Skocz do zawartości

Który amplituner - proszę o pomoc?


Tomson33

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj nowy i właściwie nie posiadam jakiejś fachowej wiedzy, więc mam nadzieję, że pomożecie mi dokonać odpowiedniego wyboru. Szukałem już porady na innym forum, ale niestety nikt mi nie pomógł. Wierzę jednak, że tu będzie inaczej. icon_biggrin.gif A teraz do rzeczy.
Zamierzam złożyć sobie przyzwoity zestaw grający, do muzyki i do filmów i w związku z tym w pierwszej kolejności będzie to amplituner. Mój przedział finansowy to ok. 4000 zł. Szperając trochę w necie wybrałem trzech kandydatów: Harman Kardon AVR 460, Denon AVR 2311, oraz Yamaha RX-V2067. Proszę pomóżcie mi podjąć właściwą decyzję. Który z w/w ampli wybralibyście dla siebie? Z góry dziękuje za wszelkie porady i sugestie. Pozdrawiam!

P.S Do któregoś z wymienionych amplitunerów zamierzam kupić na początek dwa głośniki, z czasem jak finanse pozwolą zestaw będzie rozbudowany do 5.1. Najprawdopodobniej będzie to wybór pomiędzy nową serią głośników Yamaha Soavo 1, a Focal.JMlab Chorus 816 V. I tutaj moje kolejne pytanie: czy np. ten Harman Kardon nie będzie za słaby do tych głośniczków, tudzież rozbudowanego w przyszłości zestawu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że przedział cenowy waha się +200/-600 zł, bo są małe rozbieżności cenowe (dane według CENEO):
YAMAHA RX-V2067 = min. 4200 zł
DENON AVR-2311 = min. 3500 zł
H/K AVR-460 = min. 3400 zł.
Gdybym miał dodać do nich tylko po jednym epitecie:
YAMAHA - naturalna
DENON - dynamiczny
H/K - ciepły
To bardzo duże uproszczenie, ale tak najczęściej postrzegam te marki icon_smile.gif. Wszystkie trzy są ciekawe i na dość podobnym poziomie jakościowym. W tym towarzystwie wybrałbym jednak Yamahę, która jest najnowszym modelem z przetwarzaniem obrazu 3D. H/K jest najsłabszym mocowo, choć słynie z miekkiego audiofilskiego brzmienia, to wydaje się tu być zbyt ,,delikatny". Denon jest na pewno świetny, ale dla mnie niestety zbyt dynamiczny. Yamaha powinna zagrać subtelnie, naturalnie i odpowiednio dynamicznie (ma spory zapas mocy).
Najważniesze to posłuchać ich wszystkich przed zakupem, fajnie że masz 3 kandydatów, postaraj się je rzetelnie odsłuchać!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat co do kolumn, to raczej Yamahy nie brałbym pod uwagę, choć czasami czytam dość pochlebne recenzje. Znów zacznę od materialnej strony:
Kolumny Yamaha Soavo 1 kosztują aż 3000 zł za sztukę, natomiast FOCAL Chorus 816 V kosztuje 2425 zł za sztukę! Według mnie to za drogo i w zupełności wystarczy coś z przedziału do 3500 zł za parę, np.:

Bowers & Wilkins 684 = 3400 zł za parę
Dali IKON 6 = 3400 zł za parę - to mój typ numer 1, świetnie zgrywa się z Yamaszką icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Mission M66i = 3100 zł za parę
lub coś ze stajni Wharfedale.....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radi , Tomson.... Panowie - patrzac obiektywnie jaki amplituner jak gra to zdecydoawnie okreslilbym :

1) HK - bardzo dynamiczny amplituner z bardzo dobra wydajnoscia pradowa. Gdzie tam jest cieplo to nie wiem icon_smile.gif Agresja - doskonaly do kina - najlepszy z calej tro
jki.

2) Yamaha - naturalna na pewno nie jest - ma dosc ostra gore - wyeksoponowana. Gorsza wydajnosc pradowa . Sprzet raczej dla osob ktore cenia sobie ta wlasnie firme. Konkurencja jest lepsza icon_smile.gif

3) Denon - dosc precyzyjny z rowniez dosc wyeksoponowana gora. Wydajnosc pradowa przecietna. Dzwiek w kinie na przyzwoitym poziomie.

Generalnie jezeli mialbym kupic cos do domu to zdecydowanie bylby to HK. Zarowno w kinie jak i w muzyce sprawdza sie bardzo dobrze. DENON tez jest niezly ale strasznie sobie duzo firma liczy za to co oferuje, aby uzyskac dzwiek na poziomie HK 460 trzeba wydac 2 razy tyle icon_sad.gif co jest moim zdaniem absurdem...

Co do glosnikow to Yamaha Savoy, Missiony i Wharfedale od razu za burte. Maja spora rzesze o wiele ciekawszej konkurencji icon_smile.gif

Polecilbym 3 firmy icon_smile.gif

1) Moj typ the best of czyli Acoustic Energy albo seria Aelite, albo Radiance . W swoim przedziale cenowym potrafia zmasakrowac konkurencje icon_smile.gif Przedewszystkim neutralnoscia, muzykalnoscia i dynamika. Rewela glosniki ...

Aelite 3 cena za pare - 3500zl , Radiance 3 - 4500zl

2) Dali IKON - bardzo udana i bardzo przyjemna w odbiorze seria tej doskonalej dunskiej firmy. Nie graja tak dobrze jak glosniki firmy AE ale sa warte uwagi.

3) Monitor Audio - o ile budzet pozwoli seria RX. Jest to 3 pod wzgledem jakosci propozycja. Warto sie z nia zapoznac ale zarowno DALI jak i AE graja lepiej icon_wink.gif

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nikt z nas nie jest obiektywny (sprawa jasna jak słońce)!!! Każda wypowiedź: to suma jakiś tam naszych doświadczeń. I choćbyśmy niewiadomo jak się napinali na obiektywizm, to zawsze nasza wypowiedź będzie subiektywną oceną!!! Ja się do tego przyznaje, Avatar choć napewno chce pomóc, blefuje ze swoim obiektywizmem... Brakuje mi tylko na końcu wypowiedzi: ,,Jeżeli byłbyś zainteresowany pisz smialo na priv...":)icon_smile.gificon_smile.gif

Są oczywiście rzeczy, z którymi bezwzględnie się zgadzam. Na przykład to, że DENON każe sobie więcej płacić, ale że aż 2 razy więcej to przesada i radosna twórczość autora!!! Dawno nie słuchałem Acoustic Energy, ale z pewnością są warte posłuchania icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif. Polecam też odsłuch Monitor Audio RS6, starszy model ale jeszcze osiągalny i może uda sie go tanio gdzieś dostać...?

Wracając do tematu, chciałbym szerzej opisać Dali IKON 6. Sam mam zestaw kina domowego oparty na: YAMAHA DSP-A1, DALI IKON 7, QED (same topowe kable). Reszty toru nie opisuje, na razie nie ma chyba potrzeby. Dźwięk 6 i 7 ma wspólny mianownik, a raczej ,,licznik" he, he, he... Chodzi oczywiście o rewelacyjną sekcję wysokotonową. Jest niesamowity, ponadprzeciętnie szczegółowy, doskonałe powietrze i barwa. Ale przede wszystkim jest bardzo analityczny, co wskazane jest właśnie w kinie domowych. W stereo nie każdy to akceptuje, wszystko zależy od oczekiwań słuchacza i rodzaju muzyki. Bas ma świetną fakturę i niesamowitą kontrolę. Jeśli chodzi o różnicę między modelami, to napewno 7 są bardziej liniowo grającymi kolumnami o większym potencjale w niższych rejestrach. W 6 wysokie tony troszkę wychodzą przed szereg i basu jest mniej. Co nie znaczy, że jest go za mało i są gorsze!!! Róznicę są subtelne, ale słyszalne. Tak wychodzą z bezpośredniego porównania z wyższym modelem.
Mam też doświadczenie z tańszymi Dali IKON 5, te filigranowe głośniki zadowoliły ucho chórzystki, której pomogłem stworzyć zestaw. Do dziś dnia opowiada z zachwytem o swoim domowym sprzęcie, tym bardziej jak przychodzą do niej inni i podzielają tą euforię icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif. Są doskonałym wyborem dla bardziej wymagających słuchaczy, ale dysopnujących małym pomieszczeniem (ok. 12 m2).

P.S. W tym wszystkim żeby się odnaleść, trzeba samemu dużo słuchać Kolego Tomson33 - wtedy można albo z kimś z nas się zgodzić, albo nie.... Jeszcze jedno, nie można tak podchodzić do tematu cyt.: ,,Co do glosnikow to Yamaha Savoy, Missiony i Wharfedale od razu za burte". To może od razu też napisać do tych w/w producentów oficjalne pismo: PRZESTAŃCIE PRODUKOWAĆ KOLUMNY, BO PO PROSTU NIE ZNACIE SIĘ NA TYM...???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radi widze ze ostro szalejesz icon_wink.gif Generalnie zalozyciel watku najlepiej jakby sam sie wybral na odsluch i posluchal. Dla mnie polaczenie takie jak masz sam w domu czyli Yamaha + DALI + QED to jest jest wielka ostra gora ktora moze sie podobac albo w wiekszosci przypadkow jest to jednak spory minus. Gora w DALI jest badzo analityczna i wyeksoponowana i w przypadku tych kolumn zdecydowanie amplituner czy wzmacniacz musi byc troszke ocieplajacy brzmienie. Sek w tym ze np AE Aelite nie maja tej przypadlosci - jezeli zapewni im sie troche "oddechu" to nie ma sie do czego przyczepic icon_wink.gif Amplitunery Yamahy maja dosc suche i rowniez analityczne brzmienie. Ani Yamaha ani DALI nie sa konstrukcjami neutralnymi - maja swoj wyraznie zarysowany analityczny charakter.

Co do firm ala JBL, Mission, Wharfedale to sa to po prostu szaraki - graja bo musza icon_smile.gif Zwyczajnie reszta konkurencji jest zdecydowanie lepsza. Fakt ze wymienione firmy maja bardzo budzetowe konstrukcje - ale tez budzetowo brzmia. Nie polece cos mizernego jezeli istnieje szansa zakupu czegos co zdecydowanie lepiej gra. Wiec nie histeryzuj z tymi gornolotnymi wypoweidziami ... JBL itp niech sobie zyja i egzystuja - gdzies klient zawsze sie znajdzie icon_wink.gif Swoja droga dawne JBL bylo znacznie lepsze niz to co robi obecnie ta firma.

Co do Denona to zadna radosna tworczosc tylko twarda rzeczywistosc. HK460 nie kosztuje jeszcze majatku a gra na podobnym poziomie jak najdrozsze Denonki icon_smile.gif
Denon mial i ma tendencje to absurdalnego zawyzania cen. Dla porownania bardzo dobry Marantz sr7005 (najdrozszy) kosztuje niecale 7 tys a Denon (standardowy model) z wysokiej polki chyba ponad 10 tys. Parodie bo gra troche gorszej icon_wink.gif Ot caly Denon.

Na koniec apropo kabli QED. Te kabeli sa na pewno przyzwoite ale nadaja sie raczej do zestawow ktore sa "po ciemnej stronie mocy icon_smile.gif". Nie wiem jak to u Ciebie sie zgralo z ostra yamaha i z DALI ktore rowniez maja dosc ostra gore icon_smile.gif , ale skoro mowisz ze jest super to wierze. Mam kolege ktory uwielbia jak ma szpilki w uszach - mysle ze mozesz miec podobne preferencje odsluchowe - co absolutnie nie jest wada a predyspozycja sluchacza icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za wszelkie wasze wskazówki i spostrzeżenia.
Avatar, napisałeś, że z trzech moich propozycji wybrałbyś HK 460, a co do głośników to np. Monitor Audio. Powiedzmy, że byłbym zainteresowany zakupem tego amplitunera z głośnikami MA RX8. Czy więc według ciebie HK 460 ma wystarczającą moc wyjściową, żeby zagrać z tymi głośnikami, a w przyszłości rozbudowanym zestawem do 5.1? Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomson - nasluchalem sie od groma juz roznych amplitunerow i HK460 poradzi sobie spokojnie z ta kolumna. To jest jedyna firma na ryynku ktora podaje rzeczywiste wartosci na kazdy kanal a nawet moze troche zanizaja. To jest potwornie mocny sprzecik jak za ta cene. Spokojnie napedzi pelne masywne 5.1 i jeszcze mocy troche pozostanie icon_smile.gif AE Aelite o ktorych pisalem sa jeszcze bardziej wymagajace a HK460 radzi sobie z nimi w 100% i potrafi wydusic to co w nich drzemie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam nigdy w życiu Avatar nie słyszałeś YAMAHY DSP-A1. To topowy procesor co prawda sprzed 10 lat (kiedyś kosztował ponad 10000 zł), ale do dziś śmiało konkuruje ze wzmacniaczami stereo do 4000-5000 zł. Wiem, bo miałem okazje testować z NAD-em i ARCAM-em... Moi koledzy zagorzali audiofile, owiele bardziej ode mnie - bo ciągle im w głowie tylko stereo, są pełni podziwu i pozytywnie oceniają dżwięk mojego zestawu. Więc to już jakaś bardziej obiektywna ocena jest icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif. Zapewniam Cię Kolego Avatar nie ma w nim ani grama ostrości i jasności na górze. Bzdurą jest też określenie, że Dali potrzebują ciepłej elektoniki, nie wiem skąd te stwierdzenie...? Chyba nie płynie z doświadczenia i z obcowania z tą znakomitą marką.

Znów zgodzę się z jednym mały stwierdzeniem, ale sam go wcześniej napisałem: kolumny Dali IKON całą seria jest analityczna, ale i też bardzo muzykalna ze świetną naturalną barwą w całym paśmie!!! Mają doskonałą szczególowość, co w kinie domowym jest po prostu nieocenioną cechą. Są bardzo uniwersalne, nadają się do każdego gatunku i doskonale go odtwarzają!!! Moje koty które kiedyś nie reagowały na dźwięk, po zakupie Dali IKON 7 zaczynają ,,głupieć" - to też wielki dowód naturalności dźwięku!!! Na CENEO inny użytkownik Piotreq, który Dali IKON7 ma podłączone do Harmana AVR 8500, też popada w zachwyt icon_smile.gif!!!!

Nie wiem skąd pojawiła się w temacie marka JBL, tylko Ty o nich wspominasz. A propos to przecież jeden koncern H/K i JBL - ktoś kiedyś zaszufladkował ich jako tzw. ,,kalifornijskie brzmienie": czyli wszystko jest i ma być DUŻE w dźwięku, naturalność nie jest już tak ważna... Wiem, że to generalizowanie, ale to nie ja to wymyśliłem....

DENON - MARANTZ, obecnie jedna grupa kapitałowa. Zobacz na ceny odtwarzaczy BLU-RAY: Marantz który bazuje w 90% na podzespołach Denona, opracowuje swój tor audio (według mnie znacznie lepszy dźwiekowo), kosztuje wyraźnie więcej niż ,,organodawca".

QED - moje kolejne WIEKIE zdziwienie, te kable grają świetnie z precyzją i niesamowitą przestrzenią!!! Jedynie słyszałem, że z ROTEL-em grają zbyt ostro i jasno, to może sam ROTEL tak gra...? Nie wiem, nie miałem przyjemności...

P.S. Mama nadzieję, że KolegaTomson33 skorzyta z naszej ,,ostrej" dyskusji icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif. Albo ,,zmusi się" i wybierze na odsłuchy, a później podzieli z nami wrażeniami!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radi73, wydaje mi się, że zawsze korzysta się z takich dyskusji, jeśli dyskutują tylko odpowiednie osoby. Na pewno wasza wiedza w tym temacie znacznie wyprzedza moją icon_biggrin.gif , ale po to są stronki takie jak ta, że można się kogoś poradzić i wyciągnąć pewne wnioski.

Co do jakiś odsłuchów, to niestety w moim przypadku jest to raczej niemożliwe. Przebywam obecnie w Irlandii, a tu niestety nie ma takiej opcji. Siedzę więc przed kompem, czytam, sprawdzam, porównuje i na dzień dzisiejszy jestem prawie zdecydowany na zakup HK 460 (Yamaha 2067- jak na razie drugie miejsce icon_smile.gif ) I tutaj muszę przyznać, że wybór amplitunera był dużo prostszy, natomiast głośniki pochłonęły dużo więcej internetowych "roboczo-godzin" , ale i tu coś zadecydowałem. Wybór padł na Focal.Jmlab Chorus 826 (Acoustic Energy radiance 3, drugie miejsce) Brałem też pod uwagę Triangle Antal EX, Kef IQ-90, Monitor Audio RX8, no i mój największy faworyt, niestety raczej trochę za drogi Bowers & Wilkins Cm9.

Co o tym sądzicie? Na koniec chciałbym jeszcze raz zapytać, czy pod te Chorusy (5.1 w przyszłości) HK 460 nie jest za słaby? Pozdro!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc amplitunera wystarczy icon_smile.gif Dziwie sie jednak ze zdecydowales sie na Focale. Glosniki sa co prawda dobre ale bardziej sztywne i twarde w brzmieniu od Radiance, do tego potrafaia zagrac zbyt analitycznie co powoduje ze gorsze nagrania wypadaja na prwde kiepsko icon_sad.gif Nie mniej jednak sie nie wystrasz bo Focal to tez klasowa kolumna wiec mysle ze caly zestaw i tak zgra sie fajnie icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek720 urządzenie wygląda ciekawie, ale mimo wszystko nabrałem pewnych wątpliwości. Bo kupując nowy amplituner, zaraz musiałbym dokupić ten gadżet, a to poza dekoderem tv, PS3, amplitunerem, oraz odtwarzaczem blu-ray kolejne spore urządzenie pod telewizorem. Sam już nie wiem co lepsze. Może jednak warto by było wybrać inny amp z tą funkcją np. Yamaha RX-2067??? Już całkiem się pogubiłem! Jakieś sugestie? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Czołem,

Przebierałem, szukałem, czytałem...

Aktualnie posiadam i starego ampli stereo Onkyo TX 7530 i wzmaka stereo Harman Kardon PM 650VXi... Grają z CD Onkyo DX 7111 (zmienione OPA na BB 2604), HK HD7400 (oryginalny) i Philipsem CD 753 (mod by CDmods). Jest OK. D... nie urywa, ale co ma być - jest. Ważne, aby źródło było dobrej jakości.
Grają oba z Tannoy M2xm i Onkyo Ds7gx.

Do kina wybrałem HK 460 - podepnę ww. głośniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Konfig początkowy - 5.0 -> Tannoy na front L+R+LFE; Onkyo jako Center + SRL+SRR (mam ich 3 szt.).
Pożyjemy, zobaczymy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...