Skocz do zawartości

Kolumny+wzmacniacz do 2500


Scyzoryk

Recommended Posts

Witam
Mam nadzieje że na tym forum pomagacie również nowym i zielonym ponieważ chciałbym zwrócić sie z takim problemem : postanowiłem kupić pierwszy w życiu poważny zestaw stereo a funduszy za wiele nie posiadam. Jak w temacie do wydania max 2500 za kolumny podłogowe ? + wzmacniacz + 50zł za najtańszy odtwarzacz cd?.

Moje pytanie brzmi czy jest sens kupować tak tani (używany) odtwarzacz? w niedalekiej przyszłości zostałby wymieniony na coś przyzwoitszego.
Oraz meritum jakie kolumny (nowe) polecacie do muzyki raczej bez konkretnego gatunku oraz jaki wzmacniacz (używany) do tch kolumn . Powierzchnia pokoju to zaledwie 13m^2
I tutaj pytanie czy kolumny sprawdzają sie w tak małym pomieszczeni (jestem w stanie przeznaczyć dla nich chyba odpowiednią ilość miejsca tj po ok 30-50cm od ścian ). Z opinii w necie wynika że dobrym wyborem byłyby kolumny

Mission M34i
Magnat Quantum 555 lub 605

A może JBL E80 albo coś innego jeszcze polecicie w tej cenie

Co do wzmacniaczy to zupełnie zdaje sie na waszą opinię

Czego oczekuje od tego zestawu? żeby ładnie grało . I tak bedzie to dla mnie ogromny skok jakości i na jakieś niuanse w charakterystyce dzwięku przyjdzie dla mnie czas.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że odpiszę/zapytam w punktach icon_smile.gif
1. Scyzoryk, z kieleckiego jesteś?
2. Jakiej muzyki słuchasz?
3. Tak duże kolumny do 13m2? Jeśli w ciemno, to odradzam, może być duże bumienie basu i nici z dobrego brzmienia. Może mniejsze np. Mission M33i?
4. A może jednak kolumny podstawkowe? Ja w ponad 20m2 mam standowe (fakt, że wysokiej klasy, ale jednak).
5. Jeśli się upierasz koniecznie przy tak dużych podłogowych, zrób wszystko by wypożyczyć je z salonu do domu (jak już będziesz miał wzmacniacz) i posłuchaj
czy zgrają się z pomieszczeniem i będą Ci się podobały brzmieniowo.
6. Mission i Magnat to zupełnie inny charakter brzmienia. Pierwsze zagrają łagodniej, przyjemniej, muzykalniej, nieco ciemniej. Drugie dynamiczniej, ostrzej,
przejrzyściej, ale bardziej sucho. JBLe sobie odpuść. To nie są dobre kolumny.
7. Coś pośredniego i naprawdę dobrze grającego to Monitor Audio, ale serie BR, BX albo droższe RS, RX. Na pewno nie seria M!
8. Do kolumn Mission wzmacnicz Rotel, NAD, Yamaha. Do Magnat'ów NAD, Xindak noo, może Denon, ale raczej nie polecam.
9 Ogólnie lepszą jakość brzmienia uzyskałbyś kupując sprzęt używany. Myślę, że kolumny i wzmacniacz to akurat można (gorzej z odtwarzaczem CD, bo laser i
sporo ruchomych części). Ale oczywiście co wolisz? Wyższą jakość dźwięku czy ulotny zapach nowości (a gorsza jakość pozostaje i dużo większa strata na
odsprzedaży). Ja mam obecnie prawie wszystko z drugiej ręki i nie narzekam. A dzięki temu mogę cieszyć się dużo wyższa klasą brzmienia.
10. Myślisz, że 30-50cm od ściany, szczególnie dla tak dużych kolumn, to wystarczająca odległość? U mnie od ścian bocznych jest 140cm (mierząc od centrum
przedniej ścianki kolumny) a od tylnej 120cm. Inaczej bas był zbyt mocny, jak widzisz różnie bywa, dlatego pisałem o odsłuchu we własnym pokoju.
11. Odtwarzacz za 50zł? Raczej nie warto. Albo kup taki choć za 200-300zł. Albo podłącz na razie odtwarzacz DVD jeśli taki masz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no nie jestem z kieleckiego a po czym wnosisz ?

Co do muzyki : jest rock, dużo muzyki gitarowej ogólnie ale też zdarza się metal, stare dosco i pop nie słucham klasyki, rapu , techno i takich wynalazków

Do podłogowych upierał sie nie będę po prostu wydawało mi się że mają lepsze możliwości. Chyba przekonałeś mnie że nie ma sensu i pewnie zdecyduje się na podstawkowe.

Jeszcze głupie pytanie w takim razie czym różnią się podstawkowe i podłogowe czy tylko wyglądem i mocą ?

W takim razie jakie podstawkowe byście polecili nowe bądź używane i jaki konkretny wzmacniacz do danego modelu (używany) oraz odtwarzacz CD (nowy bądź używany )
W cenie do 2700 +-200

Kolejne pytanie w takim razie co ze stendami czy to coś się nada
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...1439466693.html
,a może coś tańszego

Moje propozycje:

Co do CD-ka mógłby być?:
Denon DCD-615

Wzmak
ONKYO INTEGRA A-8650

I podstawkowe
Monitor Audio RX1

Jestem otwarty na wszystkie konkretne propozycje
Jak mowie jako ze to mój pierwszy zestaw i tak będę zadowolony ale jak się da lepiej to czemu nie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scyzoryk - bo tak się mówi na ludzi z kieleckiego, więc myślałem że Twój nick z tego się wziął.

Nie pisz, że klasyka to "takie wynalazki", może kiedyś zaczniesz słuchać i przekonasz się jak jest piękna.

Nie to, że chciałem Cię przekonać koniecznie do standowych, ale zasugerowałem, że bezpieczniej, szczególnie gdybyś kupował bez odsłuchu, będzie nabyć standowe. Tak czy siak dobrze by było gdybyś posłuchał u siebie, szczególnie jeśli jeszcze nie grały w takim pomieszczeniu większe kolumny. Albo mniejsze kolumny podłogowe. Takie Missiony jakie poleciłem wcześniej, albo z używanych świetne i niedrogie AA Hyperion II http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/70198.php Możesz też szukać AA Phoebe, Dali 104 (raczej nie te modyfikowane z Allegro), Monitor Audio Bronze BR5, Eltax Liberty 5+ (ale tylko z czarnymi, nie srebrnymi membranami).

Podłogowe od standowych oprócz gabarytów różnią się tym, że podłogowe np.ta sama seria tej samej marki potrafią zejść niżej z basem, mogą zabrzmieć potężniej, ale niekoniecznie, nie zawsze. A jeśli się rozpatruje jakąś dobrej klasy kolumnę standową i niższej klasy podłogówkę, to już różnie bywa.
W TEJ SAMEJ CENIE jakościowo lepsze na ogół będą standowe, podłogowe mogą mieć większy bas i kiepską resztę. Standowe zazwyczaj mają lepszą scenę stereo, lepiej "znikają" w pomieszczeniu, czyli dźwięk łatwiej odrywa się od kolumn.
Kolumny jako takie same w sobie mocy nie mają. Jak nie dasz im dobrego wzmacniacza, to sobie może pisać tyle a tyle mocy. Chodzi tu raczej o to ile tej mocy(niezniekształconego a nie przesterowanego np. grającym na granicy możliwości słabowitym wzmacniaczem) maksymalnie kolumna może przyjąć ze wzmacniacza. Tak, że podłogówki mogą przyjąć na ogół więcej tej mocy, bo często mają większe membrany nisko/niskośredniotonowe. Potrzebują przez to mocniejszego napędu. Kolumna na której jest napisane 120W niekoniecznie zagra głośniej od tej 80W. Tu są jeszcze inne zależności, np. efektywność (skuteczność) kolumn. Im wyższa, tym głośniej zagra z takiej samej mocy wzmacniaczem. Kurczę, chciałem tak przykładowo i prosto napisać, ale nie wiem, czy jeszcze bardziej nie zagmatwałem. Jakby co pytaj jeszcze.

Standy, do jakich podałeś link, to chyba absolutne minimum, tańsze znajdziesz, ale prawie na pewno będą gorsze. Tu możesz się umówić konkretnie co do wysokości standów (to zależy od kolumn, bo wysokość standy trzeba tak dopasować, by kopułki wysokotonowe kolumn były na wysokości uszu siedzącego słuchacza) i zamówić wywiercenie otworu w który mógłbyś wsypać suchy (bezwzględnie) piach, by dociążyć standy. Im standy masywniejsze tym na ogół lepsze.

Co do taniego CDka to proponuję jakiegoś Marantza. Są niezłe i solidne.

Wzmacniacz, jak już pisałem raczej NAD, Rotel, Xindak, Super by było znależć w dobrej cenie Audiolaba 8000S, albo Marantz PM80 mkII czy Creek. Albo Sugden A25B http://allegro.pl/sugden-a-25b-class-a-i1443410201.html wiem wydaje się, że ma małą moc, ale spokojnie wystarczy do niewielkich podłogówek czy tym bardziej podstawkowych. I pięknie brzmi (klasa A - lubię) a przy tym niedrogi.
Który, wszystko zależy od kolumn jakie wybierzesz.
Szukaj tu: http://www.hifi.pl/gielda/audio.php http://forum.audio.com.pl/index.php?showforum=8 http://www.audiostereo.pl/sprzedam_k78.html
albo na Allegro czy Ebay.
Ten Onkyo niezły, ale nie za bardzo w moim guście. Z MA RX1 może zabrzmieć trochę za sucho, nie będzie raczej przyjemnego brzmienia.
Jedyne, co trzeba przyznać, to że tanio chodzi na Allegro, ale wiesz jak to bywa. Tanio jest nie bez przyczyny.

Monitor Audio RX1 są niezłe, jeszcze lepsze RX2. Możesz też patrzeć za starszą serią RS. Grają niemal tak samo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazkiem chciałem określić tylko ten ostatni gatunek (techno) i tym podobne brzmienia. .

Podsumowując twoją wypowiedz mam rozumieć że w danej cenie podłogowe nad standowymi mają tylko jedną zaletę- bas który przy moim metrażu i tak nie jest potrzebny bo standowe sa w stanie zapewnić wystarczająca ilośc a w podłogowych prawdopodobnie byłoby go za dużo, jednocześnie standowe mogą mi zapewnić lepszą jakość.?

Dlatego też na podstawkowe się zdecyduje prawdopodobnie na te Monitor Audio Rx1 (Rx2 zxa droge i tak przekroczyłem budżet od pierwotnej koncepcji z wiedzą równą zero o jakieś 800-1000 zł

Czy dobrze rozumiem że kolce do standów też konieczne

Za wzmacniaczem sie musze rozglądnąć a te modele polecane przez Ciebie to chyba trudno byłoby wyrwać w rozsądnej cenie.

Mógłbyś jeszcze podać knkretne modele oczywiście używki oddtwarzaczy CD

Jeszcze jedno pytanie czym jest klasa A wzmacniacza co ją charakteryzuje?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zaproponować. Wielu ludzi jest w takiej sytuacji:
"Mam X zł chcę kupić to to i to jak najlepsze i to JUŻ".

A czy nie lepiej trochę więcej cierpliwości? Szczególnie jak się ma zamiar kupić używki, wtedy można czekać na jakąś "okazję". No i można część czasu poświęcić na odsłuchy (nie tylko w sklepach ale też u znajomych, znajomych znajomych itd icon_wink.gif ).
Ponad to jeśli rozciągamy zakup w czasie to i można dozbierać trochę więcej pieniędzy. A czasami nawet te 100-200zł w używkach może wiele zmienić icon_wink.gif .

Ale żeby nie być gołosłowny. Zaczynałem od dosłownie zera (nawet prawie płyt nie miałem do słuchania). Po pół roku miałem własny wzmak, kolumny, cd, kaseciak, standy i tuner. Minęło kolejne pół roku to i kable się znalazły i gramofon. Potem znów zbieranie kasy na nową wkładkę i płyty. Początkowy budżet u mnie miał wynieść 1000zł. Skończyło się na kwocie dużo większej (ale i sprzęt lepszy niż zakładany).

Nie mówię żebyś nagle odkładał zakup na jakieś pół roku bo tak to można nigdy nie kupić. Ale skoro w tej chwili nie masz odpowiedniej kwoty na zakup wszystkiego to kup na początek wzmacniacz. Kolumny pożycz od kogoś lub weź ze starej wieży. Jak uzbierasz to kupisz kolumny. A jak będziesz już miał kolumny to standy zrobisz sobie pod wymiar.

Pozdrawiam!
Snajk

PS: skąd jesteś?
PPS: a propos klasy wzmacniaczy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzmacniacz_akustyczny
http://www.republika.pl/audioton/technika.htm
Poczytaj to dowiesz się wielu ciekawych rzeczy icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż takie dokupowanie na razie jest nie dla mnie chciałbym kupić sprzęt na miarę swoich możliwości tak żeby na razie mi służył i więcej na sprzęt audio wydać nie mogę w najbliższej przyszłości. To mój pierwszy zestaw i okaże się czy sie wkręce w ten świat (i wtedy w ciągłe szukanie okazji aby coś wymienić na lepsze) póki co pragne słuchać dzwięku z głośników bo dzwięk ze słuchawek (tym bardziej budżetowych) jest zupełnie inaczej odbierany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zrozumieliśmy. Nie wiem, czy podstawkowe zapewnią wystarczającą (dla Ciebie) ilość basu? Tu dużo zależy od upodobań, oczekiwań, doświadczeń.
Podłogowe w tak dużym pomieszczeniu mogą go mieć za dużo, ale nie muszą. Możliwe, że świetnie zagrają. Tu Ci nikt tego nie powie, musiałbyś posłuchać w swoim pokoju, jasne? Moim zdaniem z dwojga złego lepszy jednak niezbyt duży, czy mocny bas z kolumn standowych niż przewalony, dominujący, bumiący z podłogówek.

Kolce w standach są przydatne dla lepszego ich usadowienia. Poza tym powodują na ogół wyostrzenie (w sensie precyzji) sceny stereo przy tym niskie tony zyskują na atykulacji, szybkości, choć mogą stać się nieco mniej masywne.

Co do wzmacniacza, to na pewno coś znajdziesz w rozsądnej cenie, nie warto kupować byle jakiego, bo kolumny choćby najlepsze z byle czym dobrze nie zagrają.
Myślę, że znajdziesz jakiegoś NADa, Rotela, albo spróbuj zalicytować tego Sugdena, ale nie wiem naprawdę do jakiej ceny. Może ktoś wie i pomoże?

Znalazłem odtwarzacze, choć w tej cenie niełatwo coś dobrego polecić:
http://allegro.pl/marantz-cd-63se-okazja-m...1446097097.html
http://allegro.pl/odtwarzacz-cd-marantz-cd...1446605637.html
http://allegro.pl/marantz-cd-42-mk-ii-gwar...1441389210.html
http://allegro.pl/odtwarzacz-cd-nad-522-i1441673545.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to ten Sugden A25 nie jest wzmacniaczem w klasie A, tylko AB, a to wielka różnica. Z niewiadomego powodu wielu sprzedajacych na allegro pisze, ze to wzmak w klasie A. Trudno znaleźć informacje tym wzmacniaczu, bo nie produkują go juz od dawna, a producent usunął ze swojej strony informacje o starszych urządzeniach. Najbardziej znany z tanszych wzmacniaczy Sugdena jest sztandarowy wzmacniacz klasy A, czyli Sugden A21a, który rzeczywiście potrafi zagrać.

Cytat

f1angel
Do jakiej maksymalnej kwoty warto licytować tego Sugden A 25B ?? bo za 580 to on raczej nie pójdzie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...