Skocz do zawartości

pierwsze stereo - jakie kolumny


japcio7

Recommended Posts

Witam.

Jestem tu nowym forumowiczem więc witam wszystkich i za błędy przepraszam.

Buduję swoje pierwsze stereo od podstaw, zdecydowanie budżetowe. Pomyślałem, że warto zacząć od kolumn, ale które wybrać?
Ze względów finansowych szukam używanego sprzętu w kwocie około 3000zł (na całość)do pomieszczenia na poddaszu ok. 30m2, w którym toczy się codzienne życie. Sprzęt ma być obsługiwany pilotem, w skład będzie wchodzić wzmacniacz, cd, tuner lub amplituner i cd oraz kolumny podłogowe. Muzyki słucham poważnej, instrumentalnej oraz "codziennej", nie słucham jazzu, ostrego metalu.


Zastanawiam się nad takimi kolumnami: http://allegro.pl/audio-academy-hyperion-k...1219637305.html

czy to są przyzwoite kolumny? czym je napędzić?

Proszę o sugestie , porady ,podpowiedzi a może jakieś konkretne propozycje używanego sprzętu stereo czy też kolumn.

Pozdrawiam i liczę na wasze wyważone propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być dynamicznie, przejrzyście, ale może być trochę ostrzej, szczuplej barwowo, to Rotel albo lepiej Copland CSA 8, jeśli muzykalniej to NAD a jak chcesz bardziej miękko, muzykalnie soczyście, ale być może już bez takiego wykopu, choć niekoniecznie, to Densen B-100, Musical Fidelity albo Luxman. Większość np tu http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint1000
Kolumny naprawdę dobre, ale trzeba dobrać do nich wzmacniacz, by brzmienie odpowiadało Twojemu gustowi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jedź do właściciela odsłuchać te kolumny. Widzę, że obaj jesteście z Łodzi, więc to chyba nie problem poświęcić parę złotych na paliwo czy bilet?? To, że kolumny zbierają dobre opinie jeszcze nie gwarantuje, że TOBIE będą się podobały (skoro jednak nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, bardzo prawdopodobne, że każde Ci będą odpowiadać). Warto by było pożyczyć od kogoś inny wzmak, obojętnie jaki, no i swoją ulubioną, dobrze znaną muzykę. Właściciel posiada Onkyo, miałbyś więc jakąś tam możliwość porównania brzmienia.

Do propozycji przedmówcy (a raczej 'przedpisarza'? icon_rolleyes.gif ) dorzuciłbym wzmacniacze Myryad (pilot) i Audiolab, powinno się coś znaleźć w budżecie, jaki zostanie Ci po zakupie kolumn. A z listy ogłoszeń w pierwszej kolejności polecam Ci Luxmana L-510, stary sprzęt, ale jak wymiata!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Dźwięk z kolumn bardzo mi się spodobał (może kolega ma rację, bo to moje pierwsze celowe stereo) szczególnie podobały mi się wokale. Kupiłem te kolumny. Do nich dokupiłem Denona PMA 700AE , CDC 700AE oraz TU-1500AE. Nie jest to rewelacja ale uważam że gra naprawdę ładnie. Pewnie przy kolejnych modyfikacjach będę już bardziej precyzyjnie wiedział czego mi trzeba ale na razie mi to odpowiada i muszę się osłuchać z tym brzmieniem. Potrzebuje teraz jakiś przyzwoitych interconektów. Miałem pożyczone jakieś pozłacane i posrebrzane, najbardziej mi odpowiadały te posrebrzane ale cena 450zł jak na razie mnie ostudziła. Niestety nie pamietam producentów tych przewodów. Co myślicie o takim zestawie? Jakie kable powinienem "przesłuchiwać"?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kable to już trochę drogie są dla tego zestawu. W takim systemie dużej różnicy nie usłyszysz pomiędzy dorbymi kablami i bardzo dobrymi. Ja osobiście używam głośnikowe Inakustik Atmos Air Silver 195 i interkonekt Eagle Cable MC-90. Jest poprawnie, bez żadnych szaleństw ale też żadnych odstępstw od kulturalnego dźwięku i gra poprawnie w każdym paśmie. Ale polecam też kable QED, Audioquest lub Chord, w średniej półce cenowej (100-200zł za interkonekt). Jeżeli kupisz tańsze wersje kabli ww. firm to też powinieneś być zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
kupiłem kable PROLINK tcv4270 , gra na nich normalnie ale nie brzydko. Tak czy inaczej szukam innych przewodów IC. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Kolej teraz na gramofon. Do mojego wzmacniacza napisano aby gramofon miał wkładkę MM. Podłaczyłem technicsa sl-q200 - pięknie odtwarzał czarne płyty, ładny dynamiczny dźwięk, dobra scena i nareszcie basy na takim poziomie jak chciałem aby były. Problemem było takie buczenie jak wydają np. przewody wysokiego napięcia w wilgotny dzień. Podłączenie masy do wzmacniacza nic nie zmieniało. Wyłaczyłem telewizor szymy zmalały o połowę ale nadal były bardzo duże, wzrastały wraz zpodkręcaniem siły głosu, odstawiałem kolumny daleko od drapaka, wyłączałem wszystkie urządzenia w domu ale już na nic się to nie zdało. Teraz dostałem do przetestowania GRUNDIG PS 1600. Podłączyłem- zero szumów, uśmiechnąłem się zadowolony, ale jak właczyłem płyte to dramat, dźwięk jak z puszki po sardynkach suchy bezbarwny taki jak z kasprzaka na kasety. Podpowiedzcie czego szukać, chętnie w używkach do 600zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...