Skocz do zawartości

Czy warto zastosować matę akustyczną?


nUmer

Recommended Posts

Witam serdecznie po dłuższej przerwie.

Panowie - mój pokój ma około 12 m kwadratowych. Jest malutki - w narożniku stoi biórko, na jednej ścianie łóżko a na przeciw kolumny Mission 792. Słyszałem, że można poprawić jakość dźwięku stosując maty aktustyczne.
Ponieważ miałem robić drobny remont pomyślałem, iż mogę tym samym zastosować takie maty.

Jeśli jakość dźwięku może się poprawić jestem w stanie wyłożyć taką matą cały pokój. Pytanie tylko czy to ma sens?
Słyszałem opinie iż znacznie poprawia kontrolę basu. Czy to prawda?
Czy nadto będę mógł głośniej słuchać muzyki aniżeli zazwyczaj nie drażniąc tym samym sąsiadów?



Dotychczas zainwestowałem w podstawki granitowe, które poprawiły jakość dźwięku.
Przepraszam na wstępie, że nie odpisałem na poprzednie me tematy (bynajmniej nie było to lekceważenie - matury w terminie dodatkowym poza miejscem zamieszkania - jednak co najważniejsze, to fakt, że zdałem icon_smile.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wytłumianie pomieszczenia to trzeba to dokładnie przemysleć, bo są różne ustroje i wiesza je się (stawia) nie na chybił trafił tylko konkretnie. Radziłbym ci skontaktować się z jakąs firmą, która robi ustroje, często oferują również pomoc w wyborze konkretnego "setu" dla twojego pomieszczenia. Nie wiem do końca co miałes na mysli pisząc o matach, ale jesli myslimy o tym samym to możesz próbować podbić do Aku Pro czy Apama Acoustics. Są oczywiscie jeszcze firmy zagraniczne, bardziej renomowane (czy lepsze raczej się stwierdzić nie da), ale jednak koszty są niewspółmiernie wyższe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam serdecznie po dłuższej przerwie.

Panowie - mój pokój ma około 12 m kwadratowych. Jest malutki - w narożniku stoi biórko, na jednej ścianie łóżko a na przeciw kolumny Mission 792. Słyszałem, że można poprawić jakość dźwięku stosując maty aktustyczne.
Ponieważ miałem robić drobny remont pomyślałem, iż mogę tym samym zastosować takie maty.

Jeśli jakość dźwięku może się poprawić jestem w stanie wyłożyć taką matą cały pokój. Pytanie tylko czy to ma sens?
Słyszałem opinie iż znacznie poprawia kontrolę basu. Czy to prawda?
Czy nadto będę mógł głośniej słuchać muzyki aniżeli zazwyczaj nie drażniąc tym samym sąsiadów?



Dotychczas zainwestowałem w podstawki granitowe, które poprawiły jakość dźwięku.
Przepraszam na wstępie, że nie odpisałem na poprzednie me tematy (bynajmniej nie było to lekceważenie - matury w terminie dodatkowym poza miejscem zamieszkania - jednak co najważniejsze, to fakt, że zdałem icon_smile.gif )



Witaj,

Wytłumienie wszystkich ścian cienką matą akustyczną (podejrzewam, że mówiąc mata myślisz o cienkiej gąbce), to jedna z najgorszych rzeczy, która możesz zrobić.
Takie cienkie gąbki kompletnie nie pochłaniają basu. Pokrywając ściany całkowicie taką gąbką skrócisz czas pogłosu dla wysokich i średnich częstotliwości,
podczas gdy typową sytuacją w każdym przeciętnym pokoju jest parę "dziur" i "górek" w dole pasma, które wybrzmiewają np. 1,5 sekundy (w porównaniu reszta częstotliwości wybrzmiewa np. 0,5 sekundy).

Dlatego jeśli wytłumisz samą górę i środek, różnica w czasie pogłosu stanie się jeszcze większa, co da Ci dudniący, ciągnący się dół - czyli podczas odsłuchu bas będzie subiektywnie brzmiał GORZEJ niż przed adaptacją.

Dlatego polecałbym Ci zastosowanie pułapek basowych, które są grubsze i gęstsze niż gąbka i skutecznie pochłaniają bas, redukują podbite, dudniące częstotliwości i likwidują dziury w odpowiedzi.

Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak wygląda typowa odpowiedź częstotliwościowa (i czas pogłosu) przeciętnie umeblowanego pokoju, podobnego do Twojego (4.1 x 3.4 x 2.55m) to sprawdź ten link: Aku Pro - Rezultaty Adaptacji.
Możesz także zobaczyć, jakich rezultatów możesz się spodziewać stosując pułapki basowe.

Gdybys mial jeszcze jakies pytania, pytaj smialo. Przy okazji: gratuluje zdanej matury icon_cool.gif

Pozdrawiam,
Błażej,
Aku Pro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
A więc tak:

Przed remontem mogłem sobie pozwolić na eksperymenty w pokoju.
Pierwszym czego dokonałem, to usunięcie mebli spomiędzy kolumn - nareszcie uzyskałem scenę muzyczną!
Z tymże nie wiedzieć dlaczego podczas cichego słuchania, również plików w formacie MP3 jestem w stanie lokalizować rozstawienie instrumentów - przeciwnie do głośniejszego odsłuchu, podczas którego scena jest bardzo skupiona wokół środka ów sceny.
Czy można temu jakoś zaradzić?

Co do maty akustycznej - przyznam szczerze, że profesjonalne rozwiązania wydały mi się drogie.
Z tego względu zakupiłem arkusze 50 x 60 cm maty akustycznej o grubości 4 cm o kształcie dość mocno zaokrąglonych piramidek - zasugerowałem się tym, iż powierzchnie walcowe świetnie załamują falę niskich tonów.
Początkowo wykleiłem pas za kolumnami, skończywszy na pozostawieniu tylko pojedyńczych arkuszy za głośnikami, w efekcie pozbawiwszy niskich tonów - nazwijmy to nachodzenia, czy wzmacniania się dźwięku - takiego nieprzyjemnego rezonansu.

Nie wygląda to jakoś estetycznie, więc w najbliższej przyszłości zapewne obszyję ową matę jakąś delikatną tkaniną.
Póki co wszelkie nadwyżki finansowe przeznaczyłem na słuchawki HD 650.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tego względu zakupiłem arkusze 50 x 60 cm maty akustycznej o grubości 4 cm o kształcie dość mocno zaokrąglonych piramidek - zasugerowałem się tym, iż powierzchnie walcowe świetnie załamują falę niskich tonów.
Początkowo wykleiłem pas za kolumnami, skończywszy na pozostawieniu tylko pojedyńczych arkuszy za głośnikami, w efekcie pozbawiwszy niskich tonów - nazwijmy to nachodzenia, czy wzmacniania się dźwięku - takiego nieprzyjemnego rezonansu.



Najprawdopodobniej to co slyszysz... to efekt placebo. 4cm gabki, tym bardziej piramidki (ktora pewnie ma podstawe o grubosci np. tylko 1,5cm) nie pozwoli Ci pochlonac nic poza minimalna iloscia niskiego srodka typu 300hz (i to tylko troche). Nizej nie zmienilo sie zapewne nic. Roznica slyszana przez Ciebie wynika najprawdopodobniej z pochloniecia wlasnie niskiego srodka.

Pozdrawiam,
Błażej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...