglo, to poprawnie wykonana adaptacja akustyczna, np. przy uzyciu absorberow szerokopasmowych.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie powinienem się tutaj wypchać, jednak niekoniecznie chciałbym dla takiej "pierdoły" zakładać nowy temat, a zagadnienie jest zbliżone.

Kupiłem monitorki KEF iQ30, których przestrzeń jak i brzmienie mnie zachwyciły. Ponieważ wyczerpałem fundusze kupując kolumny i wzmacniacz NADa, zabrakło kasy na sensowne podstawki. Monitorki wylądowały więc na... moich starych, wysłużonych ALTUSACH, które całkiem nieźle służyły jako podstawki przez jakiś czas. W końcu jednak ALTUSy sprzedałem, zamówiłem sensowne stalowe podstawki, jednak jeszcze ich nie mam, bo się "produkują". Na ten czas (wstyd przyznawać) monitorki wylądowały na... kartonach po butach icon_biggrin.gif (ułożonych po trzy, cztery sztuki jeden na drugim).
Brzmienie kolumn na tych niby-podstawkach zmieniło się diametralnie. Monitorki grają płasko, bez przestrzeni, w zasadzie grają tak, jak badziewne kolumny za kilka groszy. Czy słuch mi się zmienił czy aż tak wielki jest wpływ podstawek? ALTUSy były masywne (trudno powiedzieć, ile ważą, ale sporo), tymczasem tutaj mamy do czynienia z kartonem i powietrzem w środku. Przyznam szczerze, iż nie myślałem, że to będzie aż tak wielka różnica. I pocieszcie mnie - masywne podstawki o wadze ok. 10 kg jedna przywrócą świetność monitorkom? icon_biggrin.gif
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem w tym, że nie mam takowych pod ręką icon_biggrin.gif
Moje pytanie w zasadzie nie dotyczyło tego, czego użyć, a raczej przyczyn problemu. Nie jestem "fachurą" i znam się na tematyce tak sobie, jednak ciekawi mnie w sumie, dlaczego ta różnica jest tak duża. Chodzi o eee gęstość materiału, na którym stoją monitory?
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego u moich rodziców na 15m2 również nie ma basu ? tz jest ale tego nie można nazwać basem ...... taki bez życia , słabiutki , rozlany itd

dziś z nudów zaniosłem do nic głośniki ;p

doradźcie jak mam u nich ustawić żeby było git o ile się da

zamalowane na czerwono to głośniki , oto plan pokoju : http://img529.imageshack.us/img529/683/pokojl.jpg

przy takim ustawieniu , nigdzie w pokoju nie ma basu ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia potencjometrów sopran/bas nie przynoszą efektów? Z tego co wiem, użytkownicy Wharfedale Diiamond 8.4 raczej narzekają na "dudniący bas" w małych pomieszczeniach. Przy tym wzmacniaczu powinieneś mieć podobny problem, a nie odwrotnie. Jeżeli kolumny maja basu pod dostatkiem, natomiast niskie częstotliwości są najmniej kierunkowe tzn. rozchodzą się równomiernie po całym pomieszczeniu, może wina leży po stronie wzmacniacza. Odsłuchiwałeś na innym????
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet zmiana ustawień niskie/wysokie nie przynosi odpowiednich rezultatów ? Jest jeszcze pytanie, jaka ilość basu jest dla Ciebie odpowiednia? Z tych kolumn na pewno nie uzyskasz efektu subwoofera ( czyli basu powodującego ściskanie żołądka), niezależnie od wzmacniacza, natomiast rozstawienie mebli w pokoju sugeruje, że basu powinno być za dużo, ale to oczywiście zależy od preferencji i biorąc pod uwagę użycie samych podłogówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...