Skocz do zawartości

Zestaw dla początkującego - proszę o pomoc!


clandestino

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym kupić kolumny. Do nich zapewne wzmacniacz i okablowanie. Jestem stuprocentowym laikiem, nie znam się w zasadzie na niczym co dotyczy sprzętu. Stąd potrzebna mi Wasza pomoc icon_smile.gif Na początek chciałbym wydać niedużo - 1000, 1200 zł. Wolałbym kolumny raczej nowe, niż używane. Wzmacniacz może być używany, choć nie ukrywam, że kwestie estetyczne też się dla mnie liczą. Pokój,w którym będę słuchał muzyki ma trochę ponad 20m2.

Aktualnie słucham muzyki przez mini wieżę, podłączoną do kompa:
http://www.springair.de/LG-LX-U-251_detail_11403_184.html
http://www.shoppydoo.pl/cena-zestaw_hi_fi-lg_lx_u251.html

W grę wchodzą 2 opcje, przy czym nie wiem, czy pierwsza w ogóle jest możliwa.
I. Czy do powyższej mini wieży da się podłączyć wzmacniacz, do którego podłączę kolumny? (w linkach specyfikacja i foty złącz z tyłu). W tej chwili wszystkie dźwięki z kompa lecą mi przez wieżę (aux). Chodzi mi o to, żeby wszystkie dźwięki leciały z wieży przez wzmacniacz do kolumn (bez odłączania z wieży kompa). A może mógłbym po prostu kupić kolumny i podpiąć je do tej mini wieży? Hm. Pewnie to nie jest takie proste ;]
II. Czy może lepiej zrezygnować z tej wieży i po prostu kupić wzmacniacz, do którego podepnę kompa, odtwarzacz cd (discman), gramofon...

Którą opcję polecacie?
Zależy mi przede wszystkim na słuchaniu z kolumn muzyki z cd i podpięciu do nich komputera. Muzyki słucham bardzo zróżnicowanej, więc ważne będą i niskie, i średnie, i wysokie tony. Wolę dźwięk miękki i głęboki niż ostry i twardy.

Co sądzicie o takich kolumnach?
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-vk7830...1400933079.html

Wybrałem je trochę na chybił-trafił. Jak już mówiłem, na kwestiach technicznych się nie znam. Są ładne icon_razz.gif no i sklep znajduje się blisko mnie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj icon_smile.gif
Moja rada jest taka, że na początek odpuść sobie tą wieżyczkę, ona nie da rady pociągnąć żadnych sensownych kolumn. Więc najlepiej daj ją komuś albo sprzedaj. Co do sprzętu zdecydowanie polecam Ci sprzęt używany. Otrzymasz dużo większą jakość dźwięku w tej cenie. Ponadto sprzęt audio jest długowieczny. I jeśli nie pochodzi z jakiegoś szrotu to powinien Ci długo posłużyć. Szczególnie zakup nowych kolumn jest nie opłacalny, gdyż muszą się później dość długo wygrzewać.

Te kolumny, które wskazałeś sobie także odpuść, nie ma nic gorszego niż VK, chyba jeden z najgorszych syfów na allegro. Co do wzmacniacza mogę Ci polecić kilka rzeczy, które znalazłem na allegro.
Gainclone - sam posiadam końcówkę mocy na bazie gainclone, kupiłem na allegro, jestem bardzo, bardzo zadowolony.
Denon PMA-720 lub Denon PMA-520
NAD 304
CA A500

Co do kolumn to na allegro znalazłem
Mordaunt Short MS 25i
WHARFEDALE DIAMOND 8.3
ELTAX LIBERTY 5+
Tannoy F3
Wharfedale Diamond 9.3
QUADRAL DAUPHIN
Magnat Quantum 603

Myślę, że można by było coś jeszcze znaleźć. Do 20m raczej te podłogówki. Chodź dobrze napędzone monitory może też dadzą radę. W tej cenie ciężko o odsłuch, ale może któryś ze sprzedawców mieszka nie daleko Ciebie to można podjechać i posłuchać. Do tego jakiś przyzwoity kabalek do kompa i powinno być ok. Ważnym elementem także jest źródło, ale moim zdaniem warto wpierw złożyć zestaw posłuchać z komputera a później dokupić jakiś odtwarzacz cd, daca czy dobrą kartę dźwiękową.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pomyślałem, że mógłbyś najpierw kupić kolumny i podłączyć je pod wieżę, ale ten pomysł raczej nie jest zbyt dobry. Do 20m2 potrzeba podłogówek, a LG zbyt wydajne prądowo nie jest, więc coś mogłoby się spalić... dobra porzućmy tę ideę icon_biggrin.gif

Za 1200zł powinieneś kupić kolumny (jeśli nowe to ~1000zł) i wzmak (używka za to co zostanie, a za jakiś czas najwyżej go wymienisz, nie tracąc kasy). W zasadzie wyboru zbyt wielkiego nie masz kolumny KODA CV-65, TAGA TPS-600, albo JAMO C-405 (mój faworyt w tym przedziale). VK to nie jest dobra opcja... wielokrotnie na forum była o tym mowa (chociaż trzeba przyznać, że wizualnie coraz lepiej im wychodzi kopiowanie icon_mrgreen.gif). Wzmaki to jest kwestia co tam akurat ustrzelisz, szału nie będzie, ale dla takich kolumn nie będzie to też w sumie ograniczenie jakościowe.
Przykładowo Pioneer, masz z okolicy, więc możesz sam odebrać, sprawdzić czy działa... pytanie ile sprzedający sobie za niego życzy (chodzą po ~200zł, ale różni się zdarzają)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych to nic lepszego nie znajdziesz niż to co podał pacio94, ale wszystkie używane kolumny, które Ci podałem to wyższa półka niż te nowe, więc weź to pod uwagę. Jeśli masz możliwość odsłuchu tego pioneera to warto spróbować. Jednak z mojej strony odradzam wzmacniacze tej firmy, zwłaszcza te budżetowe. Denony z serii x20 lub x60 będą lepsze moim zdaniem. Miałem kiedyś możliwość porównania pioneera a676 wartego około 500zł z malutkim denonem 260, który jest wart max 200zł i pioneer był dużo gorszy, mniej dynamiczny, słabsza scena i wszystko z pod koca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, rozjaśniliście mi sytuację icon_smile.gif Więc mini wieżę sobie odpuszczam, oddam ją. Coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem używanych kolumn. Ale rodzi to kolejne pytania ;]

1. Z podanych przez mateo66 najbardziej podeszły mi te: http://allegro.pl/muzykalne-mordaunt-short...1404970183.html - ale czy te kolumny nie powinny mieć 3ciego głośnika? Jaki ma to wpływ na dźwięk? Nie ukrywam, podobają mi się, ale... Cóż. Może i zdecyduję się faktycznie na jakieś jeszcze lepsze, bo jeśli już wybieram w używanych, to kolejne 2 czy 3 stówki mogę dołożyć ;]

Kolumny z odbiorem osobistym sobie niestety odpuszczam. Gdybyście wypatrzyli jeszcze inne ciekawe pozycje z allegro, chętnie je poprzeglądam :] Może wybrzydzam, ale bardziej interesują mnie takie 'wyższe' (chodzi o kształt).

2. Znalazłem na allegro http://allegro.pl/wyprzedaz-koda-cv-20-f-k...1399891805.html . Jak mają się one do podanych wyżej nówek http://koda.pl/produkt/4539/KOLUMNA_GLOSNIKOWA_KODA_CV-65_F ? Lepsze? Gorsze? Czy może lepiej faktycznie kupić te z punktu pierwszego?

Nie będę decydował się na odsłuch sprzętu przed zakupem. Jestem póki co zielony i prawdopodobnie czego bym nie kupił, to i tak będę oszołomiony dźwiękiem icon_smile.gif Dzięki wielkie za ostrzeżenie mnie przed kolumnami, które zlinkowałem w pierwszym poście.

Byłbym też bardzo wdzięczny, gdybyście podali mi linka do kabli, którymi połączę kolumny ze wzmacniaczem :]

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc,
Pozdrawiam,
Robert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie będę decydował się na odsłuch sprzętu przed zakupem. Jestem póki co zielony i prawdopodobnie czego bym nie kupił, to i tak będę oszołomiony dźwiękiem icon_smile.gif



Znam kilka osób, które bez odsłuchu były oszołomione.. kiepskim wg nich dźwiękiem. Odsłuch to absolutna podstawa, i nie ma znaczenia czy jesteś "laikiem". Dźwięk może Ci się nie spodobać, nawet z drogiego systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie muszą mieć trzeciego głosnika icon_razz.gif przy wielkości twojego pomieszczenia spokojnie wystarczy jeden nisko-sredniotonowy icon_wink.gif
2. Te KODY jakosciowo będą gorsze, jak decydujesz się na używki to nie ma co nawet oglądać.

Odsłuch i odbiór osobisty to nie są rzeczy, z których warto rezygnować... to wręcz podstawa. Nieraz teoretycznie gorszy (czyli niższa półka) sprzęt, może dla ciebie zagrać lepiej. Poza tym to kwestia sprawdzenia, czy wogóle się podoba, a nie czy taki, czy inny walor ci odpowiada icon_razz.gif

Kabelki też warto wziąć używane, co tam się akurat trafi... popatrz na allegro i hifi.pl np. 1, 2, 3

Wzmaki i kolumny, jako tako twoja okolica icon_wink.gif
CA A500
Marantz PM6010
JAMO Classic 6
Acoustic Energy AE120
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto ważnym elementem jest zgranie wzmacniacza z kolumnami, bo nie każdy sprzęt ze sobą bedzie dobrze grał. Np jeśli dobierzesz ostro i szczegółowo grający wzmacniacz do podobnie grających kolumn może wyjść z tego nieprzyjemny dźwięk. Chodź myśle, że po przesiadce z wieżyczki i tak Ci się większość będzie podobać icon_smile.gif Ze wzmacniaczy myślę, że warto się przejechać po tego CA A500 a później dobrać kolumny. Te Mordaunt Short MS 25i powinny z tym zagrać. Facet, który je sprzedaje ma także jakieś kabelki, może odrazu u niego kupić jakieś najtańsze z propozycją o rabat? Np kabelki za połowe ceny icon_smile.gif Jeśli nie chcesz przepłacać to polecam:
głośnikowe Procab
wzmacniacz-komputer Prolink
Warto się przy okazji zainteresować jakąś lepszą kartą dźwiękową lub jakimś odtwarzaczem cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, bardzo mi pomagacie :] W swoim czasie na pewno zainwestuję w odtwarzacz cd, ale po kolei. Z tego co widzę taki zero dac na ebayu kosztuje poniżej 500 zł, w sumie w sam raz na moją studencką kieszeń. Prosto z Chin ;]

Chyba faktycznie zdecyduję się na odsłuch kolumn przed zakupem. Na celowniku mam na razie te i wezmę je, jeśli mi będzie pasował dźwięk: http://www.hifi.pl/gielda/kolumny/68380.php . Jestem z Katowic, do Bielska mam niedaleko.

Co do wzmacniacza, jeśli wezmę te kolumny to na ten CA za 450 zł będę musiał poczekać do końca miesiąca (kwestia finansowa). Hmm.

A czy ten wzmacniacz będzie dobrze współgrał z powyższymi kolumnami (AE 120)? : http://allegro.pl/nad-304-jedyny-taki-i1402646497.html ? Oprócz tego, że jest stówkę tańszy, to jego podstawową zaletą jest fakt, że mogę po niego praktycznie iść na piechotę, jest bardzo blisko mnie icon_razz.gif Z drugiej strony, 'stał w wilgotnym miejscu'...

Sprzęt będę kupował z końcem tygodnia, ech, żeby mi nikt do tego czasu nie sprzątnął aukcji sprzed nosa...

Pozdrawiam,
Robert
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...