Skocz do zawartości

Jaki gramofon wybrać?


Recommended Posts

Balini
A szukasz nowego sprzętu czy używanego?

W jakim zakresie cenowym szukasz sprzętu?
Trudno wg mnie określić, czy lepiej kupić wzmacniacz z wbudowanym pre gramofonowym czy oddzielnie wzmacniacz i pre...
Jezeli chodzi o dopasowanie wzmacniacza i głośników - teoretycznie mając już wzmacniacz możesz z nim podjechać i sprawdzić, czy odpowiadają Ci kolumny. Ale rónie dobrze mając już kolumny prościej możesz wypożyczyć wzmacniacz i sprawdzić u siebie, jak działa w Twoim pokoju i z Twoimi kolumnami.

Skoro nie mieszkasz w Polsce (a nie wiadomo gdzie - brak tej informacji w Twoim profilu), to być może masz niezły wybór używanego sprzętu w rozsądnej cenie. W przypadku gramofonu - jeżeli trafisz na coś w dobrym stanie, to najwyżej będziesz musiał wymienić igłę (lub wkładkę z igłą). A kupujesz wtedy wysoki model za ułamek ceny początkowej icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam.
Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad ponownym kupnem gramofonu.Stary (Fryderyk) kiedyś tam pochopnie poszedł do ludzi.
Mam stary sprzęt Technicsa , taki sobie raczej .Wzmacniacz A700mk2.
Zastanawiam się jaki gramofon do tego dokupić żeby w żadną stronę nie przesadzić.
Audiofilem nie jestem,na celebrowanie czy urządzenie pokoju odsłuchowego nie mam szans.
Najbardziej pasowałby Technics,ale w grę wchodzą tylko modele używane. Nie jestem majsterkowiczem,trochę się obawiam.
Górną granicą jest ok.1000zł. Czyli z nowych Pro-ject Debut III lub Thorens TD158 albo RP1000/2000/4000.
No i co wybrać?
Używkę czy nowy?
Jeśli używkę ,to co?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzoeki RoRo za odpowiedz- przegrzebalem forum dokladniej i juz wiem nieco wiecej - stad pewna zmiana planow.To ma byc sprzet dla poczatkujacego wiec chce przeznaczyc na niego 4-5 tys Pln - co do gramofonu to zdecydowalem sie na Pro-jecta debut III - jest tu w miare dostepny ( a -wlasnie - mieszkam w Dublinie) i teraz caly problem w dobraniu wzmacniacza i kolumn - muzyka - klasyczny rock, czasem troche ciezej - pokoj 30 m.kw. Sprzet chcialbym kupic nowy - wzmacniacz w Ie natomiast kolumny (podlogowki) w Polsce - tutaj sa dostepne raczej same najnowsze modele w sporo zawyzonych cenach.Aaa - no i najwazniejsze - na razie wybilem sobie z glowy wzmacniacz lampowy - w razie jakichkolwiek problemow nie mialbym tu co liczyc na jakakolwiek pomoc oprocz forum.JAkies konkretne propozycje??Z gory dziekuje.
P.S.
Czy ktos testowal juz Pro-jecta z HK3390 lub 3490 - i jesli to ma sens to z jakimi kolumnami najlepiej??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
ok, też podpinam się pod temat, w innym dziale zadałem pytanie: jak to było możliwe iż kilka dobrych lat temu podpiąłem akai ap-d33 pod amlituner bez wejścia phono i to grało...., do tej pory nie wiem:)(pewnie akai miał pre amp - ale oni z tym nie produkowali...)no nic , po czasie gdy nie używałem tego zestawu, padły obroty sprzęt przeleżał 7 lat .....i czas na kupno nowego gramofonu. Wzmacniacza na razie nie chce mi się zmieniać - nie czas, ale ilość płyt od lat 30 do 2000 jest ogromna, więc czas je odsłuchać ...-pamiętam ich dźwięk odtwarzany na danielu mojego ojca, podpiętego albo elizabeth, albo merkury....miało to klasę.
W poszukiwaniu gramofonu chyba już wybrałem: za ok 1400 zł można kupić thorensa td 190-2 - czy myślicie, że to dobry wybór?, czy szukać w tym przedziale cenowym coś używanego? - wiem , że każdy zadaje podobne pytania, ale po uzywanym akai w którym padły sobie obroty mam mieszane uczucia. Ponadto nie wiem w czym np thorens może być leszy, lub gorszy od pro-jecta. Osobiście znam tą firme, ale nawet oni sami tego nie powiedzą...i tak wszyscy się zasłaniają zastosowaną wkładką.... więc prosze o pomoc -szukać używek ?czy np brać thorensa i jakiś pre amp?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz pozwolisz, że się nie zgodzę z Tobą, przy całym szacunku dla Twojej osoby.

Ja osobiście z nowych brałbym Pro-Jecta:
http://www.voice.com.pl/pro-ject-gramofony.html
Na miejscu Kolegi Tomma wziąłbym coś z linii RPM ew. Classic. Te drugie trochę droższe.

Jak dotychczas miałem dwa gramofony tej firmy i nie zawiodłem się.

A za 1400zł osobiście brałbym używkę. Mam w swoim posiadaniu Thorensa TD320 - ma ze 30 lat i nie zamieniłbym go na inny gramofon. A, że trzeba czasami dołożyć do konserwacji, kupić nową wkładkę. To czeka prędzej, czy później użytkowników nowych gramofonów.

O nowych Thorensach, tych z niższej półki cenowej mało jest pochlebnych opinii. Na naszym forum również.

Najważniejsze o czym wielokrotnie, do znudzenia piszę na tym forum od lat (chyba po raz ostatni). KUPOWAĆ z pewnego źródła. Od znajomych, od audiofilów a nie od handlarzy. Sprawdzać osobiście przy zakupie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Cześć

Znalazłem ten mocno zakurzony wątek, ale do mojego problemu myślę że pasuje.

Osobiście nie jestem znawcą gramofonów, więc proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Nie mam fizycznej możliwości porównania tego gramofonu z innymi, tj. podłączenia do mojego systemu, nie odsłuchiwałem też poza jednym innym systemem innych gramofonów.
Mam stary gramofon Dynamic Speaker DP5100 do którego razem z żoną mamy stosunek sentymentalny. Gramofon jest w pełni oryginalny i nic od początku jego zakupu nie było wymieniane.

Gramofon będzie elementem poniższego systemu:
1. Wzmacniacz: Marantz PM5004 z wyjściem PHONO, najprawdopodobniej do wymiany za jakiś czas.
2. Kolumny: Chario Constellation Delphinus
3. Kable głośnikowe: Profigold

Pokój o powierzchni około 18 m². Kwota jaką chciałbym wydać na wszystko to max. 1500 zł. Sprzęt ma służyć bardzo długo, raczej jestem osobą, która przywiązuje się do rzeczy które posiada, więc nie chciałbym wymieniać go wcześniej niż np. za 5 – 10 lat, lub w ogóle. Muzyka której słucham to przede wszystkim klasyczna, jazz, blues, rock i trochę elektronicznej (Marek Biliński).

Mam dylemat co zrobić, a mianowicie:
1. Czy wymienić gramofon na inny nowy lub używany? Raczej zdecydowany jestem na gramofon manualny nie automat. Przeniesienie napędu nie ma dla mnie znaczenia. W moim guście są przede wszystkim konstrukcje wyglądające bardzo klasycznie (drewno/fornir, metal), w kolorze brąz, orzech, w ostateczności może być czarny, bez wejść USB i itp. i jak najmniej plastiku. W moim typie jest np. gramofon Adam GS424, i gramofony firmy Thorens.
2. Czy pozostać przy obecnym gramofonie? Jeśli miałbym pozostać, to mógłbym przeznaczyć te pieniądze na modernizację tego gramofonu np. wymiana wkładki, igły, przewodów itp.
3. Czy aby zachować dobry poziom dźwięku w grę wchodzi zakupienie dedykowanego przedwzmacniacza gramofonowego, czy wystarczy aktualny wbudowany do mojego wzmacniacza lub wbudowany w inny wzmacniacz (inny wzmacniacz używany do kwoty około 2500)?

Proszę więc szanownych kolegów o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin B. sprawa jest dosyć złożona. Gramofon już masz. Nie wiem w jakim jest faktycznie stanie i jak funkcjonuje, bo za dużo o tym nie piszesz. Trudno powiedzieć zatem, czy jego modernizacja jest opłacalna. Nie wiem też w jakim stanie jest wkładka i jaka jest w nim zainstalowana, domyślam się, że oryginalna czyli Mf-100? Miałem ten gramofon, o ile pamiętam była to wersja eksportowa gramofonu Unitry lub Fonica. Miał problem z trzymaniem obrotów - niestety jak duża część gramofonów ze schyłkowego okresu komuny. Jak na tamte czasy miał całkiem niezłe ramię, solidne nóżki i całkiem przyzowity talerz.
Sam gramofon nie przedstawia dużej wartości. Jak napisałeś bardziej sentymentalną. Jeśli igła jest w przyzwoitymm stanie i gramofon działa, trzyma obroty, to pozostaje się cieszyć i słuchać płyt. Jak wspomniałeś czeka Cię jednak wymianan wkładki i moim zdaniem na pewno paska napędowego. Nie są to duże koszty, a można cieszyć się muzyką z czarnej płyty. W mojej ocenie nie pakowałbym się w koszty związane z wymianą przewodów - rozumiem, że masz na myśli wymianę interkonektu i przewodów w ramieniu. Jeśłi jednak chcesz wejść jak to się mówi na wyższy poziom, to obawiam się, że czeka Cię zakup lepszego gramofonu.

Co do przedwzmacniacza gramofonowego, to przy tej klasie gramofonu, wyposażonego standardowo/fabrycznie, moim zdaniem zakup lepszego pre nie wniesie istotnych zmian.
Ja generalnie jestem zwolennikiem przedwzmacniaczy będących urządzeniami wydzielonymi. Są przede wszystkim lepiej dopracowane, przygotowane do współpracy z różnymi typami wkładek, mają lepsze parametry itd.
Jak zwykle decyzja w tych kwestiach zależy od tego ile możesz przeznaczyć na remonty gramofonu, zakup gramofonu i pre. Bo nie bardzo zrozumiałem, czy kwota, którą podałeś przeznaczysz na sam gramofon i pre, czy też na zakup innego wzmacniacza Co do zakupu innego wzmacniacza, to jest to oddzielna kwestia. Bardziej współczesne urządzenia są raczej sporadycznie wyposażane w pre gramofonowe, więc odpiwedź sama się nasuwa. Tak na marginesie, ja mimo, że poiadam wzmacniacz Sansui na prawdę z wysokiej "półki" też używam pre gramofonowego.
Moim zdaniem jeśli masz 1500 zł na gramofon i pre, które ma Ci służyć przez następne 5-10 lat, to zaznaczam moim zdaniem jest to trochę za mało. Owszem w tej kwocie można kupić uzywany, niezły gramofon i uzywane pre gramofonowe. Do tego trzeba dodać jeszcze pieniądze na ew. wkładkę, przyzwoite kable i jakieś nieprzewidziane wydatki - usterki techniczne, wymiany pasków, akcesoria gramofonowe. I jeszcze jedno nie pakuj się w zakup nowego gramofonu, typu plastik fantastik, w cenie do 1000 zł. Twój jest dużo solidniejszy.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfer54 bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Mój gramofon nie jest w pełni sprawny, tj. ostatnio podczas słuchania płyt działa jeden kanał (słychać dźwięk tylko z jednej kolumny). Jeśli chodzi o kwotę, którą miałem na myśli, to miało starczyć na modernizację starego i ewentualnie dokupienie do niego przedwzmacniacza, lub zakup innego nowego/używanego gramofonu bez przedwzmacniacza i dokupienie go w późniejszym czasie za dodatkowe pieniądze.
Jeśli chodzi o nie trzymanie obrotów w moim gramofonie, to w pełni się z Tobą zgadzam, za każdym razem po włożeniu kolejnego krążka trzeba regulować obroty. Szczerze mówiąc dla mnie ma to swój klimat i nie przeszkadza mi zupełnie. Wkładka w nim zamontowana to Mf-100.

Z tego co piszesz wnioskuję, że dla uzyskania dźwięku na przyzwoitym poziomie najlepiej kupić dedykowany przedwzmacniacz. Jestem też zdecydowany na takie rozwiązanie.

Sytuacja dla mnie po trochu się klaruje, ale cały czas zastanawiam się nad tym:

1. Czy modernizować mój gramofon, czy też kupić do kwoty 1500 zł jakiś inny używany?
2. Jaką markę i model (używaną) brać pod uwagę do ewentualnego kupna?
3. Czy kupić coś z rynku japońskiego, czy z europejskiego, czy to bez znaczenia?

Proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie modernizowałbym obecnego gramofonu. Szkoda pieniędzy. Za 1500 zł kupisz już dobry gramofon używany. Moim zdaniem, choć inni uważają inaczej, nie ma znaczenia gdzie go kupisz. Najlepiej, abyś nabył go osobiście, albo od kogoś znajomego. Kupowanie gramofonu na ebay często jest opłacalne, ale często jest to loteria. Na forum są Koledzy, którzy preferują zakupy za granicą, ja jestem ostrożny, szczególnie jeśli chodzi o gramofon.
Co do marek, to trudna sprawa każdy ma swoje ulubione, sprawdzone. Ja jak zwykle polecam z używanych Thorensa - tylko nie z bieżącej produkcji, Micro Seiki, Garrard, Pro-Ject, Telefunken, wyższe modele Sansui i wiele innych. Część z nich stanowi dobrą bazę do dalszej rekonfiguracji systemu. Jak ktoś lubi się w to bawić. Ja kupiłem przykładowo kiedyś Thorensa TD320 ze standardowym wyposażeniem i na tym poprzestałem, choć korci mnie, aby wymienić ramię. Wymaga to jednak czasu, którego ostatnio jakoś mi brakuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mogę się podzielić opinią na temat nowego gramofonu bo wczoraj miałem okazję go ustawiać i posłuchać. PRO JECT RPM 1 Carbon.

Konstrukcja ciekawa bo silnik odseparowany od reszty, a to na pewno mniejsze wibracje niż silnik w podstawie oraz mniejsze zakłócenia bo daleko od ramienia, ale:

Podstawę silnika do końca dobrze nie wytłumili choć ma jakąś tam gumkę (ja słyszałem kolega nie słyszał) podłożenie podkładki częściowo to wyeliminowało. Rozwiązaniem może być patent z dawnych lat mało estetyczny ale nad wyraz skuteczny płyta chodnikowa ( lepsza niż marmur czy granit).

Gramofon wg instrukcji 3.8 kg więc waga piórkowa, na szczęście najwięcej waży talerz i to już jest przyzwoite. Przy okazji producent pod szpilki dodaje podkładki, to nie są podkładki antywibracyjne, a raczej żeby sobie czegoś nie porysować, efekt taki że zwiększają wibracje.

Regulacja przeciwwagi a więc nacisku igły koszmarna ma za to tłumienie, samą wkładkę o dziwo fabrycznie ustawiono dobrze.

VTA jest, choć wątpię czy ktoś skorzysta przy tym ramieniu. 2M-RED w tej klasie jest wystarczający ewentualnie 2M-BLU, przyda się jak założymy grubszą matę.

Antiskating magnetyczny w tej klasie rzadkość o dziwo działa dobrze, po ustawieniu na płycie testowej ramię nie jeździ ani w prawo ani w lewo.

Wkładka filcowa, nieporozumienie, już lepiej było pozostać przy gumowej, cięższa nie schodziłaby razem z płytą.

Odsłuchy i tu problem bo oczywiście był podłączony do kina domowego.
Zakłócenia i szumy w tej konfiguracji niesłyszalne (były ale z tunera).
Stabilność obrotów nie miałem zastrzeżeń, a nawet bardzo dobra, ale to wychodzi dopiero po jakimś czasie.

Dźwięk trudno do czegoś się przyczepić, ale szczegółów w konfiguracji z KD nie da się tego ocenić, sama wkładka jest dobra.

Cena zakupu wynosiła 1750 zł za najtańszy gramofon (sic !) Moim zdaniem powinien kosztować ok. 1000 zł)

A jeszcze wygląd gdzieś ktoś w poście napisał że wygląda na milion baksów, nie… nie wygląda na milion lecz tyle ile kosztuje icon_smile.gif

Moja prywatna opinia:
Drogo, ale gra dobrze, możliwości tuningu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jeśli chodzi o mnie, to jak do tej pory gramofonu nie kupiłem. Ciągle śledzę Allegro i inne strony gdzie wystawiają używany sprzęt. Jestem zdecydowany i w zasadzie tylko nastawiony na zakup podanych przez Was modeli, tj.:

• Thorens TD 320
• Thorens TD 318
• Thorens TD 125
• Thorens TD 126

Za innymi markami i modelami nawet się nie rozglądam. Thorens to marka w moim typie. Chciałbym aby ten gramofon był taką „wisienką na torcie” mojego systemu icon_mrgreen.gif . Mam nadzieję, że znajdę coś w dobrym stanie za niezbyt duże pieniądze.

Tak przy okazji spytam, jakie wkładki ewentualnie polecacie do wyżej wymienionych modeli, tak na przykład do kwoty max. 400 zł?

Jestem również na etapie szukania nowego wzmacniacza tranzystorowego, więc byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące doboru odpowiedniej marki i modelu pod te modele gramofonów. Ewentualnie Wasze typy odnośnie konfiguracji: wzmacniacz, przedwzmacniacz gramofonowy, gramofon.
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie gra w tej chwili Ortofon 510 mark 2 i jest nieżle .Znawca modeli Thorensa Ahaja poleca do tego modelu wkładkę z linku:
http://www.ebay.de/itm/220380177032?_trksi...K%3AMEBIDX%3AIT
On też doradził mi zakup tego Ortofona i jestem zadowolony.Ale z Tonar 555 / Nagaoka JT 555 ma być jeszcze lepiej.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...