Skocz do zawartości

Jak odczytywać dane kolumn?


Snajk

Recommended Posts

Witam!

Wiem że często dane nie są adekwatne do rzeczywistych możliwości kolumn ale i tak jedna rzecz mnie zaintrygowała.
Otóż spotkałem się z opinią że np: kolumna osiąga ileś tam Hz przy iluś tam +dB.
O co chodzi?
Czy byłby ktoś miły wytłumaczyć mi na tym zestawie danych?
Frequency response +4 -8 dB: 36 - 20,000 Hz

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że pasmo nigdy nie jest idealnie wyrównane. Dane podaje się tak, żeby można było ustalić jakiś początek i koniec (słyszalny, na względnie podobnym poziomie). Czyli mając +4 -8dB i 36Hz-20kHz tzn. że w odchyleniach od sredniego poziomu miesci się pasmo przenoszenia od 36Hz do 20kHz.
Pomijam fakt, że dziwny ten twój przykład, bo zwykle podaje się dla +/- 3dB, albo ewentualnie 6dB, nigdy nie widziałem, żeby było inaczej dla +, a inaczej dla - icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) 36hz - 20khz (-3db) podłogówki
2) 36hz - 20khz (-10db) podstawkowe
nr 1 na lepsze pasmo przenoszenia bo małe, podstawkowe kolumny dadzą radę odtworzyć pewne niskie częstotliwości, grając je cicho (ograniczenie fizyczne głośnika), czyli ciszej od reszty pasma (stąd większa różnica in minus od średniego poziomu natężenia)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dzięki za te szybkie odpowiedzi. Ale jeszcze się dopytam.
Co do danych to tyczą się one kolumn podstawkowych z 75r icon_wink.gif . (akurat takie mam)
http://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=670
Tu macie wszystkie dane jakie udało mi się znaleźć (niestety manuala żadnego nie znalazłem ale jakby ktoś miał to z chęcią bym przygarnął icon_smile.gif )

I o ile dobrze zrozumiałem kolegę Don'a że te kolumny dla częstotliwości 36Hz zagrają ze spadkiem ciśnienia akustycznego na poziomie 8dB.
To nadal dla mnie zagadką są +4dB. Czy chodzi o to że na tym samym poziomie natężenia wyższe częstotliwości będą mialy +4dB ? (albo nie zrozumiałem waszych wypowiedzi, więc proszę o przekazanie ich w sposób bardziej łopatologiczny).

mkk:
Masz na myśli że ja nie podałem spadków czy że producent ich nie podał? I o jakie spadki Ci chodzi*? Bo sama uwaga "wzbudza jedynie uśmiech politowania" jest co najmniej średnio miła w stosunku do osoby nie mającej takiej wiedzy jak inni w danym temacie. Chyba że mówiłeś to w stosunku do producentów to zwracam honor (a na marginesie, ilu z nich podaje prawdziwe dane icon_wink.gif )
* na serio nie wiem o jakie spadki chodzi (ciśnienia akustycznego czy napięcia czy mocy? icon_confused.gif )

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem producent miał na mysli to, że od sredniego poziomu są odchyły maksymalnie do +4dB (nie wiadomo gdzie, za pewne gdzieś w środku pasma), a to -8dB odnosi się do krańców... upraszczając to tak jakby podali o 2dB niższą efektywność i napisali pasmo +/-6dB

Koledze mkk, chodziło chyba o to, że niektórzy producenci podają ogólnikowo, że pasmo przenoszenia to 20-20000Hz, bo przyjmuje się to za zakres słyszalny, czyli to takie podanie danej na odwal się icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Gdyby moderacja/administracja/redakcja się zainteresowała tym tematem to może dali by takie pytanie do FAQ wraz z odpowiedzią jak odczytywać parametry techniczne kolumn, wzmacniaczy itp. Oczywiście z dopiskiem że często nie są to informacje adekwatne do rzeczywistych. Bo w FAQ nic podobnego nie znalazłem (dlatego założyłem ten temat). icon_smile.gif

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym ze dane nie sa adekwatne do rzeczywistych pisac chyba nie trzeba bo nigdy nie jest tak ze dane podane przez producenta sa rzeczywiste. Czy to kolumny, TV, monitor czy czas dostepu w HDD. Po prostu producent robi test u siebie w laboratorium w najkorzystniejszych warunkach i podaje najkorzystniejszy wynik. To troche tak jak mierzono predkosc Bugatti Veyrona po tym jak zdemontowali mu lusterka i inne rzeczy obnizajace aerodynamike oraz wlali paliwo ponad 100 oktanowe...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...