Skocz do zawartości

Zestaw stereo - pytania


hasos

Recommended Posts

Witam serdecznie,

planuję w najbliższym czasie zakup zestawu stereo, który będzie służył głównie do muzyki, ale chciałbym go również podłączyć pod tv i dvd. Mam dwie opcje takiego zestawu:

1) dwie kolumny + amplituner/wzmacniacz (co bardziej polecacie?) + odtwarzacz CD (do muzyki) + badziewny odtwarzacz dvd, który już mam.

2) dwie kolumny + amplituner/wzmacniacz (co bardziej polecacie?) + odtwarzacz dvd z usb, który będzie odtwarzał i muzykę i filmy (najlepiej, jak by miał możliwość czytania mp3, flac czy jakiś innych bezstratnych formatów).

Czy jakość muzyki będzie porównywalna z odtwarzacza cd i dvd?

kolumny: chciałbym, żeby były drewniane i wysokie. Co do brzmienia: żeby bas był głęboki z impaktem, bez midbasowego buczenia. Żeby dźwięk był lekko ocieplony i dynamiczny, bez zbędnej ostrości. ale oczywiście chodzi też by inne pasma były zachowane i żeby nic nie było wycięte czy zasłonięte.

Jestem laikiem w tych sprawach, więc dobrze by było, że się to wszystko ładnie ze sobą dało połączyć (jaki tv polecacie pod to?).

Pokój ma wymiary coś koło 4,5 x 4m. Niezagracony.

Kwota na cały zestaw z tv: ok 5 tys.

I jeszcze jakieś sensowne, niedrogie kable do tego.
Będę wdzięczny za pomoc.


----------------

co powiecie na Yamaha rx 797 + Dali Conc. 6 lub Mission m35i lub tonsil II 180. I jakiś dvd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem takie propozycje:
TV - Samsung LE40B550
elektornika audio:
-NAD C316 + C515BEE
-Advance Acoustic MAP-101 + MCD-200
-Marantz Marantz PM6002 + CD6002
kolumny:
JAMO C405
Magnat Quantum 555
Mission M34i
KODA K-5200F (one nie trzymają się cenowo, ale to naprawdę kolumny, na które warto zwrócić uwagę, grają naprawdę jak sporo droższe)
Wiem, że te zestawy trzymają się raczej budżetu 6000zł, ale naprawdę niełatwo złożyć coś (jeśli chodzi o stereo) mając do dyspozycji 3200zł. Myślę jednak, że warto kupić raz, a dobrze.

Co do kabli to bez szaleństwa jakieś Profigold'y czy Wireworld'y, ewentualnie podstawowe modele QEDa, IXOSa... ważne, żeby było solidne, interkonekty z ekranowaniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i propozycje. Powiem tak: oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jest to duża kwota na sprzęt audio. Jednak mam nadzieję, że znajdę coś ciekawego. Siedzę trochę w temacie słuchawek i wiem, że Grado za 8 tys. gra pięknie, ale równie wiele frajdy i bdb jakościowo muzyki można posłuchać z sennheiserów hd380 czy 650.

Twoje propozycje to wzmak i cd. Stwierdziłem jednak, że lepiej będzie dla mnie jak kupię amplituner + odtwarzacz dvd. Stąd moje pytanie o Yamahę 797 - dużo dobrego o niej piszą (może masz jakieś inne ciekawsze propozycje). Do tego myślę nad kolumnami:

Mission M35i
Tonsil Maestro II 180
Dali Conc. 6
Kef C7

Poczytam też o tych, które podałeś.

Do tego chciałbym dobrze radzący sobie z muzyką odtwarzacz dvd: żeby miał usb i odtwarzał jakiś bezstratny format, lub chociaż wma.

Ceny: telewizor jest w tym najmniej istotny, więc może być tańszy, poza tym nie mówię, że w razie czego nie można nieznacznie zwiększyć budżetu icon_smile.gif

Proporcje chyba mogły by być takie: droższe kolumny i apla, taniej dvd i tv.

Czy te kolumny Koda są lepszy od tych, które wymieniłem? Bo tak myślałem, że na kolumny dam ok 2 tys. Czytałem też niepochlebne opinie o Koda, stąd pytanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli amp + DVD (proponuję kupić Blu-Ray) to ok:
Harman/Kardon HK3390
Yamaha R-S500 (nie lubię dźwięku serii RX, za to wyższe Ski grają ok, więc może i ta będzie dobra)
Pioneer BDP-330
Wydaje mi się, że to najlepsze co można wybrać w tej kwocie. W miarę trzymamy się 5000zł może nieznacznie je przekraczając. Co do kolumn to przejrzyj te moje propozycje, z twoich TONSILa raczej bym odsunął (jedyny ich rzeczywiście udany model do Siesta/Fiesta).

PS: Z tymi GRADO za 8k zł to ja bym się nie zgodził icon_wink.gif mnie jakoś nie poruszył ich dźwięk, powiem więcej nie podobało mi się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd-ek do muzyki byłby zdecydowanie lepszy ale jak musisz zapodać od czasu do czasu film to niestety potrzeba DVD ale
poszukaj może jakiegoś niedrogiego DAC-a wtedy muzyki posłuchasz z większą przyjemnością.
Jeżeli zdecydowałeś się na oglądanie filmów z dzwiękiem dwukanałowym to po co ci amplituner ,lepszy będzie wzmacniacz
i jakiś niedrogi używany tuner AM/FM .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki aplituner HK czy Yamaha uciągnie takie kolumny KODA HARMONY K-5200F czy Mission m35i?

Na co zwrócić uwagę przy aplitunerach jeśli chodzi o wyjścia: bo chciałbym pod niego podłączyć tv, xboxa, dvd i takie tam. Ma to tyle odpowiednich wyjść?

Co do Grado: może miałeś okazję ich słuchać na niedobranym torze? Choć są to specyficzne słuchawki. Ja wolę szkołę Senek icon_smile.gif

@Fono Master: o tym nie pomyślałem. Bo rozumiem, że pod wzmacniacz również podłączę tv, dvd, xboxa i inne dodatki? Fakt, przydałby się DAC: ale tak to dojdziemy do ... icon_smile.gif . Z czasem się zestaw uzupełni.

W sumie byle jaki odtwarzacz dvd mam (jakis lg za 100 zł) - w zasadzie sprzęt jest kupowany w 90% pod muzykę. Ale czy są CDki z opcją np. czytania muzy przez usb, np. format flac? czy tylko opcja formatu audio wchodzi w grę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BX6 - lekko ocieplone, "soczyste" brzmienie, bardzo rozdzielcze na górze ale dosyć delikatne, nie ostre, bas mocny, lekko zaokrąglony i całkiem nisko schodzący, kolumny są bardzo ustawne w niewielkim pomieszczeniu 15-20m (mogą grać jako konstrukcja zamknięta po zatkaniu obu bas reflexów)
RF62 - również lekko ocieplone, soczysty i mocny bas, trochę mniej rozdzielcze na górze i nieco ostrzejsze od BX6, ciut dynamiczniejsze (agresywniejsze) w przekazie od BX6, zagrają dobrze z nawet bardzo słabym wzmacniaczem bo mają wysoką skuteczność

o Yaqin i Xindak poczytaj na audiostereo icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale zaraz zaraz mówiliśmy o sprzęcie z zupełnie innej półki, a tu nagle kolumny po 3000zł/para i wzmak za 2000zł, a gdzie reszta sprzętu??? Jeśli zależy ci na odtwarzaniu plików audio w jakości CD (FLAC, APE, WAVE) to może po prostu kup sobie odtwarzacz strumieniowy, a nie CD/DVD (bo nie ma CDków, które łykają bezstratne formaty przez USB)??? Możesz wybrać kombajn obsługujący dosłownie wszystko z a/v, a może to być taki Squeezebox, który zajmie się tylko audio, a z DACem odwdzięczy się świetnym dźwiękiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zapędziliśmy się trochę icon_smile.gif . Kolumny bx6 z tego co czytam, by mi pasowały icon_smile.gif

Ale wracając do realiów. Myślałem wcześniej o konstrukcie komputer + dac + wzmak + kolumny. Tylko że: musiałby być to laptop, bo sprzęt będzie stał w salonie, więc pc nie postawię. Jak laptop to ciężko takowego dostać z dobrą kartą muzyczną, więc trzeba by coś kombinować z zewnętrzną. Więc i cenowo i "objętościowo" się to kumuluje.

Podsumuję, żebym miał jasność: aplituner - sprzęt raczej do kina domowego obsługującego zestaw głośników kilku. Ja się decyduję na dwie kolumny więc sensowniej kupić wzmacniacz, tak? Jak kupię wzmacniacz, to czy on ma takie same możliwości jak apli? tzn. wejścia hdmi, możliwość podpięcia tv, dvd xboxa itp? Czy muszę coś dokupić (czy apli miałby takie możliwości z automatu?).

Dalej: czy dźwięk z takiego odtwarzacza cd będzie dużo lepszy przy takiej konfiguracji niż z odtw. blue-ray? gdzie wrzucam np. wma? Choć z drugiej strony mam już zwykłe dvd, które też mogę wykorzystać.

Dalej: kolumny mają być raczej dynamiczne, cieplejsze, z basikiem. Choć z dobrą resztą pasma. Gdybym się zdecydował na na takie BX6 to czy taki apli Yamaha czy inne wzmacniacze, o których pisał pacio94, będą się dobrze zgrywały z basowymi kolumnami i je dobrze napędzą?

Jak pisałem, TV to rzecz najmniej ważna, więc nie musi być szału.

Są więc 2 opcje:

1. Apli+ odtw. BR + kolumny
2. Wzmacniacz + odtw. CD + Kolumny.

Czy w tym budżecie wybór którejś opcji da mi znacznie lepszą jakość dźwięku (tzn. pytam z punktu widzenia zestawu z apli, bo jest bardziej uniwersalny).?

Wiem, upierdliy jestem, ale nie chcę wtopić kasy. Miałem tak ze słuchawkami, że rok trwało zanim znalazłem, co chciałem, nie mówiąc o stratach. Tu bym chciał się tego ustrzec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner nie musi od razu być wielokanałowy, te o których pisałem wcześniej to były ampy stereo, bez wejść HDMI i wszelakich bajerów. Co nie znaczy, że nie da się podłączyć TV, Xbox'a, DVD... Amplituner to po prostu wzmacniacz z wbudowanym tunerem radiowym.

Odnośnie twoich "opcji" to bez dwóch zdań zestaw wzmak + CD, ale wróćmy do odtwarzania plików... nie potrzeba wcale laptopa, wystarczy PC w jakimś innym pokoju + router (najlepiej wi-fi) i takie urządzenie jak LOGITECH Squeezebox. Wtedy odtwarzacz korzysta z plików umieszczonych na komputerze na odległość (później możesz sobie dokupić sieciowy serwer NAS i wszystko będzie się odbywać bez udziału kompa). To nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Wszystkie swoje płyty CD możesz zgrać na dysk i mieć do nich dostęp w ciągu kilku sekund. Naprawdę polecam od jakiegoś czasu korzystam z laptopa jako źródła i taka elektroniczna biblioteka jest super wygodna, a całościowo wyjdzie tyle co za CDka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tej Yamaszce to z tego co kolega wyżej napisał - sam nie wie jak ona gra, nie wiadomo też jak się zgra z kolumnami
generalnie wg mnie w tej cenie nie ma sensu zakup żadnej elektroniki z popularnych marek jak HK, Yamaha, Denon, CA itp, to są budżetowe marketowe modele

Yaqin to przykład taniego wzmacniacza który wciąga nosem wszystkie te wzmacniacze do 2k. Jeśli obawiasz się lampy to z tranzystorów masz np tego Xindaka a06 to też sprawdzony model, tani i dobry.
Kolejna propozycja:
http://www.chinese-hifi.co.uk/Jungson.htm - Jungson JA-88C - miałem go z moimi MA BX6 do niedawna, wyjdzie ok 300 funtów z dostawą do domu. Rewelacyjny, uniwersalny wzmacniacz i pięknie się z BX6 zgrywał (i nie tylko z nimi). U nas w Polsce kosztowałby 3 tys. minimum gdyby miał dystrybutora.
Ewentualnie można spróbować kupić używany wzmacniacz - starsze serie Nadów lub HK 680 to sprawdzone wzmacniacze, do kupienia za grosze (Nady ~300-400zł, HK 680 ~700zł)
O amplitunerach do kina domowego to nawet nie myśl, to już nawet te marketowe modele wzmacniaczy grają wyraźnie lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale rozumiem. Czyli powiedzmy tak: wzmacniacz + cd. Czy jak pod taki wzmacniacz podepnę tv i odtwarzacz dvd, to czy oglądając film uzyskam dobrą jakość dźwięku? W zasadzie to do czego jest to HDMI w tym przypadku? Do podłączenia dvd/BR?

Czy gdybym w przyszłości chciał rozbudować zestaw np. o lepszy odtwarzacz dvd/BR, to czy pod taki wzmacniacz też go podepnę i uzyskam jakość dźwięku porównywalną do KD (oczywiście bez efektów przestrzennych)?

Jeśli chcę kolumny o ocieplonym brzmieniu, to wzmacniacz i odtwarzacz raczej o chłodnym do tego? Jak to się ma do poszczególnych firm? Które są uznawane za brzmienie ocieplone, a które analityczne?

Rozwiązanie wifi pewnie praktyczne i przyjemne, ale póki co wolę coś klasycznego.

Podsumowując: posłucham zestawień podanych przez Ciebie i zobaczę jak to gra. Jestem w stanie trochę dołożyć, jeśli różnica będzie znaczna. Zwłaszcza do wzmacniacza i kolumn. Powiedzmy na kolumny ok. 2-2,5 tys. Wzm + cd (lub apla i odtw. BR) - ok 2,5 + 1,5 tys TV.

Prosiłbym jeszcze o takie zestawienia w tym przedziale cenowym

1. Apla + dvd/br + kolumny
2. CD + wzm + kolumny.

Wtedy pójdę posłuchać i coś wybiorę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz dvd/BD podłączyć też do wzmacniacza bez problemu (nie musi być amplituner), tak samo jak CD

teoretycznie wzmacniacz i kolumny powinny się trochę neutralizować jeśli chodzi o charakter brzmienia, ale w praktyce różnie z tymi zestawieniami bywa, ja mam grający bardzo ciepło, analogowo wzmacniacz stereo (Nad 3060) i z BX6 gra doskonale... Yaqin i Xindak grają również ocieplonym brzmieniem
Advance MAP 105 (może 101 też) - jakbyś trafił to spróbuj odsłuchać

w przedziale do 2,5 tys. generalnie nie kupisz zbyt wielu podłogówek grających ciepło i z poprawną resztą pasma, tu kolumny grają przede wszystkim efektownie z wyostrzoną górą pasma/górną średnicą... jakbyś trafił to sprawdź Jamo c605/607, Magnat 605/607, Heco Metas 500/700, Monitor Audio BR6 - nic innego mi do głowy nie przychodzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to powiedzmy że byłyby te bx6 - zestaw można mieć za 2,5. do tego jakiś wzmacniacz i cd za kolejne 2,5. tv narazie zostawmy. co byś polecił? (bo rozumiem, że te bx6 pasują do charakterystyki, o której pisałem?).

poczytałem testy z niniejszego portalu i wyszło mi z nich coś takiego:

1. Harman Kardon HK 980 i Harman Kardon HD 980 (na ++)
2. Xindak A-06 i C-06 (na +)
3. Cambridge Audio Azur 540 C v2 i Cambridge Audio Azur 540 A v2 (++)
4. NAD C315 BEE i NAD C515BEE (mniej)
5. Marantz cd 5003 i pm5003 (na ++)

Z tego, co wyczytałem to zestawy ocieplone, "lampowe" w charakterystyce. Bardzo proszę o opinię i jakieś kolumny do tego w granicach 2 tyś. Lepiej podłogowe, ale jak niepodłogowe będę dużo lepsze w tej samej cenie, to mogę rozważyć. Kolumny mogą być używane, ale na gwarancji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze zestaw all-in-one np. Arcam solo albo NAD VISO TWO, który ostatnio dosyć często bywa w atrakcyjnych cenach na allegro. Masz właściwie to czego oczekujesz w jednej obudowie + niezły dźwięk.
Do tego polecałbym rozejrzeć się za kolumnami Dali, które też są niezłe i powinny spełnić Twoje oczekiwania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...