Skocz do zawartości

Jaki gramofon wybrać?


Recommended Posts

Witam wszystkich Państwa. Mam nadzieję,że w tym miejscu znajdę kilka wskazówek i nieco rozjaśnię sobie perspektywę zakupu gramofonu analogowego.To mój powrót do krainy czarnej płyty po kilkunastu latach cd-kowego "wygnania" . pytanie brzmi:
co kupić? jestem raczej zdecydowany na jakiegoś tańszego Pro-Jecta z założeniem,że na przestrzeni nastepnego roku zmienię w nim wkladkę.
PJ Essential (bo ma 30cm talerz) + preamp Phono Box Mk II? a może PJ Debut III Phono SB (cięzszy,tyćkę lepsza wkładka,z wbudowanym preampem)?
PJ Debut III SE - nie wiem,czy on ma wbudowanego preampa czy nie...
liczę na jakąś konstruktywną poradę, bo zamotkę mam niewąską
reszta sprzętu to poczciwe starocie: NAD 310, Yamaha CDX 496 i Tannoye m1 - malutkie,ale pokój niewielki, więc nie ma sensu zmieniać...
z góry dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dzięki za odpowiedź.Mógłbyś uzasadnić - dlaczego akurat najnizszy z wymienionych przeze mnie modeli?przynajmniej będę wiedział, czym sie kierować.
wielkie pozdro

p.s.: nawet sobie nie wyobrażasz ,jak chol..... jestem zly ,że te dziesięć lat temu wyprzedałem kolekcję analogów(mozolnie wozone z Berlina Zachodniego przez fathera) i "drapaka" Sanyo.wrrr!!!
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet podstawowy model Pro-Jecta zagra już na jakimś poziomie w przeciwieństwie do przeciętnego wzmaka tranzystorowego,
który nie potrafi "wydobyć" wszystkich możliwości z tego gramofonu.
Sam przez kilka lat miałem podstawowy model Goldringa GR2 i nawet kilkukrotnie droższe odtwarzacze CD nie
miały do niego "startu" . Oczywiście przy gramofonowym pre lampowym i wzmacniaczu lampowym Prima Luna icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortofon Alpha.

ręce mi się trzęsły przy pierwszym, po prawie 10 latach, opuszczaniu igły:-)
w chwili obecnej kolekcja liczy - 1 płytę icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif SRV - Live Alive
jednak myślę,że już niedługo ten stan rzeczy się zmieni:-)
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chciałem zakładać nowego tematu o takiej samej nazwie, więc postanowiłem tutaj napisać.

Chciałbym zakupić w miarę tani gramofon + głośniki do niego. Jęśli chodzi o jakośc jestem naprawdę niewymagającym uzytkownikiem i mam bardzo ograniczony budżet, więc cena gramofonu może być gdzieś tak do 350 zł. Co do pozostałego osprzętu - co musiałbym kupić i jak podłączyć? Jestem laikiem jeśli chodzi o te tematy a czytałem już trochę na tym forum i mam mętlik w głowie. Wzmacnicze, kolumny, przedwzmacniacze, milion firm produkujących gramofony, każdy opisuje dobry zestaw i wszystko się zmienia... A ja chcę po prostu gramofon i kolumny ; ) Planuję kupić sprzęt z wmontowanym przedwzmacniaczem żeby nie komplikować jeszcze bardziej sprawy. Czy można gramofon podłączyć bezpośrednio do kolumn, czy trzeba kupować tuner?

P.S nagłośnienie też w cenie ok 350 zł ; >
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz gramofon z wbudowanym wzmacniaczem - to wystarczy dokupic 2 kolumny i mozesz już na nim grać.

Jeżeli kupisz gramofon bez wzmacniacza (a takich jest najwięcej - i zazwyczaj jest to najlepsze wyjście), to musisz jeszcze kupić taki wzmacniacz (albo ampplituner - czyli wzmacniacz z wbudowanym tunerem radiowym) który ma już wejście do podłączenia gramofonu, oraz kolumny.

Ile łącznie możesz wydać na cały system: gramofon + kolumny (i ew.wzmacniacz)? Czy dobrze zrozumiałem Twój wcześniejszy post że 350+350=700zł?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tą odpowiedź - właśnie chciałem żeby mi to ktoś tak łopatologicznie wyjaśnił ; )

A co do gramofonu to nastąpiła mała zmiana planów - udało mi się zdobyć z piwnicy gramofon UNITRA ARTUR tylko że nie jest on w 100% sprawny. Trzeba w nim wymienić wkładkę i igłę. Więc tutaj moje pytanie - jaka wkładka i igła pasowałaby do tego modelu najlepiej (w miare rozsądnej cenie). Co do tunera+głośników sprawa nie zmienia się, dalej potrzebny zestaw za ok 350 - 400 zł.
Przeglądałem już oferty tunerów na allegro i zainteresowały mnie modele technicsa i jvc. Co o tym myślicie?

Edit: Zauważyłem, że w tym gramofonie są chyba inne niż standardowe wejścia na kable... Czy ktoś mógłby mnie oświecić i powiedzieć jak owe wejścia się nazywają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon ARTUR odpuść sobie, to jeden z najtańszych modeli Unitry i raczej nie ma co na nim grać.. Dobry do zabawy i nic więcej.

Zapewne masz w tym gramofonie okrągłą wtyczkę z 3 pinami w środku. Jest to wtyk typu DIN (wielkość jak starego typu okragłe wwtyki do klawiatury - też nazywane DIN).

"Tuner" - to samo radio bez wzmacniacza. Potrzebujesz do tego wzmacniacz (oraz kolumny i gramofon), albo odpuszczasz sobie tuner i kupujesz amplituner.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzą moje braki w znajomości tematu... Artura sobie odpuszczę, więc dalej pozostaje nierozwiązana kwestia dobrego gramofonu za ok 350 zł. Przypadły mi do gustu modele technicsa - są w dobrej cenie i wydają się porządnie wykonane.
Co do wzmacniacza - przeglądałem oferty i zainteresowały mnie modele wzmacniaczy jvc i technicsa także ; ) Jeśli chodzi o kolumny jestem zupełnie zielony - czekam na jakąś poradę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wychodzą moje braki w znajomości tematu... Artura sobie odpuszczę, więc dalej pozostaje nierozwiązana kwestia dobrego gramofonu za ok 350 zł. Przypadły mi do gustu modele technicsa - są w dobrej cenie i wydają się porządnie wykonane.
Co do wzmacniacza - przeglądałem oferty i zainteresowały mnie modele wzmacniaczy jvc i technicsa także ; ) Jeśli chodzi o kolumny jestem zupełnie zielony - czekam na jakąś poradę.


cześć
laik pisze do laika,ale może coś z tego Ci się przyda:-) :
jak pewnie zauwazyłeś sam niedawno szukałem gramofonu. zacząłem od allegro. jest tam sporo fajnych automatów Technicsa z napedem paskowym,uzywki z połroczną gwarancją, tak do 350złotych.w wiekszości przypadków bez przedwzmacniacza, tak więc musiałbyś dokupić wzmacniacz z wejsciem phono i kolumny.myslę,że na aukcjach powinieneś na coś starszego(całkiem dobrego) trafić. przy odrobinie szczęścia zamkniesz się w kwocie,którą chcesz przeznaczyć na sprzęt.
na szczęście ja juz ten problem mam za sobą i po prostu cieszę sie nowymi vinylami:-)
pzdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam. Również myślę o zakupie gramofonu. Ze względu na brak możłwiowości wydania większej kasy myśle o czyms tanim 100zł-300zł. I tutaj mam pytanie.
Posiadam amplituner z możliwością podłączenia gramofonu, ale czy każdy gramofon da radę podłączyć do amplitunera? Np taki gramofon jak w linku.
http://allegro.pl/stylowy-gramofon-camry-c...1225136731.html

Ciekawi mnie też sprawa z wielkością "talerzy" w gramofonie. Na allegro sa ciekawe gramofony w stylu retro. Takie jak w linku poniżej.
http://allegro.pl/gramofon-i-odtwarzacz-cd...1240234876.html
Gramofon wygląda ładnie jednak oglądając go w sklepie zwróciłem uwage że "talerz" jest mniejszy niż na ogół. Czy normalna płyta winylowa odtworzy się na takim "talerzu" czy odtworzy on tylko mniejsze płytki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych gramofonach płyta wystaje z dwóch boków poza krawędź gramofonu. Takie rozwiązania stosuje się wtedy, gdy gramofon ma być nieduzy.

Natomiast co do pomysłu zakupu nowego kombajnu z gramofonem - w stylu retro, to niestety jakość odtwarzania będzie kiepska...
Dlatego odradzam takie rozwiązanie jeśli zależy Ci na porządnie grającym sprzęcie.

Za 300zl spokojnie kupisz coś firmowego w dobrym stanie - zazwyczaj spory wybór jest wśród modeli Technicsa.
A jeżeli podobają
Ci się polskie gramofony, to też parę modeli wchodzi w grę icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 300zł rozumiem za sprżet używany, jednak ja wolę postawić na nowe, choć czy da rade kupić coś nowego, w miarę sensownego do 300zł?
A co myślicie o takich gramofonach jak w linku poniżej?
http://allegro.pl/gramofon-hi-fi-lenco-l-7...1234407243.html

http://allegro.pl/gramofon-hi-fi-lenco-l-8...1235553827.html

Czy każdy gramofon ma odpowiednie wyjścia aby podłączyć go do amplitunera? Z góry dziękuje za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz i jest dostosowany poziomem sygnału do standardowych złącz uniwersalnych (AUX, ale również CD, TAPE, Tuner itp) to nie wymaga już gniazda PHONO we wzmacniaczu/amplitunerze.
Tak jest w niektórych aktualnie produkowanych tanich gramofonach
]Natomiast większość gramofonów starszych oraz tych wyższych lotów wymaga wzmacniacza gramofonowego lub obecności takowego w ampkitunerze lub wzmacniaczu.

Co do sensu kupowania takiego taniego aktualnie produkowanego gramofonu jak te z Twojego linku to jakości nie będziesz mial wysokiej. Ale jakoś tam to będzie grało. To tak jak z radiem: możesz słuchać muzyki z najprostszego bezfirmowego radyjka mono za kilkanaście złotych - albo wydać kilkaset/kilka tysięcy złotych na coś dużo lepszego.
Decyzja należy do Ciebie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chyba lepiej trochę poczekać i kupić choć troche coś lepszego niż kupować gramofon za te 150zł.
Chodzi mi o podłączenie gramofonu do amplitunera, żeby nie musieć kupować dodatkowych głośników, czyli jak dobrze rozumiem odpowiednim gramofonem do podłączenia do amplitunera będzie ten bez przedwzmacniacza gramofonowego oraz nie dostosowanego sygnałem do standardowych złącz tak? Obiecuję że to moje ostatnie pytanie w tym temacie:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie pod temat.
Jestem na kupnie "tańszego" gramofonu. Szukałem jakiejś używki z allegro za 300-350 zł. Natknąłem sie jednak na taki gramofon Kenwooda http://www.kenwood.eu/products/home/separa...tables/P-110(S). Niestety nigdzie nie mogę znaleźć o nim informacji.
Jest coś wart czy lepiej poszukać jakiegoś technicsa na allegro ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się dziwię kolegom poszukującym gramofonów za kilka stówek i grzebiącym w różnych zagranicznych wynalazkach. Przecież od 100 do 500zł można dostać dobre polskie konstrukcje, np GS 431 , FONICA GS 464, DANIEL, G 8010, Dynamic Speaker 790 i oczywiście ADAM - poza tym ostatnim do kupienia za grosze więc nawet ew naprawa + wkładka sensowna (obowiązek) mieszczą się w budżecie kilku stówek, a efekt świetny i opisy, instrukcje oraz części (choćby z uszkodzonych) dostępne bez kłopotu.
ADAMY są droższe, ale też bez przesady.
Aż się chce powiedzieć "cudze chwalicie, swego nie znacie ...." icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu proponowałem zupełnie fajny zestaw "dla młodego winylowca" ...... ktoś tu przegląda starsze wątki icon_sad.gif albo używa funkcji szukaj .......
Powtórzę skład zestawu - choć poszukać dokładniejszego opisu to trzeba będzie sobie samemu.

Gramofon - Fryderyk
Amplituner Elizabeth
Wkładka Audiotechnica AT-91
Kolumny - Tonsilowskie 40W, lub podobne/pochodne
budżet circa about 700 plnów.
Jak będzie niepoprzerbiane to nawet wszystkie wtyczki będą pasować ....

Dodatkowym bonusem jest możliwość posłuchania radia (po przestrojeniu) i CD-ka za pośrednictwem przejściówki DIN-Cinch.

Co do gramofonów oglądając się za starszymi konstrukcjami w mojej opinii warto brać zwłaszcza konstrukcje paskowe (jako prostsze) - zawsze coś się dobierze. Uszkodzony drapak w systemie direct drive w obliczu braku części może okazać się nienaprawialny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moja propozycja to Essential z wbudowanym pre ,na początek wystarczy ,oraz może pomyśl nad zmianą wzmaka na lampowy,
bo winyl nie brzmi z niczym tak dobrze jak z lampką .



Witam.
Od kilku dni moja przeszukuje zasoby tego forum i im wiecej czytam tym bardziej nie wiem co chce kupic.Na poczatku wypatrzylem sobie Marantza
TT-42 ale okazuje sie ze to nie takie hop-siup - kupic gramofon. W tej chwili wiem juz ze bede chcial kupic gramofon i wzmacniecz lampowy - poniewaz to moje pierwsze doswiadczenie z analogiem - nie chce na razie przeplacac - i stad wypatrzylem dosc pozytywne informacje o Pro-Ject. Czy zgodnie z tym co pisze w zacytowanym powyzej poscie kazdy Essential ma wbudowany pre - czy takiego akurat musze szukac? No i jezeli juz go kupie to jaki wzmacniacz do niego i czym sie kierowac?? Ostatnie pytanie - dotyczy glosnikow - czy najpierw kupic wzmacniacz i do niego dopasowac glosniki czy moge je kupic wczesniej i cos do nich pozniej dobrac - polecacie jakies konkretne? Nie mieszkam w Polsce wiec przedstawione wczesniej propozycje zestawow polskich raczej odpadaja poniewaz to co zaplacilbym za transport wole przeznaczyc na sprzet.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...