Skocz do zawartości

Wybór kolumn: KEF IQ90 vs. Monitor Audio RX8


PeterMac

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

chce zakupić na początek przyzwoite fronty do słuchania muzyki, z czasem planuje rozbudowę do poziomu kina, posiadam już amplituner Onkyo 905 (ponoć nieźle sobie radzi w stereo), i mam dylemat z wyborem miedzy tymi dwoma modelami mianowicie

KEF IQ90 a Monitor Audio RX8.

Pokój to ok 20m2, muzykę słucham wszystkiego rodzaju po trochę Pop, Dance, Eurodance, Trance, Techno, Elektroniczna, Hip-Hop, czasami jakis Jazz, Rock, metalu nie słucham.
Źródło to komputer HTPC z muzą w formatach oczywiście bezstratnych FLAC,APE.

Które z tych kolumn sie lepiej do tego nadadzą, chodzi mi o krystaliczne brzmienie, ciepłe, z miękkim bassem dobrze kontrolowanym, bez jakiegoś dudnienia.

Słuchałem juz B&W 683 ale mi nie podeszły ze względu na jakiś twardy bass pudełkowaty, w innym salonie słuchałem KEF IQ90 i było nawet przyzwoicie ale troszkę płasko jakby, Monitorów niestety nie miałem okazji słuchać.

Z góry bardzo dziękuje za porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda obu kolumn nie słuchałem, jednak ze swej strony mogę tylko dodać, iż KEFy generalnie mają opinię dość specyficznych kolumn (sam mam monitorki KEF iQ30, jednak odnosi się to podobno do całej gamy tej firmy). W przypadku muzyki, której słuchasz, może być pewien problem - KEFy mają dość mocno wyeksponowaną średnicę i w przypadku techno, dance czy hip hopu mogą brzmieć dość dziwnie, nawet trochę męcząco (oczywiście kwestia gustu). Z doświadczenia z iQ30 wiem, że kolumny te najlepiej spisują się w przypadku muzyki dość kameralnej o niewielkim natłoku dźwięków (im lepiej tym mniej) typu Norah Jones, podobnie są fajne w przypadku elektroniki szczególnego rodzaju - brzmień w rodzaju Alvy Noto z Ryuichim Sakamoto na przykład (pierwsze co przyszło mi do głowy, jeśli nie znasz, to chodzi o łączenie bardzo stonowanej elektroniki, różnych click'ów i tym podobnych z instrumentami klasycznymi). Fajnie też posłuchać fortepianu na KEFach.
W przypadku popu mam często wrażenie, że przy dużym natłoku dźwięków robi się po prostu nieprzejrzysty bajzel.

Oczywiście to tylko moja opinia - mi akurat brzmienie KEFów się podoba. Jak zwykle najlepszym rozwiązaniem są oczywiście odsłuchy swej ulubionej muzyki na wybranych kolumnach.
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam Wszystkich,

chce zakupić na początek przyzwoite fronty do słuchania muzyki, z czasem planuje rozbudowę do poziomu kina, posiadam już amplituner Onkyo 905 (ponoć nieźle sobie radzi w stereo), i mam dylemat z wyborem miedzy tymi dwoma modelami mianowicie

KEF IQ90 a Monitor Audio RX8.

Pokój to ok 20m2, muzykę słucham wszystkiego rodzaju po trochę Pop, Dance, Eurodance, Trance, Techno, Elektroniczna, Hip-Hop, czasami jakis Jazz, Rock, metalu nie słucham.
Źródło to komputer HTPC z muzą w formatach oczywiście bezstratnych FLAC,APE.

Które z tych kolumn sie lepiej do tego nadadzą, chodzi mi o krystaliczne brzmienie, ciepłe, z miękkim bassem dobrze kontrolowanym, bez jakiegoś dudnienia.

Słuchałem juz B&W 683 ale mi nie podeszły ze względu na jakiś twardy bass pudełkowaty, w innym salonie słuchałem KEF IQ90 i było nawet przyzwoicie ale troszkę płasko jakby, Monitorów niestety nie miałem okazji słuchać.

Z góry bardzo dziękuje za porady.



Ja to już prawie po zabiegu. Odsłuchałem różne Monitor Audio BR6 RX6, JBL, B&W 683 i kilka innych. Generalnie we wtorek odbieram RX8 ( całe 5.1). Czysto, pięknie, tak to ma grać. Jeszcze tylko odsłuch w domu (i aż się boję). Z pewnością każdy ma prawo do własnego smaku, ale to brzmi dla mnie najbardziej naturalnie. Znikształcenia, wzbudzenia, dudnienia - nie stwierdziłem. Więcej wrażeń we wtorek wieczorem, po premierze YAMY 2065 nowej (również) + MA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałem się, że podłączenie przez amplituner kablami HDMI gdzieś poknoci - obraz lub dzwięk. Absolutnie nie ma problemu.
Ustawianie to tajemnica sukcesu. Można tu wiele nabroić. Generanie instrukcja obsługi od deski do deski i próbować dwa dni ... ale dziś był 2012 na blu-ray. To co robi Monitor Audio 5.1 RX8, RXLCR, RXFX, i RXW12 (500W boombox) z YAMAHĄ 2065 to jest KINO! Zmiana sprzętu kosztowała mnie soczyście, ale TO gra, aż kobietą drżą piersiątka. Bezcenne. Polecam. Kilka razy mnie powaliło. Czystość dialogów, rozumiesz każde słowo, helikoptery i samoloty fruwają ci po pokoju, erupcja wulkanu zwiewa cię z kanapy. Ta Yamaha to nie jakieś tam 7.1 tylko w zasadzie 9.2. Chyba chce jeszcze dodać 4x RXFX - to będzie dźwięk 3D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w kinie z tyloma kolumnami to łaski nie robi icon_smile.gif fajne wrażenia, a odsłuchiwałeś jak to gra w samym stereo tylko na fronatch RX8 ?
Co do Yamahy 2065 to gdzie Ty masz tam w zasadzie 9.2 ? to jest 7.2, 9.2 to dopiero Onkyo modele 1007 i wyżej ale to juz klocki znacznie lepsze od tej yamaszki moim zdaniem, ale tak na dobrą sprawę to dobre 5.1 wystarcza bo mało jest filmów w 7.1 nadal.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...