Skocz do zawartości

Pianocraft MCR-640


Kaonashi

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów, specjalistów od sprzętu muzycznego, słyszących jak wełna na owcy rośnie.
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wieży Yamaha Pianocraft MCR-640. Spróbuję opisać problem, przepraszam za nieprecyzyjne zwroty, dotyczące moich wrażeń dźwiękowych.

Postanowiłem zakupić nową wieżę do pokoju 4 x 4,5 m za kwotę około 2.000 zł. Ostatecznie, zgodnie z rekomendacjami, wyboru dokonałem między Pianocraft 640 a Denon DF-107. Pianocraft moim zdaniem grał bardziej czysto, dynamicznie i żywo, pokazał dźwięki, których na starej wieży w ogóle nie słyszałem. W przypadku Denona czułem jakąś mgłę pomiędzy mną a dźwiękiem.

Zatem od kilku dni posiadam Yamahę. Jednak wydaje mi się, że jest to zestaw nie do każdego rodzaju muzyki. Muzyka klasyczna, instrumentalna, jakiś soundtrack itp. brzmi moim zdaniem bosko, Perfect Circle bardzo dobrze, Tool w porządku ale idąc dalej w stronę mocniejszych brzmień jest już coraz gorzej, np. Sabaton brzmi moim zdaniem dziwnie.

No i w końcu pytanie:
Czy jest jakaś możliwość (odpowiednie kable, akustyka) aby brzmienie Pianocrafta było bardziej przyjazne (w niektórych utworach gra zbyt surowo i zimno), sprawić by metal lepiej brzmiał ? Kolumny stoją na meblościance na wysokości 2 metrów. A może to tylko moje urojenia po przesiadce ze starej wieży (10 letni Philips FW 372C) ?

I jeszcze jedno pytanie, które dla świętego spokoju muszę zadać, bo mnie gnębi. Co sądzicie o kolumnach Pianocrafta - ktoś po ich oględzinach stwierdził, że są badziewne i kiepsko wykonane.

Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.
Z PianoCraftem już tak jest, że kupujący po wielkiej rekomendacji (forma,gazety) oczekuje brzmienia kilku krotnie droższego niż sam zestaw. Należy zdać sobe sprawę, że PianoCraft jest dobrym wyborem ale nadal to w zasadzie podstawowa półka.
Trafnym wyborem są standy pod kolumienki, a już na pewno "nie trafnym" wyborem jest Twoje umiejscowienie.
Jeżeli posiadasz sprzęt od kilku dni - w zasadzie kolumny sie nie wygrzały więc grają na chwilę obecną ostro i kwadratowa - w mirę czasu nabiorą ogłady. Kablami w niskodudrzetowym systemie mało co zdziałasz.
Co do odbioru kwestia przyzwyczajenia ucha, oraz kwestia realizowanych płyt - dla przykładu - włącz płyte dodawaną do gazety AUDIO - posłuchaj a usłyszysz różnice icon_smile.gif
Nadmienie, że w sypialni sam posiadam MCR-640 ale w innej konfiguracji (z B&W oraz subem)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z PianoCraftem już tak jest, że kupujący po wielkiej rekomendacji (forma,gazety) oczekuje brzmienia kilku krotnie droższego niż sam zestaw. Należy zdać sobe sprawę, że PianoCraft jest dobrym wyborem ale nadal to w zasadzie podstawowa półka.


Bez przesady. Oczekiwałem co prawda dużo lepszego brzmienia ale od wieżyczek za powiedzmy tysiaka firm robiących wszystko co kryje się pod pojęciem RTV typu Sony, Philips... Daewoo. I raczej nie czuję się zawiedziony. W sklepie muzycznym dokonałem odsłuchu i zrobiła na mnie duże wrażenie. Może w salonie mieli lepszą akustykę.

Cytat

Trafnym wyborem są standy pod kolumienki, a już na pewno "nie trafnym" wyborem jest Twoje umiejscowienie.


To lipa. Nic z tego nie będzie, z tego powodu, że to nie salon tylko pokój ogólnoużytkowy i nie ma miejsca na postawienie kolumn na podłodze.
A mogę wiedzieć w czym rzecz - one są za wysoko ?

Cytat

Jeżeli posiadasz sprzęt od kilku dni - w zasadzie kolumny sie nie wygrzały więc grają na chwilę obecną ostro i kwadratowa - w mirę czasu nabiorą ogłady.


Liczę na to, że bardziej miękko będą grać.
Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To lipa. Nic z tego nie będzie, z tego powodu, że to nie salon tylko pokój ogólnoużytkowy i nie ma miejsca na postawienie kolumn na podłodze.
A mogę wiedzieć w czym rzecz - one są za wysoko ?

Jeżeli masz wzrost wypasionego koszykarza i słuchasz na stojąco - to nie są za wysoko icon_mrgreen.gif
Ale jeśli słuchasz kolumn siedząc na czymś normalnym, to głośniki wysokotonowe w kolumnach powinny być na wysokości Twoich uszu czyli w okolicach metra.

Jeżeli nie masz żadnej możliwości ustawienia ich prawidłowo - to przynajmniej można je próbować jakoś pochylić w stronę słuchacza, zachowując ich stabilność (czyli pewne mocowanie).

A co do tego, że w salonie zazwyczaj sprzęt brzmi lepiej - to nic dziwnego. icon_wink.gif W końcu pracują tam (często, bo nie zawsze) fachowcy, sprzęt jest wygrzany i prawidłowo rozstawiony, a do tego jeszcze często są tam porządniejsze kable zamiast podstawowych (wchodzących w skład zestawu).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli masz wzrost wypasionego koszykarza i słuchasz na stojąco - to nie są za wysoko icon_mrgreen.gif
Ale jeśli słuchasz kolumn siedząc na czymś normalnym, to głośniki wysokotonowe w kolumnach powinny być na wysokości Twoich uszu czyli w okolicach metra.



Właśnie zdążyłem odkryć, że wieża najlepiej mi gra jak stanę na łóżku, natomiast jak już usiądę przy biurku to mam wrażenie, że dźwięk omija mnie szerokim łukiem jakby się na mnie obraził. Spróbuję pokombinować coś z tymi głośnikami.
Dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy testach kolumn sprawdza się, jak brzmią na osi głosników wysokotonowych (zazwyczaj dobrze grają, gdy odchylenie od osi jest nie większe niż 5 do 10, nawet do 15 stopni). Zresztą najczęsciej inaczej jest w pionie, inaczej w poziomie. Sredniotonowe a tym bardziej niskotonowe nie mają już takich wymagań...

Wychodzi na to, że sprawdziłeś to osobiście...

Stąd zalecenia, by głośnik wysokotonowy był na poziomie uszu słuchacza (na szczęscie uszy mamy trochę mniejsze niż słoń - więc i zgrać wysokość jest łatwiej icon_wink.gif ).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...