Skocz do zawartości

Amplituner Denon AVR-3808A i subwoofer REL'a.


Alexxander

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

Od ponad roku jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza AVR-3808A i - nie powiem - chwalę sobie ten sprzęcik, choć jak wszystko ma on swoje wady. Ponieważ do tej pory brakowało pieniążków na dobry sub, sprzęt grał w systemie 5.0. Na froncie mam wysłużone, ale wciąż rewelacyjnie grające Dali 450, więc sub nie był konieczny. Miałem jednak często wrażenie, że moje kolumienki na starym stereofonicznym wzmacniaczu Denona grały lepiej, szczególnie w niskich partiach. Podejrzewam, że jest to spowodowane odcięciem, jako, że w 3808A nie ma możliwości puszczenia całego pasma na przód (zresztą dystrybutor Denona Horn, poinformował mnie, że we wszystkich wzmacniaczach AV od kilku lat nie ma możliwości wyłączenia odcięcia, jeśli chce mieć dobre stereo, to powinienem kupić piecyk audio, a nie AV).
Z 3808 rezygnować nie mam zamiaru i chcę teraz kupić dobry subwoofer REL'a. Mam w związku z tym pytania do Szanownych Forumowiczów.

1. Jakiego REL'a polecacie (pytanie przede wszystkim do posiadaczy tychże "systemów basowych" jak je nazywa producent), czy T1, czy coś z seri R ?
2. Jak skonfigurować 3808A, aby wszystko ładnie działało ?

Oczywiście REL'a będę chciał podłączyć tak, jak zaleca producent czyli przede wszystkim do frontów oraz "normalnie" kablem RCA. Na zdrowy rozum nie bardzo rozumiem, czy tzw. połączenie wysokopoziomowe ma sens skoro i tak przez fronty nie pójdzie nic poniżej 40 Hz (tak mam ustawione - jest to najniższe możliwe odcięcie w Denonie). icon_confused.gif

Pozdro i czekam na jakieś opinie fachowców...


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że to odcięcie działa jeśli nie masz włączonego subwoofer'a w ustawieniach??? W moim 2809 jest chyba jakoś inaczej, przynajmniej nie zaobserwowałem jakiegoś braku na basie... może to po prostu kwestia przesiadki ze stereo na AV. Na ampa KD trzeba wydać wielokrotnie więcej, żeby uzyskać podobny efekt jak ze wzmaka stereo (zwykle trzy, cztery razy).

1. Co do sub'a to obejrzyj jeszcze Velodyne serii CHT-Q do 450tek przydałoby się mieć ze 30cm głosnik, więc model 12, albo może nawet 15?
2. Tutaj sprawa jest już mocno skomplikowana, nie ma jednych właściwych ustawień. Na ogół odcięcie robi się tak, żeby kolumny grały najniżej jak się da (do granic słyszalnego spadku), dzięki czemu sub nie buczy średnim basem tylko ładnie dogrywa basik subsoniczny. Tak wogóle to co miałeś na myśli, mówiąc konfiguracja?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz ustawione kolumny na Large to idzie na nie pełne pasmo, nic nie jest obcinane
problem z basem może być winą amplitunera i często jest, ale może też być to wina złej kalibracji, często przy automatycznej kalibracji amplituner sam zmienia w cały świat odległości frontów i wzmocnienie
zwłaszcza to pierwsze wpływa na bas, jeśli siedzisz po środku i odległości nie są równe dla frontów to bas się jakby "znosi"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...