Skocz do zawartości

Dobór kolumn do dużego pomieszczenia


majki

Recommended Posts

Witam,
prosze doświadczonych forumowiczów o radę. Szukam kolumn podłogowych do nagłośnienia dużego pomieszczenia. Mieszkam na zaadaptowanyum poddaszu (ściany średnio mają ok. 4m wysokości, powierzchnia niestety nieregularna - wszystkie pomieszczenia oprócz łazienki są otwarte. Salon do połowy przedzielony jest ścianą z kuchnią. Powierzchnia w sumie całego pomieszczenia to ok. 80 m2).
Posiadam w tej chwili wzmacniacz CA540A cd 640A i kolumny podłogowe Cervin Vega (nie pamiętam już nawet modelu - nieduże i nie mają nic wspólnego z amerykańskim i estradowym typowym brzmieniem kolumn tej marki. Jeden głośnik średnioniskotonowy i jeden wysokotonowy).
Bas jest jak można się domyślić marnie słyszalny w stosunku do reszty pasma i gubi się z powodu kubatury pomieszczenia. Jedynie w miarę przyzwoicie jest jak siedze w optymalnym miejscu przed kolumnami i podkręcę mocno bas na wzmaku.
Niestety budżet mam ograniczony do 2500 pln. Słucham jazzu, rocka i jeszcze ostrzejszej muzyki.
Macie jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No są. Ale ponad 5 tysi.....
nie stać mnie na razie icon_sad.gif
Na niemieckim ebayu też się nie zanosi że jakieś zbliżą się do mojego zakresu cenowego.

Ale dzisiaj będę testował KEFy C7 i jakies TAGA TPS-600. Nie spodziewam się cudów chociaż w testach wypadły nieźle jak na swoją skromną klasę cenową icon_wink.gif
Gdyby komuś się rzuciła w oko jakaś nadająca się dla mnie używka na allegro to byłbym wdzięczny.


pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i posłuchałem sobie KEFów i TAGi. Było dużo lepiej niż się spodziewałem.
Jeśli miał bym wybierać to o dziwo chinol TAGa wypadł dużo lepiej od 2x droższych KEFów. I to praktycznie w każdym aspekcie. Kolosalnej różnicy nie ma ale jednak. No i gdy nie siędzę na kanapie przed sprzętem tylko w innym miejscu KEFy dużo tracą na rzecz TAGi - nietypowy ale dość isotny dla mnie aspekt bo mam małe dziecko z którym nie da się dłużej niż 2 minuty usiedzieć w jednym miejscu icon_wink.gif
Obie kolumny mają też dla mnie dużą zaletę - fajnie grają już od niskich poziomów głośności, może KEF nawet tak do ok. godz. 9 ciut lepiej. Chodziaż najbardziej lubię słuchać naprawde głośno ale nie mam za dużo okazji odkręcić mocniej. Kolosalnej przewagi na rzecz TAGi nie ma ale jest wyraźna. No i cena - nowe kolumny są 2 x tańsze niż KEFy! Słuchałem wielu kolumn w swojej "karierze" i wiele grał odużo lepiej więc nie jest to jakiś super wypas ale do mojego mieszkanka ciężko coś znaleźć sensownego w cenie, którą mogę zapłacić w tej chwili.

Teraz mam chrapkę na posłuchanie nowego modelu TAGI - PLATINUM. Wcześniej nie brałem w ogóle tej marki pod uwagę a tu miłe zaskoczenie. Jeśli te Tagi zagrają znowu jak kolumny 2x droższe i dadzą w miarę radę w moim pomieszczeniu to niewykluczone że się skuszę.
Ogólnie jestem mega zaskoczony TAGami. Do mojego pomieszczenia ich charakterystyka jest bdb - podkręcony bas trochę gubi się w dużej kubaturze, średnica - mistrz. Wokale super - słuchałem m. in. the Police i wokal Stinga bez zarzutów, Norah Jones mojej żony też zabrzmiała elegancko. Metallica - Death Magnetic b. poprawnie i kolumny nie gubiły się przy bardziej wymagających momentach, których na tej płycie nie brakuje.
No i mój Cambridge dał radę a może nawet dzięki temu, że to dość jasno grający wzmacniacz zrównoważył troszkę charakterystykę kolumn.

Jeden minus - mieszkam na 4 piętrze kamienicy i wytaszczenie tego wszystkiego na górę nie należy do przyjemności icon_wink.gif
Muszę jeszcze coś wypróbować ale nie za bardzo chcą mi wypożyczyć w salonach do domu kolumny, a stanowiska odsłuchowe w salonach w Bielsku mocno różnią się charakterystyką od mojego mieszkania i żadna z kolumn nie zagrała nawet podobnie w salonie i u mnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Kupiłem wczoraj w końcu kolumny.
Wybór padł na TAGę harmony platinum.

Nie słuchałem w życiu zbyt wielu bardzo drogich kolumn i pewnie dlatego sądzę że lepszych w życiu nie słyszałem.
Zachęcony odsłuchem pierwszych TAG, których najpierw nie doceniłem pojechałem spory kawałek żeby posłuchać modelu platinum.
Opłacało się i wziąłem od razu. Za miesiąc ma się ukazać podobno gdzieś test tych kolumn, ale obstawiam że werdykt będzie jeden - w tej klasie cenowej nie ma nic lepszego. Grają super szczegółowo, w porównaniu do poprzedników scena wyraźnie się zwiększyła, wokale super, bas nie za duży i bardzo dobrze kontrolowany nawet przez mój nie najmocniejszy wzmacniacz. Jestem szczęśliwy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...