Skocz do zawartości

Pomoc w ustawieniu kolumn podstawkowych


lukasz_pro

Recommended Posts

Witam , dziś chciał bym się was poradzić w sprawie ustawienia kolumn podstawkowych , są to KLIPSCH RB 81 , na razie za podstawki służą mi moje stare wharfedale diamon 8.4 bo standy dopiero będą po koniec tygodnia , obecnie stoi to tak : http://img576.imageshack.us/img576/3332/beztytuuud0.jpg (żółty - łóżko i szafki , czerwone kreski - drzwi i okno , czarny - pufa , czerwony - krzesło czyli miejsce odsłuchu , brązowy - biurko , niebieski - głośniki . wymiary pokoju to 4.30m długości i 2.70m szerokości (kolumny stoją na krótszej ścianie) . pomiędzy nimi jest 1m odstępu , od ścian bocznych są 60 cm a od tylnej 20cm ja siedzę metr od nich , bas jest twardy , BARDZO słabo słychać pasmo poniżej 55hz (głośniki mają od 46Hz(+/-3dB) )

Z Góry będę wdzięczny za pomoc w ustawieniu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz to nie są przeciętne monitorki ( 13 kg sztuka , 20 cm bass , wymiary 48 wys x 31 głęb. x 24 szer ) zdaje mi się że powinno być lepiej

ja już sam nie rozumiem tego wszystkiego , monitory miały się lepiej sprawdzić u mnie niż podłogówki icon_sad.gif

czy gdym miał subwoofer w pokoju to było by słychać cały bas ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

błagam was o pomoc , powiem krótko

mam po prostu dosyć , mam zamiar naprawić mojego harmana i sprzedać go razem z moim waflami + mogę dorzucić 1000zł od siebie czyli będę miał ok. 2300 zł , czy za kwotę 2300 zł można kupić DOBRY subwoofer który MUSI się sprawdzić w małym pomieszczeniu (zamknięty ? ) i przyzwoity wzmak z wyjściem na suba aktywnego oczywiście

i czy jak kupię suba będę w stanie usłyszeć pasmo od 30 hz ?

co do harmana , znacie jakiś sprawdzony serwis w Gdańsku ? bo nie wiem gdzie go oddać do naprawy ......

NAJLEPIEJ jak bym miał możliwość odsłuchania takiego suba u siebie w pokoju ale jakaś osoba musiała by do mnie przyjechać ze swoim subem + wzmakiem bo przecież do mojego harmana nie podłącze suba .......
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że przy takich monitorkach nie masz basu... kolega ma eposy z 13cm i bas jest świetny, a schodzą niby do 60hz. Generalnie nie ma co patrzeć na dane producenta. Może pochodź z kolumnami po pokoju? Może lepiej je ustawić na dłuższej ścianie, troszkę niżej, odsuń je troszkę od ściany. No i koniecznie spróbuj z jakimś innym wzmacniaczem ich pasłuchać. Wypożycz jakiś, może jakaś lampa jak np. http://allegro.pl/yaqin-mc-10l-wysylka-fre...1347794033.html. Nie wiem jakiej muzy słuchasz ale ja bym suba nie kupował. No i koniecznie poczekaj aż się wygrzeją.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz_pro
Faktycznie monitory to małe nie są, więc powinno być zdecydowanie z uderzeniem. Może Ty po prostu coś źle oceniasz ?
A skąd masz te określenia , typu:
-bardzo słabo słychać bass poniżej 55hz
- chce usłyszeć bass od 30hz

Sub zamknięty do tak mocno efektywnych monitorów ? o rany, tylko nie to bo kolejny post z niezadowoleniem i frustracja - gotowy!
PS. Muzyka - z tego co pamiętam z innych postów to elektronika - tak ?

mateo66 - dla każdego bass ma inne znaczenie, i nie ma co dawać przykłady, że epos z 13 cm woferkiem da tu nie wiadomo jaką skalę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż nie chciałbym być niemiły, ale ciągle pytasz o to samo... miałes temat jakis czas temu (link) i tam było powiedziane wszystko co możesz mieć, jak przejrzysz archiwum na GG to też na pewno parę przydatnych informacji znajdziesz.

Co tu można powiedzieć, było o pomiarach, przestawianiu mebli, prawidłowym ustawianiu głośników, o subwooferze... z tego co zauważyłem to szukasz po prostu czegoś co zagra 30Hz bez zmieniania niczego w pokoju (niemożliwe???) - mówię o zmianach, które proponujemy, bo coś tam rzeczywiście przestawiasz, ale cały czas nie tak jak powinieneś icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

lukasz_pro
Faktycznie monitory to małe nie są, więc powinno być zdecydowanie z uderzeniem. Może Ty po prostu coś źle oceniasz ?

PS. Muzyka - z tego co pamiętam z innych postów to elektronika - tak ?

mateo66 - dla każdego bass ma inne znaczenie, i nie ma co dawać przykłady, że epos z 13 cm woferkiem da tu nie wiadomo jaką skalę



tak elektronika , to będzie wtedy lepszy sub otwarty ? (BR)

co do 55 hz , sprawdzałem generatorem fali i słychać to wyraźnie w mojej muzyce , np tu http://www.youtube.com/watch?v=2GsFBSs2di8 43 sekunda bardzo słabo słychać tą część basu http://img813.imageshack.us/img813/3442/beztytuuyx.jpg

co do 30 hz to nie z tych monitorów , ale czy było by możliwe usłyszeć to w moim pokoju ? (przykładowo http://www.youtube.com/watch?v=Eh1kgwF6Z-I 41 sekunda ) Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, trzeba zrozumieć jedno. Czasami zdarza się, że w pokoju małym np taki jak Twój nie osiągnie się tak niskiego i potężnego basu jaki jest w amerykańskim basie.
To nie jest tak, że wstawienie suba nagle spowoduje trzęsienie ziemi.. w zasadzie może ale u sąsiadów, a nie w Twoim pokoju.
Większość takich utworów jest z bardzo bardzo mocnym podbiciem basu w okolicach 40-60-80hz
I Aby usłyszeć taki łomot (kolokwialnie ujmuję) to bez suba się nie obejdzie.
Jest niestety kilka istotnych spraw aby taki bas usłyszeć.
Przede wszystkim nie ma siły bass reflex - bas będzie charakteryzował się bardziej zaokrąglonym ciepłym brzmieniem z lekką tendencją do rozciągnięcia (co jest plusem), u Ciebie akurat o liniowość raczej nie chodzi.
Sub zamknięty bądzie grał raczej punktowo z uderzeniem czystym liniowym bez podbarwień .. czyli na pewno nie do elektroniki takiej czy hamerykańskiej muzyki.
Co do subwooferów to też kwestia jakości suba, z reg,. jak mało masz finansów to i kiepskie suby, dlatego dla przykładu ja poszedłem w DIY (co za relatywnie nie dużą kwotę) uzyskałem niezłego suba.
Ale myślę, że gdybyś u mnie miał taką płytę odsłuchał muzyki to by się Tobie spodobało.
Jeżeli odsłuchujesz "kawałki" z you tube - to są koszmarnie nagrane, zero jakości a basu w nich po prostu prawie nie ma.
W Twoim starym wątku który wskazał Pacio proponowałem zestaw 2.1 i tego też będę się trzymał.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże nie słucham z YT icon_biggrin.gif , tylko mp3 320 - FLAC icon_razz.gif , skąd jesteś ? może masz jakiś znajomych w Gdańsku którzy mogli by się pofatygować i przyjechać do mnie z subem i wzmakiem ? boje się pakować w suba bez odsłuchu jak to będzie grało icon_sad.gif

niestety niemożliwe jest już u mnie uzyskać większy budżet niż 2300zł (harmana sprzedam za 400 zł tylko muszę go pierw naprawić bo padł prawy kanał , wafle za 900 zł + moje 1000 zł) czyli za 2300 zł muszę kupić sub+wzmacniacz do moich klipschów z wyjściem na suba aktywnego

edit : odkopałem ze starego tematu o ustawieniu wafli plan pokoju http://img143.imageshack.us/img143/8320/gdss.jpg (czerwony - głośniki , brązowy - biurko a zielone przy biurku to odsłuch czyli krzesło ) to też jest poprzednie ustawienie klipschów bo stały na waflach , musiałem wtedy trochę zmodyfikować ustawienie (biurko przesunąłem bardziej do tyłu a krzesło dotykało prawie szafy (niebieski) ) i powiem że z lewego głośnika wydobywał się bardzo przyjemny dość miękki bas , był trochę niższy niż teraz . gdy by z obydwóch głośników wydobywał się taki bas to z subem mógł bym poczekać Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" by nie cytować wypowiedzi poprzednika (a nie "ODPISZ")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odsłuchu nie pomogę (ja jednak cały czas mam wrażenie, że ustawienie wszystkiego w pokoju jak należy rozwiązałoby problem), a co do tego co możesz kupić. Wcale nie potrzebujesz wzmaka/ampa z wyjsciem na sub, wystarczy kupić suba z wejsciem wysokopoziomowym (wpinasz między wzmacniacz, a kolumny). Dobrą propozycją jest Velodyne CHT-8Q (jeszcze lepiej byłoby wziąć 10, ale to już koszt prawie 2500zł), zostanie gdzies 400-600zł na wzmaka, z używek dobierzesz coś ciekawego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy Ty słuchasz wszystko z kompa?
karta muzyczna może być kiepska
skąd jestem ? masz napisane - przecież.
Znajomego niestety nie mam..



tak z kompa wszystko puszczam
nie wiem czy ASUS Xonar Essence ST to kiepska karta ;]
no tak icon_razz.gif
szkoda icon_sad.gif

super by było jak byś kiedyś był w Gdańsku i byś wpadł do mnie

ps. zobacz mój edit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

na wielu innych forach audio odradzano mi to , http://www.audiostereo.pl/user/25965-bassfreak/ mój profil na audio stereo , zobacz moje tematy o subach , albo odradzają kupno bo będzie bagno a nie bas , albo co innego


to ja polecam zalogować się dodatkowo na 3 innych forach.
Pamiętaj im więcej użytkowników tym większy misz masz.
Owszem w Twoich wypowiedziach widać wpływ innego forum.
Często ludzie na forach potrafią przesadzić. lub doszukiwać się czegoś - a malkontentów jak wiadomo - dostatek - taki jesteśmy po prostu narodem icon_smile.gif
Dlatego do wielu spraw należy podejść z lekką dozą akceptowalności pewnych niedociągnięć
Podam przykład - u mnie w domu jedni są zachwyceni, inni , że nie dla nich... mi się podoba - a to , że komuś innemu nie - cóż jego strata icon_mrgreen.gif
Jeden dąży do liniowości, inny do czego innego. Wielu użytkownikom innych for nie potrafią się często wcielić w rolę pytającego tylko mówią o swoim odczuciu.
I tak jak było w temacie obecnym - jednemu wystarczy basu z eposów z wooferka 13cm a jednemu będzie mało z 20cm Klipsch.
Itd itd icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbrój się w cierpliwość i poczekaj, aż przetworniki się wygrzeją. Będzie dobrze! Jak przed laty podłączyłem swoje Cantony, to chciało mi się wyć do Księżyca, taka beznadzieja była... Chyba dopiero na trzeci dzień ciągłego grania brzmienie poprawiło się na tyle, że zniknął obłęd z moich oczu, a potem było już tylko lepiej.

Druga sprawa, to sprawdź czy się nie pomyliłeś przy podłączaniu kabelków, czy nie zamieniłeś biegunowości. Wiadomo, duże emocje przy nowym sprzęcie, człowiek nie myśli tak jak trzeba icon_wink.gif A gra w przeciwfazie może tak się objawiać, że tego basu jakoś nie ma...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem "zgaszony" na pewnym forum a mianowicie podawałem przykładowe kawałki a konkretnie te 2 : http://www.youtube.com/watch?v=bfl_k2_nfO0 , http://www.youtube.com/watch?v=SUkfr07T2nw

odpowiedź : "Nie usłyszysz takiego basu z tych monitorów." miałem ochotę powybijać szyby w domu

zgadzacie się z tym ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem już skąd twardy bas , nie wiem od czego ale jest rezonans (bucznie , dudnienie itd.) w okolicy 156hz

jak myślicie od czego to może być ?

EDIT : teraz stoi to tak http://img703.imageshack.us/i/beztytuubzb.jpg/ (żółty - meble , niebieski - głośniki , brązowy - biurko , zielony - odsłuch czyli krzesło , czerwone linie - okno i drzwi) zniknęło buczenie w okolicy 156 hz które było na krótszej ścianie , ale niestety bas jest taki pusty , bez życia .... nie ma co więcej kombinować muszę poczekać na standy (mam nadzieję że wtedy będzie "normalnie")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest na to metoda.
1. Wyrzuć z pokoju wszystkie niepotrzebne meble (zostaw tylko te które są na prawdę niezbędne)
2. Jak nie masz na podłodze dywanu to połóż dywan jakikolwiek (im miększy tym lepszy)
3. Ustaw układ głośniki - biurko - krzesło na krótszej ścianie pod oknem
4. Skieruj poziome osie kolumn nieco do wewnątrz tak by przecinały się trochę za miejscem odsłuchu
5. Puść z komputera przez dwa dni (w każdej chwili gdy nie słuchasz muzyki) sygnał 15Hz (ja dawałem 10) tak by membrany pracowały na połowie maksymalnego wychylenia
6. Dostosuj odległości od rogów tak by uzyskać taki bas jaki lubisz
7. Ciesz się swoim nowym cudownym dźwiękiem icon_biggrin.gif

Wiem, że totalne przemeblowanie to dość drastyczna metoda ale u mnie zdziałała cuda, a czego nie robi się dla prawidłowego dźwięku icon_biggrin.gif

PS. Niestety nie mam obecnie czasu na zrobienie rysunku, ale mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. niestety wszystkie są niezbędne ;/
2. mam grubą włochatą wykładzinę
3. na 99% to nie wypali bo pod oknem po lewej na długiej ścianie jest SZAFA praktycznie nie do przesunięcia a w dodatku wtedy będzie zablokowany dostęp do okna a mama na to nie pójdzie
4. ;p
5. ;p
6. nie wiem czy to możliwe jeżeli krótsza ściana ma 2.7m
7. nie wiem czy bez pomocy kogoś w ustawianiu głośników to jest możliwe ;/
Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" by nie cytować wypowiedzi poprzednika (a nie "ODPISZ")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, jest na to metoda.
5. Puść z komputera przez dwa dni (w każdej chwili gdy nie słuchasz muzyki) sygnał 15Hz (ja dawałem 10) tak by membrany pracowały na połowie maksymalnego wychylenia



I uważasz, ze po karcie poleci 15hz ? w zasadzie czemu ma to służyć ? uważasz, że jest to dobra metoda - jeżeli na wszystko odpowiesz - TAK - to uzasadnij.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...