Skocz do zawartości

zestaw do kina i muzyki


SmoT

Recommended Posts

Witam wszystkich,
chciałbym zaciągnąć Waszej rady i poprosić o podpowiedź jak skompletować sobie zestaw do muzyki i kina.
Poszukuję właśnie zestawu, który ma służyć zarówno do oglądania filmów jak i słuchania muzyki, mniej więcej 50/50. Melomanem nie jestem, ale zależy mi na nieco lepszej jakości. Stąd moja prośba do Was.
Muzyka to głównie Elektro, UK Garage, 2step, Drum'n'Bass ale także R'n'B, HipHop, Z ochotą od czasu do czasu uciekam również w Chillout.
Powierzchnia jaką dysponuję to pokój połączony z aneksem kuchennym, razem o powierzchni 23m2,, sam pokój to ok 17m2. Ustawienie kanapy, miejsca odsłuchu i oglądania filmów jest pod przeciwległą ścianą w stosunku do telewizora i głośnika centralnego. Pod TV chciałbym umieścić niewielką półkę, jakiś stolik na, którym postawię amplituner i (w przyszłości kino z Blu-Ray, a teraz) laptopa, jako nadajnik muzyki i obrazu do telewizora. Wszystko zaznaczyłem na obrazku. TV różowy, kanapa szara. Głośniki satelitarne czerwone, zawieszane pod sufitem (na wysokości 2,50, mieszkanie ma 2,70). Głośnik centralny pod TV na półce/stoliku (tak chyba będzie dobrze). Czy jest potrzeba kupowania subwoofer'a?


Uploaded with ImageShack.us

Tyle na razie wymyśliłem i chciałbym poprosić o weryfikację czy jest ok? Czy ma to sens, trzyma się kupy?

Druga sprawa, z którą całkiem nie wiem jak sobie poradzić. A mianowicie chcę zamontować również głośniki w łazience (na obrazku zaznaczone na niebiesko, także pod sufitem, na wysokości 2,50) które służyć mają jedynie do słuchania muzyki. Chciałbym jednak, żeby wyjście na te głośniki było w jakiś oddzielny sposób, tzn. tak, że jeśli puszczę muzykę w łazience nie będzie to jednoznaczne z puszczeniem jej w pokoju i tak samo w druga stronę, a wszystko podpięte do jednego amplitunera. Tak żeby miał coś na kształt wyjścia A i B i oba oddzielnie zarządzane, sterowane, choćby w zakresie głośności, tak aby włączając muzykę w pokoju móc ściszyć całkowicie w łazience. Czy da się coś takiego zrobić? I czy da się coś takiego zrobić z małym budżetem?

Trzecia kwestia to sprzęt i kwota jaką muszę na niego przeznaczyć.
Amplituner Onkyo TX-SR308. Słyszałem jak gra z głośnikami Tannoy SFX 5.1 i całkiem fajnie dla mnie to brzmi. Dźwięk miał przestrzeń i docierał do mnie. Określiłbym jako zadowalający. Z tego co się zorientowałem sam amplituner posiada niezbędne dekodery do odtworzenia dźwięku i obrazu w rozdzielczości HD. Jeśli się mylę to poproszę o skorygowanie i wyjaśnienie. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Zastanawiam się jednak nad wymianą głośników. Wpadły mi w oko Harman Kardon HKTS 7 BQ lub Harman Kardon HKTS 9 BQ, a także Klipsch HD Theater 300 (ale te już nieco ceną przegrywają) Co o nich myślicie? Będą wystarczające do mojego pokoju? A może będą aż za duże pod względem mocy? I jak widzicie ich zestawienie ze wspomnianym amplitunerem.
A jakie głośniki wybrać do łazienki? Tu kompletnie nie mam pomysłu.

Podsumowując.
Szukam zestawu, który pozwoli mi obejrzeć film i cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym oraz pozwoli posłuchać muzyki bez uciążliwych skrzypień i drapań, możliwie przestrzennie i czysto. Głośniki jakich szukam to niewielkie wymiarowo pozycje do zawieszenia pod sufitem (fajnie jak mają nowoczesny wygląd).
Kwota jaką chciałbym przeznaczyć waha się w granicach wspomnianego zestawu Onkyo TX-SR308 + Tannoy SFX 5.1.
No i najdziwniejszy problem to podpięcie dwóch głośników w łazience pod ten sam amplituner i cieszenie się oddzielnym sterowaniem, chociażby w zakresie głośności.

Bardzo proszę o poradę jak to wszystko spiąć do kupy.

Pozdrawiam
SmoT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej dramatyczny błąd ustawienia to te satelity pod sufitem na wysokości 2.5 metra. Satelity ustawia się na wysokości ucha gdy siedzisz na stanowisku odsłuchowym, a monitory (kolumny podstawkowe) ustawia się tak żeby głośnik wysoko tonowy był na wysokości ucha gdy siedzisz i słuchasz. Jeżeli będziesz miał tylko satelity składające się z jednego głośniczka to sub by się przydał, jeżeli coś porządniejszego to może być i bez. Ze zdjęcia widać że masz nawet jakieś możliwości na dobre ustawienie sprzętu także wykorzystaj to bo nie którzy żeby takie osiągnąć muszą robić rewolucje w swoich małych pokoikach. I jeszcze taka sprawa że mało kto składa sprzęt do filmów i muzyki na raz, wiesz na 5.1 lub 5.0 muzyki się nie słucha. Film=Kino Muzyka=Stereo
PS: Wątpię żeby łazienka dawała jakieś dobre rezultaty jako pomieszczenie do odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Amplituner o którym piszesz posiada wyjścia na głośniki AB. Można włączać je oddzielnie mogą grac razem ale na moim amplitunerze TX-SR307 nie graja równo tzn jest różnica ułamka sekundy i jak grają razem(A+B) to tylne i centralny się wyłączają.A co do podłączenia to wszystko opisane jest w instrukcji i są oznaczenia przy wyjściach i wejściach w sklepie też ci podpowiedzą co i jak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze odpowiedzi icon_smile.gif
dedek, zgadzam się z Tobą, że najlepiej jakby głośniki były na wysokości ucha. Ale zdecydowałem się na taki zestaw niewielkich głośników ze względu na ich umiejscowienie. Nie chce stawiać masywnych kolumn i zajmować miejsce. Niestety w tym rozwiązaniu pogodziłem się z błędami jakie z niego płyną. Tak samo z łazienką, jestem świadom jakim pomieszczeniem jest łazienka: mała, z glazurą na ścianie. Ale ten pomysł już nie był mój (choć perspektywa posłuchania muzyki podczas kąpieli jest miła. icon_smile.gif ) staram się tylko to jakoś ugryźć. Mówisz że na 5,1 muzyki się nie słucha. Ale czy w ogóle to odradzasz, czy po prostu jakość jest o wiele gorsza?
pawelend, dzięki za podpowiedź z instrukcją. Kompletnie o tym zapomniałem. Rzeczywiście sprawdzę jak to wygląda i na pewno też porozmawiam z kimś w sklepie.

Mam jeszcze pytanie o głośniki, które wskazałem. Czy do tej mojej przestrzeni będą wystarczające? tzn takie nie za duże, nie za małe. Nie wiem jak to oszacować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc na początek to bym Ci polecił przeczytać wcześniejsze tematy w dziale stereo i kino domowe, wielu ludzi miało podobne problemy i można się tam wiele dowiedzieć. Jeżeli chodzi o 5.1 to system dźwięku który jest w filmach (każdy przecież zna te efekty) ale wszystkie 5 kanałów (głośników) nie gra równocześnie tylko według scen na filmach bo inaczej nie miało by to sensu. A muzyka nagrywana jest w stereo 2.0 i tak ją powinniśmy odtwarzać.
Co do tego zestawu głośników to ja bym ich nie kupił, nie jestem zwolennikiem satelitek jedno głośnikowych. Osobiście wolałbym już zwykłe stereo nawet do filmów. A jeżeli ma być 5.1 to jakieś bardziej dojrzalsze nie w plastikowych obudowach. Ja i wielu innych kolegów na forum powie że ten zestaw podany przez Ciebie do muzyki się nie nadaje zupełnie. Ja mogę Cie tylko nakierować, konkretnych typów Ci nie podam bo nie jestem aż takim znawcą. Na pewno jest jakiś zestaw 5.1 który dobrze pasuje do tego amplitunera który chcesz kupić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. To w takim razie wśród jakich głośników powinienem poszukiwać? Jakieś podpowiedzi? Szukać zestawu czy kompletować pojedyncze sztuki?

Rozumiem, że wg Ciebie w ogóle podarować sobie zestaw 5,1 i lepiej zainwestować całą sumę w 2,0 wraz z odpowiednim amplitunerem.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oglądasz filmy na oryginalnych płytach gdzie dźwięk jest w 5.1 to kup sobie kino ale jeżeli w większości słuchasz muzyki a filmy to tak zwane "filmy z komputera" to kup sobie porządne stereo.
Według mnie wybieraj miedzy gotowymi zestawami. Składanie zestawu kolumn 5.1 zostawmy bardziej zaawansowanym.
Przyznaj się czytałeś choć trochę inne tematy na tym forum?
Zestaw 5.0 polecany (na poprzedniej stronie forum) do trochę droższego amplitunera niż ten wybrany przez Ciebie Koda AV-702 i możesz wybierać w podobnych modelach pamiętając aby wyglądały podobnie (drewniana obudowa).
Jak chcesz stereo z DVD lub BR lub samo stereo możesz skorzystać z gotowych zestawów Yamahy (Yamaha PianoCraft MCR-940 odtwarza BR) lub złożyć coś samemu ale w tedy już bez amplitunera tylko wzmacniacz.
Według mnie jeżeli ma to być jedyny uniwersalny sprzęt w domu do posłuchania muzyki i obejrzenia filmu to kup sobie ten amplituner onkyo co wybrałeś i na przykład te kolumny Koda lub jakiś podobny zestaw z subem jeżeli lubisz suby ustaw je prawidłowo i już.
Łazienkę możesz nagłośnić czymś takim Jbl Control One http://www.ceneo.pl/143000 Ja tak nagłośniłem kuchnie.
PS: Przynajmniej się dowiedziałeś że muzyka nigdy nie zabrzmi dobrze z plastikowego 5.1
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dedek za wyczerpującą odpowiedź.
Czytałem wątki, zapewniam. Niestety nie odnalazłem w nich odpowiedzi na pytania, które postawiłem. Czy do tego amplitunera mogę podłączyć drugi zestaw głośników? Czy ten zestaw głośników pozwoli mi posłuchać muzyki? Czy te głośniki są wystarczające do mojego pomieszczenia?
Kody, o których wspomniałeś jak najbardziej oglądałem, ale jak już wcześniej wspomniałem, miejsce na głośniki mam tylko tam wysoko pod sufitem.

Niezmiernie dziękuję ci za Twoje podpowiedzi i sugestie. Jest mi bardzo miło, że pomimo braku wiary w moje poszukiwania, zechciałeś wyjaśnić mi te kwestie.
Za Twoją radą będę poszukiwał głośników w drewnianej obudowie, ale muszą być na tyle niewielkie, abym mógł je powiesić na ścianie.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
SmoT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dalszych pytań to mogę powiedzieć że oglądałem na stronie producenta ten amplituner z tyłu i z tego co widzę są tam wejścia na 5 kanałów i sub i dodatkowe na stereo także na te łazienkowe powinno być. Sam zobacz http://www.onkyo.pl/pl/Produkty/Kino_domow...mowego/TX-SR308
Muzyki będziesz mógł słuchać spokojnie- po włączeniu płyty tylko z muzyką powinny grać przednie kolumny lewa-prawa a na filmie wszystkie w koło.
To czy będą wystarczające do pomieszczenia to aż tak nie musisz się bać bo idealnego stanu nie osiągniesz jeżeli będą pod sufitem. Na pewno każde większe w drewnie będą lepsze od tych co na początku wybrałeś. Jeżeli lubisz czasami poszaleć zwróć uwagę na markę Magnat.
Jeżeli masz mało miejsca kup coś w rodzaju tego http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=10840159 czyli bez podłogowych frontów. Podstawkowe zawsze jakoś tam je sobie zawiesisz. Możesz też kupić droższe fronty do pokoju a mniej pieniędzy poświęcić na tyły i głośnik centralny który służy tylko do dialogów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi icon_smile.gif dedek
Tak jak wcześniej sugerował pawelend znalazłem instrukcję obsługi i rzeczywiście nie ma problemu z podłączeniem dwóch dodatkowych głośników (tych do łazienki). Wyczytałem tam, że po włączeniu głośników z kanału B grają tylko fronty z kanału A. Jak nie da się inaczej to ok. jak będę słuchał podczas kąpieli to nie potrzebuję słuchać w pokoju icon_smile.gif Ale czy po włączeniu tylko kanału A i płyty z muzyką będą grały też tylko fronty? tak jak wspomniałeś?

A głośników będę szukał dalej, dzięki za sugestie.

Pozdrawiam

SmoT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli włączysz muzykę powinny grać tylko fronty, amplituner nie powinien przekształcać ścieżki stereo na system 5.1
zerknij na takie wprost stworzone do zawieszania http://www.opineo.pl/opinie-429841-roth-oli2.html
jeszcze dodam że jak wieszasz kolumnę to powieś ją tak pochyło w kierunku miejsca słuchania (tak że jeżeli kolumna była by latarką to oświetlała by Ci głowę)

DSC01446.jpg


PS: wiem że obrazek straszy ale spełnia swoją role
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jest tu trochę tłumaczenia a więc jeśli słuchasz muzyki w stereo to zawsze będą grały tylko fronty i subwoofer ,ale możesz tez słuchać muzyki we wszystkich głośnikach po włączeniu trybu odtwarzania ALL Ch Stereo w tym przypadku ze wszystkich głośników słychać to samo ,jest też tryb Dolby Prologic II music można zastosować ten tryb z muzyka stereofoniczną, amplituner utworzy mix 5.1-kanałowy surround na podstawie dwukanałowego dźwięku stereofonicznego , tak samo jest w trybie Dts Neo:6 Music do filmów są podobne tryby i tak możesz słuchać po włączeniu głośników z kanału A .Po włączeniu kanałów AB razem ,będą grały tylko fronty i subwoofer z kanału A i głośniki z kanału B. Po włączeniu kanału B będą grały tylko głośniki z kanału B . Mam nadzieje że w miarę zrozumiale napisałem.

DSC01446.jpg


Pozdrowienia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...