Skocz do zawartości

Wybór kolumn a wielkość pokoju


SebaYY

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Po odsłuchaniu wielu kolumn głośnikowych, ograniczyłem swój wybór ostatecznie do trzech zestawów. Jadę na ostateczny odsłuch i wybiorę z pośród: Klipsch F3/C1/B2, JBL E80/E20/EC25, Canton GLE 470/455/410. Wszystko byłoby podpięte pod Onkyo 608. Najbliżej mi do Klipsch, ale posłuchamy zobaczymy, które ostateczni najbardziej mi pasują. W końcu nie o wygląd tu chodzi i nikt za mnie nie wybierze.
Zastanawiam się jednak na czymś innym, bo tego nie mogę niestety sprawdzić, nie mogę przesłuchać głośników w domu. Czy w pomieszczeniu 17 m2 i 24 m2 (za pół roku zmieniam pokój na właśni o takiej powierzchni i tam by zostały na stałe) zagrają lepiej głośniki Klipsch F2 czy F3? Słyszałem, że do pomieszczeń do 25 m2 lepiej nadają się np. Klipsch f2, JBL E80, JBL ES80, a do większych już Klipsch F3 i JBL 100. Sprzęt miałby służył do kina (80%) i muzyki (20%). Nie chciałbym kupić fajnie grających kolumn, a później żeby się okazało, że u mnie się duszą i lepiej by jednak grały te mniejsze i tańsze. I jeszcze podobne pytanie. Czy do kina domowego, do filmów, lepiej sprawdzą się Klipsch F3 (mają duże głośniki niskotonowe) bez subwoofera, czy mniejsze F2 + sub? Z góry dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Cantona - jeżeli przeprowadzisz się na 24m^2 to może zastanów się nad mocniejszym (i niestety droższym) modelem 490.
Subwoofer - jeżeli będzie potrzebny, to z czasem (i przypływem gotówki) możesz dokupić później (zresztą to samo tyczy się również Klipscha...).

Jeżeli zastanawiasz się nad subem - to lepiej będzie kupić od razu mocniejsze Klipsch F3 i z czasem zastanowić się nad subem (czy będzie potrzebny), bo przechodzić stpopniowo z F2 na F3 przy większej powierzchni boli finansowo (tracisz na takim przejściu).


Jeżeli słuchasz muzyki, to zazwyczaj lepiej sprawdzają się mocniejsze kolumny bez subwoofera, niż słabsze wspomagane subem (myślę tutaj o subach w cenach poniżej 2 tysięcy...).
Natomiast w przypadku kina domowego odpowiedź jest trudniejsza...
I tak właściwie to najbardziej na miejscu będzie stała odpowiedź: posłuchaj, a najlepiej wypożycz i sprawdź u siebie (nawet na tych 17metrach, bo nieurządzony docelowy pokój 24m mało Ci pomoże...).

Te 7m^2 robi różnicę, a pół roku to nie jest tak długo...

Pozdrawiam
PS. Canton GLE 470 byl testowany w AUDIO - warto poczytać:
http://audio.com.pl/testy/canton-gle-470:1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to zastanawiam się o przeniesieniu do większego pokoju tylko ze względu na rozstawienie kolumn. Zmiana w domu to raczej nie wielki problem, tylko, że nie mogę tego zrobić wcześniej niż w kwietniu.
Ale i tak wolałbym zostać na swoich 17 m^2. Kwestia przyzwyczajenia.

Tak jak wcześniej pisałem, oczywiście, że odsłucham jeszcze raz kolumny i prawdopodobnie ostateczny wybór padnie na Klipscha. Zastanawiam się jednak który lepiej sprawdzi się na 17 m^2 F2 czy F3. W domowych warunkach na pewno ich nie sprawdzę. F3 to spore kolumny i słyszałem, że na moje małe pomieszczenie stanowczo za duże. Podobno najlepiej się sprawdzają w pomieszczeniu od 30m^2. Z tego wynika, że nawet na 24 m2 są za duże. Jeżeli to faktycznie prawda to wziąłbym F2, a jeśli nie ma to znaczenia i w małym pokoju F3 sprawdzą się równie dobrze to wziąłbym raczej te większe. Wole znać opinię kogoś kto zna się na tym i wie jak to wygląda w praktyce, bo tak czuję, że przy odsłuchu nie zobaczę jak będą się sprawować w pokoju.
A gdyby głośniki miały służyć tylko do oglądania filmów to dobrym rozwiązaniem będą duże kolumny (F3) bez suba czy mniejsze (F2) z subem?

Dzięki RoRo za podpowiedzi. Testy z AUDIO czytałem. Właściwie to czytałem dosyć sporo recenzji, ale w praktyce jak to wszystko się sprawuje to nie za bardzo mam obeznanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...