Skocz do zawartości

Theta - DAC doskonały?


kaczor

Recommended Posts

Witam,

Otóż na wstępie - wczoraj wylądował u mnie starszy model przetwornika analogowo-cyfrowego Thety.
Theta DSP ProBasic II (dalej nazywana Thetą - mimo iż opis nie rości sobie pretensji do opisywania wszystkich modeli tego producenta) bo o nim tu mowa wizualnie jest prosty i surowy. Pierwsze skojarzenie jakie miałem po wyjęciu z pudła to Omak. Czarna facjata (choć i bywają i srebrne) białe napisy, dwie czerwone diody i dwa przełączniki, prosty surowy gruby czarny front. Jedyny element ozdobny to sporych rozmiarów srebrne logo w fotmie uskrzydlonego T. Szerokość i głębokość pełnowymiarowego wcamcniacza, wysokość ledwie większa od nowomodnych plaskatych DVD - czyli typowy naleśnik.

"Guzikologia" Na froncie znajdujemy dwa przelączniki typu "wajcha":
jeden trójpozycyjny - odpowiadający za wybór źródła - których możemy podłączyć trzy.
drugi dwupozycyjny - 0/180 stopni, który służy nie wiem do czego.
i to tyle - poszukiwania zarówno na froncie jak i na zadzie wyłącznika umożliwiającego wyłączenie tego ustrojstwa nie dały rezultatu.

Skoro o zadzie już mowa - mój egzemplarz posiada 3 wejścia koaksjalne, jedno wyjście cyfrowe (po co?) - też koaksjalne oraz parę wyjść analogowych niezbalansowanych. Na tylnej płycie widać zaślepione otwory po wyjściach zbalansowanych dostępnych w bardziej "wypasionych" modelach.

Skoro potencjalny czytelnik - dobrnął do tego miejsca "w nagrodę" icon_wink.gif opis brzmienia.

Na wstępie - opisywany egzemplarz Thety to "drobny kłamczuszek". Otóż z całą pewnością delikatnie Theta dźwięk modyfikuje - nie jest on "przezroczysta". Modyfikacja owa polega (w moim zestawieniu) na wycinaniu przesterów zwłasza w zakresie tonów wysokich. Do postawienia tego rodzaju tezy - skłania mnie płyta (4 utworowy singiel) Tarji Turumen ...... /i tu następuje tytuł po fińsku/ .... którego z pamięci nie jestem w stanie odtworzyć. Płytka genialna pod względem zawartości i zarazem dramatyczna pod względem realizacji - przester na przesterze. No ale nie o Tarji miało być.

Po raz pierwszy - dane mi było posłuchać tej płyty z przyjemnościa, bez dokuczliwych kłujących w uszy wysokich. Jednak ...... myliłby się ten kto sądziłby, że Theta to taki zamulacz upiększacz. Paradoksalnie w moim odczuciu Theta poprzez swoją klarowność i dookreślenie dźwięków wydaje się być przetwornikiem "jasnym" i preferującym ofensywną górę. Rodzi to obawę, że w zestawieniu z jakimś szczególnie suchotniczym czy też rozjaśnionym torem może być niezaciekawie i wrażenie "latających żyletek" będzie tym dominującym. Czyli zapewne nie jest to przetwornik uniwersalny który "zagra" ze wszystkim.
Co do basu - zdecydowanie ulega on skróceniu, choć wybrzmienia wciąż pozostają obecne. To nie jest jednak tak, że Theta "wycina bas" on wciąż jest obecny i potrafi zejść do głębin hadesu - pozbawiony zostaje jedynie pewnej aksamitnej powłoczki niedookreśloności.
To co czyni ten przetwornik w jakimś sensie wyjątkowym to stereofonia, przestrzeń i precyzja dźwięku. Choć jak zawsze coś za coś - ultra dokładność została okupiona utratą pewnej patetyczności i tajemniczości muzyki.

W zestawieniu z lampą (Omak) i tranzystorem Accuphase E-303 - które to generalnie należą do muzykalnych, a niekoniecznie super precyzyjnych - daje Theta wrażenie namacalności muzyki i nieodparte wrażenie bliskości wykonwaców. W sposób szczególny ujęły mnie pojedyncze brzęknięcia strun gitarowych (Dire Straits - Brothers In Arms) kiedy to niemalże widziałem tę drgającą strunę ..... to wszystko daje wrażenie cudownego spektaklu, dawno już nie słuchałem muzyki z CD-ków z taką przyjemnością. Poziom zestawienia Audiomeca/Theta zbliżony do drapaka Thorens TD-190 z wkładką Goldring 2500 - choć Kewnood KP-5021 z wkładką Ortofon Tempo 1 jest wciąż wyraźnie lepszy.
Wzmocnienia tego typu to z pewnością udani partnerzy dla Thety.

Czy zatem Theta to DAC doskonały ........ cóż na to pytanie czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością - ja, ja, ja!!!

"Italia" p. Bottiego jest niczym przesterowane naganie sprzed trzydziestu lat dokonane na marnym kasetowcu na taśmie Stilon.  

Pewnie za jakiś czas Kaczor dokona upgrade i kupi Thetę V lub wyższą, czego mu zresztą życzę  icon_biggrin.gif Znany jest bowiem z przywiązania do marki  icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, żebyś wiedział, że się przywiązuję do marki a nawet marek icon_smile.gif
Na dzień dzisiejsz te marki to Yamaha, Luxman, Accyphase, Sansui, Kenwood, UHER a ostatno Theta. Rozważam Sony, Denon może coś jeszcze? To tak aby nik mnie nie posądził o bycie monotematycznym icon_mrgreen.gif

A poważniej.
Co do Thety - Theta V na dzień dzisiejszy wydaje się być mało prawdopodobna. A dlaczego? Jeśli wierzyć słowom Hybryda piątka jest przezroczysta i nic nie upiększa. Ponieważ płyty - jak dobrze wiemy bywają różne to osobiście nie mam nic przeciwko temu aby sprzet mnie troszkę okłamywał icon_wink.gif Stąd niekoniecznie sprzęt taki do końca prawdziwy jest dla mnie najlepszy ..... ale kto wie ........ nigdy nie mów nigdy.

O sprzedaży nie myślę ..... za to Botiego chętnie bym "przetestował"

Pozdrawiam
PS. Bert - a co daje to odwracanie fazy? Fazy czego sygnału wejściowego, czy zasilania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lampowa końcówka z lampowym pre się nada? Bo wiesz Fono Masterze niby mam Omaka zestawionego z Prophetem icon_wink.gif ......... bez Thety niewiele to Tarji pomagało .......
Może lampowe CD?
A propo sprzedaży - hmmm. kupiłem to to znacząco poniżej 1,5 kzł z przesyłką kurierem - express, ostrożnie szkło. Sprzęt niepogryziony, oryginalny karton (fakt podniszczony), gąbki etc. Wątpię aby w takim budżecie można było zdecydowanie wyżej zawędrować
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

>Kaczor ,żadne DAC-i ,kup wzmacniacz lampowy i będziesz mógł słuchać nawet te gorzej zrealizowane płyty.

Wystarczy do tego miniwieża icon_mrgreen.gif , nie trzeba kolejnej lampy.

A swoją drogą to widziałem za jakieś śmieszne (no może nie śmieszne, tylko w miarę tanio...) pieniądze miniwieżę Philipsa model 908 z lampowym preampem. Może to by się nadało? Ja przez chwilę przymierzałem się do Magnata MC1 - czyli niedużej hybrydowej wieży z SACD, ale to trzeba trafić za pół ceny (normalnie kosztuje powyżej trójki) i jest sprzęcik w sam raz do sypialni icon_razz.gif Bo w Philipsa to z uwagi na awersję do firmy nie wchodzę (przynajmniej jeśli mówimy o audio icon_lol.gif ).

Janusz
w końcu jest lepiej niż było miesiąc temu - więc idzie/sz w dobrą stronę

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Kaczor milczy jak grób  icon_cry.gif Pewnikiem Theta gra tak cudownie, że nie znajduje czasu na podejście do komputera...  icon_mrgreen.gif

No cóż...

Już długo ostrzyłem sobie zęby na posłuchanie DACa Thety we własnym systemie. No i stało się - Theta DS Pro Generation V digital signal processor zagościła u mnie w domu!

Okazało się, że Theta uwidoczniona na obrazkach posiadała dwie wady - była srebrna i... nie moja... 

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie skopiowac swoj post z innego forum na temat Thety, ktora sluchal Bartek.
Post ponizej:

Stara Theta wymaga wymiany kondow (zapewne sa wyschniete). To juz wiekowy DAC, ale potencjal ma ogromny!
Wszystkie te nowoczesne, zminimalizowane konstrukcje to przy tym po prostu maluczkie daczki (nie tylko gabarytowo).
Moj egzemplarz ma nowsze kondy, a ostatnio w zasilaniu zostalo podmienionych kilka kondow na BG STD (cena za sztuke zabojcza icon_sad.gif Ale warto bylo ! Slyszalem Thete po pelnym, solidnym modzie, wlacznie z plytka analogowa. Oj warto !

Ciekawy efekt daje jeszcze podmiana bezpiecznika na np. AHP (koniecznie ten drozszy miedziany:)

Niestety egzemplarz Masterofdeath jest jeszcze bez wspomnianych modow. Mozna powiedziec, ze gra
na 1/4 gwizdka, albo i mniej icon_wink.gif

pozdr !

edit: dodam jeszcze, ze Theta nie lubi wylaczania. Sam DAC nie ma jako takiego pelnego odlaczenie od sieci.
Caly czas musi byc pod pradem. Wylacza sie tylo sekcje cyfrowa, sekcja analogowa caly czas pod napieciem.
Odlaczanie DACa od zasilania nie jest dla niego dobre, a objawia sie to znacznie slabsza prezentacja.
Najlepiej gra juz po 2-3 dniach od wpiecia do gniazdka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybrydzie drogi!

O koniecznośći pozostawienia Thety pod prądem również wspominał kolega Masterofdeath.

A co do tych wyschniętych kondensatorów...

Ja rozumiem, że sprzęt nie jest z półki sklepowej, rozumiem, że Theta się grzeje (na dodatek całkiem mocno), rozumiem, że małe kondensatory wysychają szybciej niż duże, ale... wyschnięte, czy nie, non stop pod napięciem, czy też wprost z gniazdka Theta zagrała jak marzenie!  icon_razz.gif

Rzeczywiście jest tak źle z tymi kondensatorami???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mial Thete Va przede mna. Gdy sciagnalem swoj egzamplarz z USA, porownalismy.
Moja Theta byla po upgrade w fabryce Theta, przy okazji wymieniono wszystkie kondy (ta sama klasa
kondow, ale nowsze). Roznice byly naprawde spore, co znajomego zmobilizowalo do pelnego moda Thety.
Walczyl z tym ponad 2 miesiace. Nie bylo latwo, a i nie kazda podmiana kondow wplywala in plus.
Do tego trzeba bylo wziac pod uwage jeszcze formowanie sie nowych wstawionych kondow. Ciezka praca ! icon_evil.gif

Inny ciekawy aspekt to, to iz w moim egzamplarzu byl oryginalny amerykanski bezpiecznik
(zupelnie inny niz te za zlotowke ze sklepu elektronicznego). Co sie pozniej okazalo bezpiecznik
mial rowniez nie male znaczenie. Dlatego tez zaczelismy eksperymantowac ze zlotymi i miedzianymi bezpiecznikami AHP.
Powiem tylko tyle, po testach kupilem "miedziaka" dla Thety i dla wzmaka icon_smile.gif

Co do upgrade, byl na pewno oryginalny i na pewno u producenta (wstawiono oryginalne plytki Theta,
zasilanie do dodatkowego zlacza glass etc.)
Ceny kondow BG STD (1000uF, 50V) - 80 zł za sztukę icon_sad.gif W cenie koszty sciagniecia z USA. W Europie nie znalazlem icon_sad.gif
Trzeba zajac sie jeszcze plytka analogowa. Niestety jest to bardzo trudne. Mikrosciezki, geste upakowanie elementow.
Lutowanie to doslownie mikrochirurgia !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A poważniej.
Co do Thety - Theta V na dzień dzisiejszy wydaje się być mało prawdopodobna. A dlaczego? Jeśli wierzyć słowom Hybryda piątka jest przezroczysta i nic nie upiększa. Ponieważ płyty - jak dobrze wiemy bywają różne to osobiście nie mam nic przeciwko temu aby sprzet mnie troszkę okłamywał icon_wink.gif Stąd niekoniecznie sprzęt taki do końca prawdziwy jest dla mnie najlepszy ..... ale kto wie ........ nigdy nie mów nigdy.




Kaczorze !

Jesli sprzet jest poprawnie zestawiony, nie bedzie zadnych problemow z ostroscia, czy ze zbyt duza przezroczystoscia.
Dowodem tego moze byc moje zestawienie sprzetowe. Moge sluchac doslownie wszystkiego, od ostrej metalowej lupanki
(nawet kiepsko nagranej) do nagran jazzowych z lat 60. Wierz mi, ze i taka muzyke Theta potrafi odpowiednio przekazac.

Ponownie polecam sie, zapraszam na odsluch do Wrocławia.

edit: dodam jeszcze, ze przepasc pomiedzy Theta II, a V jest ogromna !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie icon_smile.gif
Kaczor zamilkł bo pojechał w świat. Co gorsza wyjeżdzając wyłączył wszystko jak leci z prądu w tym Thetę. ......
Chwilę zajmie zanim to wszystko ogarnę więc proszę o jeszcze chwilę cierpliwości.

Hybrydzie jeśli jest jak piszeszesz (a nimi czemu miało by nie być?) i V deklasuje II to po prostu strach się bać. Ja w żaden sposób nie chcę antycypować czy V u mnie byłaby dla mnie lepsza niż II bo V-tki w życiu nie słyszałem.
W swoich obawach bardziej myślałem o preferencjach - wg. których nie dobre to co dobre ale to co się podoba ale z racji nieznajomości V-tki to w sumie fusologia

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Theta II, III jaki i V. Theta V w porownaniu z poprzednikami to znacznie bardziej rozbudowana konstrukcja.
I nie jest to juz "nalesnik", a DAC podzielony na 3 rozbudowane sekcje (oddzielone od siebie). Jak znajde chwile, zamieszcze foty.
Porownasz sobie. Faktem jest, ze Theta II i III do piatki maja daleko. Bardzo daleko ... icon_wink.gif

Mam nadzieje, ze bedziesz mial kiedys mozliwosc porownac osobiscie we wlasnym systemie, czego Tobie zycze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tu jeszcze nawiązać do poprawnego zestawienia które jak ogólnie wiadomo jest podstawą sukcesu.
Otóż za "referencyjne" pracują u mnie dwa zestawy

pierwszy:
Audiomeca Damnation, tytułowa Theta II, Accuphase E-303 i kolumny Infinity 1001A
drugi jak wyżej tyle, że Accuphase jest zastąpiony preampem Prophet III (no prawie prophet) i końcówką Omak.

W obu wypadkach odnośnikiem który wskazuje na ogólną poprawność zestawienia Kolumny/wzmocnienie jest gramofon który w mojej ocenie brzmi wybornie.
Problem zawsze miałem z CD-kiem - który brzmiał po prostu nienaturalnie w odniesieniu do drapaka. O ile Yamma CDX-1100 jeszcze jakoś brzmiała o tyle Audiomeca zawsze odstawała i to dość znacznie. Zmiana DAC-a na Thetę - dała wyraźną poprawę.
Co do tego czy (zaznaczam w moim wypadku) zmiana kiedyś tam na piątkę była by krokiem w dobrą stronę tu sprawa jest otwarta - pamiętajmy ja być może po prostu nie dorosłem do przezroczystych systemów. I obiektywne kryteria co lepsze niewiele tu mają znacznia.
Co do wspomnianych powyżej modyfikacji - cóż na modyfikację u Thety mnie nie stać, a modyfikacji "garażowych" jestem zdeklarowanym wrogiem. Nie kupuję sprzętu modyfikowanego i sam nie modyfikuję. Niestety dla mnie modyfikacja fabrycznej konstrukcji równa się jej zniszczeniu, przy takim podejściu zrozumiałym jest, że nie jestem zainteresowany grzebaniem w moim DAC i żadnych modów nie będzie.
Oczywiście - proszę wszystkich modyfikujących o nie poczucie się dotkniętym - to tylko mój pogląd (niekoniecznie słuszny), i nie zamierzam nikogo nawracać.

Pozdrawiam wszystkich
Szczególne podziękowanie dla Hybryda za wskazówkę odnośnie niewyłączania Thety. Jeszcze dwa dni i usłyszę jak naprawdę powinna grać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...