Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Marantza PM75 i Pioneera PD-S802 ?


Skorup

Recommended Posts

Tak jak w temacie: Proszę o pomoc w wyborze kolumn stereo do systemu Marantz PM-75 i Pioneer PD-S802.
Pokój 18,5m^2.
Muzyka: bardzo różna; od cięższego rocka przez psychodelię, elektronikę, po folk i poezję śpiewaną icon_smile.gif
Cena 3000-3500zł za parę nowych kolumn.

Poszukuję dość jasnych kolumn, które ożywiły by trochę ten system. Wcześniej słuchałem jakiś czas na Celestion F28 (kolumny z mojego drugiego systemu stereo). Ogólnie było całkiem nieźle, dźwięk bardzo czysty, lekko ocieplony z niezłą dynamiką, ale:

- bardzo mocny, krótki bas (bardzo krótko wybrzmiewa, jakby trochę przycięty), dobrze kontrolowany (nie dudni) ale jest go trochę za dużo. Odjęcie basu na wzmacniaczu powoduje z kolei mniej ,,umpa-umpa" ale za to zaczyna czegoś brakować w dolnym środkowym zakresie pasma.
- Trochę za mało górnych części pasma, środek jest jakby lekko zamulony. Dobrze zaczyna grać przy ustawieniu Treble około 3-4 i włączeniu Loudness, choć w niektórych nagraniach dźwięki typu ,,S", "trz" itp. są zbyt mocno wyeksponowane i zaczynają męczyć.

To jedyne minusy które na razie zauważyłem i najprawdopodobniej winowajcą jest tutaj odtwarzacz CD, bo przy odsłuchu przy tym samym zestawieniu ze wzmacniaczem Pioneer A-702R miałem podobne problemy, za mało góry, zbyt dużo basu (ale trochę słabszy i mniej dokładny niż w Marantzie), który trochę za krótko wybrzmiewa i do tego lekko zamulony środek. Z Marantzem gra to jednak znacznie lepiej (czyściej, dokładniej, lepsza przestrzeń).

Zastanawiam się nad kupnem któryś z niżej wymienionych kolumn, ale jestem kompletnie zielony w tym temacie. Prosiłbym więc o podanie konkretnych modeli kolumn które nadawały by się pod ten system (możliwość odsłuchu większości z tych kolumn mam dopiero po zamówieniu danego modelu).


- ESA Vivace XT2,
- Wharfedale EVO 2 50,
- Focal Chorus 716v,
- Kef IQ70
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem dzisiaj trochę na tym Marantzie i po drobnym poprawieniu ustawień bass/teble, zauważyłem, że brzmienie jest w sumie całkiem ok. Może to kwestia wygrzania sprzętu, może po prostu przyzwyczajenia (mam go dopiero 3 dzień, a wcześniej słuchałem na nim tylko raz - pierwszego dnia) - nie wiem. W każdym razie stwierdziłem, że dźwięk wcale nie jest przesadnie ocieplony, a równowaga tonalna jest co najmniej dobra. Może jedynie bas trochę się wyróżnia (niższe częstotliwości jakby lekko podbite w stosunku do reszty) ale w tym przypadku można to potraktowac jako plus.
W każdym razie odkryłem, że ten zestaw nie potrzebuje wcale jakiegoś specjalnego rozjaśnienia brzmienia. W zupełności powinny wystarczyć jakieś w miarę neutralne kolumny ewentualnie lekko o lekko rozjaśnionym brzmieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...