Skocz do zawartości

Zestaw stereo za 4-5 tys zł


Mapryl

Recommended Posts

Witam,
zamierzam w bliskiej przyszłości kupić zestaw stereo. Pomieszczenie w którym będzie on stało ma powierzchnię 25m kwadratowych (5m x 5m). Nie mam upatrzonej konkretnej marki. Zestaw ma służyć głównie do słuchania muzyki i od czasu do czasu do obejrzenia filmu.Co do muzyki to słucham praktycznie każdego rodzaju, głównie rock (ten starszy i nowszy) oraz dobre kawałki tzw. muzyki elektronicznej, jazzu i klasyki raczej mało. Teraz chyba najważniejsza kwestia, kwota.. zamierzam przeznaczyć na zakup ok 4-5 tys zł. Chciałbym jednak w tej cenie zmieścić także odtwarzacz. Proszę o rady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie powiem, że to co ci proponujemy to jedno, a to, że powinieneś to wszystko sam przetestować to drugie icon_wink.gif

Techniczne pytanie, mówiłeś coś o filmach, mamy rozumieć, że chcesz odtwarzacz DVD/Blu-Ray, czy CDka, a do filmów użyjesz jakiegoś innego źródła???

Propozycje:
elektronika:
Harman Kardon HK980
NAD C326
kolumny:
Magnat Quantum 605
Jamo C605
KODA K-5200F
Monitor Audio BR5
DALI Concept 6
Powiesz, że sporo tego, ale myślę, że warto przed zakupem zrobić dokładne rozpoznanie rynku, żeby potem nie żałować wyboru. Zresztą co osoba to inne odczucia, możesz poczytać testy sprzętu (link), najczęściej są dość obiektywne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega Pacio94 to są tylko nasze propozycje:

Mam dla Ciebie 2 zestawy które są naprawdę w swojej cenie okazyjne:

1. http://www.dvdsystem.pl/opis.php?n=Xindak%...&towID=5153
2. http://www.av.com.pl/index.php?art=883

do tego kolumny. i tutaj zostanę przy propozycjach kolegi wyżej icon_smile.gif

http://audio.com.pl/testy/magnat-quantum-605:1

i zostanie jeszcze na odtwarzacz Blu-ray:

http://www.av.com.pl/index.php?art=821
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post #7






Witam
Mam podobny kłopot...
chodzi mi po głowie zakup wzmacniacza Advance Acoustic MAP105 i do tego kolumn dali ikon 6. Zestaw ten (nowy) znalazłem w cenie 4200 i uznałem za podobny jak w temacie tego postu...
Moja gorąca prośba, napiszcie co o tym myślicie, jakie taki zestaw ma plusy, minusy i czy ma to sens.
pozdrawiam
D.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
chciałbym jeszcze zasięgnąć informacji co sądzicie o amplitunerze stereo Harman Kardon AVR 3490? Czy duża jest różnica 'dźwięku' oferowanego w porównaniu do wzmacniaczy? Co w praktyce dają dodatkowe wejścia cyfrowe audio (koncentryczne i optyczne) oraz kompozytowe wideo? Są to 'zbędne' bajery czy wejscia potrzebne do podłączenia TV i dodatkowego źródła dvd,blue-ray?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządny, mocny model icon_razz.gif
Generalnie amplitunery HK są nieźle oceniane - zarówno pod kątem oferowanej mocy, jak i jakości grania oraz nie mają przesadnie wysokiej ceny.

Co do wejść cyfrowych (optycznych i koaksjalnych), to świadczą one o obecności dekodera cyfrowo-analogowego na pokładzie amplitunera. Dzięki temu możesz wykorzystać dekoder w amplitunerze, zamiast w odtwarzaczy (CD, DVD, BR...) i porównać, który brzmi lepiej: DAC w źródle, czy w amplitunerze.
Odtwarzacze DVD i BR mają analogowe wyjścia stereofoniczne, więc bez problemu podłączysz je do każdego wzmacniacza czy amplitunera...

W ostatnich latach w telewizorach LCD i plazmach pojawiło się cyfrowe (optyczne) wyjście dźwięku i tutaj może się przydać takie gniazdo we wzmacniaczu (amplitunerze).
Natomiast co do kompozytowego wideo - nie za bardzo widzę jego zastosowanie.
Niby może służyć do przełączania źródeł - ale w praktyce coraz częściej korzysta się ze złącz HDMI...

Przydatne do dalszej rozbudowy systemu może być wyjście na aktywny subwoofer icon_cool.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje serdecznie za rady i pomoc.
Nadal mam ciężki orzech do zgryzienia icon_smile.gif W miarę czytania różnych opinii i testów wybór wcale nie zrobił się prostszy w miejsce starych pytań pojawiają się nowe. Ewentualne różnice cenowe też jednoznacznie nie wyłoniły 'top model' ...
Powiem ,że skłaniam się trochę w stronę NAD 326 i odtwarzacza 545 lub 515(?) co do którego mam wątpliwości, gdyż w praktycznie wszędzie spotykam zestaw nad 326+nad 545. Czy to znaczy że 515 nie pasuje 'możliwościami' do 326?
Chodzi mi po głowie także Harman Kardon HK980 + HD 980 który było nie było także ma przychylne opinie i jest o ok 1tys tańszy od NAD.
Gdzieś tam przewinął się także amplituner HK avr 3490 do którego można by ewentualnie podłączyć przez wejście cyfrowe odtwarzacz blue-ray, co poprawiło by dźwięk przy oglądaniu filmów(?).Choć z drugiej strony, w filmach przy tym przedziale cenowym sprzętów, różnica pomiędzy złączem analogowym a cyfrowym przy połączeniu z odtwarzaczem BR (np. ps3) nie istnieje?

W jaki sposób przy kupnie wzmaczniacza stereo z wejściami analogowymi podłączyć go z TV (samsung ps50c6500)? Wescia/wyscia w tv to:

Component In (Y/Pb/Pr) 1
Composite In (AV) 1
Cyfrowe Audio (Optyczne) 1
DVI Audio In (Mini Jack) 1 (Common Use for PC Audio Input)
Ethernet (LAN) 1
Słuchawki 1 (minijack)
HDMI 4
PC Audio In (Mini Jack) 1
Wejście PC (D-sub) 1
Wejście antenowe 1
USB 1
Wejście CI (Common Interface) 1
Scart 1

Wszystkim którzy przeczytali i zechcą coś doradzić , dziękuję icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest w sumie problem, ze specyfikacji wynika, że TV nie ma liniowego wyjścia analogowego. Są zatem dwie opcje wyjścia z sygnałem:
-pierwsza niewygodna i stanowiąca zagrożenie bezpieczeństwa sprzętu czyli podpięcie pod gniazdo słuchawkowe (niewygodna, dlatego, że dubluje się regulacja głośności i w razie chęci użycia głośników w TV trzeba odpinać kabel; niebezbieczna właśnie ze względu na możliwe wystąpienie zniekształceń przez regulację w dwóch miejscach tzn. jedno będzie na pół skali, drugie na max i to drugie mimo umiarkowanej głośności będzie generować silne zniekształcenia),
-druga złącze optyczne - cyfrowe, tylko tutaj jedynym wyborem jest HK3490 sam już wiesz z jakiego powodu.

Co do słyszalnej różnicy na tym poziomie cenowym, myślę, że da się ją wychwycić. Robiłem dzisiaj porównanie laptop HDMI, karta dźwiękowa Creative ANALOG i ta sama karta OPTICAL. Wyszło, że HDMI z integry i OPTICAL grają podobnie, a ANALOG jest słyszalnie gorszy co oznacza, że głównym źródłem jakości dźwięku jest DAC (przetwornik cyfra/analog), więc różnica między PS3 i HK3490 może wystąpić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam tylko problem jak wykorzystać głośniki i do lampy i do amplitunera.


Wystarczy zastosować przełącznik do kabla głośnikowego (2 źródła - na 1 parę kolumn), pozwalający zmieniać źródło wzmocnienia bez przekładania kabli głośnikowych między lampą a amplitunerem...

Poza tym wątek o lampach jest w innym dziale i raczej nie ma co utrudniać wyboru Koledze Mapryl - szczególnie, że dość trudno znaleźć w tej cenie porządny, nowy zestaw z dobrą lampą, CDkiem i kolumnami icon_rolleyes.gif


n3m3s1s
Chyba na rysunku pomylone są kierunki sygnału:
- analogowo od DACa do wzmacniacza
- głośnikowy od wzmacniacza do kolumn

i jeżeli się pojawi w przyszłości ... - HDMI z odtwarzacza HDD do TV

Mapryl
W nowoczesnych telewizorach taka ilość i rodzaj złącz to często spotykane rozwiązanie - wyjście audio tylko cyfrowe...
Ale jeżeli gniazdo SCART (euro) w TV jest dwukierunkowe, to możesz zastosować kabel euro-cinch i wyjść sygnałem audio z TV (euro) na amplituner (cinch).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Mam tylko problem jak wykorzystać głośniki i do lampy i do amplitunera.


Wystarczy zastosować przełącznik do kabla głośnikowego (2 źródła - na 1 parę kolumn), pozwalający zmieniać źródło wzmocnienia bez przekładania kabli głośnikowych między lampą a amplitunerem...

Pozdrawiam



RoRo ! Dziękuję za podpowidz , ale czy pomożesz jeszcze znaleść go , lub chociaż link ?
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek720
napisz na PW do Kolegi o nicku Kaczor - wykorzystuje on tego typu przełącznik.
Niestety z przełącznikami jest taki problem, że dobre są drogie... a tanie nie są zbyt dobre.

Na aledrogo pojawiają się tego typu rozwiązania w cenach rzędu 100zł (te tanie i takie sobie jakościowo)
http://allegro.pl/switch-przelacznik-glosn...1319357261.html
http://sklep.rms.pl/index.php?p4395,rozdzi...bt12-1xin-2xout

zazwyczaj nie są to przełączniki kierunkowe - czyli równie dobrze można połączyć (przełączać) dwa wzmacniacze do jednej pary kolumn, co dwie pary kolumn pod jeden wzmacniacz.
Poza tym tego typu przełączniki są stosowane przy odsłuchach w salonach i na pokazach, gdy trzeba szybko i często porównywać różne kolumny lub wzmacniacze.
Zazwyczaj gniazda są przystosowane do końcówek bananowych i widełek w kablach głośnikowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roro

Na kierunek sygnału nie zwracałem uwagi w tym przypadku, ale dzięki za uzupełnienie.
Najgorsze w takim rozwiązaniu jest konieczność włączania TV przy odtwarzaniu z odtwarzacza HDD. Dlatego trzeba by jeszcze pomyśleć o zamienniku w postaci małego LCD, pilocie z wyświetlaczem lub innym rozwiązaniem, które nie przychodzi mi do głowy icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
odświeżę troszeczkę wątek icon_smile.gif
prawdopodobnie zakupie amplituner HK avr3490 do tego odtwarzacz HD 980, kto czytał posty wyżej będzie wiedział dlaczego icon_wink.gif
Myślę o kolumnach Quantum 605 do kompletu - proszę o uwagi , zacnego grona forumowiczów czy to korzystny wybór.
Samemu niestety trudno będzie mnie to sprawdzić , wiąże się to z pokonaniem ok 100km a ostatnio pracuję po 6-7 dni w tyg. więc po prostu nie mam kiedy :/
Słucham przeróżnych gatunków muzycznych o czym pisałem na początku wątku, myślę że nie pogardzę ciepłym przyjemnym dla ucha brzmieniem, oczywiście na tyle na ile możliwe jest to w tym przedziale cenowym.
Prosiłbym także o pomoc w wyborze kabli... nie mam zielonego pojęcia jakie kable i za ile kupić, nie wspominając już o firmach icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn, myślę, że warto przeczytać szczególnie, że to porównanie z konstrukcją także wartą zainteresowania link

Odnośnie kabli, kup sobie na początek jakieś zwykłe miedziane, tak, żebyś się zamknął z interkonektem i głośnikowymi w 75zł. Jak cię kiedyś najdzie ochota to potestujesz sobie jakieś inne i usłyszysz (bądź nie) czy warto je zmienić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...