Skocz do zawartości

2.1 Zestaw za ok.1000zł


pomidorr

Recommended Posts

Witam!
Jestem nowy na forum, pozdrawiam wszystkich forumowiczów. ;p
A teraz przejdźmy do sedna sprawy.
Mam na oku jakiś zestaw 2.1 (2 monitory + głośnik niskotonowy)
Do dyspozycji mam kwotę +/- 1000zł (1200zł).
Chciałbym za to zakupić , głośniki podstawkowe , wzmacniacz oraz głośnik niskotonowy(bez skrzyni , którą sam zrobię licząc litraż z br).
Mój pokój ma ok.12m^2 ; br głośników podstawkowych od ściany będzie odległy na ok. 25cm(jeśli br będzie z tyłu). Czytając parę forów w mniej więcej tej cenie polecanymi są Tannoy`e M2.
Od razu zaznaczam ,że nie mam możliwości odsłuchu , więc może podam rodzaje muzyki jakie preferuje.
Zacznijmy więc :
-Rock (Ac/Dc , Led Zeppelin , Nirvana , The Who , Czesław Niemen i inne.) - Najczęściej
-Rap (O.S.T.R. , Pezet i inne.) - Często
ponadto
Dnb
Dub
Pop
Jakieś soundtracki , rzadziej jazz i blues
Bas jest dla mnie dość istotnym parametrem (lubię czuć muzykę ale bez „wsiowych” akcentów jeśli mogę tak ująć głośność i sztuczne waty nad czystością dźwięku.)
Głośnik niskotonowy chciałbym zbudować na głośniku 12”.
Z tego co przeglądałem albo inaczej , interesujące propozycje to :
Pioneer TS W308D2
INFINITY REF 1260W
Aktualnie korzystam z zestawu Genius 5000 i mimo iż są to naprawdę dobre głośniki chciałbym kupić coś lepszego. Moja karta dźwiękowa to Creative Sound Blaster® Live!™ 24-bit External.
Zaznaczam , że jest to mój pierwszy „lepszy” zestaw i opieram się głównie na Waszej wiedzy na temat audio. Chcąc złożyć taki zestaw , myślałem o wzmacniaczu 4-kanałowym , przy czym 2-kanały były by przeznaczone na kolumny , a kolejne dwa zmostkowane (o ile tak się da) na bas.
Czytałem ,że kable 2x4mm (miedź beztlenowa) będą najlepsze gdyż dalej nie słychać już różnicy.
Czy ekranowanie ma duży wpływ ?
Czy może lepiej kupić „cieńsze” kable z większą ilością żył ?
A może lepsze są kable niklowane ?
Jestem otwarty na wszelkie propozycje , chętnie wysłucham Waszej opinii
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze doprecyzujmy. Ma to być tylko i wyłącznie nowy sprzęt?

Odnośnie tego co piszesz. Ja pozostałbym przy 2.0, przy 12m2 spore monitorki dadzą radę bez problemów. Budowa subwoofer'a to nie jest w sumie zły pomysł, ale te domowe są zwykle aktywne, poza tym użycie głośnika CA nie da dobrego efektu... szczerze, jeśli nie kupisz kitu/instrukcji to nie ma co się brać za to samemu.
Kable to temat szeroki jak rzeka i przekrój, ilość żył i materiał to nie wszystko (mimo, że na chłopski rozum tak powinno być)...

Napisz co o tym sądzisz i będziemy się zastanawiać dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może czasem ni z gruchy ni z pietruchy (Julii icon_wink.gif ), albo tak się może wydawać, ale wszystko przez to, że jestem raczej ortodoksyjnym stereofilem i wszelkie odstępstwa od normy mnie raczej zniesmaczają, ale nie dlatego, że jestem uparciuchem, tylko po prostu słyszę, że nie ma z czegoś tam lepszego dźwięku.
Po prostu widzę, że obecnie wielu ludzi chciałoby wszystko za cenę torby śliwek (jak się to raczył kiedyś wyrazić jeden z redaktorów znanego pisma audio).
Co do wsiowych akcentów, to analogicznie jak za tę samą cenę kupuje się dwie duże butelki wina, byle się uchlać, albo jedną mniejszą, ale lepszej jakości wino, by się delektować. I tu (bez obrazy) jakiś "sabłófer" w 12m2 pachnie mi czymś takim. Pewnie jesteś młodym człowiekiem i wydaje Ci się, że jak bas będzie ruszał szklankami w kredensie, to będzie super. No, koledzy którzy Cię odwiedzą i posłuchają pół godziny, będą zachwyceni. Ale Ty zostaniesz z tym dźwiękiem na długo. Albo raczej z bumieniem, które przesłoni całe piękno muzyki. A widzę, że masz dość szerokie zainteresowania muzyczne, więc powinno Ci zależeć na dobrym brzmieniu (to taki skrót myślowy, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi). Tak, że polecam, jak Pacio94 jakieś monitory plus wzmacniacz stereo. Powiedzmy sobie szczerze 1200zł. To nie jest dużo jak na wzmak plus monitory (dobrze, że nie podłogowe - mam taką nadzieję - nie chodzi o to, że do 12m2 tylko o budżet). Ale może coś się znajdzie. Oczywiście nie nowy sprzęt, bo to tak jakbyś chciał kupić nowy samochód za 30kzł. Można? pewnie tak, ale jakbym miał kupić Chevroleta Sparka, to naprawdę w tej cenie wolałbym kilkuletniego Audi A3. Na pewno dłużej pojeździ.
Wzmacniacze cztero a raczej pięciokanałowe spotyka się raczej w kinie domowym. Tobie prawdopodobnie chodzi o wzmacniacz dwukanałowy (stereo) z podwójnymi gniazdami do bi-wiringu lub bi-ampingu. Poczytaj (jeśli tego nie znasz), o akustyce i ustawieniu sprzętu też.
http://www.audioton.republika.pl/bi.html
Jak to wcześniej pisał kolega z kablami to nie taka prosta sprawa jak się wydaje. Rzeczywiście na początek takie kable wystarczą, ale im lepszy sprzęt, tym więcej słychać. Wpływ kabli też. Jasne że do swojego zestawu nie kupisz kabelków nawet za kilka stówek, ale jak się ma zestaw za kilka tysięcy albo droższy, to po prostu takie zwykłe kable są ograniczeniem. Przeszedłem tę drogę i piszę co wiem. A jak ktoś nie słyszy, to jego ból lub radość (bo nie musi wydawać kasy na dobre kable). Ekranowane to raczej powinny być interkonekty. Dobrze jak nie stykają się z kablami sieciowymi.
A cieńsze, czy grubsze? Raczej cieńsze na górę (przy bi-wiringu) a grubsze do zasilania niskich tonów. Ale bardziej liczy się jakość kabla.
Niklowane, srebrzone czy rodowane, to już bardziej dobiera się do tego co w brzmieniu chce się lekko skorygować, doszlifować.
Napisz jakie kolumny wolałbyś (podłogowe, czy podstawkowe). Czegoś się poszuka i wzmacniacza do tego. Proponowałbym wydać na kolumny 800-900zł a resztę na wzmacniacz. Jeśli chcesz nowe za te pieniądze, to pozdrawiam i życzę powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedź. Sprzęt jak najbardziej używany wchodzi w grę. Z tego co się rozglądałem za głośnikami podstawkowymi bo takie właśnie chce kupić to Tannoy`e M2 są polecanymi w tej cenie. Kable do tego 2,5mm ocf i myślę , że na początek powinno starczyć , teraz przejdźmy do wzmacniacza bo tutaj nie mam zbytnio pojęcia co kupić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest od razu inna rozmowa icon_wink.gif Opcji jest sporo kolumny za ~600zł i wzmak 400-500zł wsród używek to już całkiem niezły sprzęcik będzie. Tannoy'e się pewnie nadadzą, ale warto przejrzeć też inne oferty. Może oddalić się jeszcze bardziej w przeszłosć i pomysleć choćby o Bang & Olufsen serii BeoVox np. S30. Także z tych świeższych można dobrać kilku konkurentów: Acoustic Energy Aegis ONE, DALI AXS3000 czy Infinity Reference 11i. To są jakies przykłady, które obecnie można kupić.
Wzmaki tutaj też staniesz przed dylematem, nowszy, czy lepszy... w sumie przypadkiem wypatrzyłem trzy Yamahy icon_biggrin.gif dwie starsze CA-1000 (ona jest więcej warta niż przewiduje twój budżet, ale możne akurat uda się wyrwać, w końcu to aukcja), CA-610, albo nowsza AX-700. Na hifi.pl jest jeszcze całkiem ciekawy Cambridge Audio A500.

Popatrz, powiedz co myślisz.

PS: Kable może też weź sobie używane, za te 50-70zł, które wydasz na nowe można już dostać takie, które będą pasować poziomem do twojego nowego sprzętu, a nóż się zgra i nie będzie wogóle potrzeby eksperymentowania, a w razie czego nie stracisz kasy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem krótko. Do tych kolumn moim zdaniem najlepiej pasowałyby wzmacniacze Rotel albo NAD.
http://allegro.pl/rotel-ra-870bx-audiofile...1376233259.html
http://allegro.pl/rotel-ra-820bx2-wzmacnia...1360800498.html
http://allegro.pl/rotel-ra-931mkii-ladny-a...1376233121.html
http://allegro.pl/rotel-ra-02-czarny-i1379035857.html
http://allegro.pl/rotel-ra-820ax-i1379035860.html
http://allegro.pl/nad-306-nad-306-i1377240898.html
http://allegro.pl/super-nad-304-z-instrukc...1378249260.html
Niektóre tu trochę drogie, ale myślę, że coś w tym guście. Rotele dobrze grają szczególnie z serią M Tannoya.
Szkoda, że nie słyszałeś tych M2, bo wiedziałbyś czy Ci ilość niskich tonów będzie odpowiadała.
Albo też możesz się rozejrzeć za Tannoy M3, tu masz nie najtansze, ale z gwarancją i możliwością zwrotu
http://www.liniadzwieku.pl/expo1.php?Id_typ=4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolumny nie zmieszczą mi się ;p. Chciałbym trochę poeksperymentować z bi-wiring`iem , jako ,że kupie kable 2,5mm OFC , a są one dość tanie na np. allegro to myślę iż warto zobaczyć czy jest w moim mniemaniu jakaś różnica. Będę więc polował na jakiś z polecanych przez Ciebie wzmacniaczy , do tego polecanym na początek na innym forum był arcam alpha 5 i Denon PMA-350SE. Cóż chyba gdy każdego początkującego audiofila(nawet niewiem czy moge sie tak nazwać xD) trafia moment "żonglowania" sprzętem z 2-giej ręki w celu dobrania najlepszej jakości dźwięku dla samego siebie. Może by sie ktoś wypowiedział na temat głośników HECO VICTA 300 gdyż te mieszczą się w moim budżecie a są nowe HECO VICTA , jednak samemu wygrzane kolumny dają pewność ;p
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to Ci się nie zmieszczą? A gdzie zamierzasz postawić te podstawkowe, na biurku, czy regale? Pacio94 dobrze pisze. Będziesz miał własnoręcznie wygrzaną niższą jakość. Takie Tannoye, to moim zdaniem minimum, nawet rozglądałbym się za lepszymi(droższymi) kolumnami, bo w tym przedziale cenowym najwięcej dadzą. Za resztę kupiłbym wzmacniacz i jakiś naprawdę niedrogi odtwarzacz CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biurko to nie jest najlepszy pomysł, będzie mocno ograniczało potencjał kolumn. Wszechobecne wibracje, słabe odseparowanie od reszty zestawu itp. itd. może jednak wygospodarujesz trochę miejsca w koło i kupisz jakieś standy?

DAC to dobry pomysł. Pytanie tylko jak wygląda twoja biblioteka, są to pliki MP3/WMA/AAC, czy może WAV/FLAC/APE? Co by nie mówić MP3 na takim sprzęcie nie zagra zbyt dobrze, może takie AAC 400kbps byłoby ok, ale taki format raczej się rzadko trafia icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 1000 (1200)zł. to ma być tylko na kolumny, czy też na wzmacniacz i jak się okazuje jeszcze DAC? Zakup tego ostatniego jak najbardziej uzasadniony jeśli chcesz słuchać z komputera. kolumny na biurku, to nie jest najlepszy pomysł, ale jeśli naprawdę nie ma innego wyjścia? Byle miały trochę przestrzeni wokół siebie.
I najlepiej ustawić je na gumowych (korkowych, filcowych) podkładkach. Ja używam między swoimi a standami Blu Tack'a http://allegro.pl/masa-klejaca-blu-tack-bo...1365491710.html To chroni przed drganiami, rezonansami i dobrze usadawia kolumny. Wpływa też na poprawę niektórych aspektów brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 1000zł (1200zł) , to ma być na głośniki + wzmacniak , dac dokupię później. Wiem ,że biurko nie jest najlepszym pomysłem jednak nie mam miejsca gdzie indziej - taka artystyczna fota mojego pokoju , jak mi sie bedzie chciało zrobie panoramiczne , ale tak na logikę właśnie nie mam innego miejsca. Co do biblioteki audio , to większość jest w mp3/320kbs , trochę we Flac , ogg i wav. Parę płyt też się znajdzie , dyskografia O.S.T.R , Led Zeppelin 1, 2, 3, 4 i kilka innych. Ogólnie mam koło 30-40płyt , ale problematyczność wkładania , przekładania itp. rozleniwiła mnie do słuchania z playlisty (co prawda mogę zripować owe płyty więc dalej mniemam iż CD będzie zbędne).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fotka, zajmujesz się takimi rzeczami? Nie wiem dlaczego, ale klimat skojarzył mi się z okładką płyty Marillion "Fugazi".
Możesz wkleić ze dwie foty robione z przeciwnych stron, albo jakiś rysunek, to by dało pogląd na całość. Bo teraz, to wydaje mi się, że można biurko przesunąć w lewą stronę a kolumny postawić (na standach oczywiście, albo te M3) przy ścianie z plakatami.
Aby Ci bardziej zamieszać icon_mrgreen.gif zaproponuję po raz kolejny jakieś lepsze kolumny. Nie wiadomo, czy jeszcze są do kupienia, ale chodzi o Dali concept 2.
O ile Tannoye fajniej zagrają chyba z Rotelem, to Dali raczej z NADem.
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=kolumny
A tu są jeszcze Mission M32i, nowe http://allegro.pl/mission-m32i-m-32i-m32-o...1361888661.html
Albo jedne z najbardziej udanych niedrogich monitorów ostatnich lat Monitor Audio BR1 http://allegro.pl/glosniki-monitor-audio-b...1374215305.html mam nadzieję, że za parę, ale lepiej się upewnić, to naprawdę dobra cena.
Tu trochę w formie żartu, ale podobno nie grają źle BLUEROOM MINIPOD http://allegro.pl/blueroom-minipod-kosmicz...1379040518.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , fotografia to jedno z moich hobby icon_razz.gif. Tutaj foto aktualnego pokoju xD - posprzątałem bo święta idą - - plakaty są odklejone bo czekam na nową porcje. Teraz to namieszałeś...Dali concept 2 - po za zasięgiem cenowym , Mission M32i o nich czytałem ,że grają ciut jak by za sceną , nie mają tego pazurka. AUDIO BR-1 są natomiast nader ciekawą propozycją , jeszcze z gwarancją 5cio letnia. icon_rolleyes.gif i co ja teraz mam zrobić xD ?
Będę jeszcze musiał poczytać trochę opinii , poczekać na święta i dodatkowe 200zł (1200zł) i zamawianie się zacznie ,potem odsłuch i ocena kolumn. Dobrze że te klocki nie tracą aż tak na wartości to bezproblemowo będę się mógł pobawić w testera - ale wolał bym od razu kupić coś zadowalającego ;p
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy odrobinie dobrej woli i pomysłowości dałoby się ustawić tam kolumny na podłodze. albo tak jak pisałem, przesuwając biurko w lewo (szklany stolik trzeba by stamtąd "przeprosić"). Komputer dać pod biurko. Albo tak jak również wcześniej proponowałem, kolumny pod ścianę z plakatami a sofę w miejsce skąd robiłeś zdjęcia. Pewnie są tam gdzieś drzwi, ale jakby się dało wejść, to czemu nie. Oczywiście ściany i podłogę zdałoby się ustroić akustycznie, bo za dużo płaskich, twardych powierzchni, które są niekorzystne dla dobrego brzmienia.
Dali Concept 2 poza zasięgiem, te na stronie hifi.pl przecież są za 650zł? Zresztą wszystkie te kolumny mają swoje zalety i można uzyskać dobre brzmienie.
Tannoyom czy Missionom dać mocny, drapieżnie grający wzmacniacz i można długo tego słuchać. A taki pazur o którym piszesz nieraz po pewnym czasie za bardzo drapie w uszy, szczególnie gdy się kupi do takich kolumn nieodpowiedni wzmacniacz. Najlepiej by było gdybyś jednak mógł posłuchać tych kolumn, ocenić czy jednak monitory Ci wystarczą, bo obecnie wielu, szczególnie młodych ludzi kupuje duże kolumny, nawet do małych pomieszczeń. Bas wówczas może i jest większy, często wzbudzający się a reszta (przy ograniczonym budżecie) jest, bo musi być marnej jakości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...