Skocz do zawartości

Próba skomponowania zestawu Stereo


sciorgnet

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Na wstępie powiem, że jestem miłośnikiem muzyki, nie wyobrażam sobie bez niej życia. Nie jestem zaś audiofilem i nie znam się zbytnio na sprzęcie grającym, ale uwielbiam swoją muzykę. Być może wiele osób będzie się śmiać, ale słucham dość mocnej, mrocznej elektronicznej muzyki i mam kłopot. Nie mogę dobrać zestawu muzycznego za rozsądne pieniądze. Za mniej rozsądne już znalazłem, ale nie mam na ten cel 10tys zł.

Do słuchania takiej muzyki nie potrzeba żadnej nadzwyczajnej mocy. 5-15W. Industrial ma to do siebie, że należy go słuchać, rejestrując całe pasmo nie zaś przesterowując to co jest już "fabrycznie" przesterowane. Także na "mocy" mi nie zależy, zależy mi przede wszystkim na obsłużeniu całego pasma dzwięków ze wskazaniem na kolejność: dynamiczny bass, średnie, wysokie dobrej jakości.

Do tej pory próbowałem różnych bardzo amatorskich rozwiązań i stanęło na razie na słuchawkach Pioneer SE-M390 i jak na razie jestem zadowolony. Niemniej jestem przyzwyczajony do słuchania muzyki w przestrzeni i na dłuższą metę duszenie takiej muzyki na słuchawkach jest dołujące.

Muzyka tej klasy charakteryzuje się szerokim pasmem średnich tonów i często niskim towarzyszącym, bądź niskim chwilowym bassem, wiele dźwięków jest przesterowanych specjalnie i to brzmi nieźle na dobrym sprzęcie. Na sprzęcie słabszym, albo słabym lub na komputerowych głośnikach są to dźwięki nie do słuchania, wręcz nie do zniesienia. Ja osobiście jestem trochę uczulony na bardzo wysokie tony i lubię jak mnie bass "poklepie".

Do tego rodzaju muzyki jakiekolwiek zestawy z głośnikami o dużej średnicy lub subwooferami - odpadają, bo bas się zwyczajnie nie wyrabia. Subwoofery coś psują w całej charakterystyce strasznie więc docelowo szukam zestawu dwóch podłogowych kolumn. Myślałem o podstawkowych, ale mam wrażenie, że nie otrzymam takiego bassu jakiego poszukuję, a przede wszystkim takiej dynamiki.
Szukam zestawu kolumn Stereo do 2500zł (przy czym jest to na prawdę górna granica... i bardzo bym się cieszył gdyby to była niższa kwota) . Nie będę ukrywał interesuje mnie sprzęt wyłącznie nowy.

Na razie jedyny zestaw kolumn który spełnił moje muzyczne oczekiwania to był Monitor Audio RX8. Niemniej użytkownicy RX8 (ok 5500zł icon_sad.gif ) odradzają zakup BX6, BX5 (tych niestety nie przesłuchiwałem, odradzano mi je, ale i tak zamierzam się z tym zmierzyć). Przesłuchiwałem zestawy Dali Concept 6 i Dali Mentor 2 i przyznam się... to zupełnie nie to, bass jest płytki, płaski, nie ma głębi. Dali Mentor 2 odrzucił mnie zupełnie.
Zastanawiam się czy kolumny firmy WHARFEDALE są warte przyjrzenia się bliżej.

Muzyka będzie grana będzie z komputera z programu jetAudio Plus VX + karta dźwiękowa Xonar D1.
W chwili obecnej posiadam wzmacniacz Sony TA-FE200 niestety nigdzie w sieci nie jestem w stanie się na jego temat nic dowiedzieć. Kupiłem go okazyjnie i jak dotąd sprawuje się o niebo lepiej od starej Unitry. Nie mam wiedzy, czy już powinienem zastanawiać się nad nowym wzmacniaczem, czy jeszcze po zakupie nowych kolumn będę mógł się cieszyć obecnym wzmacniaczem.

Jest to kłopot Panowie... dość spory, miotam się z tym kłopotem od lata.
Aby wskazać ogrom problemu zamieszczam kilka przykładów Węgierskiej formacji nie objętych prawami autorskimi:
http://www.geistmaschine.pl/demo/ (utwory nie są nagrane na najwyższej jakości, ale powinny zarysować skalę problemu). Z chęcią podzieliłbym się inną muzyką, ale nie obeszło by się bez złamania praw autorskich.

Wielkość pomieszczenia 4,5m x 5,5m [bez wnęk] (bardzo przestrzenny układ żadnych gratów, nadmiarowych mebli, szafy we wnękach) wys ok 2,4m (Blok).

Za wszelkie sugestie z góry serdecznie dziękuję
Tomasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma być szybko, zwięźle i z głębią na basie. Z tego co widzę to sporo już przesłuchałeś i masz jakąś orientację. Nie zgodziłbym się, że bas DALI jest płytki, ale ok to ty słuchasz. MA ci się podobało, BR/BX na pewno nie zagra tak samo dobrze jak RS/RX, ale to nie będzie przepaść, to naprawdę dobre kolumny. Polecam obejrzeć Paradigma Monitor 7 v.6 i Klipscha RF-62, myślę, że może ci podpasować. Nic tylko posłuchać icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...