Skocz do zawartości

Paradigm 9v5 czy inne?


wasyllo007

Recommended Posts

Witam
Mam pytanie jak w tytule. Kupiłem tanio kolumny Paradigma i na razie nie grają zadowalająco ale to chyba ze względu na słaby amplituner (technisc sa-ax730). Pokój też może być za mały bo ma tylko 17 m2. Czy jest szansa, że te kolumny zagrają na miarę swoich możliwości jeśli dokupię do nich odpowiedni wzmacniacz i cd (tak koło 3000pln)? głownie chodzi mi o wielkość pokoju! Czy może lepiej kupić mniejsze podłogówki np KEF C7 lub podstawki np Focal Chorus 706v i do nich dopasować wzmak i cd. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi!:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup najpierw wzmacniacz, bo ten technics będzie zawsze dużym ograniczeniem nawet przy tańszych kolumnach
miałem te kolumny i do nich polecam bardzo - Jungson JA-88C, Nad 3240 PE, Harman Kardon 680 - w takiej kolejności
ewentualnie z nowych - Advance 105, Xindak a06 ale wg mnie się nie opłaca nic nowego z elektroniki (poza Jungsonem bo jest tani)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze prośbę o małą podpowiedź jeśli chodzi o wybór wzmacniacza. Jakie najlepiej się "komponują" z tymi kolumnami? Słucham rocka, metalu ale czasami żona puszcza pop i nie chciałbym żeby któreś z nas było zmęczone słuchaniem po kilkunastu minutach. Sugestie co do kabli głośnikowych i interkonektu również mile widziane! Dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja je miałem w 15m, męczyłem się z ustawieniem, pomogło mocno zatkanie obydwu bas reflexów takimi obciętymi rurkami od shake'ów (całkowite zatkanie BR nie wchodzi w grę)
w końcu je sprzedałem i kupiłem MA BX6 (przypadkiem, bo chciałem sprawdzone już w moim pokoju BR6), które bardziej mi przypadły do gustu no i mogą grać jako konstrukcja zamknięta... jeśli chodzi o rock/metal - Paradigmy grają tu wyraźnie lepiej od MA i chyba reszty kolumn z tego przedziału cenowego także nie polecam wymiany jeśli słuchasz głównie tych gatunków (no chyba że na mniejszy model tej marki)
w UK można kupić Jungson JA-88C za 300 funtów z dostawą do domu, nowy w sprawdzonym sklepie (chinese hifi co.uk - coś takiego) - jeśli chcesz nówkę to polecam, zgrywa się doskonale a gra lepiej od różnych wysokich Roteli, HK, Marantzy, Denonów, Xindaków kosztujących znacznie większe pieniądze
z używek polowałbym na stare Nady - 3080/3060, 3030, 3045, 3240PE, 3140, 3130, 3020 - kosztują grosze a grają pięknie (i się najlepiej zgrywają z Paradigmami), ewentualnie Harman Kardon 680, zdecydowanie lepszy od obecnego HK 980
kabelki głośnikowe - ja używałem i dalej używam taniutkich Procab LS25, miałem kilka par droższych kabli ale wg mnie różnica jest pomijalna
jak chcesz przyciemnić górę, odrobinę złagodzić dźwięk to można spróbować Van Den Hul CS 122, ale oczywiście tutaj najwięcej do powiedzenia ma wzmacniacz (dlatego polecam starego Nada) i CD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ja je miałem w 15m, męczyłem się z ustawieniem, pomogło mocno zatkanie obydwu bas reflexów takimi obciętymi rurkami od shake'ów (całkowite zatkanie BR nie wchodzi w grę)
w końcu je sprzedałem i kupiłem MA BX6 (przypadkiem, bo chciałem sprawdzone już w moim pokoju BR6), które bardziej mi przypadły do gustu no i mogą grać jako konstrukcja zamknięta... jeśli chodzi o rock/metal - Paradigmy grają tu wyraźnie lepiej od MA i chyba reszty kolumn z tego przedziału cenowego także nie polecam wymiany jeśli słuchasz głównie tych gatunków (no chyba że na mniejszy model tej marki)
w UK można kupić Jungson JA-88C za 300 funtów z dostawą do domu, nowy w sprawdzonym sklepie (chinese hifi co.uk - coś takiego) - jeśli chcesz nówkę to polecam, zgrywa się doskonale a gra lepiej od różnych wysokich Roteli, HK, Marantzy, Denonów, Xindaków kosztujących znacznie większe pieniądze
z używek polowałbym na stare Nady - 3080/3060, 3030, 3045, 3240PE, 3140, 3130, 3020 - kosztują grosze a grają pięknie (i się najlepiej zgrywają z Paradigmami), ewentualnie Harman Kardon 680, zdecydowanie lepszy od obecnego HK 980
kabelki głośnikowe - ja używałem i dalej używam taniutkich Procab LS25, miałem kilka par droższych kabli ale wg mnie różnica jest pomijalna
jak chcesz przyciemnić górę, odrobinę złagodzić dźwięk to można spróbować Van Den Hul CS 122, ale oczywiście tutaj najwięcej do powiedzenia ma wzmacniacz (dlatego polecam starego Nada) i CD



Cześć!
Jestem podobnego zdania, co przedmówca.
Lecz zamiast integr - proponowałbym zestawy pre+power. Ze stajni NAD-a np. końcówki 2200 czy 216THX. Preampy też znajdziesz. Choć nie muszą to być NAD-y. Czasami doskonale zgrywają się klocki różnych firm. Lecz trzeba popróbować, poszukać...
Paradigmy, to żywe, dynamiczne i nieraz "dające po uszach" kolumny. Bardzo dobre do muzyki, której słuchasz. Ale potrzebny jest właśnie taki zestaw, który utemperuje co nieco ich "charakterek" i pozwoli na dłuższe, nie męczące słuchanie.
Lampa też będzie/powinna być dobrym wyborem (choćby rzeczony Jungson). A nawet lepszym:)
Zapewniając kolumnom sporo prądu i watów - możesz liczyć, że zagrają optymalnie jak potrafią icon_lol.gif
Kombinacja pre+power pozwala również bez przeszkód modyfikować brzmienie wzmacniacza, wymieniając pre (np. na lampowe- polecam!), albo końcówkę mocy.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły patent - warto spróbować. A jeśli chodzi o nowe wzmaki, poza Jungsonem, to co by dobrze zagrało jednocześnie troszkę temperując "męczące" zapędy kolumn? Gość w krakowskim Nautilusie mówił o CA Azur 650A lub Music Hall. Oni jednak nie prowadzą Paradigmów więc będę musiał na odsłuch udać się w inne miejsce...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nowych tak do ~2k to chyba tylko Advance MAP 105, choć Xindak a06 w sumie też
Jungson jednak był dużo lepszy, łagodził wysokie tony (w miarę możliwości oczywiście na Paradigmach) a jednocześnie miał niesamowitą przestrzeń, ogólnie w każdym paśmie grał fajnie, od basu zaczynając
jeszcze sporo dobrego z nowych tanich wzmacniaczy słyszałem o lampach Yaqin np model MC 10L , jak trafisz gdzieś to spróbuj odsłuchać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uciągnie spokojnie, 9v5 mają dobrą skuteczność, 96db to chyba nie jest jak piszą w danych ale spokojnie ponad 90 mają
tak naprawdę używa się w większości czasu <10W, analogowe wskaźniki mojego Nada pokazują więcej bardzo rzadko, przy naprawdę bardzo głośnym słuchaniu na MA BX6, przy Paradigmach potrzeba było jeszcze mniej tych watów icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam te Paradigmy i miałem z nimi takowe problemy:
1. Problem z brakiem basu
Kolumny przez większość roku (studia) grają w małym pokoiku ok 11m2. Tutaj pomogło przemeblowanie pokoju, po ustawieniu kolumn na krótszej ścianie moje uszy przeżyły szok a stara Yamaha AX-500 pokazała co potrafi, pojawiła się niesamowita przestrzeń i zaskakująco niski bas
2. Zbyt ostra góra
Problem zbyt ostrej góry został rozwiązany poprzez zmianę wzmacniacza. Ze względów finansowych padło na NADa 302. Generalnie radzi sobie, ale reasumując:
- brak superniskiego basu w porównaniu z Yamahą
- mniejsza przestrzeń w porównaniu z Yamahą
+ łagodniejsza góra
+ mięsiste brzmienie gitar
+ genialne brzmienie perkusji (Tool - album Lateralus)

Dlatego z tych i innych względów na razie zostaję przy małym NADzie, poza tym bardzo ładnie gra z Grado SR60 co dla mnie też się liczy bo nie zawsze jest okazja do właściwego słuchania Paradigmów

Nie mam porównania różnych porządnych kabli ale Klotze w zupełności mi wystarczą

PS. Przynajmniej z doświadczenia wiem że odpowiednie ustawienie jest znacznie ważniejsze od objętości pomieszczenia i że nawet sporawe kolumny mogą pięknie grać w małym pomieszczeniu, bez zjawiska lejącego się basu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...