Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.
Od kilku lat zajmuję się edycją dźwięku. Jednym z programów z których korzystam jest audacity 1,3. Często używam obecnej tam opcji wzmacniaj ponieważ sprawia ona że brzmienie jest silniejsze i wysunięte bardziej na pierwszy plan. Jest tam opcja ,,pozwól na obcinanie'' Kiedy wzmacniam dźwięk o powiedzmy 5db obcina się powiedzmy 3db wykresu. Czy ma to jakiś negatywny (słyszalny wpływ) na jakość brzmienia? Dotąd zawsze po wzmocnieniu ścieżki nawet z obcięciem brzmienie jest wyraźnie lepsze wg mnie niż przy słabszym wzmocnieniu bez obcinania. Żadnych trzasków, przesterów itp. Jestem audiofilem więc ewentualne różnice powinienem wychwycić.

Jeszcze druga sprawa. Słyszałem że użycie opcji normalizacja jest bardzo istotne. Teoretycznie podnosi ona głośność nie powodując przesterów. W praktyce po zastowowaniu tej opcji dźwięk staje się słabszy więc w ogóle nie stosuję tej możliwości.

Będe wdzięczny za wyjaśnienie mi tych obu kwestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj raczej za wielu ludzi, którzy się zajmują masteringiem, ale większosci tutaj jest problem znany. Od razu powiem ci, że to ma ujemny wpływ na dźwięk, podbijając (wzmacniając) sygnał zwiększasz jego głosnosć, można zrobić tak z cichym zapisem dźwięku, jesli nie współgra z resztą (choć tego się nie robi w ten sposób w studiach, głosnosć regulujesz na konsoli, a nie programem <chociaż dzisiaj to już cholera wie, niektórzy pewnie idą na łatwiznę>). W przypadku kiedy materiał jest nagrany z odpowiednią głosnoscią, tak, żeby maksymalne punkt na wykresie były cały czas ponizej granicy przesteru, jego wzmocnienie powoduje przejscie częsci sygnału poza tę granicę i dźwięk traci na jakosci, bo częsć informacji jest obcinana przez program, żeby wyeliminować tenże przester.
Podsumowując nie stosuj tego, bo in plus to nie daje nic (poza głosnoscią, ale od tego jest wzmacniacz i głosniki, a nie software), a in minus może dać bardzo dużo. Także opcja przydatna bardzo rzadko, na codzień zostaw ją w spokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To twoja sprawa jak to robisz. Piszesz, że jestes audiofilem, a wydaje mi się, że audiofil chce, żeby było jak najlepiej, czy to słychać, czy nie to już zupełnie inna kwestia...


Chcę aby było jak nalpepiej i dlatego właśnie zależy mi na wzmocnieniu które daje mocne brzmienie np. wokalisty, słchać każdy szczegół a na tym mi zależy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...