Skocz do zawartości

Wzmacniacz do kolumn Magnat Monitor 220


Elemelek

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

Jestem w trakcie kompletowania swojego pierwszego zestawu audio.
Kolumny mam już wybrane - pozostaje dobór wzmacniacza, standów oraz kabli.
Niżej przedstawiam kilka szczegółów dotyczących wielkości i kształtu pokoju, ustawienia kolumn oraz muzyki jakiej słucham.

Pokój ma 12m^2 i jest w kształcie kwadratu. Kolumny będą rozstawione szeroko i dość blisko miejsca odsłuchu tj. utworzą z punktem odsłuchu trójkąt równoramienny o podstawie dłuższej niż boki.
Muzyka jakiej słucham to głównie rap, oprócz tego rock (starsze zespoły w stylu Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC), muzyka filmowa, elektroniczna (ale nie jakieś techno-łupanki) i jazz.
Kwota jaką mogę przeznaczyć na wzmacniacz to 300-400zł. Nie ma chyba sensu kupować czegoś droższego? Szczególnie zważywszy na fakt, że kolumny kosztowały mnie 280zł wraz z przesyłką do Polski.


Standy - chyba wezmę takie.
Kable głośnikowe - ProCab LS25.
Interkonekty - potrzebne będą mi dwa. Jeden do podłączenia komputera (taki lub taki będą chyba dobre?), a drugi do podłączenia odtwarzacza CD (ten czy ten?). Z tymi interkonektami to się trochę pogubiłem, bo nie wiem z czego wynikają te różnice w cenie pomiędzy tymi dwoma firmami - Digital i Prolink. Jak kupowałem przedłużacz do słuchawek to Digital HQ był droższy niż Prolink Exclusive, a w przypadku kabla 2RCA/2RCA to Prolink jest droższy i to dwa razy. Warto dopłacać czy brać po prostu tańszy, bo różnicy i tak nie będzie albo będzie na granicy percepcji?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czy jest sens kupować droższy (lepszy) wzmacniacz, to już Ty sam musisz sobie odpowiedzieć. Na pewno lepszy wzmacniacz, więcej "wyciśnie" z kolumn, ale tanie kolumny będą tzw. "wąskim gardłem", więc pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Do kolumn, które masz poniższe wzmacniacze będą chyba adekwatne.
http://allegro.pl/amplifier-rotel-ra-920ax...1306625155.html
http://allegro.pl/nad-3020-prawdziwy-audio...1308674044.html
http://allegro.pl/rotel-ra-820ax-i1312356237.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwood-ka-70...1323351560.html
jest też świetny Nad 302, ale brak mu jednej gałki, jeśli jesteś to w stanie przeżyć, albo dorobić jakąś, to wzmacniacz polecam.
Jeden z najbardziej udanych (niedrogich) modeli tej firmy.
http://allegro.pl/nad-302-produkcji-angiel...1321998991.html
Lepszych kabli niż te, które proponujesz, też nie ma co kupować, bo lepiej by było daną sumę dołożyć do wzmacniacza, czy kolumn.
Najważniejsze, by kable były z prawdziwej miedzi, nie jakieś chińskie podróby. Można sprawdzić magnesem, jak przyciąga, to coś jest nie tak.
Standy chyba mogą być, zamów takie, by dało się wsypać (koniecznie suchy, wyprażony w piekarniku) piach do ich dociążenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.
Zapomniałem dodać, że wzmacniacz musi być w bardzo dobrym stanie wizualnym. Nie mieszkam sam i trzeba iść na kompromis.

Rotele (podobnie jak Yamahy) brałem wcześniej pod uwagę, ale obawiam się ostrej góry w połączeniu z tymi Magnatami.
Z kolei NADy wydają się być bezpieczniejszym zakupem.
Mam na oku kilka modeli:
http://allegro.pl/nad-302-tzw-kultowa-trzy...1318306894.html
http://allegro.pl/nad-3020-legenda-piekny-...1317494601.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-vintage-nad-i1327568284.html
http://allegro.pl/amplituner-nad7020-rodzy...1329976097.html

Oprócz w/w wzmacniaczy zastanawiam się też nad Denonem PMA-360. Mogę takiego mieć za 250zł w idealnym stanie.
Tutaj link do specyfikacji technicznej tego modelu: http://www.hifi-wiki.de/index.php/Denon_PMA-360



Kable wybiorę te ProCaby. Czy długość kabla ma jakiś wpływ na dźwięk tj. czy 4-metrowe kable go nie zdegradują? Kabel do obu kolumn musi być jednakowej długości?

Co do interkonektów - rozumiem, że powinienem wziąć po prostu tańsze?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko krótko w sprawie standów - gorąco polecam, bo sam mam z tej wytwórni. Co ważne - można dogadać z właścicielem każdy szczegół i dokładnie dopasować do siebie. Co do jakości wykonania - dla mnie pierwsza klasa (ciężkie, solidne, stabilne, ładne i dokładnie takie jakie ja właśnie chciałem).

Chciałbym też zapytać odnośnie "niedopasowania" Yamahy do Magnatów? Skąd taka opinia? Z tego co wiem, to właśnie Yamaha nie powinna się gryźć z Magnatami ze względu na ocieplanie dźwięku, podobno... Sam mam Magnaty z serii Quantum 600 i na 90% jestem właśnie przekonany do Yamahy własnie ze względu na powszechnie opisywane dopasowanie wyraźnych kolumn z ciepłym wzmakiem. Jak to w końcu jest?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie konkretnie standy zamówiłeś, jeśli można wiedzieć?
Chodzi mi o średnice/ilość rur, wysokość oraz wymiary blatów. Nie ma problemów z ich poziomowaniem?

Ja z kolei słyszałem, że Yamaha gra dynamicznie i chłodno. Jednak głównym powodem, dla którego ją odrzuciłem jest obawa przed ostrą górą. Wolałbym Denona, który trochę wywlecze średnicę, ogarnie bas, a górę pozostawi bez radykalnych zmian.

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" by nie cytować wypowiedzi poprzednika (a nie "ODPISZ")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich standów, to mam te z kwadratową pojedynczą "nogą". Trochę danych "technicznych":
- wysokość: 75cm;
- przekrój nogi: kwadrat 80x80mm;
- kolor: czarny
- podstawa dolna: 25x27cm;
- półka górna: 15x25cm;
- blacha góra/dół grubość - 6mm;
- kolce: srebrne z podkładkami;
- otwór na kable u samej góry nogi;
- wyprowadzenie kabli: dołem z nogi pod podstawą dolną;
Standy ważą po około 10kg sztuka (może więcej - nie pamiętam już). Zero problemów ze stabilnością - patrz waga. Jestem pod wrażeniem spawów - są super precyzyjne więc wszystko wygląda świetnie.
Na standach są kolumny Magnat Quantum 603. Wszystkie wymiary i proporcje były wspólnie uzgodnione i dopasowane do frontów - Magantów Quantum 607.
Jeszcze raz szczerze polecam - ja jestem bardzo zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze pociągnąć temat Yamahy, a właściwie to w ogóle wyboru ampli.
Mam właśnie ten zestaw Magnat Quantum 607 + 603 + 613. Nie mam jeszcze suba - jest zaplanowany na koniec. Same kolumny wybrałem za ich neutralność i zerowe korekcje do dźwięku. Do tego mają niesamowitą dynamikę i power - jak narazie to wcale mi nie brak tego suba. Wiem co mówię i żadne teorie nic tu nie zmienią. Sub będzie ale później - narazie koniec tematu.
Teraz jestem przed napisaniem listu do św. Mikołaja o jaki mi ampli chodzi i właśnie mam problem z decyzją, bo nie mam możliwości odsłuchania żadnego z tych co mnie interesują.

Otóż na mojej liście są: Yamaha 2067 (ew. 1067), Denon 3311, Onkyo 808 - wszystko w tej kolejności.
Onkyo słuchałem 807 i brzmiał ok ale przeraża mnie jego pobór mocy na standby - ponad 40W to przesada (w trybie HDMI through - inny nie wchodzi w rachubę).
Yamaha - no właśnie, mam tylko informacje z różnych forów że najlepiej gra z czystymi kolumnami, więc.... na razie pierwsze miejsce.
Denon - teoretycznie ok ale różnica w cenie trudna do zaakceptowania. Chyba, że mnie ktoś oświeci że warto, to poproszę grzeczniej Mikołaja.
Inne - nie wiem, jestem otwarty (ale troszeczkę uprzedzony do Pioneera).

I jeszcze, aby właściwie ukierunkować dyskusję, mój ampli MUSI mieć:
- HDMI i USB z przodu,
- HDMI pass through na standby;
- LAN i internet radio;
reszta to raczej już standard u wszystkich.
No i czywiście musi ładnie grać mi z Magnatami icon_smile.gif

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze, uwagi, sugestie. Gwiazdka się zbliża więc w końcu muszę zdecydować....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do moich standów, to mam te z kwadratową pojedynczą "nogą"...


Czyli masz te standy, nad którymi się zastanawiam:
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...1337907939.html

1) Wysokość mierzona razem z kolcami?
2) Widzę, że zmniejszyłeś górny blat w stosunku do standardowego - kolumny stoją stabilnie?
3) Kolce też będę brał srebrne - czy podkładki były w komplecie, bo na zdjęciu ich nie widzę?
4) Rozumiem, że otwory do poprowadzenia kabli były robione na Twoje zamówienie?
5) Kolumny u Ciebie stoją bezpośrednio na górnym blacie czy są oddzielone od niego kolcami/podkładkami?

Ja chcę, aby standy były jak najbardziej uniwersalne tj. pasowały do różnych kolumn, ale o podobnej wysokości.
Dlatego się zastanawiam czy nie powiększyć górnego blatu do 20x30cm.
Mam też dylemat czy zdecydować się na poprowadzenie kabla środkiem "nogi" czy na możliwość zasypania jej piaskiem bądź ołowiem.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam dokładnie standy wg wzoru, który wybrałeś.
A co do Twoich pytań, to tak:
1) wysokość mierzyłem bez kolców i podkładek pod kolumny;
2) rozmiar górnego blatu jest dokładnie dopasowany do moich kolumn i jest celowo mniejszy, aby pasował też estetycznie (chyba nie chcesz mieć półki wystającej za obrys głośników). Zwróć jeszcze uwagę, że blacha 6mm jest ciężką więc każdy zbędny centymetr zabuża rónowagę... albo będziesz musiał zrobić sporawy "stół" zamiast dolnego blatu icon_wink.gif Po pierwsze - dopasuj do swoich kolumn!
3) kolce mają zintegrowane podkładki - prawie takie same mają moje Magnaty więc wszystko super pasuje
4) otwory, to moje zamówienie dokładnie przemyślane
5) kolumny stoją na gumowych podkładkach o wysokości około 1cm i średnicy też koło 1cm. Nie stawiaj bezpośrednio na blacie - chyba, że lubisz "tańczące" kolumny icon_wink.gif
I jeszcze jedno - ze względu na wagę przygotuj się na wyyyysokie koszty przesyłki ;( Tak, czy inaczej warto bo całość i tak wychodzi kilka razy taniej niż gdzie indziej. No i, naprawdę polecam rozmowę z właścicielem - standy muszą być dobrane do kolumn (a przy tym ładne i solidne).

Daj znać, co zdecydowałeś.
Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Z kolcami będzie w takim razie prawie 80cm?
2) W sumie nad aspektem estetycznym jeszcze się nie zastanawiałem, ale rzeczywiście dziwnie by to wyglądało, gdyby blat wystawał poza podstawę głośników.
Dopasowywać standów idealnie pod kolumny Magnat Monitor 220 raczej nie chcę, bo to będzie pierwszy element mojego zestawu, który wymienię. Myślę, że w moim przypadku szerokość górnego blatu nie powinna przekraczać 20cm, (a może i 18cm, bo Monitor Audio BR2/BX2, które mi się podobają mają 18,5cm szerokości), a jego głębokość 25cm. Gorzej będzie jak mi się zachce kiedyś kupić malutkiego Denona D-M38. icon_wink.gif
3) Te cypki na ich końcach to podkładki? Szczerze mówiąc wyobrażałem je sobie jako płaskie dyski z zagłębieniem po środku.
4) Górny otwór zażyczyłeś sobie na środku górnego blatu i znajduje się on pod stojącą kolumną?
5) Te podkładki to samemu sobie zrobiłeś czy kupiłeś gotowe?

Jeśli chodzi o koszty wysyłki to w opisie przedmiotu jest podana kwota - 30zł/sztuka. Ze sprzedającym skontaktuję się, gdy będę mniej więcej wiedział czego chcę. Wtedy omówimy już tylko szczegóły.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no więc tak:
1) kolce dodają jakieś 3cm - bez przesady, to już nie ma żadnego znaczenia - sam będziesz albo siedział albo leżał więc i wysokość Twoich uszu będzie zmienna icon_wink.gif
2) estetyka naprawdę jest ważna - idealny akustycznie mebel nie może drażnić szpetotą - to w końcu jednak element wystroju pokoju przez większość czasu a dodatek do dźwięku tylko od czasu do czasu. Co do blatu - moja rada: lepszy mniejszy niż za duży.
3) te "cypki" ( ale fajna nazwa - skąd ją wziąłeś? ), to część kolców i chyba nawet wygodniejsza niż oddzielne podkładki, bo spełniają taką samą rolę a jednocześnie nie ma z nimi problemów jak Ci zaczną po kolei uciekać w trakcie ustawiania icon_wink.gif
4) górny otwór jest w nodze jakieś 5 cm pod górnym blatem - nie rób w blacie bo albo będziesz ostro giął a właściwie łamał kable albo będziesz kombinował kilkucentymetrowe podkładki między kolumną a blatem;
5) podkładki kupiłem gotowe w sklepie budowlanym - ważne żeby były z w miarę miękkiej ale bez przesady gumy - jeśli masz ciężkie kolumny to się to wszystko ładnie zgra i nie pozwoli przenosić żadnym drganiom.

Może w weekend (jak nie zapomnę) to zrobię jakąś fotkę poglądową....
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za kolejną porcję odpowiedzi. icon_wink.gif
1) Tak się dopytuję o tą wysokość, bo rozmawiałem ostatnio ze znajomym, który był zaskoczony tym, że chcę kupić 80cm standy. Swoje zdziwienie uargumentował tym, że słucha muzyki na kolumnach podłogowych Wharfedale Diamond 9.4, które mają właśnie 80cm wysokości. Głośnik wysokotonowy znajduje się zapewne na wysokości ok. 73cm, czyli niżej niż górny blat moich przyszłych standów. Skończyło się na tym, że on stwierdził, iż będę słuchał na stojąco, a ja z kolei, że on chyba siedzi na podłodze podczas odsłuchu. icon_biggrin.gif
2) W zupełności masz rację. Co z tego, że coś ładnie gra, kiedy straszy swym wyglądem gości i domowników. Przyjrzę się dokładnie wymiarom kolumn z przedziały cenowego do 1500-2000zł to może uda mi się ustalić optymalną wielkość blatu.
3) Rozumiem, że te "cypki" (znam kilka takich śmiesznych określeń, ale nie mam pojęcia skąd się wzięły icon_biggrin.gif ) mają wystarczająco dużą powierzchnię i nie pozostawiają śladów na podłożu. Ja mam akurat podłogę z drewnianych klepek, które są dość delikatne.
4) Wydawało mi się, że nie będzie z tym problemu. Jednak wolę zdać się na Twoją opinię niż potem pluć sobie w brodę.
5) Moje kolumny ważą ok. 6,5kg, więc raczej niedużo. Teraz jak się rozejrzałem to widzę, że podkładek jest cała masa, a rozpiętość cenowa bardzo duża. Od kilku do kilkuset złotych za sztukę.

W takim razie czekam na fotkę i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i załączam obiecane fotki - mam nadzieję, że najważniejsze cechy i "całokształt" widać dobrze icon_wink.gif

I tradycyjne komentarze do Twoich punktów:
1) o gustach się nie dyskutuje: jeden leży przy słuchaniu, inny siedzi a inny tańczy... a ja na przykłąd leżę na kanapie więc trochę niżej niżbym siedział icon_smile.gif a tak na poważnie to, to że kolega ma Diamondy o wysokości 80cm to nic nie oznacza, bo akurat takie ma. Moje Quantumy mają 110cm... i co w związku z tym??? Ja znam zasadę, że tyły powinny być nie niżej niż fronty (mogą być wyżej - tym wyżej im bardziej z tyłu są od głowy słuchacza);
2) powodzenia w zakupach icon_smile.gif
3) "cypki" mają koło 5mm średnicy - też mam drewnianą podłogę i wiem o co Ci chodzi
4) no comment, he he he
5) przy lekkich kolumnach lepiej zastosować bardziej miękką gumę - inaczej będą tańczyły i drżały na blacie przy głośnym odsłuchu icon_sad.gif

Pozdrawiam.


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" (na dole strony) zamiast "ODPISZ" by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...