Skocz do zawartości

Głośniki do zestawu Radmor


Smesh

Recommended Posts

Witam .

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem głośników . Mój budżet to ~300-400 zł w razie co jestem w stanie trochę dołożyć . Muzyki będę słuchał z płyt kompaktowych (o mp3 nawet nie ma mowy) . Słucham głównie rapu/hip-hopu , reggae . Źródło to póki co notebook , ale niedługo dostanę w spadku zestaw Radmora : odtwarzacz płyt kompaktowych 5450 , amplituner FM 5412 stereo i korektor 5471 stereo . Właściciel ma 2 kolumny Tonsil Altus 300 , ale niestety ich już nie dostanę . Wszystko będzie u mnie w pokoju (~6x3m) także wydaje mi się że moc nie musi być duża . Jestem zielony w tym temacie także propozycje z uzasadnieniami prosiłbym o pisanie w miarę normalnym językiem ; ) .

Pozdrawiam , Marcin .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś o Altusach 300, że niestety już ich nie dostaniesz. A ja myślę, że to całe szczęście, że ich nie dostaniesz. Tu masz kika propozycji kolumn na pewno ogólnie lepiej grających niż Altusy. A że nie wszystkie w idealnym stanie? No cóż za te pieniądze trudno w ogóle cokolwiek w miarę dobrego kupić.
http://allegro.pl/monitor-audio-r352-i1391714616.html
http://allegro.pl/quadral-dauphin-piekny-w...1394050246.html
http://allegro.pl/jpw-ml-810-muzykalne-pod...1396847796.html
http://allegro.pl/mordaunt-short-ms-25i-pe...1382909573.html
Brałbym je pod uwagę właśnie w tej kolejności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie trzeba by dać ze dwa razy więcej i to też trzeba by dobrze poszukać, aby znaleźć odczuwalnie lepiej grające. Myślę, że jeśli popracowałbyś nad odświeżeniem obudowy Monitor Audio, to mogły by być dla Ciebie naprawdę super kolumny. Grają lepiej niż niejedne nowe za dużo większe pieniądze. Reszta z tych podanych przeze mnie też jest dobra. Chyba, że stać Cię na 600-800-1000zł, wówczas czegoś jeszcze można poszukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie ja odnośnie tych altusów.Wielkie jest grono zwolenników tych kolumn i nie jeden je chwali , a może większość bieże za zalete dużą średnice głośnika . Czy to ma znacz jakieś. Bo powszechnie wiadomo, większy głośnik - to większy bass,czy tak? może ktoś sie wypowie w temacie? jakie wybierać kolumny z dużymi czy małymi głosnikami? i może czym sie sugerować przy wyboże ? . pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju21

Jeśli chodzi o bas to zależy do jak niskich częstotliwości kolumna jest stanie zejść i od jej charakterystyki brzmienia. Wiadomo powszechnie że kolumny podstawkowe nie będą miały tak wiele basu jak kolumny podłogowe. Jak można zauważyć wiele nowych kolumn nie ma tak wielkich głośników jak starsze konstrukcje. A jednak bas jest. Ale słyszałem też o opinii że poza słyszalnym basem jest też bas który czujemy (głaszcze nas po brzuszku i wątrobie icon_smile.gif. I to już zależy od ilości poruszanego powietrza. A im większy głośnik tym większą masę powietrza może on poruszyć.

A jakie wybierać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo to jak wiadomo zależy od wielu czynników. Ja osobiście mam kolumny podstawkowe gdzie średnica woofera wynosi 25cm (10"). I do niedawna uważałem że mam braki w basie. Jednak pewne zmiany poczynione przy źródle zmieniły ową sytuację. I bas jest, może nie taki jak w kinach domowych gdzie są subwoofery ale ten przykład pokazuje też że to co usłyszymy zależy od źródła dźwięku a nie tylko od kolumn icon_smile.gif.

Mam nadzieję że moje poglądy nie są mylne icon_smile.gif

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duże grono zwolenników Altusów jak i grono zwolenników Fiata125p. Obydwa to relikty przeszłości wiele pozostawiają do życzenia jeśli chodzi o jakość, choć gabaryty urządzeń jak na niewielką cenę za jaką je można kupić są wielce obiecujące icon_wink.gif
Duże głośniki niskotonowe nie zapewniają automatycznie lepszego basu, tak jak duże koła w samochodzie nie zapewniają, że będzie on szybciej jeździł.
W takich kolumnach jak Altus duże głośniki dają nam jedynie sporą masę dźwięku, można tym nagłośnić spore pomieszczenie (mając przyzwoitej mocy wzmacniacz). Niestety jakość niskich tonów i całej reszty pasma jest moim zdaniem na poziomie lichych konstrukcji estradowych.
Jaguar ma większe koła niż Opel Corsa, ale ma też większy, mocniejszy silnik. Tak też kolumny o dużych (i wielu) głośnikach potrzebują naprawdę dobrego wzmacniacza, który by je odpowiednio napędził i dał radę panować nad nimi, by nie było że wzmacniacz sobie a głośniki sobie icon_lol.gif
Niestety tego typu dobry wzmacniacz kosztuje spore pieniądze, nawet używany. Ale w przypadku Altusów nawet taki wzmacniacz nie pomoże, bo kolumny są po prostu niedobre. Za pieniądze jakie trzeba dać za nowe Altusy 300 można kupić inne naprawdę świetnie jakościowo grające kolumny.
Czy bas nisko zejdzie i będzie potężny zależy od tego jak strojona jest kolumna. Altusy niestety nie schodzą najniżej a bas snuje się jak mgła na mokradłach.
Dobrze zestrojona kolumna potrafi zagrać naprawdę niskim basem i do tego będzie on dobrze zróżnicowany i szybki, ogólnie lepszej jakości, nie tylko przeciągłe buuuuuum.

Smesh
znalazłem Dali 104, świetne kolumny i dobrze grają nawet z niedrogą elektroniką. Jest tylko małe ale... . Sprzedający pisze, że są lekko modyfikowane. To zależy na czym modyfikacje polegały. Jeśli tylko wymienił okablowanie wewnętrzne na lepsze, ewentualnie cewki rdzeniowe na powietrzne ale o takich samych parametrach, to można się pokusić o te kolumny. W tej cenie są naprawdę super. Poza tym dobrze by się było przyjrzeć zawieszeniu głośników średnioniskotonowych. Jeśli nie ma pęknięć, nie widać, że się to zaczyna degradować, można wziąć. Oczywiście najlepiej by było pojechać do sprzedającego ze swoim wzmacniaczem i posłuchać jak grają.
http://allegro.pl/dali-104-warszawa-i1396826751.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dorzucić swoje 10 groszy do tematu... O jakości głośnika stanowi kilka czynników, nie tylko jego średnica. Decydujące jest nie to, co widać z przodu, lecz co ukrywa się z tyłu membrany. Czyli ustrój magnetyczny, mówiąc potocznie magnes. Dobrej klasy przetwornik posiada duży, ciężki ustrój o średnicy niewiele mniejszej niż membrana, magnes o wysokim natężeniu pola magnetycznego (zazwyczaj neodymowy) i precyzyjnie nawiniętą cewkę z drutu o wysokiej czystości - tak w dużym uproszczeniu. Niebagatelny wpływ ma materiał, z którego wykonano membranę, bo im bardziej sztywna i mniej podatna na zniekształcenia, tym lepsza tzw. odpowiedź impulsowa.

Idąc dalej, o natężeniu i jakości niskich tonów decyduje również rodzaj obudowy jak też jej jakość wykonania (czyli sztywność, ciężar, wytłumienie itp.) i naturalnie zestrojenie całości

Następnie wydajność prądowa wzmacniacza - bo od tego zależy, czy głośnik zagra czy tylko zafurczy

I ostatni aspekt, zazwyczaj niedoceniany: ustawienie kolumn i akustyka pomieszczenia. Niewłaściwie dobrane do pokoju kolumny zagrają po prostu źle, nie oszukujmy się.

Bardzo często zatem może dojść do sytuacji, gdzie kolumny mniejsze zagrają lepiej, potężniej i niżej aniżeli konstrukcje gabarytowo większe.

W Altusach głośnik niskotonowy to taki... hmm wybryk, ani to masy nie ma, ani siły, taki mikro-magnesik - biorąc pod uwagę średnicę membrany. Może to i zagra taki buumiący bas jak w hip-hopie, ale grzmotu już nie. A zagadnienie różnicowania basu przez grzeczność przemilczę. Pozostałe przetworniki w tych kolumnach to też kicha...

Ci, co się tak podniecają tymi kolumnami, po prostu w życiu nie słyszeli niczego lepszego i kupując je od razu cofają się w rozwoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ,ja po częsci mniejszej też kedys byłem napalony na takie ALTUSY .Zmieniłem zdanie kiedy usłyszałem (w stereo oczywiście), jak jak brzmią i jak przyjemnie sie słucha muzyki , gdzie głośniki mają mniejszą średnice , nie które może nie wyglądają jak ALT... .Ale za to jaki dzwięk sie wydobywa . A sednem tematu jest nie sugerowanie sie wyglądem przy wyborze icon_biggrin.gif . No chyba że ktoś chce upiększyć sobie tylko pokój ( bez obrazy dla wszystkich).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...