Skocz do zawartości

poskładamy wspólnie zestaw stereo ??


mirekk

Recommended Posts

Witam na początku serdecznie, gdyż to mój pierwszy post na tym forum.

Od jakiegoś czasu noszę się z problemem zakupu sprzętu grającego i o ile na początku myślałem i kinie domowym to uznałem, że zdecydowanie lepszy dla mnie zestaw to stereo (muzyka 90%, 10% filmy). Jestem laikiem w kwestii sprzętu i sam sobie się dziwię bo żyć bez muzyki nie umiem icon_smile.gif a słucham na starej wysłuzonej diora ws 504 i kolumnach również diora 80w (szczegółów więcej nie znam)

Kilka konkretów które dadzą Wam obraz tego co jest mi potrzebne i czego powinienem unikać:

1. pokój prostokąt o wymiarach 5m x 2,5 m . Sciany krótsze zagracone meblami dłuższe wolne i przy jednej dłuższej chciałbym postawić właśnie sprzęt stereo skierowany na przeciw drugiej dłuższej ścianie.
2. preferencje muzyczne : rock (acdc, dzem, queen, nirvana), jazz, blues
3. Budżet - powiedzmy że 2,5 ... 3 tys ... 3,5 gdyby miało to coś zmienić, jednak wolałbym wyrobić się w granicy 3 tys. zł icon_smile.gif

myślałem o zestawie Yamahy:

YAMAHA RX 797 - http://allegro.pl/yamaha-rx797-rx-797-od-r...1344601660.html cena 1250 zł
YAMAHA cdx-497 - http://allegro.pl/yamaha-cdx-497-cdx-497-o...1344601658.html cena 769 zł
YAMAHA NS555 - http://allegro.pl/yamaha-ns555-ns-555-najt...1344601687.html - cena 1499 zł

czyli zamykamy się w górnym zakresie 3500 zł

i przyznam szczerze że taki zestaw bardzo mi się podoba wizualnie - nie wiem jak z solidnością i jakością dzwięku. Jak oceniacie ten zestaw ?

A może lepiej jakiś amlituner Denon dra 700 AE lub Onkyo TX-8255 - chociaz uczuciowo bardziej podchodzi mi ta wyżej wspomniana yamaha.


I pytanie o kolumny jeszcze. Polecają niektórzy na forach :
1. Jomo S606 http://allegro.pl/jamo-s-606-s606-stereo-3...1348014429.html
2. Mission M34i http://allegro.pl/mission-m34i-m34-i-od-re...1344601697.html

czy któreś z tych kolumn będą lepsze od NS555, albo czy któreś bardziej celują w moje preferencje muzyczne?. Myślę, że dobór kolumn odbędzie się tak czy tak na nowo zakupionym zestawie ampli + cd "na ucho" ale wstępnie chciałbym poznać Wasze opinie.

I najważniejsze - może w ogóle polecacie coś innego, jakieś pomysły na rozsądny zestaw za rozsądne pieniądze.

Pozdrawiam i bardzo liczę na Waszą wiedzę i opinie



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw przez ciebie wybrany nie jest zbyt dobry, osobiscie nie lubię bardzo stylu grania Yamahy serii AX/RX, więc odradzam, możesz za to obejrzeć te serii x-S300/500 (CD-S300, A-S500), poza tym warto zwrócić uwagę na takie firmy jak Advance Acoustic (MCD-200, MAP-101), NAD (C316, C515) czy Cambridge Audio (550C, 550A). Z kolumn stawiałbym raczej na podstawkowce, przy 12,5m2 nieźle wyciszonym spiszą się lepiej np. KEF IQ3, Magnat Quantum 603, DALI Concept 2. Znalazłem jeszcze ciekawy zestaw, już skonfigurowany link

Do tego wszystkiego będziesz potrzebował akcesoriów (kable, standy do kolumn), cenowo niestety zbliżymy się do 4000zł, ale moim zdaniem warto trochę więcej wydać, żeby mieć już coś powyżej tej podstawy, poza tym na tym pułapie wybór jest sporo większy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam szczerze że nie słyszałem yamahy ostatnio wcale - ale czytałem znowu też że ta seria nowsza którą mi proponujesz jest gorsza :/ ... sam nie wiem.
Padło na yamahę ponieważ czytałem pochlebne opinie i po prostu mi się podoba - jeśli mija się to z prawdą to będę szukał na pewno czegoś innego. Przejrzę dokładniej te propozycje dane przez Ciebie i wezmę je na pewno pod uwagę przy odsłuchu. Te kolumny mnie martwią tylko ale dodam że laik jestem - czy tak małe głośniki wystarczają do zestawu całkiem mocnego przecież ... czy to nie umniejszy możliwości sprzętu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny wcale nie są małe icon_rolleyes.gif oczywiście to nie podłogówki, ale pokój masz raczej mały, więc nie będą miały problemu, żeby napełnić go basem (no chyba, że oczekujesz efektu obijania narządów o kręgosłup icon_mrgreen.gif ).
Co do Yamahy to nic tylko sprawdź to sam, jak napisałem wcześniej do serii AX/RX jestem uprzedzony (wszyscy ją raczej chwalą, ale mi nie pasowała i już), serii x-S słuchałem tylko wyższych modeli, nie wiem jak jest z tańszymi (jednak opinii, że są gorsze od AX/RX nie słyszałem).
Także podsumowując nic tylko odsłuch, jak przeprowadzisz wstępne eliminacje to potem koniecznie wypożycz do domu i sprawdź u siebie, nieraz jest zaskoczenie, że w salonie grało, a u mnie nie... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację odsłuch przedewszystkim. Ale wiem, że na pewon poslucham tych yamah nawet tylko dla własnego spokoju, natomiast ten link z pierwszego Twojego postu do zestawu marantza bardzo przykuł moją uwagę i taki zestaw też koniecznie będę musiał przesłuchać. Z resztą jeszcze sie oswoję i przeanalizuję - jutro wybiorę się na pierwsze oględziny sprzętu i zdam relacje. A powiedz mi na jakiej zasadzie wypozycza się sprzęt? .. nigdy nie kupowałem sprzętu tego typu i jest to dla mnie nowość - każdy szanujący się salon/sklep wypozycza ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jeszcze czy jak już wybiorę wzmacniacz/ampli + cd czy kupować od razu kolumny - mam teraz z tego co wynika DIORA ZGC 100-8-903 i nie wiem czy nie warto sprawdzić tego zestawu na tym co mam ? ... w zasadzie nie wiem czy to są dobre kolumny i ile kwotowo musiałbym przeznaczyć na nowe zeby odczuć różnicę. Dlatego może rozsądniej będzie na tym posłuchać i poźniej wziąć dopiero jakieś kolumny do domu na testy.

Co sądzicie w ogóle o DIORA ZGC 100-8-903 ? - proszę o opinie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat ten wzmacniacz ws 504 jest solidny ale nie najwyzszych lotów z tego co się orientuję. Sluchając jakiś starszych technics-ow czy nawet ampli 5,1 działających w systemie stereo odczuwałem większą dynamikę i wyrazistość. Ten mój jest mocny i do napierdzielanki techno nadawałby się idealnie bo basu ma od groma i potencjometr bass ustawiony jest jedynie na +1 przy moich preferencjach. Jednak dla mnie ważniejsze są szczegóły, dynamika, jazgot gitarowy, przy czym dobrym basem też nie poskąpię (filmy itp).

teraz tak sobie myślę, bo mieszkam w małym mieście raczej i zbyt wielkiego wyboru ze sklepami nie mam ... dzisiaj jedynie Media Markt jest dla mnie dostępny żeby coś zobaczyć i dotknąć. Tylko odsłuch w tak duzych pomieszczeniach to chyba zakrawa o zemstę icon_sad.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, tak odsłuch w MM to zdecydowanie zły pomysł. No cóż jeśli nie masz specjalistycznego sklepu w mieście, to albo musisz wybrać się na wycieczkę gdzieś dalej, albo kupić bez odsłuchu (odradzam). W markecie nie wypożyczysz do domu, w takim MM możesz co najwyżej kupić i przyjsc następnego dnia wymienić robiąc tak, aż do skutku icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojadę mimo wszystko i zobaczę co tam mają ciekawego, ale pewnie nawet nie będzie z kim porozmawiać na poziomie, wiec na pewno nic nie kupię w takim sklepie icon_wink.gif. Do Krakowa mam 80 km więc trzeba będzie się przejechać. Tylko z testowaniem w domu średnio widzę, żeby jeździć po kilka razy icon_smile.gif

w ogóle dzięki pacio za zainteresowanie tematem bo gdyby nie Ty to niewiele bym się dowiedział z tego co widzę icon_wink.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem wczoraj w tym media - porażka i odradzam zakupy. Cena Denona pma 700 + dcd 500 o 600 zł wyższa niż na allegro ten sam zestaw. Proponowanych zestawów nie było wcale, raczej to co łatwo schodzi bo znane marki czyli Onkyo i Denon.


Ale odsłuchałem dego denona i porównałem z yamaha RX 797 - mimo że słuchałem tego na jakiś plastikowych kablach audio po 2 zł chyba za sztuke ! i głośnikowych raczej też niskich lotów to denon brzmiał lepiej - kolorowiej, żywiej a yamaha brzmiała bardziej płasko. Włączyliśmy jeszcze dla porównania HK w podobnym przedziale cenowym i grał pomiędzy denonem a yamaha.


Tak czy tak odsłuch paskudny, szum wokół, telewizory, kable porażka, ceny kosmos itd. Jedno co mnie zastanawia to głośniki. Monitorów nie mieli więc się nie wypowiem ale słuchałem podstawkowców JBL i Magnatów (nie pamietam modeli) - Magnat wygrał lepszą głębią i lepszym dołem. Jednak moje stare DIORA ZGC 100-8-903 biją je na łeb i szyję z tego co widzę. Później przyszedł czas na testowanie kolumn większych .. z Wharfedale Diamond 10.5 wygrały Heco Victa 700 - moim zdaniem dużo lepiej grały - potężniej, ale szału na mnie nie robiły - i cena w media 799 zł za sztukę wydaje mi się spora. DOdam tylko że wróciłem do domu, włączyłem moją starą diorę i stare głośniki i aż serce mi zabiło szybciej na dzwięk jaki się wydobywa.

Teraz pytanie mam do Was jeśli ktoś to czyta w ogóle. Pomijając warunki w jakich musiałem sprzęt testowac to czy ten świat zwariował już zupełnie i stary wysłużony sprzęt gra lepiej niż wszystkie 5 x droższe budżetówki ??. Czy naprawdę trzeba wszystko zwalić na warunki odsłuchowe - zresztą u mnie w pokoju daleko im do idealnych również (kolumny leżą na szafie :/) połączone 5m kablami średniej jakości i odtwarzana muzyka z komputera. Oczywiście mp3 brzmi jak mp3 ale flat czy nawet lepsze jakościowo mp3ki pozwalają lubieć ten dzwięk.

Chciałem i chcę wydać coś pieniążków żeby gralo mi lepiej ale nie bardzo wiem co mam w tej sytuacji zrobić icon_smile.gif. Na pewno pójdę jeszcze na odsłuch w jakimś porządnym sklepie i jak złapie nerw wezme ten mój zestaw do sklepu i porównam co lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może miast nowego sprzętu pokombinował być z ustawieniem sprzętu, akustyką pokoju itd. Skoro sam mówisz że nie jest najlepiej to czemu by nie zacząć od tego. Primo jest to o wiele tańsze rozwiązanie icon_wink.gif . Secundo nawet drogi sprzęt przy kiepskim ustawieniu też nie zagra adekwatnie do swojej ceny i możliwości. Oczywiście gdy już pobawisz się z tym to nic nie stoi na przeszkodzie by kupić nowy sprzęt do lepiej zaadoptowanego pokoju icon_wink.gif .

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirekk, Twój tekst powinni przeczytać wszyscy, którzy mając dobry słuch i pewne wymagania co do jakości brzmienia wydaje się, że można mieć nowe dobrze grające kolumny za niewielkie pieniądze. Jasne, że odpowiednia konfiguracja sprzętu i nie mniej ważne ustawienie kolumn, akustyka pokoju bardzo mocno wpływają na to jak odbieramy muzykę. Jeśli w miarę poważnie myślisz o słuchaniu muzyki, to niedopuszczalne jest aby kolumny grały z szafy, czy były wtłoczone w jakiś regał. Trzeba zapewnić im choć odrobinę swobody, przestrzeni i w miarę prawidłowo ustawić.
http://www.audioton.republika.pl/akustyka.html
Ja przez wiele lat mając pokój 5,2x2,5m, czyli po prostu "tramwaj" walczyłem z ustawieniem sprzętu i akustyką. Kolumny podstawkowe, stojąc przy krótszej ścianie (tu miałem możliwość odsunięcia ich na 1metr), od ścian bocznych były odsunięte 40-50 cm. (licząc id centrum głośnika wysokotonowego). Na ścianach w miejscach pierwszych odbić umieściłem dyfuzory, absorbery i inne ustroje naturalne typu wysokie otwarte półki z książkami, płytami, obrazki (bez szkła), kilimki, grube welurowe kotary w oknach, duże rośliny doniczkowe o gęstym ulistnieniu i wszystko inne czym się dało zakryć wszelkie duże, płaskie i twarde powierzchnie, które nie są dobre akustycznie. W pokoju była też miękka kanapa i wykładzina na podłodze. Uzyskałem całkiem dobre efekty jak na tak nieustawne pomieszczenie. Kolumny były dość mocno skręcone w osi do środka tak, że linie proste poprowadzone od kolumn w kierunku miejsca odsłuchowego, przecinały się przed nim. W trójkącie kolumny - słuchacz nie było niczego, co mogłoby zakłócić odbiór. Mały stolik, nieraz potrzebny do napisanie czegoś, czy zjedzenia na nim, gdy słuchałem stał z tyłu za kanapą.
Co do kolumn, to może jednak warto rozejrzeć się za używanymi np. tu:
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=kolumny1000
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=kolumny2000
W zależności od tego które wybierzesz, później można by dobrać do nich wzmacniacz. Kolumny powiedzmy za 2/3 budżetu a wzmacniacz za 1/3.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...