Skocz do zawartości

co myślicie o JBL ES 90


martini_dy

Recommended Posts

Martini - ogolnie JBL-e to wielki dzwiek, brak klasy i zadyma w scenie muzycznej. Jezeli szukasz czegos powyzej wieku mlodzienczego to zdecydowanie przylanczam sie do slow DONa i polecam MA lub jeszcze lepiej cos z firmy Acoustic Energy (Aelite lub Radiance). Pytanie tylko jaki masz budzet na te fronty ?

Jeszcze jedno slowo bo az trudno sie powstrzymac. Do muzyki jaka preferujesz czyli miekki basik , jazz, klasyka jezeli ktokolwiek polecil Tobie JBLe to jest to albo jakis kiepski zart ale gosc oszalal. Nie ma chyba gorszych glosnikow do Twoich preferencji. Jezeli natomiast sam postanowiles ruszyc w tym kierunku to zawroc icon_smile.gif

Nie sugeruj si tym ze JBL paruja wlasnie z HK bo to w zasadzie ten sam wytworca. To nic nie pomaga icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli szukasz czegos ze smakiem i optymalnie dobrego to w Towim przedziale mozna trafic na Acoustic Energy Aelite 3. Te glosniki wrecz zmasakruja JBL pod wzgledem muzycznym. To jest doslownie przepasc. Sa tez slyszalnie lepsze (w zasadzie w calym pasmie) niz juz dosc dobra seria BX z Monitor Audio.

Prawde mowiac spodziewalem sie ze dysponujesz mniejszym budzetem skoro rozgladales sie za JBL icon_wink.gif

Co do wzmacniacza i kabli to nie jest zle. Co prawda przy klasyce i Jazzie HK nie jest optymalnym wyborem ale tez nie jest zly. W polaczeniu z klasowymi glosnikami moze byc na prawde dobrze icon_smile.gif

Jeszcze jedno pytanko - czy mozesz odstawic glosniki torche od sciany ? jakies 60-80cm ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jezeli szukasz czegos ze smakiem i optymalnie dobrego to w Towim przedziale mozna trafic na Acoustic Energy Aelite 3. Te glosniki wrecz zmasakruja JBL pod wzgledem muzycznym. To jest doslownie przepasc. Sa tez slyszalnie lepsze (w zasadzie w calym pasmie) niz juz dosc dobra seria BX z Monitor Audio.


Acoustic Energy Aelite 3
"# Głośnik nisko-średniotonowy : 110 mm głośnik stożkowy z 32 mm termicznie spajaną cewką i ekranowaniem magnetycznym
# Głośnik niskotonowy: 2 x 125 mm głośnik stożkowy z wysokiej mocy systemem oraz ekranowaniem magnetycznym"

AE3 nie słuchałem i wiem że parametry nie grają, ale tak na chłopski rozum...
3x 16,5 cm w MA BX6 vs 2x 12,5 cm w AE3 na basie, jest chyba sporym ograniczeniem w tych drugich kolumnach... chyba że bas w AE jest mocno podbity przez bas reflex co może z kolei powodować problem z ustawieniem, MA BX6 z kolei najlepiej grają na basie jako konstrukcja zamknięta, bas jest świetnej jakości i subwoofer jest zbędny nawet jeśli ktoś przywykł do lekkiego wypełnienia nim dołu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

don - AE3 maja 16.5/17cm basowce. 12,5cm to jakas pomylka w danych. Oczywiscie ze 12,5cm basowce by graly inaczej i nie byloby wowczas tak dobrze jak to jest w rzeczywistosci icon_smile.gif MA BX 6 bas maja dobry ale po wygrzaniu Aelite i MA BX roznice sa slyszalne rowniez w tym zakresie. No i nie bardzo zatykanie basu w MA pomaga. Dla mnie brzmi gorzej niz z otwartymi bass reflexami ....

martini jezeli masz mozliwosc odstawienia od sciany to nie masz w zasadzie zadnych ograniczen. Z uzywek ciezko powiedziec bo czasami mozna kupic cos ciekawego a czasami mozna sie naciac. Jezeli kupujesz uzywki to najlepiej od znajomego icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie polecę ELAC FS68 - neutralne kolumny w sam raz do takiej muzy i na taką powierzchnię.
Firma w Polsce bardzo mało znana. Sam się mocno zdziwiłem jak mi je zaproponowali w salonie. Zdębiałem nieco jak je usłyszałem icon_smile.gif
Bardzo dobrze poukładany dźwięk bez podbijania któregokolwiek zakresu, a i przysolić potrafią icon_smile.gif
Dokładniej poczytaj TUTAJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak i zaznacZam nie chcę wszczynać wojny...
Nie wiem czemu zawsze wszyscy jeżdzicie po JBL'ach jak po kupie. Sam mam i wybierałem wśród kilku w tej cenie- lepszych nie słyszałem.
Osobiście uważam że do muzyki którą słucham wybrałem optymalnie. Jest bass jest głośność i jest to co chciałem... a nie szybkie wymmiękkanie kolumny i dławienie dźwięku przy dużych głośnościach.
Czasem czytając takie psiczenie się dziwię- bo w testach wcale źle nie wypadały i moim zdanią grają znośnie a nie kosztują po kilka klocków za sztukę. A tu każdy narzeka ... , że najgorsze i wogóle .... Dziwne.
Mi tam się wydaje że po prostu jakaś kurcze zmowa jest anty JBL i tyle.
Wg. wcale nie są złe- choć w jazzie faktycznie mogą się nie odnaleźć, z tym mogę się zgodzić icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze iż dziś miałem okazje posłuchać JBL-ów dzwięk jest ok, według mnie w stylu amerykańskim "big mac" głośno i lekki bałagan, co do szczegółów to marnie, przyznaje wyzej iż moje Paradigmy grają lepiej faktycznie, każdy lubi coś innego JBL tez mają swoich zwolenników i pełen szacun dla was koledzy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackside, jeśli kolumny mają maksymalnie na.....ć bez odrobiny kultury czy neutralności, to faktycznie do tego są niezłe, choć jeśli chodzi o dynamikę i mocne granie, to Magnaty lub Heco lub choćby Paradigmy grają dużo lepiej. To nie żadna zmowa, tylko po prostu ludzie mają słuch i pewne wymagania co do jakości dźwięku. Fakt, że dużo zależy od gustu i doboru elektroniki. Jakie masz te JBLe i z czym grają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gra to z RX-797 + CDX494 +E60. Gra to za kwotę 1200zł b.d.b . Kultura jest ,szczegółowość jest.
Często się kiedyś spierałem ale słuchanie mika oldfielda czy Schillera to bajka .
Słuchałem kilku zestawów i raczej lubię dobrą jakość... Wiem że nie są najlepsze i na pewno są lepsze zestawy ale czy w kwocie 1200zł... Dużo ludzi chwali fheniksy II - dla mnie bez rewelacji.
Porównywałem do rubikonów... wybrałem JBL'a.
Dużo ludzi pisze że jbl gra metalicznie poprzez tytanową kopółkę, może jedwabiu nie ma ale jest jak powinno. Nie ma ,jak w innych kolumnach , przypadków wchodzenia wokali w "ssss" "cccc". Średnica wzespół z yamachą- jest- czy wycofana- nie czuje. No i bass- jest go pod dostatkiem żadne podpinanie suba nie jest potrzebne- wiadomo nie jest to mięciutki basik... ale bez przesady to jest najtańsza kolumna. Choć są kawałki w których bas schodzi niziusieńko i potrafi udeżyć.
Generalnie sam nie narzekam- choć po wielu wpisach sam zacząłem się rozglądać za zmianą ... ale na razie pozostanę z moimi. Te co bym wybrał są za ponad 3k a nie wiem czy aż tak odczułbym różnice w walorach odsłuchowych.
Nie mówię że inne są złe- uważam tylko że takie koszmarne jbl'e nie są .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porównaniu do Fenixów to ok, może i grają nieźle icon_wink.gif

Cytat

don - AE3 maja 16.5/17cm basowce. 12,5cm to jakas pomylka w danych. Oczywiscie ze 12,5cm basowce by graly inaczej i nie byloby wowczas tak dobrze jak to jest w rzeczywistosci icon_smile.gif MA BX 6 bas maja dobry ale po wygrzaniu Aelite i MA BX roznice sa slyszalne rowniez w tym zakresie. No i nie bardzo zatykanie basu w MA pomaga. Dla mnie brzmi gorzej niz z otwartymi bass reflexami ....


no jeśli tak to zmienia trochę postać rzeczy... icon_wink.gif choć nadal AE3 ma dwa przetworniki basowe, to wg mnie trochę mało na 35m
co do bas reflexów w MA BX to zależy wszystko od ustawienia i akustyki pokoju, u mnie lepiej jest z pozatykanymi wszystkimi otworami, bas jest bardziej sprężysty i mniej utwardzony
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...