Skocz do zawartości

porada co do głośników


lukasz_pro

Recommended Posts

witam , mój pokój ma 11-12m2 (2,70 szer x 4,30 dług ) na wysokość ma z 2.8-2.9m

chciał bym żebyście mi doradzili jakie głośniki (obstawiam że będą to podstawkowe) będą miały BEZKONKURENCYJNY bas dla takiego pomieszczenia , chodzi mi o ilość jak i jakość , zejście itd. oczywiście nie zapominając o średnich i wysokich tonach

niestety dla mnie słuchanie takich kawałków jak ten http://www.youtube.com/watch?v=_0_Kbj6fIF0 i ten http://www.youtube.com/watch?v=VW62iANOIt8 bez dobrego basu to okaleczanie słuchu , jak komuś się nie podoba to niech zatrzyma to dla siebie , co do budżetu to jeszcze pomyślę na razie czekam na propozycję

czekam na wyrozumiałe odpowiedzi

pozdrawiam , Łukasz icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiasz rozumiem jakieś mocarne i spore monitory na podstawkach ? tak? a jak z elektroniką ? i rozumiem , że materia tylko oryginaly plyt CD - skoro ma być mocno i dynamicznie - bo jak mp3 to tracą b.mocno dynamikę i okaleczają całą resztę.
To może skoro nie ma określonego budżetu podam na tacy mocno i bardzo łądnie grające Dali Helicon 300 mk2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki drobiazg, jak sprzęt towarzyszący - bo nie same kolumny grają icon_smile.gif

Kolejna rzecz - paru fanów niskich tonów z niezbyt dużym budżetem na podobnej powierzchni wybierało inne rozwiązanie: kolumny podłogowe i lekki (bądź nawet spory) nadmiar basu, kosztem równowagi tonalnej całego pasma.
Więc różne rzeczy (i dźwięk) podobają się różnym osobom - jedni stawiają na neutralność (tzn. zbliżenie się do neutralności), a inni wolą trochę przegiąc by mieć "trzęsienie ziemi".

A najważniejsze - jak nie podasz budżetu, to się za dużo nie dowiesz. Ważne, byś kupił firmowe kolumny i unikał wynalazków! No i możesz szukać kolumn podstawkowych z w miarę dużym głośnikiem - jak choćby JBL E30 i nowsze ES30 (choć do neutralności to im trochę brakuje).
Kolumny mają być nowe - czy mogą być używane?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Helicon 300 mk2 stanowczo za drogie icon_razz.gif , używki jak najbardziej ale działające oczywiście i w miarę dobry stan wizualny icon_razz.gif również jeżeli będą na gwarancji też się nie obrażę icon_biggrin.gif

mój wzmak to HK pm 650 vxi i nie prędko go zmienię icon_smile.gif

jakieś propozycje ?
Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji EDYTUJ by uzupełnić swoją wypowiedź zamiast pisać jeden swój post pod drugim...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy czytać ze zrozumieniem: żart muzycznego_gościa wydaje się załapałeś, ale propozycje RoRo jakoś Ci umknęły... A szkoda, bo są trafione w Twoje potrzeby.

Sam od czasu do czasu posłucham sobie haus, techno i nie ukrywam tego. Jednak stanowi to max 2% słuchanej muzyki. Nie wyobrażam też sobie, że dobieram lub oceniam sprzęt, by to dobrze odtwarzał icon_evil.gif icon_twisted.gif ! Bo to są tylko takie dźwięki, które z naturalnym brzmieniem nie mają nic wspólnego! Trudno też odgadnąć po takich gatunkach, co producent w danym utworze miał na myśli i jak ma to dobrze brzmieć...? A na dyskotekach to nic innego jak przesterowany na maksa bas, który poza podziwem słabosłyszących może doprowadzić do arytmii serca!
Musisz dobrze się zastanowić czego tak naprawdę oczekujesz. Kolumny ze świetnym choćby ,,najlepszym na świecie" basem, mogą nie sprostać takiej muzyce...

Moja propozycja to Dali IKON 5, które na Twoim metrażu spisują się rewelacyjnie!!! Boję się jednak, że dyskoteki z nich nie uzyskasz... Do tego też szkoda ich używać........... icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz_pro strasznie szybko zmieniasz plany... może jednak najpierw pokombinuj cos ze swoimi Wharfedale'ami, a nie od razu kupuj kolejne kolumny. Sciągnij nagrania testowe do kontroli basu z AudioCheck, dodatkowo np. tutaj masz nagrania z opisem ich interpretacji. Pokombinuj z ustawieniami kolumn w pokoju, poustawiaj jakies rzeczy jako "rozpraszacze" (poduszki, kwiatki, nawet jakas ciężka kołdra na sciane icon_wink.gif).

Twoje Wharfedale to nie są kolumn o jakims porażającym basie, ale grają jak każde inne - pełnym pasmem. Nie wydaje mi się, żeby była potrzeba ich wymiany. Już prędzej zmiana pomieszczenia... (sam mam ten problem, tylko u mnie basu jest za dużo icon_wink.gif)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz_pro
Ale i tak nie unikniesz przestawiania sprzętu (kolumn) jak kupisz nowe!

Czy masz możliwość prawidłowego rozstawienia kolumn, jeśli kupisz podstawkowe - to na czym będą stały?
Pamiętaj, że kolumny nie powinny stać tuż przy samej ścianie, ale powinno być trochę odstępu.
I jednocześnie - jeśli kolumny mają tylny basreflex, to odległość tyłu kolumn od sciany może mieć spory wpływ na niskie tony.

I może być taka systuacja: kolumny kupisz lepsze niż masz w tej chwili, a dźwięk będzie zbliżony...

Więc czy nie lepiej teraz wykorzystać weekend i popróbować z różnymi ustawieniami (jak już o tym wspominał Pacio?).

Pozdrawiam
PS. Nadal nie wspomniałeś ani słowem, jaką kwotę możesz wydać? icon_sad.gif
Bo ceny w miarę nisko schodzących, firmowych monitorów zaczynają się od 300zł za parę używanych (Magnat Monitor 220), poprzez AE Evo 1, kolmny B&W a kończą się na ... (teoretycznie się nie kończą, ale spokojnie można wydać kilkanaście tysięcy ...). Poza tym jest jeszcze spora grupa sporych kolumn regałowych z głosnikami niskotonowymi rzędu 20 i więcej cm z lat 80tych i 90tych poprzedniego wieku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak bym wola pokombinować z moimi "waflami" 8.4 ale nie mam już pomysłu jak ;/

weźcie przeróbcie mój rysunek jak wg was powinny stać , obecne ustawienie http://img641.imageshack.us/img641/544/pokojq.jpg

jak ktoś ma pomysł jak to ustawić niech przerobi rysunek

czerwona kreska krótka - drzwi , długa - okno , czerwony - kolumny , zielony - biurko , czarny - krzesło , niebieski - szafy/szafki , różowy - łóżko , czarny - pufa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

na takie panele nie mam kasy , ta cena jest chora

Czytałes mojego posta??? Gdzie ja pisałem o kupnie paneli Aku Pro??? Jak myslisz wogóle o jakis panelach to zobacz tutaj.
Poza tym jak pisałem wczesniej popróbuj z róznymi "rozpraszaczami"/"pochłaniaczami" domowymi, nada się wszystko co zbliżone do waty szklanej czy gąbki (a wspomniana kołdra to już naprawdę niezły ustrój icon_wink.gif). Wiem, że ciężko jest to wszystko tak wkoło przestawiać, ale wydanie kasy i uzyskanie tego samego efektu raczej nie ma sensu...

----------------------------------------

Czy ten rysunek to jakos odpowiada rzeczywistosci??? Jak już chcesz nam to zobrazować to weź lepiej zrób plan z linijką na kartce i dorzuć do tego trochę fotek. Może cos pomożemy, choć akustyka to bardzo zdradliwa dziedzina i raczej będzie ciężko...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, strasznie mieszasz z tym "basem" icon_biggrin.gif W innym Twoim temacie chodziło o to samo, natomiast wystrój wnętrza był zupełnie inny. Poza tym: wg. rysunku masz szafkę naprzeciw łóżka, która zasłania kolejną???

Moim zdaniem powinieneś przestawić łóżko vis a vis kolumn, lub kolumny naprzeciw łóżka (kwestia tego, z jakiej pozycji najczęściej słuchasz). To najzdrowsze ustawienie, ALE - powinno ono przynieść poprawę odbioru wysokich, najbardziej kierunkowych tonów, a nie o to Ci chodzi. Jeszcze raz: podejrzewam, że osobiście w basie bym się utopił, ale wszystko jest subiektywne i tak naprawdę Nikt tu nie wie, jaki bas chcesz uzyskać. Jak pisałem w innym poście: ludzie raczej narzekają na nadmiar basu tych kolumn i to w większych pomieszczeniach. Zastanawiałeś się może nad prostym rozwiązaniem i dokupieniem subwoofera, który da Ci możliwość dowolnej kalibracji???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem... zrób tak jak pisze artur77 kolumny zostaw na tej scianie co stoją (tylko rozsuń je tak, żeby baza stereo miała ok.3m <może być niecałe>), szafki przestaw tak, żebys mógł naprzeciwko kolumn usiąsć (pod drugą scianą, byleby nie za blisko). Dodatkowo zrób z szafkami cos, żeby nie ograniczały kolumn po bokach tzn. nie wciskaj kolumn gdzie jest miejsce tylko rozplanuj tak, żeby było.
Do tego użyj tych "rozpraszaczy", o których mówiłem. Nie wierzę, że to nie zagra. Ustawiałem różne kolumny, w różnych pomieszczeniach i nigdy mi się, nie zdarzyło, żeby "nie było" basu. Może sytuacja jest taka, że bas jest, ale nie tyle co chcesz (słuchałem kiedys 8.4 z ONKYO TX-SR605 i miałem wrażenie, wbrew temu co pisze artur77, że im basu raczej brakuje)... w takim przypadku subwoofer, albo duże JBLe (nie monitory, bo nie oto ci chodzi). To zupełnie nie audiofilskie podejscie, ale masz ty być zadowolony, a nie my.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o tym ? http://allegro.pl/item1162731581_jamo_sub_...ty_0_salon.html naczytałem się wiele pozytywnych opini o nim

tylko błaga powiedzcie , czy jak kupię suba nie będzie jakiś cyrków z basem ? i gdzie go wtedy najlepiej postawić ? mam wzmak harman kardon pm 650 vxi

na prawdę mam DOŚĆ już wymieniania sprzętu ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sub do stereo to proponuję kupić cos znacznie lepszego, bo z takim podstawowym subem KD nie uzyskasz poprawnego zespolenia z frontami. Kierowałbym się w stronę Velodyne, żeby nie szaleć to modele CHT-8/10R lub ewentualnie CHT-8Q. Do konkurencji dorzuciłbym B&W ASW608/610, wyróżniają się one tym, że mają konstrukcję zamkniętą i korekcję pasma przenoszenia wewnętrzną, dzięki, której możliwe jest bardzo niskie zejscie.

Na koniec jeszcze raz apeluję, żebys najpierw pokombinował z ustawieniem kolumn, a nie kupował kolejne klocki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jasna sprawa, przede wszystkim chyba zbyt mały pokój, kolumny są wręcz wciśniętę, w miescu w którym siedzisz nigdy nie będzie basu, ale bas w kuchni chyba słychać - tak ? Wybacz ale z tego co widać - to ciężki temat ustawić aby grały, kurde monitory z subem ineczaj by zagrały, ale na to też trzeba mieć miejsce i rozsądnie ustawić.
Ja mam u siebie w sypialni B&W 685 pod piano craftem, do tego mam suba (DIY) i u siebie mogę zrobić niezły łomot..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czyli co w końcu radzicie ? opłaca się przestawiać kolumny ?

Zrób tak:
Cytat

...kolumny zostaw na tej scianie co stoją (tylko rozsuń je tak, żeby baza stereo miała ok.3m <może być niecałe>), szafki przestaw tak, żebys mógł naprzeciwko kolumn usiąsć (pod drugą scianą, byleby nie za blisko). Dodatkowo zrób z szafkami cos, żeby nie ograniczały kolumn po bokach tzn. nie wciskaj kolumn gdzie jest miejsce tylko rozplanuj tak, żeby było.



Co do tych subwoofer'ów to ceny wsyzstkich są w granicach 1900zł +/- 200zł. Wiem, że to sporo, ale kolumny też tyle by kosztowały, a bas i tak z kolumn nie zejdzie tak nisko.


--------------------------------------


Tę szafę to własnie powinienes ruszyć...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...