Skocz do zawartości

Zestaw stereo 2500 - 3000


verul

Recommended Posts

Prosze o nakierowanie na jakie kolumny i wzmacniacz patrzec. Potrzebuje zestawu do pokoju ok 15m2
Najlepiej zeby kolumny byly podlogowe, bo takie srednie ciezko ustawic, a poza tym gorzej sie prezentuja icon_wink.gif Sprzet moze byc uzywany, byle calosc nie wyszla drozej niz te 2500 - 3000. Oczywiscie nie upieram sie przy tej kwocie, jak bedzie cos sporo tanszego, a tylko troche gorsze to bedzie to ciekawa alternatywa. Odtwarzacza CD nie potrzebuje, bo dzwiek pojdzie z kompa przez wzmacniacz i na kolumny.

Czytam rozne recenzje po internecie ale raz ze czesto sa stare, a dwa ze ja nie mam zielonego pojecia o np wzmacniaczach, a calosc musi przeciez wspolgrac. Jak sie zdecyduje to i tak pewnie postaram sie odsluchac wczesniej chociaz same kolumny.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej muzyki słuchasz i czego oczekujesz od sprzętu (poza tym, by dobrze grał...)?
Czy będziesz w najbliższej przyszłości rozbudowywał ten zestaw, czy też ma to byc komplet na najbliższe parę lat?
Czy masz porządną kartę dźwiękowa w kompie, bo na słabej dźwięk może być przeciętny i jednak warto będzie zainwestowac w odtwarzacz CD.
Gdzie mieszkasz ? Bo warto osobiście obejrzeć i posłuchać potencjalny zakup, oraz nie zdawać sie na usługi kuriera.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam pod Poznaniem tak wiec w zasadzie caly Poznan jesli chodzi o sklepy mam do dyspozycji.
Czego slucham... to bedzie skomplikowane. Bo w zasadzie wszystkiego, wiec glosniki musialyby byc chyba mozliwie neutralne. Slucham i rocka, popu, czasem trance lub kawalek techno (ale to zadko i bez przesady) bardzo lubie opera metal (byly Nightwish i Tarja Turunen), raz na jakis czas zapuszcze muzyke powazna. Generalnie to nie slucham jazzu i r&b.
W kompie jest Xonar DX, Do tej pory dziala razem z Sennkami HD555 i jestem z dzwieku zadowolony. Wiekszosc muzyki i tak mam w mp3 z wygody i koniecznosci - ile mozna plyt kupowac? Plyte kupuje jak cos mi sie naprawde podoba i wymaga bardzo dobrej jakosci - stad np oryginalna plyta Tarji icon_smile.gif Swoja droga to z uwagi na jej glos kupilem wspomniane wyzej sluchawki i karte muzyczna...

Zestawu rozbudowywac raczej nie mam zamiaru. Wiazaloby sie to ze sprzedaza np starych kolumn i kupnem nowych, a to sie mniej oplaca. Wole od razu nabyc sprzet "docelowy" nawet jezeli wydam troszke wiecej na poczatku. Oczywiscie 2500 - 3000 to zalozenie. Jak np odslucham propozycje za 3500 i stwierdze ze warte doplacenia to wybiore to drozsze. Niemniej jednak tak dokladac po 500zl to sobie mozna w nieskonczonosc wiec jako pulap max przyjalem wlasnie 3000 (ale nie upieram sie przy nich, moze byc zarowno troszke wiecej jak i mniej icon_smile.gif ).

Czego oczekuje od sprzetu? Pewnie chodzi o odpowiedz ze lubie np dynamike czy cos tego rodzaju. Jesli tak, to nie mam w tym wzgledzie doswiadczenia. Do tej pory mialem jakas wieze Panasonica za ok 1000zl.
Kolumny oczywiscie beda sluzyly do muzyki, moze kiedys kupie jakis zestaw 5.1 do kompa i wywale z niego front i zastapie kolumnami, ale to bedzie dotyczyc nielicznych przypadkow kiedy bede ogladal film lub gral w gre. Muzyka tylko w stereo i to ona jest tu absolutnym priorytetem.

Pozdrawiam i dzieki za odzew icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej muzyki będzie rzeczywiście potrzebny uniwersalny sprzęt. Ja polecam coś z NADa, najlepiej używany wzmacniacz, bo nowy C326Bee to koszt 1900zł i niewiele zostanie na kolumny. Ewentualnie poszukaj jeszcze używanego Xindaka lub Rotela, z tym że Rotel jest bardziej energiczny i dynamiczny i powinien się lepiej sprawdzić w mocniejszym graniu (pop, rock, metal). Miałem kilka Roteli i oprócz dobrego dźwięku cechuje się małą awaryjnością, więc używane wzmacniacze nie powinny sprawiać problemów w użytkowaniu. Jeżeli chodzi o sprzęt nowy to najlepszy w tej cenie jest Advance Acoustic MAP101.
Co do kolumn to ze swojego doświadczenia polecam połączenie NAD-Dali, poszukaj używanych lub na wyprzedaży (wchodzą nowsze modele) nowych Dali Ikon 5 lub Acoustic Energy Neo 3. Te ostatnie w salonach są trochę drogie, ale na allegro na pewno znajdziesz nawet za pół ceny sprzęt sprowadzany z UK. Do tej powierzchni powinny być idealne. Ewentualnie, jeżeli masz możliwość odsłuchu to posłuchaj Focala, są osoby, które lubią słuchać tych kolumn do preferowanej przez Ciebie muzyki. Mi osobiście nie odpowiadają, ale może Tobie się spodobają. Jednocześnie możesz szybciej znaleźć używane Focale, bo są trochę popularniejsze.

Najlepiej wejdź do jakiegoś salonu hi-fi ze swoimi płytami i posłuchaj któregoś sprzętu. Wyrobisz sobie zdanie na temat swojego gustu odsłuchowego i łatwiej będzie coś dobrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezme ze soba plytki i pojde na odsluchy. Jak patrze na alledrogo to o uzywki ciezko. Jedyne uzywki jakie sa to starsze modele NADa. Za to widzialem ze nowy C326Bee kosztuje troche mneij niz 1900 bo 1600 niecale. Ciekawe jaka jest roznica miedzy nim a np MAP 101 lub MAP 105. Bo MAP wychodzi taniej, ale nie sluchalem ani jednego ani drugiego a pewnie ciezko bedzie taki asortyment wzmacniaczy w sklepie znalezc. Jak czytalem recenzje MAP 101 i 105 to wydaje mi sie z opisu iz bardziej odpowiadalaby mi 101 choc jesli nie da sie tam zmodowac chlodzenia tak by mogl ciagle grac na A to bedzie to duza szkoda. Musze koniecznie posluchac tych 3 wzmacniaczy.

Co do kolumn to uzywek ani Neo3 ani Dali na allegro nie ma. Od Neo 3 odrzuca mnie Bass Reflex z tylu. Beda musialy pewnie daleko od sciany stac, a to w moim pokoju niewykonalne. Wiec zostaja Dali 5. Ale jak tak patrze po cenach nowek na allegro (uzywek nie ma) to roznicy w cenie wielkiej pomiedzy 5 a 6 to nie ma. A to i tak kurcze ponad planowany budzet. No czyli dochodzi posluchanie Dali 5 i 6, czy warto doplacac. W sumie filigranowosc 5tki by mi pasowala. Poza tym nie wiem czy moj pokoj nie bedzie dla 6tki za maly. Ma niecale 15m2 w koncu.

Ps: Trzeba stawaic kolumny na kolcach? Szkoda mi troche nowych paneli...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kompa po usb jakis DAC np Beresford 7510 a jeszcze lepiej 7520 ( poszukaj info o nim w necie ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy > twoje Seki icon_smile.gif )i do niego mozesz dokupic jakas koncówke mocy lub wzmacniacz np.NAD ,Denon,Rotel,itd.Co do kolumn moze cos z "starych" Mission,Kef ,B&W ?Staraj sie o kopułke wysokotonowa tekstylna w kolumnach .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odpowiedzi na pytania, to kolumn nie trzeba stawiać na kolcach, dużo zależy od akustyki pokoju. A co do kolumn to zawsze można coś innego dobrać, tylko ważne są odsłuchy, żeby sprawdzić który dźwięk Ci najbardziej odpowiada i wtedy coś na pewno na allegro się dopasuje.
Jak poszły odsłuchy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i moje 3 grosze..
[1gr]Kwestia pokoju - na ile jest ustawny aby włożyć sprzęt i go dobrze rozstawić ? to bardzo bardzo ważne
[2gr]Kwestia sprzętu - policzyłeś kable?
[3gr]Kwestia "transportu" - pamiętaj o jednym - komp + mp3 = da Twoim kolumnom degradację, nie dość, że będą kiepsko grały to nie wiem ile będzie w tym przyjemności.

Faktycznie usłyszysz różnice w momencie przyzwyczajonego ucha do mp3 z kompa , po zakupie cdka po kupnie płyty tą którą poznałeś w mp3 bardzo dobrze i bardzo ją lubisz - wtedy po włączeniu płyty CD najprawdopodobniej doznasz lekkiego olśnienia i zrozumiesz ideę kupowania płyt CD. (istnieje oczywiście możliwość, że różnicy nie usłyszysz - to inna para kaloszy)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoj jest pewnie trudny akustycznie bo sa w nim skosy, ale na to juz nic nie poradze. Jak daleko musza stac kolumny od sciany? Zakladajac ze nie maja z tylu bass reflexu oczywiscie.
Odsluchy ciagle przede mna bo nie mam aktualnie na tyle czasu i mozliwosci zeby pojechac i posluchac. Zaczne o ile to mozliwe od porownania Ikonow 5 i 6. Choc jak patrze po sklepach internetowych to ich cena jest nie wiedziec czemu taka sama.
Jak rozwiazac sprawe sprzetu przy odsluchach? Bo wiadomo ze jak sie ma np wzmacniacz to sie jedzie ze wzmacniaczem. A tak to chyba bede skazany na to co maja w sklepie. Czy w sklepie prosic o jakis badzo dobry wzmacniacz czy z podobnej polki cenowej co chce kupic?
No i kwestia kabli. Odleglosci wzmacnaicza od kolumn duze nie beda. Max 2 metry. Co byscie polecali?

@muzyczny_gosc - slysze roznice pomiedzy mp3 i CD. Pisalem ze mam CD Tarji bo bardzo te wokalistke lubie i roznica jest tutaj wyrazna. Jak bede kupowal plyty to i tak bede je odtwarzal z komputera za pomoca obrazu plyty. Do CD zrazilem sie juz kilka razy jak po kilku latach laser przestawal dzialac, przeskakiwal itd. Stwierdzilem ze lasery sa w CDkach do niczego bo w kompie dziala, a nawet jak w kompie przestanie to nowy kosztuje 100zl. Zreszta ja nie slucham muzyki na zasadzie "wlaczam plyte i leci". Ja lubie ta pioosenka z plyty X ta z Y tu 3 piosenki z plyty Z itd. Wiec zonglerka plytami by byla potworna przy nastawieniu sie na normalny odtwarzacz, a ja lubie wygode.

Ale na odsluchy wezme zarowno plyte CD jak CD nagrane z mp3 wiec zoabcze jak to wyglada. A na mp3 poniekad niestety jestem skazany. Dostac plyte Nigtwisha to osiagniecie. Oczywiscie mowa o starszych, a nie nowych ktorych sluchac sie nie da.

Co do ustawnosci to w zasadzie mozliwe jest tylko jedno miejsce. Kolumny stalyby ok metr (moze troche wiecej) od siebie, niezbyt oddalone od sciany. Teoretycznie moge jes ustawic szerzej pod inna sciana ale wowczas punkt odsluchowy nie wypadnie ani przy biurku, ani na kanapie tylko na srodku pokoju na podlodze. Wiec i tak zle i tak niedobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bedzie prosciej. Foto miejsca gdzie maja byc kolumny. Linie (czarne i zolta) oznaczaja odleglosci a liczby przy nich to dlugosc tychze w centymetrach. Troche widac skos, zaznaczylem gleokosc i wysokosc. Miejsce gdzie maja stac kolumny na zielono. Szafka przesunie sie na srodek, wieza zniknie i na niej bedzie stal wzmacniacz. Oczywiscie niszczarka i torba z nikonem tez znikna icon_wink.gif





W przyszlosci na tej samej scianie pod skosem planuje LCD powiesic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odsłuchów, to sprzęt NADa jest dosyć popularny i powinieneś do odsłuchu poprosić o 326Bee. Advance Acoustic jest trochę rzadziej spotykaną firmą, ale możesz przed wyjazdem sprawdzić czy jakiś sklep ma to na stanie. Z kolumnami nie powinno być problemów, bo Dali są często spotykane, w szczególności Ikon6. Zawsze możesz popytać o inną kolumnę o porównywalnej cenie i będziesz mógł porównać brzmienie, a może nawet znajdziesz coś ciekawego, co będzie Ci odpowiadało.
P.S. Co do braku różnicy w cenie między Ikon5 i 6 nie odpowiem, bo niestety nie wiem skąd się bierze. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że Ikon 6 ma więcej basu, co może być odczuwalne w małych pomieszczeniach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

326Bee jest może słabym wzmacniaczem ale gwarantuję, że nigdy nie będziesz miał potrzeby wykorzystania jego mocy w 100%, chyba że chciałbyś pozbyć się sąsiadów icon_wink.gif Dali są mocnymi i efektywnymi kolumnami, są ludzie, którzy słuchają ich na słabych wzmacniaczach, nawet w klasie A. Spróbuj posłuchać i najlepiej samemu ocenić jak to będzie grało, ale moc tutaj nie powinna mieć dużego znaczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze w ostatnim zdaniu lothian, posłuchaj najlepiej sam i obu egzemplarzy!!! Ja miałem doczynienia prawie z całą serią IKON-ów i uwielbiam ich sekcję wysokotonową!!! Jeśli miałbym porównać ,,5" do ,,6", to pierwsza uwaga szóstki w skali bezwględnej faktycznie mają tego basu więcej. Jednak ich charakterystyka jest troszkę przesunięta w kierunku góry pasma, która dominuje nad średnimi tonami i basem. Co subiektywnie objawia się tym, że dla niektóych grały jasno i basu nie miały za wiele... Po zainstalowaniu w domu koleżanki (pokój ok. 12 m2) małych piątek, odniosłem odwrotne wrażenie. Jakby producent chciał nas oczarować dla odmiany basem, a nie wspaniałą sekcją wysokotonową... Na prawdę wrażenie jest zadziwiające jak te maleństwa potrafią zagrać na basie. Najbardziej zrównoważonymi i liniowymi kolumnami z IKON-ów są ,,siódemki", ale ich Ci nie proponuje - tak tylko dla informacji napisałem icon_smile.gif.
Wszystkie modele z serii IKON mają wspólny mianownik, a może licznik -he, he, he! Mają doskonałą właśnie w/w sekcję: wstęga + kopułka, dającą doskonałe efekty i mnóstwo informacji o utworze!!! Mają też wiele innych zalet o których pisałem a propo moich ,,siódemek". Jednak potrafią też być wymagające od reszty elektorniki i okablowania... tu świetnie spisują się kable QED-a.
Ja polecam dla Twojego małego pomieszczenia model: IKON 5, jednak wcześniejszy odsłuch jest konieczny i tu znów popieram Kolegę lothian-a!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Powiem Wam, ze nie jest latwo posluchac tego co by sie chcialo. A nawet jakbym trafil to co to za odsluch 10 minut w sklepie. No ale zdam sie na recenzje i opinie i wybiore niejako bez sluchania Ikony 6.
Jesli mozna, to jeszcze jedno pytanie. Jak wypada porownanie 326Bee do Kardona HK980? Z tego co po testach czytalem Kardon moze nie do konca pasowac do Ikonow z uwagi na slabsza srednice, ale to takie moje domniemania. Tak naprawde testy tych wzmacniaczy nie mowia wiele o tym jak graja wiec moze ktos kto ich sluchal mi w tym zakresie pomoze? Majac wlasnie na uwadze kolumny z jakimi mialoby to grac.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
No i stalo sie icon_smile.gif Ikony 6 w starej wersji (nie mkII) wraz z 326Bee sa w pokoju. Jeszcze mnie czeka testowanie roznych ustawien glosnikow, bo aktualne z pewnoscia jest niekorzystne, ale pomalu. Zanim zaczne cudowac niech przyzwyczaje sie do jednego dzwieku, to wowczas przy zmianie bede lepiej slyszal roznice. Tak tez mam zamiar robic przy dalszej rozbudowie. Jak sie wygrzeja dobrze chce wypozyczyc jakis porzadny kabel 2xRCA - mini jack do sygnalu z kompa do wzmacniacza, bo obecnie mam jakis zwykly z euro rtv. Jak zbadam roznice pomiedzy tymi kablami to zamowie DACa beresforda i poslucham czy wart jest 1200zl. No i ostatecznie zdecyduje sie na jedno z trzech: obecny kabel, nowy lepszy kabel czy DAC, ale to na podstawie dsluchow juz.

Co do pierwszych wrazen... to z poczatku lekko sie zawiodlem (mimo uprzedzen) ze nie ma za wiele basu. Fakt - nie ma. Tzn jak potrzeba to bas w piosenkach jest ale nie wychodzi na pierwszy plan. Ale jak w pewnej piosence uslyszalem ten wokal, to jak te glosniki to zagraly... Kazdy bas jest tego wart! Po prostu cos pieknego icon_smile.gif Wiedzialem ze Ikony beda dla mnie, mimo wszystko od masowania watroby basem wole wysokie tony.

Choc masaz tez lubie - trzeba to powiedziec otwarcie. Ale Ikonow nie oddam i juz icon_twisted.gif Zreszta zeby bas byl dsc mocny to pewnie musialbym kupic niewiadomo jak duze kolumny. Stad zaczalem myslec o subie. Byc moze to nie audiofilskie, ale nie bede ukrywal ze nie zalezy mi na tym. Po prostu sa takie piosenki (wcale niekoniecznie techno) gdzie bas powinien byc jak potezne bebny wojenne budzace strach w szeregach wroga icon_razz.gif Jak myslicie, czy sub bedzie dobrym uzupelnieniem dla tych - w koncu - swietnych kolumn? No i jak to wszystko zgrac. Widzialem w NADzie wyjsie na sub. Rozumiem ze to wyjscie pasywne do suba aktywnego?
Co do szczegolow to pewnie niepredko go nabede bo wpierw musze pokombinowac z kablami i DACem. A jak juz to bede mial za soba to bede mogl testowac, o ile to ma w ogole sens takie polaczenie. Jak myslicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratutluje fajnego sprzętu icon_smile.gif. Co do basu to może się zmienić i pewnie po wygrzaniu tak będzie icon_smile.gif. Proponuje posłuchać sobie troszkę muzyki z ,,prawdziwym" basem np.:
- mistrz gitary basowej MARCUS MILLER:
http://www.marcusmiller.com/
- doskonały kompozytor HANS ZIMMER:
http://www.hanszimmer.com/
http://www.hans-zimmer.com/ - strona fanów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki icon_smile.gif
Zeby bylo bardziej jasne co mialem na mysli piszac o bebnach wojennych icon_twisted.gif
http://www.youtube.com/watch?v=6p0hcnzv8BQ od 1:40, a w szczegolnosci od 2:30 do 3
No i jeszcze np taki Enter Sandman Metallici.
Zdaje sobie sprawe ze to czego bym od takich basow oczekiwal nijak sie ma do neutralnosci. Ale dlatego tez nie szukalem kolumn ktore to oferuja, bo wowczas nie moglbym miec Ikonow i tego wspanialego wokalu icon_smile.gif
A kolumny wygrzwam icon_biggrin.gif Do sylwestra sadze ze ponad 100 godzin grania juz zalicza icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wyboru;) Cieszę się, że połączenie NAD+Dali się spodobało tak jak i mi się podoba. A dźwięk kolumn na pewno z czasem, po wygrzaniu się zmieni, oczywiście zmieni się na lepszy;) Spróbuj też zmienić trochę pokombinować z ustawieniem kolumn i jedna uwaga, zgodnie z zaleceniami producenta kolumn Ikon nie powinno się skierować w stronę słuchacza tylko w stronę ściany za słuchaczem, (czyli prosto, aby dżwięk odbijał się od ściany i kierował się za Twoje uszy a nie tak jak zazwyczaj, frontami kolumn do twarzy). Ja sprawdziłem i producent dobrze radzi;) Miłych dalszych wrażeń życzęicon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ustawieniami na pewno bede kombinowal bo w koncu mozna dzieki temu wyraznie poprawic dzwiek i to calkowicie za darmo icon_wink.gif
Basy wraz z wygrzewaniem sie poprawiaja i musze przyznac ze mi sie teraz naprawde podobaja. Przede wszystkim dopiero teraz uslyszalem JAK moze brzmiec dobry bas. Watroby nie masuje, ale to dobrze, bo to by psulo caly efekt icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...