Skocz do zawartości

Kolumny podlogowe do 2500zl


busz

Recommended Posts

Witam wszystkich i mysle ze ktos mi pomoze a mianowicie chodzi mi o dobranie kolumn do 2500zl najlepiej nowe do Cambridge audio 540r.Pokoj mam 12mk,musza miec konkretny niski i soczysty bas ale nie dudniacy ,srednie tony tez oczywiscie musza byc dobrze slyszalne i oczywiscie gora uwielbiam kolumny ktore czysto graja najlepiej jak by mialy pasmo przenoszenia wiecej jak 30000Hz i slucham pop rock hiphop techno myslalem nad tymi http://allegro.pl/kolumny-canton-gle-470-g...1371062194.html
ale ja sie zupelnie nie znam i kieruje sie tylko parametrami lubie miec glosno ale boje sie ze kupie za duze i nie oddadza mi calego dzwieku przy moim niewielkim pokoju dlatego prosze wszystkich o rady.Dzieki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem po kolei:
1. do 12m2 spokojnie wystarczą duże podstawkowce, nie trzeba podłogówek
2. pasmo przenoszenia ponad 30kHz??? a słyszysz takie częstotliwości??? normalny człowiek - młody na ogół dochodzi do 20 w porywach do 21kHz, a z wiekiem ta granica obniża się; poza tym często to pasmo jest tylko chwytem marketingowym, a w rzeczywistości prawie nic ponad 20kHz się nie wychyla
3. propozycje:
- najbardziej moim zdaniem podpasują ci kolumny Klipsch model RB-81, spro góry, duże poziomy głosnosci bez problemów (głosnik tubowy) i mocny, szybki bas
- ewentualnie Mission 792, jednak one są już mniejsze od Klipschów, ale z CA zagrają łagodniej, przy pierwszych góra może być ostra
- ostatecznie CANTONy, o których mówiłes, ale nie podstawowa seria GLE, a wyższa CHRONO 503.2
Do tego potrzebował będziesz jeszcze jakis kabelków i standów. Kable warto kupić jakies używane Monster Cables czy Supra (mają basową charakterystykę, chociaż oczywiscie to tylko drobne zmiany, a nie nagłe wzmocnienie basu jak z EQ), standy znajdziesz na allegro, jest sporo solidnych za ~150zł np. link.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za porady, w koncu nie radzil byle kto icon_wink.gif wielki szacun za wiedze ale caly czas mialem nadzieje ze podlogowe moze sie przyjma moge tylko dodac ze w pokoju nie mam praktycznie mebli.Piszesz ze kolumny RB-81 maja szybki i mocny bas ale czy bedzie tak niski jak bym tego chcial?Bo bas odgrywa u mnie znaczaca role i chcialbym miec tez troche mocy w zapasie moj CA 540r w stereo ma 2x100W wiec czy nie powinny byc troszke wieksze kolumny?Piszesz ze czlowiek slyszy do 20000Hz ale dolne pasmo chyba cale slyszy? a te kolumny nie maja dobrego pasma dla dobrych basow,bo dopiero od ponad 40Hz to moze do tych kolumn by byl dobry jakis subwoofer?Tylko teraz jaki? Wielkie dzieki za rady i jeszcze jedno jak bys mogl dobrac kolumny w cenie do 2000zl dlatego ze jeszcze kabelki trzeba bedzie kupic i w razie koniecznosci te standy a to wszystko tez kosztuje,choc szczerze najbardziej atrakcyjnie wygladaja te RB-81 ale nie wiem czy bede mial tyle pieniedzy i tu jest klopot bo w sumie to i tak troszke cene zawyrzylem z nadzieja ze moze ktos mi poradzi jakies tansze a tu jest na odwrot icon_wink.gifI jeszcze jak bys mogl w procentach napisac ile pomagaja w uzyskaniu lepszego dzwieku kable tak do 200zl?I tak samo dobre standy?Jeszcze raz wielkie dzieki Pozdro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z powodzeniem używam MA BX6 w 15m, jedne z niewielu sporych podłogówek które dobrze się spisują w niewielkich pomieszczeniach icon_wink.gif
zatkałem obydwa bas reflexy, choć przy otwartych też źle nie było
bas jest miękki i soczysty, góry też jest sporo ale w odróżnieniu od Klipscha jest dużo lepszej jakości (mniej dobitna ale więcej szczegółów)... generalnie polecam, relacja jakości do ceny (za nowe kolumny) jest wg mnie nie do pobicia
w ok 2,5 tys się wyrobisz cenowo, jeśli dobrze poszukasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, człowiek nie słyszy także samego dołu pasma, w zasadzie chyba od 20Hz, wszystko co poniżej jest tylko odczuwalne jako "fala uderzeniowa". Niemniej jednak, nie licz na jakies basowe cuda. Kolumny w stereo nigdy (przy takich kwotach) nie zejdą w rejony 30Hz, wbrew pozorom jak masz już te 45Hz to jest to całkiem nisko i w brzeminiu naprawdę nieźle. Sam słucham bardzo różnej muzy, również rapu i bas, basem, ale nie można zapominać o reszcie. W realizacjach tego typu nagrań dół zwykle jest już mocno podbity, a Klipsch'e dają naprawdę przyjemny basik.
Oczywiście możesz potem dodać suba, ale to nie jest najlepszy pomysł, to lepiej od razu wydać 5000zł na kolumny (bo dobry sub to koszt rzędu 2500zł) i cieszyć się podobnym efektem...

Jesli bardzo chcesz to możesz wziąć podłogówki wtedy starczy ci na model Klipsch F2, ale ja nie ręczę za efekty, bo naprawdę może być różnie.

Kończąc post, trzymam się Klipsch'a bo uważam, że ich charakter świetnie wpisuje się w rap i wszelkiego rodzaju pochodne oraz dynamiczną muzę z mocnym basem. Takie MA to są lepsze kolumny (patrząc na ich ogólną uniwersalność itd.), ale w tym konkretnym zastosowaniu moim zdaniem nie zagrają tak dobrze...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsch mają ostrzejszą górę pasma i grają bardziej agresywnie od MA, ale na dłuższą metę to może męczyć, zwłaszcza przy słabiej zrealizowanych nagraniach...do tego jasno grający Cambridge, Klipsch z tym raczej na pewno nie zagra dobrze
co do basu to nie uważam aby MA miały gorszy bas, a już na pewno nie BX6 od F2 czy tych sporych podstawkowców z serii RF (przy okazji jeśli Klipsch to raczej tylko z tej serii)
wg mnie najważniejsze (jeśli rozpatrujemy jakiekolwiek mocne podłogówki w takim metrażu) jest to, że MA wyjątkowo mogą grać jako konstrukcja zamknięta, Klipsche podejrzewam że przy próbie zatkania bas refleksów by miały całkowicie odcięty bas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Patrząc z boku (nie znam brzmienia ani jednych, ani drugich, proponowanych kolumn).
Z audiofilskiego punktu widzenia - MA zapewne brzmią bardziej kulturalnie i są cokolwiek bardziej stonowane na górze (co nie znaczy wcale, że mniej szczegółowe).
Głośniki: aluminiowy i tubowy (i to w dość niskiej cenie), nie wróżą zbyt wyrafinowanej góry i średnicy.
Obie konstrukcje są BR. Obie mają dziury z przodu i z tyłu. Co prawda Kolega twierdzi, że w MA można je zatkać (czy producent dopuszcza/"widzi" taką możliwość?).
W Klipschu pewnie też... Tylko uważam, że to w dużej mierze wpływa na obniżenie jakości basu w obu konstrukcjach (oczywiście - ilości także)
Cokolwiek, na 12 metrów, obie wydają się zbyt duże! Gdyby były to konstrukcje zamknięte - można ryzykować.

Co do słyszenia, czy też potrzeby/zasadności tworzenia kolumn o parametrach powiedzmy (tu pójdę znacznie dalej) 15Hz - 45 kHz !!! (czyli z obu stron wykraczających poza granicę percepcji zmysłu słuchu).
Może się to wydawać nielogiczne, czy dziwne??? Ale największe i najlepsze (oraz niestety wielokrotnie - najdroższe) konstrukcje do domowego audio, właśnie do tych parametrów się zbliżają. I to przy spadkach od średniej mniejszych niż 3 dB!!!
Tak jak pisze PACIO - najniższego basu - niesłyszymy, ale przede wszystkim - czujemy. Kto miał okazję choć raz poczuć taki efekt (sporo subów nie zbliża do owych granic) - to zrozumie, że im niżej gra kolumna - tym bardziej buźka się śmieje. Oczywiście pomijając osoby, którym przeszkadza każdy bas poniżej 50 Hz i w danym utworze jest COŚ nagrane...
Podobnie dzieje się na górze pasma. Nie słychać, ale powietrze wibruje. Czuć, że COŚ jest. Dodatkowa ulotność, przestrzeń, jakaś wysokotonowa "poświata" - rzekłbym, być może dość niefortunnie.
Inna sprawa, że w 12 metrowym pomieszczeniu nie osiągniemy ww. efektów (zwłaszcza na dole pasma).
Za żadne pieniądze!

Jeszcze jedno.
Za 3 kzł możemy mieć kolumny zbliżające się do granicy 30 Hz na dole. Nawet nowe, rzeczone MA obiecują 34 Hz (przy +-3dB). Choć szczerze mówiąc, nie wierzę...
Aczkolwiek w Twoim, Kolego pokoiku, to na nic. Chyba, że ma BUMBAĆ i dudnić? Wtedy wystarczy ustawić w zasadzie obojętnie jakie poczciwe kolumny, blisko narożnych ścian.
Na sub porządny, w tym metrażu, szkoda kasy. Nie rozpędzi się nawet.

Osobiście proponuję nietypowo: monitory Audiovawe (141 bądź 171 - lecz te chyba za duże).
Basują jak należy!!! Reszta pasma oczywiście na przyzwoitym poziomie.


Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obie konstrukcje są BR. Obie mają dziury z przodu i z tyłu. Co prawda Kolega twierdzi, że w MA można je zatkać (czy producent dopuszcza/"widzi" taką możliwość?).
W Klipschu pewnie też... Tylko uważam, że to w dużej mierze wpływa na obniżenie jakości basu w obu konstrukcjach (oczywiście - ilości także)
Cokolwiek, na 12 metrów, obie wydają się zbyt duże! Gdyby były to konstrukcje zamknięte - można ryzykować.


no właśnie w większości typowych konstrukcji z bas refleksem, po całkowitym zatkaniu otworów, basu nie ma praktycznie w ogóle
dlatego MA są tu pewnego rodzaju wyjątkiem i zapewniam że basu w MA nie ma mniej ani nie jest gorszej jakości po zatkaniu BR, jeśli tak to tylko na granicy słuchu
za to wszelkie rezonanse i podbicia są zredukowane do minimum
odrobinę zmienia się tylko charakter basu, z otwartymi bas refleksami jest bardziej utwardzony, twardość basu można też podregulować w zależności od wyboru stopek (gumowe albo kolce)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec napisze tak, moj CA 540r bedzie podpiety pod laptopa i Playstation 3 a muzyka tylko mp3,wiec nie zalezy mi zeby perfekcyjnie graly,ale z drugiej strony nie chcial bym zeby tez za bardzo dudnily i mialem nadzieje ze jakies podlogowki z dobrym niskim basem i niezla gora do 2500zl da sie znalezc i ze spelnia moje oczekiwania i w sumie dalej tak mysle,wiec moze teraz cos mi polecicie z czego bede naprawde usatysfakcjonowany?.3mam kciuki.
Pozdrawiam!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączę się pod zukzukzuka i polecę rodzimą produkcje Audiowave 141 lub 171. Słuchałem kiedyś 141se podpięte pod Cambridge Audio i powinieneś być zadowolony, bo słyszałem to czego oczekujesz - szybki i mocny bas oraz dużo dynamiki. To są monitory, których dźwięk i wygląd zewnętrzny (wykończenie) są super w porównaniu do kasy, którą trzeba na nie wydać. Poszukaj używanych monitorów na stronach hifi.pl/gielda lub allegro. Ewentualnie zadzwoń do producenta z Zabrza. Gdzieś w internecie powinien być telefon, bo też kiedyś do niego dzwoniłem, tylko nowe to koszt co najmniej 3000zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...