Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


Gość

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów,

Od pewnego czasu przeszukuję internet w celu znalezienia informacji, które pomogą mi złożyć mój pierwszy zestaw stereo. Niestety, im więcej czytam na ten temat (recenzje, opinie), tym trudniej jest mi podjąć jakąkolwiek decyzję. Moje poszukiwania utkwiły w martwym punkcie, dlatego też zwracam się do Was, szanowni forumowicze, z prośbą o pomoc, gdyż sam sobie nie poradzę.

Kwota, jaką mogę przeznaczyć na nowy zestaw oscyluje w granicach 4500 zł, przy czym nie jest ona ostateczna. Sprzęt będzie działał w pokoju o powierzchni około 12 metrów kwadratowych (3,75m na 3,25m), gdzie dłuższe ściany praktycznie na całej długości zastawione są meblami. Kwestiami wystroju wnętrza w celu poprawy akustyki zajmę się później.

Słucham głównie różnych odmian muzyki metalowej (melodic death metal, industrial metal, folk metal) i to raczej pod jej kątem pragnę dobrać elementy zestawu. Natomiast od czasu do czasu lubię się zrelaksować przy nastrojowej muzyce elektronicznej (głównie ambient, psychodelic trance, atmospheric drum&bass), przekrój więc jest dość szeroki.

Chciałbym aby sprzęt grał dźwiękiem dynamicznym, pełnym energii, nasyconym, spójnym, a jednocześnie czystym i w miarę szczegółowym (aby bez trudu można było rozróżnić elementy sceny muzycznej). Powinien grać mocnym, sprężystym, precyzyjnym "dołem", mięsistą "średnicą" oraz ładną "górą", bez przytłaczania jednego pasma przez drugie. Brzmienie nie powinno też być za bardzo wyostrzone, co przy dłuższym odsłuchu może być bardzo nieprzyjemne dla ucha.

Składanie zestawu chciałbym rozpocząć od wzmacniacza, na który planuję wydać około 1500 zł za nowy. Najbliższy salon audio, do którego mogę się udać, posiada w swojej ofercie dobrze oceniane w tym przedziale cenowym wzmacniacze Yamahy, Marantza, Harmana Kardona, Cambridge Audio, Denona, Advance Acoustic oraz NAD'a. Z tej listy najbliższy moim oczekiwaniom wydaje się być wzmacniacz NAD C315EE. Czy warto zaryzykować i kupić używany wzmacniacz NAD'a wyższej klasy (C326EE)? Jeśli obstawiany przeze mnie wzmacniacz nie jest dobrym wyborem, to bardzo proszę o sugestie.

Kolejnym krokiem będzie wybór kolumn podstawkowych, na które chciałbym przeznaczyć około 2000 zł za parę i tu raczej w grę wchodzą tylko nowe. Jako że nie wybrałem jeszcze wzmacniacza, nie umiem wskazać żadnych modeli. Gdyby to jednak był NAD, to jakie kolumny byłyby najbardziej odpowiednie? Wspomniany przeze mnie salon posiada w ofercie kolumny Monitor Audio, Kef, Mission, Dali, Jamo, Paradigm, Focal i B&W, jest więc w czym wybierać.

Na koniec zostawiam odtwarzacz CD i okablowanie. Czy lepiej kupić odtwarzacz tej samej marki co wzmacniacz, czy może spróbować czegoś innego? I tu również wybór zależy od wzmacniacza i kolumn...

Proszę mi wybaczyć, że n-ty raz powielam temat wyboru pierwszego sprzętu, ale nie widzę innego sposobu na rozwiązanie mojego problemu, a od czegoś muszę zacząć. Zawężenie listy urządzeń nawet do kilku zestawów bardzo ułatwi mi dalsze postępowanie, gdyż dzięki temu będę miał mniejszą liczbę konfiguracji do odsłuchu w salonie audio.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki oraz proszę o wyrozumiałość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz musiał iść na kompromisy
być może są jakieś bardzo drogie kolumny zdolne do zagrania z detaliczną górą, szybką a jednocześnie nie męczącą na dłuższą metę oraz z nasyconą, gęstą średnicą bez utraty przejrzystości
w metalu dobre są kolumny grające szybszym, bardziej bezpośrednim i mniej nasyconym dźwiękiem i właśnie detalicznie co w oznacza że może być często za ostro w gorszych nagraniach, ale jak uderzą talerze to ma być to słychać a nie zmiękczone csss
z kolei w takich łagodniejszych kawałkach lepiej się sprawdzą kolumny z inną charakterystyką dźwięku

z tych w/w
Paradigmy - szybkie, detaliczne, najbardziej dynamiczne, dosyć ładna barwa dźwięku ale góra raczej męcząca na dłuższą metę
B&W- podobnie, też szybkie, trochę suchawe brzmienie, jeszcze bardziej detaliczne (robią wrażenie), ale niestety również męczące z powodu góry pasma
MA - detaliczne ale łagodniejsze wybrzmienia, bardziej nasycone na średnicy (mniej suche), ładna, ciepła barwa dźwięku (do elektroniki ekstra, do metalu gorzej)

jeśli przewaga metalu to chyba poleciłbym mimo wszystko Paradigmy (mini monitor albo titan monitor, ewentualnie z serii studio używany model 20v3/20v4), do tego zdecydowanie wzmacniacz Jungson JA-88C (linki do jego zakupu gdzieś podawałem tu na forum), wyjdzie ok 1500zł z bodajże UK ale warto się postarać (gra co najmniej jak 2x droższy), do tych kolumn piekielnie trudno dobrać odpowiedni piecyk z uwagi na górę pasma (aby była detaliczna i niezbyt męcząca), ale generalnie Jungson gra naprawdę ekstra w całym paśmie
druga propozycja z kolumn to Focal 807v, spory podstawkowiec, powinien się też sprawdzić w tego typu muzyce, spróbuj odsłuchać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

focale by były fajne , powinny się sprawdzić , ale mają jeden minus : cena . co prawda Niezorientowany zakłada pewną elastyczność w budżecie ..... na pewno warto posłuchać , styl grania powinien podpasować. u mnie grają więksi bracia : 826 , do metalu , rocka , damskich wokali są super. jeśli charakter jest zachowany , to powinno być dobrze.
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, mkk. Ja również stawiałem wcześniej na monitory B&W 685 ze względu na pozytywne recenzje (odpowiadała mi charakterystyka ich brzmienia), ale dla pewności lepiej je porównać podczas odsłuchu z innymi modelami. Z podanych przez Ciebie kolumn Monitor Audio w salonie mają modele BX2 oraz RX2. Niestety te ostatnie muszę wykreślić z listy, gdyż cena za parę (prawie 2800 zł) znacznie przekracza zaplanowany budżet. Na temat podstawkowych Paradigmów nie udało mi się znaleźć żadnych recenzji, więc trudno będzie wskazać na konkretny model, natomiast seria Paradigm Monitor to podłogowce, niepolecane do tak niewielkich pomieszczeń jak moje. Dodałeś do listy Fokale, w ofercie znalazłem modele Chorus 705V i 706V (dźwięk nieco wyostrzony). W ogólnym rozrachunku pozostają więc modele B&W 685 i Monitor Audio BX2, może któreś z Fokali. To już jest jakiś trop...

Z sugerowanych przez Ciebie wzmacniaczy w ofercie salonu audio znalazłem tylko dwa modele mieszczące się w zaplanowanym budżecie (w przypadku, gdybym wybrał kolumny B&W 685 w cenie około 2000 zł za parę). Są to Advance Acoustic MAP 101 oraz Marantz PM5004. Ten pierwszy byłby wręcz idealną propozycją, gdyby nie problem ze zbyt małym radiatorem uniemożliwiającym dłuższe i głośniejsze granie w trybie "High Current". Na temat wspomnianego Marantza nie znalazłem żadnych recenzji, trzeba przesłuchać. Gdybym jednak wybrał kolumny Monitor Audio BX2 w cenie około 1300 zł za parę, lista wzmacniaczy powiększyłaby się o modele: Advance Acoustic MAP 105 (dość wysokie zniekształcenia) i Marantz PM6003 (wydaje się być w porządku).

Mkk, masz jakieś sugestie dotyczące odtwarzacza CD? Powinien być tej samej marki co wzmacniacz czy warto poeksperymentować?

Dzięki za cenne wskazówki mkk, don.

Na razie temat pozostawiam otwartym, będę wdzięczny za rady również od innych osób.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele Paradigmow podal Ci don. Jeśli chodzi o Focale , to posłuchaj 807v , seria 7 gra trochę inaczej , przynajmniej w podłogówkach. A jaki cd ... jestem zwolennikiem zestawów tej samej firmy , przynajmniej jeśli chodzi o początek drogi audiofila icon_smile.gif Tak jest po prostu bezpieczniej , masz mniejsze ryzyko wtopy. Jak już będziesz wiedział czego oczekujesz od dźwięku , to bedziesz sobie mógł zestaw modyfikować.
Czytałeś że map 105 ma duże zniekształcenia , czy tez że Focale grają ostro . Pamiętaj tylko , że recenzje nie grają , i najlepiej jest przekonać się na własne uszy icon_smile.gif a nie ślepo wierzyć i ufać testom.Może Tobie spodoba się całkiem co innego niż recenzentom....

M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z podanych przez Ciebie kolumn Monitor Audio w salonie mają modele BX2 oraz RX2. Niestety te ostatnie muszę wykreślić z listy, gdyż cena za parę (prawie 2800 zł) znacznie przekracza zaplanowany budżet. Na temat podstawkowych Paradigmów nie udało mi się znaleźć żadnych recenzji, więc trudno będzie wskazać na konkretny model, natomiast seria Paradigm Monitor to podłogowce, niepolecane do tak niewielkich pomieszczeń jak moje. Dodałeś do listy Fokale, w ofercie znalazłem modele Chorus 705V i 706V (dźwięk nieco wyostrzony). W ogólnym rozrachunku pozostają więc modele B&W 685 i Monitor Audio BX2, może któreś z Fokali. To już jest jakiś trop...


recenzje Paradigmów
http://polpak.com.pl/public/files/reviews/...ONITOR_v._5.pdf
http://polpak.com.pl/public/files/reviews/...MONITOR_v.5.pdf

zagrają lepiej od BX2 w odmianach metalu, gorzej w elektronicznej muzyce


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Próbuję zamknąć listę propozycji sprzętu, z którą wybiorę się w wolnej chwili do salonu audio na odsłuch. Muszę przyznać, że trochę tego dużo. :/ Część propozycji pochodzi od was, ale dodałem na wszelki wypadek kilka innych. Niektóre modele są przecenione (wartość przeceny w nawiasach). Najdroższe modele wzmacniaczy podane na liście byłyby brane pod uwagę tylko w przypadku kolumn Monitor Audio BX2.

Wzmacniacze:
Marantz: PM 5004 (100 zł) lub PM 6003 (50 zł)
Advance Acoustic: MAP 101 lub MAP 105
NAD: C315BEE lub C326BEE
Denon: PMA-510AE (300 zł) lub PMA-710AE (400 zł)
Yamaha: AX-497 (350 zł) lub A-S300 (130 zł) lub A-S500 (170 zł) lub A-S700 (450 zł)
Cambridge Audio: Azur 550A (500 zł) lub Azur 650A (500 zł)
Rotel RA-04
Xindac A-06

Monitory:
Paradigm Titan Monitor v.6 (180 zł)
B&W 685
Focal Chorus 706V
Monitor Audio BX2
Dynaudio DM 2/6
KEF IQ30

Odtwarzacz CD będzie najprawdopodobniej tej samej marki i klasy co wzmacniacz, więc nim nie zaprzątam sobie na razie głowy.

Czy, waszym zdaniem, na tych listach są modele, które nie sprawdzą się w odniesieniu do preferowanej przeze mnie muzyki? Co byście od razu odrzucili?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...